Spojte se s námi


Hokej

Jonathan Quick zaznamenal 60. čisté konto v základní části NHL

V zápase Pittsburgh Penguins – New York Rangers (0:1) dominovali na ledě zejména brankáři. Úspěšnějším byl ale nakonec hostující brankář Jonathan Quick, jenž plní v Rangers roli dvojky. I přesto ale vychytal druhé čisté konto v sezoně a celkem již 60. v kariéře.

Publikováno

dne

V zápase Pittsburgh Penguins – New York Rangers (0:1) dominovali na ledě zejména brankáři. Úspěšnějším byl ale nakonec hostující brankář Jonathan Quick, jenž plní v Rangers roli dvojky. I přesto ale vychytal druhé čisté konto v sezoně a celkem již 60. v kariéře.

V utkání chudém na branky tak vynikly brankářské schopnosti obou gólmanů. Domácí Tristan Jarry předvedl solidních 35 zákroků, ale jednou nakonec musel lovit puk ze sítě. Naopak Quick zabránil 32 střelám a žádnou za svá záda nepustil.

Americký brankář se stal teprve dvacátým brankářem v historii NHL, co na danou metu dosáhl. Z Aktivních brankářů je dokonce druhý nejlepší. Tím se pyšní Marc-André Fleury z Minnesoty Wild, jenž má 73 čistých kont.

Když se ohlédneme do historie na šedesátku čistých kont, žádný jiný americký brankář na tuto metu nikdy nedosáhl, ani taková esa jako John Vanbiesbrouck, Mike Richter či Ryan Miller. Již 37letý veterán navíc ví, jaké to je vychytat dokonce 10 čistých kont v sezoně.

Quick prakticky celou svou kariéru strávil v Los Angeles Kings, které jej v roce 2005 draftovalo. Slavil s nimi i dvakrát Stanley Cup a chytal až do sezony 2022/23, než byl vyměněn do Vegas Golden Knights. Jednalo se pro něj ostatně o šťastnou výměnu, jelikož zde oslavil třetí vítězství ve Stanley Cupu.

V L. A. se stal prakticky nesmrtelným pro zdejší fanoušky v play-off 2011/12, kdy dokázal počin, co nezvládl ani Wayne Gretzky. Dotáhl tým naprosto dominantním způsobem k vítězství ve Stanley Cupu. Vychytal všech potřebných 16 vítězství, k tomu měl 3 čistá konta a famózní úspěšnost zákroků 94,6 %. Za to byl odměněn Conn Smythe Trophy, tedy cenou pro nejlepšího hráče play-off.

Vezinova trofej dvakrát unikla

Za kariéru byl dokonce dvakrát nominován na Vezinovu trofej, ale bohužel ji nikdy tento skvělý brankář nezískal. Poprvé tak bylo v sezoně 2011/12, kdy měl zmíněných 10 čistých kont a průměr stlačil pod 2 branky na zápas, konkrétně na 1,95, ovšem neuspěl v konkurenci s Henrikem Lundqvistem a Pekkou Rinnem.

Podruhé tomu bylo v sezoně 2015/16, jenže to lize dominoval zase Braden Holtby. Alespoň jednu trofej nicméně má, jedná se o William M. Jennings Trophy ze sezony 2013/14 pro nejméně inkasovaných branek za celou sezonu.

Z reprezentačních akcí má stříbrnou medaili ze zimních olympijských her ve Vancouveru, kdy USA padlo ve finále s Kanadou. Ještě stojí za zmínku, že patří do klubu 39 brankářů, co dokázali vychytat alespoň 300 vítězství v základní části. Aktuálně se nachází na 17. místě s 379 vychytanými výhrami. Pořadí vládne Martin Brodeur s 691 výhrami.

Zdroj: NHL, Wikipedia

Reklama

Oblíbené