Spojte se s námi


Extraliga

Kluby mají převzít řízení extraligy. Proč ano a proč ne?

KOMENTÁŘ – V zásadě to žádné mediální zemětřesení nepřineslo, přesto je tohle rozhodnutí velkým krokem pro extraligu. Jestli krokem vpřed či zpátky, to ukáže až budoucnost. APK (Asociace profesionálních klubů) si na poslední lednové valné hromadě odhlasovali to, po čem už několik let touží – dostat vedení soutěže zpátky do svých rukou.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – V zásadě to žádné mediální zemětřesení nepřineslo, přesto je tohle rozhodnutí velkým krokem pro extraligu. Jestli krokem vpřed či zpátky, to ukáže až budoucnost. APK (Asociace profesionálních klubů) si na poslední lednové valné hromadě odhlasovali to, po čem už několik let touží – dostat vedení soutěže zpátky do svých rukou.

Je to sice velký krok, ovšem nikdo tak nějak doteď neví, co to bude vlastně ve finále znamenat. Nicméně se nejedná o takové překvapení. Kluby na tuto změnu tlačí už léta.

Když se navíc po estébácké aféře rozhodl současný prezident svazu Tomáš Král složit v červnu funkci, jasně zdůraznil, že tohle je jedna z jeho posledních hokejových akcí, kterou chce ze své pozice dotlačit až za brankovou čáru.

Důvod touhy APK je pochopitelný. Majitelé shánějí sponzory, kde se dá, pumpují do svých klubů těžké miliony, ale sami si vlastně nemohou o ničem zásadním rozhodovat.

UZAVŘÍT ČI NEUZAVŘÍT

Otázka však je, co se pod vedení klubů v české nejvyšší soutěži změní. Kdekoho asi jako první napadne počet účastníků a hlavně, jestli zůstane Tipsport Extraliga nadále otevřená, jak co se týče cesty do ní, tak i zpět. Není žádným tajemstvím, že mnoho majitelů by nejraději soutěž uzavřelo tak, aby z ní nemohli po jednom nepovedeném ročníku spadnout.

Jenomže tohle některé kluby potřebují. Ideálně názorným příkladem je letos Zlín. Co letos, už posledních několik let. Rok co rok se krčí v suterénu tabulky, v extralize se zachraňují doslova za pět dvanáct. Podle všeho to vypadá, že letos už jim nepomůže ani zázrak, anebo vlastně možná jen ten.

Má ale smysl držet v české nejvyšší soutěži klub, který už tolik let strádá? Ano, pro byznys majitelů by uzavření soutěže mohla být spása. Opačný efekt by však už nastal v otázce kvality extraligy. Letos jasně vidíme, že dominantně ekonomicky i herně slabé kluby jsou jen přítěží.

Na druhou stranu je fakt, že kdyby sponzoři, kteří váhají, jestli do klubu nasypat peníze, věděli, že Berani z elitní soutěže nespadnou, možná by se tvářili štědřeji. Ale jen možná.

STŘET ZÁJMŮ?

O nápadu s názvem uzavření extraligy se hovoří už řadu let. V podstatě to je svaz, který zatím tuhle myšlenku úspěšně hází každou chvíli do koše. Svým způsobem to tak může zůstat nadále, neboť bez jeho souhlasu se nic takového nestane, ani když vedení soutěže převezmou kluby. Taková je podmínka.

Druhá věc je, kdo bude vlastně po červnu ve vedení českého hokeje sedět? Stále jsou na stole dvě varianty. Buď bude v červnu plánována hodnotící konference změněna na volební, nebo zbývající volební období do roku 2024 převezmou viceprezidenti.

Těmi jsou momentálně Petr Bříza, Aleš Paclík a Libor Zábranský. Že jsou dva z nich majiteli extraligových klubů a mohlo by to zavánět střetem zájmů? Však jsme taky v Česku, nic nového. Celkově doteď tvrdím, že by ve výkonném výboru Českého hokeje neměli sedět lidi, kteří zároveň vlastní extraligové kluby, nebo v nich zastávají vysokou manažerskou funkci. 

Že se kluby a jejich majitelé bijí za svůj extraligový byznys, to je správně. Ale hokejový svaz by se měl vždycky bít především za kvalitu českého hokeje. To v našich rybníčcích zkrátka chybí, možná proto jsme se taky dostali do fáze, kdy náš hokej připomíná zkaženou smradlavou rybu.

MUSÍ TO DÁVAT SMYSL

Aby mělo převzetí extraligy do rukou majitelů ten správný efekt, je třeba nastavit podmínky, které tomu přispějí. Ať už jde o ekonomiku soutěže, ale taky o její kvalitu. Ta viditelně v posledních letech strádá.

Není samozřejmě dáno, že by případné uzavření soutěže extraligu muselo zákonitě kvalitu zlikvidovat. Hlavně by tím asi utrpěla soutěživost a atraktivita na spodu tabulky. Slabší týmy by se nemusely ničeho bát, i kdyby získaly v sezoně 15 bodů, žádnou katastrofu by to nepřineslo.

Těžko říct, jestli je česká mentalita na tohle připravena. Zároveň by bylo tedy nutné, aby kluby fungovaly v ekonomické a konkurenceschopné kondici, aby to byla základní podmínka.

Takové Kladno a Zlín letos mezi elitu nepatří. Bez ohledu na jejich tradici a přínos v minulých letech. Jen podporují přísun béčkových cizinců a snižují kvalitu soutěže. A možná bychom mohli označit i někoho dalšího.

Extraliga potřebuje ekonomicky zdravé kluby, které budou soutěži, konkurenci i českému hokeji prospívat. Ať je jich třeba dvanáct! Tento počet je v posledních letech mnoha experty označován jako ideální. Ať už co se počtu kvalitních hráčů týče, tak z finančního hlediska.

Ať extraligu hrají opravdu jen TOP kluby, které na to mají kvalitou. Finančně, ale i co se důstojného zázemí týče. Není možné donekonečna udělovat výjimky organizacím, které nesplňují základní licenční podmínky.

Jenomže na tomhle se bude muset shodnout všech čtrnáct účastníků, kterých bude česká nejvyšší soutěž od příští sezona mít. Znamená to, že by se někteří z nich ocitli v ohrožení, že by se jejich byznys mohl do několika let (nebo dokonce hned) zhroutit. 

Ke zkvalitnění soutěže ale bude extraliga i český hokej nejspíš potřebovat taky nějaké ty oběti. Tak jako letos při redukci mládežnických kategorií. Těžko říct, jak by se při vyjednávání na tohle téma tvářily kluby jako Litvínov, Kladno, Zlín, Olomouc, ale i Mladá Boleslav, která i přes týmovou kvalitu hraje v prostředí, které dlouho nesplňovalo minimální požadovanou kapacitu stadionu pro 5000 diváků. Až celkem nedávno bylo tohle číslo nesmyslně sníženo na 4200.

Těžko říct, jestli jsou na to členové APK skutečně připraveni, případně jakou budoucnost vidí ve svých představách pro následujících X let. Tohle bude zkrátka zásadní. Až poté můžeme hodnotit, jestli je tento krok správný.

Zdroj: Český hokej

Reklama

Extraliga

Potvrzeno! Vladimír Růžička skončil na střídačce Ústí nad Labem a míří za prvním zahraničním angažmá

Vladimír Růžička definitivně skončil jako hlavní kouč Ústí nad Labem a už podepsal kontrakt se Slovanem Bratislava. Pro úspěšného českého kouče se bude jednat o první zahraniční angažmá, Ústí naopak oznámilo příchod nového trenéra.

Publikováno

dne

Vladimír Růžička definitivně skončil jako hlavní kouč Ústí nad Labem a už podepsal kontrakt se Slovanem Bratislava. Pro úspěšného českého kouče se bude jednat o první zahraniční angažmá, Ústí naopak oznámilo příchod nového trenéra.

To, o čem se spekulovalo, je již definitivně potvrzeno. Vladimír Růžička vydržel u kormidla Slovanu Ústí nad Labem pouze dva mistrovské zápasy.

Klub už to oficiálně potvrdil na svém webu, když oznámil příchod nového trenéra. Tím se stává Jiří Merta, jenž doposud trénoval především mládežnické týmy.

Ještě v dávnějších dobách, kdy byl Slovan pravidelným a silným účastníkem první ligy, však Merta stál na jeho střídačce coby asistent trenéra.

„Ve Slovanu působím už 26. sezonu, neváhal jsem ani chvilku, protože mám ke klubu kladný vztah a přeji si klubu pomoct,“ řekla Merta v rozhovoru pro už výše zmíněný klubový web. Pozitivně se na jeho adresu vyjádřil jednatel klubu Miroslav Kanis.

„Jiří Merta je trenér na správném místě. S Jirkou se dlouhodobě známe a spolupracovali jsme spolu již v minulosti. Budeme se určitě snažit, aby vzájemná spolupráce byla ve prospěch A týmu a tak jako Jirka věřím, že mužstvo bude předvádět dobré výkony Slovanu.“

Růžička na Slovensko?

Co se pak Vladimíra Růžičky týče, ten měl podle posledních zpráv zamířit na Slovensko, konkrétně do Slovanu Bratislava.

A to je nyní také potvrzeno. Jak už na sociální síti X prostřednictvím svého účtu přibližuje reportér Zdeněk Janda, slavný český kouč už se slovenským klubem podepsal smlouvu, zatím pouze do konce této sezóny.

Slovan totiž hledal ideálního trenéra, který klub vytáhne z hrozivého začátku této sezóny (čtyři body na kontě po čtyřech zápasech).

Klub už to navíc v posledních několika desítkách minut na svém webu oficiálně potvrdil. Pro úspěšného českého kouče je to tedy první zahraniční angažmá. A pro bratislavský Slovan byl po ukončení spolupráce s předchozím koučem Jánom Pardavým jasnou volbou číslo 1.

„V osobě Vladimíra Růžičky přichází do Slovanu jedna z největších hráčských i trenérských osobností československého a českého hokeje,“ uvedl slovenský klub.

Zdroj: Slovan Ústí nad Labem, HC Slovan Bratislava, Zdeněk Janda – Twitter / X

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Talent Galvas míří z Olomouce do Liberce! Co o velké české naději pro draft do NHL řekl trenér Pešán?

Opustil Olomouc a zamířil do Liberce. Bílí Tygři přivítali ve svém kádru velmi nadějného a talentovaného obránce Tomáše Galvase. Extraligový klub to oficiálně potvrdil na svém klubovém webu.

Publikováno

dne

Opustil Olomouc a zamířil do Liberce. Bílí Tygři přivítali ve svém kádru velmi nadějného a talentovaného obránce Tomáše Galvase. Extraligový klub to oficiálně potvrdil na svém klubovém webu.

Už v patnácti letech dostal šanci na angažmá v juniorské extralize. V minulé sezóně jej Olomouc nejprve nasadila do týmu kategorie U17, kde ve 20 zápasech nasbíral 26 kanadských bodů (5+21).

V té stejné sezóně si zahrál také za olomouckou dvacítku, kde přidal dalších čtyřiadvacet startů.

Výsledkem bylo jedenáct bodů jeden gól a deset asistencí. No a aby toho progresu nebylo málo, Tomáš Galvas stihl i šest startů za seniorský extraligový tým.

Jestli je tedy teprve sedmnáctiletý bek považován za talentovaného hokejistu? Samozřejmě, a nejen to! Galvas je také velkou českou nadějí pro draft do NHL v roce 2024.

A jak píší Bílí Tygři na klubovém webu, ve svých sedmnácti letech má za sebou už více jak 30 startů v mládežnických reprezentacích a v letošní sezoně zaznamenal bod na zápas v sedmi odehraných utkáních juniorské extraligy.

Není tak divu, že Liberec neváhal a do svého kádru, tentokrát z Olomouce, přivedl další velice zajímavé jméno. Galvas pod Ještědem podepsal smlouvu na dva roky.

„Tomáš je velmi perspektivní mladý obránce, který doplní naši mladou obrannou dvojici Kubu Dvořáka s Adamem Králem,“ uvedl Filip Pešán na adresu nové posily, rovněž na klubovém webu.

„Uděláme všechno pro to, abychom mu pomohli k co nejlepšímu umístění na draftu a aby odehrál co nejvíce dobrých minut v našem A-týmu,“ dodal hlavní trenér Bílých Tygrů.

Zdroj: Tipsport Extraliga, Bílí Tygři Liberec

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Vítkovice vs. Pardubice: Preview a tipy na sázení

Tipsport Extraligu čeká už ve středu kompletní nášup pátého kola. Jedním z ostře sledovaných duelů bude souboj Vítkovic s Pardubicemi. Loni měly tyto celky velmi vyrovnanou vzájemnou bilanci.

Publikováno

dne

Tipsport Extraligu čeká už ve středu kompletní nášup pátého kola. Jedním z ostře sledovaných duelů bude souboj Vítkovic s Pardubicemi. Loni měly tyto celky velmi vyrovnanou vzájemnou bilanci. Také letos očekáváme, že budou tyto zápasy patřit k ozdobám extraligy. První střet Ridery s Dynamem v této sezoně proběhne ve středu od 17:30 ve vítkovické Ostravar Aréně.

Oba týmy patří pro tento extraligový ročník do nejužší špičky favoritů. Dynamo sice ještě o kousek výš, avšak v minulé sezoně nám vzájemné zápasy ukázaly, že odhadovat vítěze dopředu, je v těchto vzájemných duelech mimořádně těžká disciplína.

V loňském ročníku se střetly Vítkovice s Pardubicemi čtyřikrát v rámci základní části. Jednou braly tři body Vítkovice, jednou zase Dynamo. V dalších dvou případech se muselo rozhodovat v prodloužení nebo dokonce v samostatných nájezdech.

MINULÁ SEZONA

Pardubice 2:1Vítkovice
Vítkovice4:5snPardubice
Vítkovice2:3prPardubice
Pardubice1:4Vítkovice

HC Vítkovice

Ostravané v žádném případě nevstoupili do sezony zrovna podle představ. Z dosavadních čtyř odehraných duelů, vydolovali jen pět bodů a jedno vítězství. Kriticky se jim nepovedl vstup do sezony, když v první třetině prvního zápasu už prohrávali s Karlovými Vary 0:4.

Za další kritické momenty lze označit domácí utkání s Kladnem. Ani přes drtivou střeleckou převahu se jim nepodařilo zvítězit, utkání nakonec prohráli na samostatné nájezdy. 

V neděli se představili na ledě úřadujícího mistra. V derby sice vítkovičtí hokejisté dokázali v poslední minutě stáhnout dvoubrankové manko, avšak stejně nakonec odešli poraženi.

ZÁPASY VÍTKOVIC

1.Vítkovice2:6Energie KV
2.M. Boleslav2:4Vítkovice
3.Vítkovice2:3snKladno
4.Třinec4:3pVítkovice

HC Dynamo Pardubice

To Pardubice jsou na tom podstatně lépe. Ze všech odehraných zápasů ztratili zatím pouze dva body na ledě pražské Sparty. Jinak si počínají suverénně, se ziskem deseti bodů se dělí se Spartou o čelo tabulky.

Dynamo se až nečekaně trápilo v posledním utkání doma proti Olomouci. Nakonec však zvítězilo 3:1, což je ve finále nejpodstatnější. Pokud může trenéra Václava Varaďu něco trápit, jsou to přesilové hry. Ze sedmnácti početních převah, využilo Dynamo jen jedinou.

ZÁPASY PARDUBIC

1.Pardubice5:1Litvínov
2.Kladno1:3Pardubice
3.Sparta4:3snPardubice
4.Pardubice3:1Olomouc

Predikce a tip na sázení

V loňské sezoně Vítkovice ukázaly, že umějí favorita více než potrápit. Zatímco však Dynamo sbírá body pravidelně, Vítkovice svou formu z minulé sezony spíš hledají. Proto se ideálně nabízí vsadit na Dynamo v lákavém kurzu 2,29.

Vítkovice se však proti silným soupeřům dokáží dobře nemotivovat, proto nebudeme zbytečně riskovat. Vybíráme tak počet branek v utkání. Při přesném počtu 4-7 branek se nabízí spoustu reálných výsledkových variant.

Tip na sázení | Počet gólů přesně: 4-7

Bonus
Bonus ke vkladu až
Bonus za registraci350 Kč
Bonus za vklad až3000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až50000 Kč
Bonus za registraci200 Kč
Bonus za vklad až2000 Kč
Bonus za registraci900 Kč
Bonus za vklad až6000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až25000 Kč
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené