Spojte se s námi


Hokej

Kdo kromě Waynea Gretzkyho patří k pětici nejlepších hráčů v historii Edmontonu Oilers?

Connor McDavid a Leon Draisaitl patří k největším hvězdám v celé současné NHL a tahounům Edmontonu Oilers. Touto hokejovou organizací, která byla založena v roce 1979, prošla spousta velkých hokejistů včetně Waynea Gretzkyho. Edmonton se pětkrát radoval ze zisku Stanley Cupu, všechny vyhrál během 80. let.

Publikováno

dne

Connor McDavid a Leon Draisaitl patří k největším hvězdám v celé současné NHL a tahounům Edmontonu Oilers. Touto hokejovou organizací, která byla založena v roce 1979, prošla spousta velkých hokejistů včetně Waynea Gretzkyho. Edmonton se pětkrát radoval ze zisku Stanley Cupu, všechny vyhrál během 80. let.

Grant Fuhr
V Edmontonu se vždy většinou dívali na střelce, kteří sbírali body, ať to byl Gretzky nebo v současnosti McDavid, nicméně náš výběr začne brankářem Grantem Fuhrem. Tím, že se jedná o brankáře, tak nemůžeme hledět na jeho získané body. Určitě nás ale bude zajímat, že když to tým potřeboval, on zastával tu poslední záchranu, na kterou byl spoleh.

S Edmontonem Oilers vyhrál všech pět Stanley Cupů v historii klubu. Jedná se o sezóny 83/84, 84/85, 86/87, 87/88 a 89/90. Obránci mu velmi věřili, a proto se mu za kariéru mnohokrát stávalo, že musel čelit nájezdům 2 na 1, i přesto většinou vycházel jako vítěz.

K jeho nejsilnější stránce řadíme lapání puků do rukavice. Úspěšnost zákroků si za kariéru v Edmontonu držel nad 80 procenty. V sezóně 87/88 získal Vezina Trophy, která se udělovala brankáři, který v dané sezóně obdržel nejméně branek.

Jari Kurri
Finská hokejová legenda ve službách Edmontonu Oilers byla často kritizována, že body sbírá jen díky tomu, že hraje ve stejné formaci jako Wayne Gretzky. To však nebyla pravda. Jari Kurri byl šikovným pravým křídlem, který byl schopný střílet branky a sbírat asistence i bez nejlepšího hokejisty všech dob.

Během poloviny 80. let se mu podařilo, že ve čtyřech po sobě jdoucích sezónách nastřílel více jak 50 gólů za sezónu. Během ročníku 84/85 se jednalo o neuvěřitelných 71 branek. Pro ty, kteří tvrdí, že by to bez Gretzkyho nezvládl, tak se stačí podívat na rok po odchodu Gretzkyho. V prvním roce bez něj vstřelil 44 branek a získal 58 asistencí, což činí 102 bodů.

Finské křídlo získalo s Edmontonem 5 Stanley Cupů. Několikrát se stal členem All Star týmu. Vyhrál Lady Bing Trophy, která se uděluje hráči, jehož čistá hra se snoubí s vysokým herním nasazením. Jde o druhého nejlepšího střelce Oilers s 474 brankami, třetího nejlepšího nahravače s 569 asistencemi a druhého nejlepšího hráče se ziskem 1043 bodů. V roce 2001 byl uveden do Hokejové síně slávy.

Paul Coffey
Skvělé bruslení a tvrdá rána od modré lajny, to nejlépe vystihuje nejlepšího ofenzivního obránce, který kdy bruslil v dresu Edmontonu Oilers. Přesně to byl Paul Coffey. Bruslení Coffeyho bylo neuvěřitelné. Jde o nejrychlejšího obránce v historii NHL. Svými sprinty a tvrdou střelou skvěle podporoval své spoluhráče v útoku.

Za Edmonton nasbíral celkem 669 bodů a to jej řadí na páté místo v jejich historii. Nastřílel 209 branek a zaznamenal 460 asistencí. Jednou získal James Norris Trophy, která se uděluje nejlepšími obránci ligy. S Edmontonem se radoval čtyřikrát ze zisku Stanley Cupu.

Mark Messier
Některými fanoušky bývá považován za vůdce v historii profesionálního sportu díky svému chování. Přezdívalo se mu ‚‚The Moose“. S Gretzkym v Edmontonu utvořil fantastickou dvojici. Během svého působení u Oilers dokázal v pěti sezónách překonat milník 100 nasbíraných bodů.

Během své kariéry získal několik individuálních cen. Vyhrál Conn Smyth Trophy, která se uděluje nejlepšímu hráči v play off, Hart Trophy, která se uděluje nejužitečnějšímu hráči soutěže, a dvakrát Ted Lindsay Trophy, která se udělí hráči, který je považován za nejlepšího a nejužitečnějšího hráče pro svůj tým.

V Edmontonu odehrál 851 utkání, což jej řadí na třetí místo. Bronzová pozice mu patří i v získaných bodech, kterých nasbíral 1034. Vstřelil 392 branek a přidal k tomu 642 asistencí. Po odchodu Gretzkyho z klubu se stal kapitánem. Pětkrát se radoval se zisku Stanley Cupu.

Wayne Gretzky
Nikoho nemůže překvapit, že nejlepším hráčem v historii Edmontonu Oilers je Wayne Gretzky. Je to zkrátka Pan hokejista. Jde o nejlepšího hráče celé NHL v historii. Během své kariéry přepsal snad všechny možné rekordy NHL. Svá nejlepší léta prožil právě u Oilers.

Čtyřikrát v kariéře se mu podařilo v dresu Edmontonu překonat hranici 200 bodů. Tento fantastický počin se nepodařil žádnému jinému hráči. Podařilo se mu dosáhnout 50 vstřelených branek v pouhých 39 zápasech, je nejrychlejším hráčem, kterému se to podařilo. Zde máme jen malý výčet jeho neuvěřitelných rekordů.

Za Edmonton Oilers odehrál 696 zápasů, ve kterých posbíral 1669 bodů, to má 2,4 bodu na zápas. Z toho nastřílel 583 branek a posbíral 1086 asistencí. Za svou kariéru zaznamenal 43 hattricků. Čtyřikrát se radoval ze zisku Stanley Cupu.

Osmkrát vyhrál v anketě Hart Trophy, která se uděluje nejužitečnějšímu hráči. Dvakrát Conn Smythe Trophy, která se uděluje nejužitečnějšímu hráči v play off. Pětkrát Ted Lindsay Trophy pro nejlepšího a zároveň nejužitečnějšího hráče týmu. Sedmkrát Art Ross Trophy, kterou získá hráč, jenž nasbírá nejvíce bodů za sezónu. Wayne Gretzky byl prostě nejlepším hráčem všech dob.

V současnosti se v Edmontonu Oilers nachází například Connor McDavid, Leon Draisaitl nebo Ryan Nugent-Hopkins. Avšak žádný z této trojice ještě nemůže být srovnáván stejně jako pětice nejlepších hráčů. V blízké budoucnost se však mohou svým předchůdcům vyrovnat.

Zdroj: Hockey reference, Hockey Hermit

Reklama

Hokej

Lotyši psali dějiny, odnesl to český tým. Jak na trpkou porážku reaguje veřejnost?

Český hokej už zase létá v maléru, leč tento alespoň naštěstí zůstává mezi mantinely. Česká dvacítka má na juniorském šampionátu v Kanadě za sebou utkání, po kterém se nejčastěji v kuloárech sociálních sítí skloňuje slovo ostuda.

Publikováno

dne

Český hokej už zase létá v maléru, leč tento alespoň naštěstí zůstává mezi mantinely. Česká dvacítka má na juniorském šampionátu v Kanadě za sebou utkání, po kterém se nejčastěji v kuloárech sociálních sítí skloňuje slovo ostuda. O senzaci se postaral výběr Lotyšska, jenž zdolal české juniory 5:2.

Jediné, co může mladé reprezentanty částečně těšit je to, že se utkání hrálo až po půlnoci středoevropského času, zatímco většina diváků čerpala spánkem sílu na začátek nového pracovního týdne.

Přesto se na svěřence Radima Rulíka snesla obrovská vlna kritiky. Fanoušci jsou na jednu stranu zvyklí, že na světovou špičku v dnešní době český juniorský hokej nemá, rovněž ale počítá s tím, že ty největší outsidery pravidelně porážíme, bez nějakých velkých starostí.

Doufám že vypadneme ve čtvrtfinále, protože takhle odehrát zápas a totálně ho vypustit se jen tak nevidí, Ti kluci by měli mít čest reprezentovat a odmakat to tam vždycky na sto procent a je jedno, že mám jistý postup,” napsal fanoušek Dominik na Facebooku pod konečným výsledkem.

Fanoušek s přezdívkou Dar Den zase napsal: „Tak. A teď doufejte, že vám to daj všichni fanoušci pěkně sežrat, protože si to zasloužíte. Takhle odfláknout zápas na MS. I Záruba s Antošem se nebáli říct, že to byl naprosto trapnej výkon,” připomněl hodnocení komentátorů na ČT Sport.

Není divu, že se čeští fanoušci vyjadřují k noční blamáží jednoznačně negativně. Kritický byl i hlavní kouč Radim Rulík, který řekl, že ať se proti Američanům stane ve čtvrtfinále cokoliv, na tuhle porážku nikdy nezapomene.

Trochu s nadhledem, ale reálně to vzal další častý kritik českého hokeje, expert a autor podcastu Bomby k tyči Jakub Koreis: „Po Lotyšsku taky rozbor nebude, protože jsme nechtěli hodnotit jasný vítězství našich proti outsiderovi,” napsal na Twitteru bývalý útočník Komety nebo Sparty.

Český obránce Stanislav Svozil však v rozhovorech nabádal, že pokud se tým vrátí k výkonu s Finskem, mohl by být proti Američanům úspěšný. Ani s tímto názorem ale většina veřejnosti nesouhlasí.

Chlapi pokora vám chybí. A hlavně méně mluvit a více hrát. Jednoduše vyjeďte na led a makejte. Každopádně nemáme špatný tým, ale je to v nešťastnou dobu a chápu, že se nikdo nechce zranit před sezonou,” nastínil uživatel Michal pod příspěvkem ČT Sport.

Jedno je jasné. Česká dvacítka si zbytečnou porážkou s outsiderem zkomplikovala situaci. A to jak v případě nejtěžšího možného soupeře z druhé skupiny pro čtvrtfinále, tak v případě důvěry fanoušků v Česku.

Zdroj: MS Juniorů 2022, Facebook

Pokračovat ve čtení

Hokej

Rulíkova kritika v mediích je k ničemu. Hráči potřebují dostat sodu, jinak se český hokej nikam neposune

Kdo musel v pondělí ráno vstávat do práce a nechal si tak ujít závěrečné vystoupení české dvacítky v základní skupině juniorského šampionátu v Kanadě, dostal po probuzení velký šok. Svěřenci Radima Rulíka podlehli Lotyšsku, které původně nemělo na MS ani startovat.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Kdo musel v pondělí ráno vstávat do práce a nechal si tak ujít závěrečné vystoupení české dvacítky v základní skupině juniorského šampionátu v Kanadě, dostal po probuzení velký šok. Svěřenci Radima Rulíka podlehli Lotyšsku, které původně nemělo na MS ani startovat.

Velké ranní překvapení pro probouzející se. Pro fanoušky, kteří odložili na úkor juniorského hokeje svou večerku, zase doslova noční můra. Souboj s papírovým outsiderem z Lotyšska měl být pouhou formalitou. Obzvlášť po dobrém výkonu proti Finsku.

Pokud jsme však v pátek večer chrlili na mladé české hokejisty chválu, nezbývá nám nic jiného, než zase zvednout prst. Je pravda, že čtvrtfinále měl český tým jisté, přesto by měla být porážka s Lotyšskem nepřípustná. Navíc, připustíme-li fakt, že se soupeř dostal na šampionát jen na úkor vyřazeného Ruska.

Že došlo k podcenění soupeře, o tom netřeba vůbec diskutovat. V opačném případě by museli Lotyši předvést hokej jako z jiné planety. Protože ať už se náš mládežnický hokej nachází v jakékoliv krizi, tyhle porážky jsou nepřípustné. Hráči, kteří bojují o své kariéry v NHL, si nemohou dovolit takový zápas vypustit. Navíc v hokejem posvátné Kanadě, kde jsou na očích víc než jinde.

S hlavním koučem Radimem Rulíkem se nejspíš shodneme, když dáme stranou řeči o ztrátě sil: „Byl by alibismus říkat něco o únavě. V tomhle věku takoví hráči nemají s únavou problém, navíc ve třetí třetině byli dominantní. To bylo o hlavě. O motivaci a určité hrdosti, s kterou jsme nehráli,” má jasno kouč, kterého citoval hokej.cz.

Rulík rozhodně po utkání kritikou nešetřil: „My byli laxní, pomalí a nedůrazní. V podstatě jsme nehráli, z naší strany tam v podstatě nebyl tým po dvě třetiny. Nemohlo to vyústit v nic jiného,” uvědomuje si. Stejně tak řekl jeden holý fakt, že výkonem proti Lotyšsku český výběr zcela znehodnotil dosavadní výkon na turnaji, včetně zmíněného bojovného výkonu proti Finsku.

POMŮŽE KARTÁČ?

Slova hlavního kouče v mediálním prostoru potěší jen v tom, že se za nic neschovává. Řeči o mezinárodní ostudě bývají v mnoha případech přehnané, ale těžko po tomto utkání hledat jiný výraz. Kabina se po utkání zavřela, za zavřenými dveřmi probíhala grilovačka. Tedy doufejme, protože nic jiného by na místě teď ani nebylo.

Ideálně si vzpomenu na zázrak na ledě v podání mladých Američanů na olympiádě v Lake Placid z roku 1980. Tam se kouč s klukama nemazlil, bezprostředně po vypuštěném zápase zažili možná nejtvrdší tréninkový dril v jejich kariérách. Přesně to by teď potřebovali čeští mladíci, bez ohledu na to, jaký rok visí na hlavičce kalendáře.

Výsledek utkání tak nějak vysílá z Kanady do Česká signál: „Postup máme jistý, ser*me na to.” Tohle jim ale žádný z náročných českých fanoušků tolerovat nebude.

Teď čekají na české mladíky Američané. Za odměnu za svůj přesvědčený výkon vyfasovali toho nejtěžšího soupeře. po právu, nic jiného si nezaslouží. V podstatě jen postup by mohl částečně zahladit stopy této blamáže. I když ani ten by si snad teď ani nezasloužili. A pokud ano, budou to muset ukázat. Sami se dostali do těžké situace, sami se potom budou koukat českým fanouškům na ulici do obličeje.

Zdroj: MS juniorů 2022

Pokračovat ve čtení

Hokej

VIDEO: Kanada vyškolila na MS dvacítek české juniory. Suchánek předvedl 52 zákroků, nejkrásnějšímu gólu turnaje nezabránil

Juniorská reprezentace narazila na světovém šampionátu dvacítek na nejtěžšího možného soupeře a bylo to znát. Kanada si s výběrem České republiky hravě poradila. Jeden z domácích hráčů se navíc pravděpodobně postaral o nejkrásnější gól turnaje.

Publikováno

dne

Juniorská reprezentace narazila na světovém šampionátu dvacítek na nejtěžšího možného soupeře a bylo to znát. Kanada si s výběrem České republiky hravě poradila. Jeden z domácích hráčů se navíc pravděpodobně postaral o nejkrásnější gól turnaje.

Česká republika absolvovala na mistrovství světa juniorů třetí zápas a připsala si druhou porážku. Po výhře nad Slovenskem nestačila po nájezdech na Finsko a nyní výběr Radima Rulíka prověřila Kanada.

A to se vším všudy. Hned ve čtvrté minutě byl vyloučen na 5 minut Jaroslav Chmelař. Nicméně oslabení paradoxně českému výběru vyšlo. Martin Ryšavý jej totiž po necelé minutě v oslabení poslal do vedení 1:0.

Jenže další trefu už tým s českým lvem na hrudi nepřidal. Naopak se rozjela Kanada a napilno měl gólman Tomáš Suchánek. Ten si už v první třetině připsal 21 zákroků. Javorové listy však už během ní otočily vývoj utkání na 2:1.

A právě druhý gól Kanady byl zřejmě tím nejkrásnějším na celém turnaji. Kent Johnson, jenž studuje na univerzitě v Michiganu, se totiž blýskl parádním „Michiganem“. Za bránou nabral puk na hokejku a na čepeli jej dopravil až do sítě.

Ve druhé třetině Kanada přidala další dva góly, ve třetí uzavřela skóre na konečných 5:1. Suchánek zakončil zápas s 52 zákroky na kontě. U přes pět inkasovaných branek si připsal 91,23% úspěšnost.

„Kanada prohrávala a zapnula na nejvyšší obrátky, protože třetinu chtěla neprohrát, což bylo znatelné. Od té chvíle, byl znát výkonnostní rozdíl. Oni měli výborný pohyb, neutíkaly jim puky, navíc na něm byli výborní. S jejich rychlostí a intenzitou jsme v celém zápase měli problém, nestíhali jsme nohama,“ cituje trenéra Radima Rulíka server Hokej.cz.

Zdroj: IIHF, MSJ, Twitter, Hokej.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené