Spojte se s námi


Hokej

Jets v NHL válí, ale fanoušci zůstávají mimo arénu. Hrozí Winnipegu stěhování?

Dobré výsledky jsou jedna věc, ale v dnešním sportovním světě rozhodují také finance. Klub NHL není primárně organizace, jejíž prvotním cílem je vyhrát Stanley Cup. Hlavní je prosperovat, aby z toto mělo co nejvíce lidí prospěch. A nejlépe finanční. Winnipeg Jets je ideálním příkladem.

Publikováno

dne

Dobré výsledky jsou jedna věc, ale v dnešním sportovním světě rozhodují také finance. Klub NHL není primárně organizace, jejíž prvotním cílem je vyhrát Stanley Cup. Hlavní je prosperovat, aby z toto mělo co nejvíce lidí prospěch. A nejlépe finanční. Winnipeg Jets je ideálním příkladem.

Už když se nějaká organizace hlásí o místo v nejprestižnější hokejové lize světa, není otázka, zda bude schopna vyhrávat, ale jestli bude schopna vydělávat. Nejen na sebe, ale jestli z něj bude taky těžit NHL. Divácký zájem v aréně a prodej televizních práv, to jsou pro přijetí nového klubu do rodiny NHL atributy číslo jedna.

Z ekonomických důvodů také došlo kdysi ke stěhování Atlanty Trashers do Winnipegu. Kanadská organizace ukázala lize hlad po nejlepším hokeji. Takže pokud byla v roce 2011 otázka, jestli bude pro NHL perspektivnější Atlanta nebo Winnipeg, vyhráli Jets na plné čáře.

Zájem o hokej byl v kanadském městě neuvěřitelný. Po nástupu Winnipeg pravidelně deset let vyprodával arénu. Nikoho tak ani netrápilo, že s kapacitou 15 225 míst je Canada Life Centre nejmenší halou v lize. Teď se ale situace změnila.

Od Covidu klesl zájem

Velký zlom nastal během covidoveho období, kdy měli fanoušci do arén dveře dlouho zavřené. V Kanadě navíc ještě déle než v USA. Zatímco většinová část sportovního světa se dokázala z koronavirových následků oklepat, ve Winnipegu je situace jiná.

Nejen, že se do Canada Life Centre diváci v původním počtu už nevrátili, navíc rok od roku návštěvnost klesá. Za poslední tři roky se snížil zájem o permanentky z přibližně 13 000 na zhruba 9 500 zájemců. Tento rapidní úpadek se pochopitelně projevuje i na celkové návštěvnosti.

Ve Winnipegu chodí v této sezoně na hokej v průměru něco málo přes 13 tisíc fanoušků, což děla přibližně 87 procent celkové kapacity arény. V tomhle ohledu jsou na tom hůře už jenom Buffalo a San Jose. Kromě Arizony, jenž hraje „dočasně“ v Mullett Aréně pro 4 600 diváků, se jedná o druhé nejhorší číslo v lize.

To i navzdory tomu, že Winnipeg patří aktuálně mezi nejlepší týmy v tabulce. Ne všechno se však bohužel dá v dnešní době měřit jen sportovními výsledky.

Ve frontě stojí další zájemci

A ve Winnipegu moc dobře vědí, že si těchto čísel všímá i samotná liga. Pokud v NHL nefunguje organizace z fanouškovského hlediska, je její pozice z dlouhodobého hlediska neudržitelná. Předseda představenstva Winnipeg Jets Mark Chipman sám v mediích přiznal, že se Jets musí vrátit na počet 13 tisíc prodaných permanentek, jinak to bude mít pro organizaci fatální následky.

Ve frontě totiž stojí další zájemci, kteří se nezkrotně touží do NHL dostat. Svým způsobem by mohl být reálný i návrat do Atlanty. Odtud se sice už dvakrát klub z NHL poroučel, ale nejvyšší vedení ligy je stále přesvědčeno, že se jedná o obrovský trh s velkým potenciálem. 

Klíčové by podle nich bylo především umístění arény. Jinak ale podle zástupce komisaře NHL Billa Dalyho by problémy, kterým liga čelila v Atlantě, mohly být v tuto chvíli už překonány.

Pak je tady ještě jeden žhavý zájemce. Majitel NBA týmu Utah Jazz Ryan Smith nedávno zaslal vedení ligy dopis, ve kterém vysloveně žádá o rozšíření ligy o Salt Lake City. Podle něj je město schopno nastoupit do dokážete prakticky kdykoliv, což se může NHL líbit.

Zdroj: NHL, The Hockey News

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.