Spojte se s námi


Bowling

Jelínek na bowlingové European Tour sahal po medaili, ale zradil ho závěr. I tak má druhé top 10 v kariéře

Bowlingová European Tour má za sebou první turnaj v kalendářním roce 2023. Ve švédském Stockholmu se představila i trojice Čechů a jeden Slovák, z nichž nejlepší výsledek zapsal Lukáš Jelínek. Aktuální český mistr skončil na sedmém místě, do samotného závěru ale sahal po titulu.

Publikováno

dne

Bowlingová European Tour má za sebou první turnaj v kalendářním roce 2023. Ve švédském Stockholmu se představila i trojice Čechů a jeden Slovák, z nichž nejlepší výsledek zapsal Lukáš Jelínek. Aktuální český mistr skončil na sedmém místě, do samotného závěru ale sahal po titulu. Ten si nakonec připsal Švéd Kim Bolleby, který si ve finále poradil s krajanem Mattiasem Wetterbergem.

S Jelínkem odjeli do Švédska ještě Jaroslav Lorenc a Jan Macek, slovenskou stopu obstaral talentovaný David Barak. Macek s Barakem tentokrát ztroskotali v kvalifikaci a obsadili 80. a 82. místo z celkem 324 účastníků.

Zbylí dva čeští reprezentanti zvládli kvalifikaci na výbornou a postoupili přímo do bloku zvaného Final Step 1 pro 44 nejlepších hráčů. Úvodních šest her turnaje zvládl nejlépe Fin Jesse Kallio, který naházel 1469 bodů a zapsal průměr 244,8 bodů na hru. Jelínek skončil 4., Lorenc 27.

Final step 1 znamenal konečnou pro Lorence. Hráč extraligového týmu Expert King Pins balancoval prakticky ve všech šesti hrách okolo 200 bodů, což na evropské scéně často na skvělý výsledek nestačí.

S celkovým náhozem 1228 bodů se trojnásobný mistr ČR umístil na 36. místě a na postupovou čtyřiadvacítku ztratil čtyřicet bodů. Za umístění mezi 25. a 48. pozicí už ale zinkasoval český bowler prize money ve výši zhruba 8 a půl tisíce korun.

Nejmladší z české trojice naopak v prvním nedělním bloku dominoval a nestačil pouze na Švéda Wetterberga. Jelínek navíc následně mohl těžit z dobrého výkonu, jelikož na turnaji se výsledky z Final Stepů přenášely i do dalších fází.

Druhý blok zastihl 19letého Čecha ve velké formě. Reprezentant extraligového Rigor Mortis se dostal do čela a mohl začít pokukovat po druhé finálové účasti v kariéře. Na druhého Jespera Svenssona ze Švédska, účastníka turnajů profesionální organizace PBA, měl týmový kolega Jana Macka náskok 35 bodů.

Final Step 3 přivítal dvanáct nejlepších hráčů, postup už ale čekal jen na tři. Počet her byl snížen na čtyři, stále se ale počítaly výsledky předchozích dvou rund. Po polovině třetí finálové části stále svítila na prvním místě česká vlaječka.

Poté se ale bohužel stalo něco, co nečekal prakticky nikdo. Hra člena týmu mistrů světa do 21 let se sesypala a třetí hra skončila výsledkem 162 bodů. V tu chvíli přišel propad na čtvrtou pozici, přesto stále žila naděje na postup.

Ta bohužel zhasla v úvodních framech (frame – jedno z deseti kol bowlingové hry – pozn. red.) čtvrté hry, které se mladému hráči nepovedly. Jelínek nakonec po hře 175 bodů spadl na celkové sedmé místo. I tak ale umístění přináší další ukázku nezpochybnitelných kvalit mladého bowlera, který může v následujících letech ukazovat záda nejlepším hráčům Evropy.

AIK International Tournament ovládl dlouholetý účastník profesionálních turnajů Bolleby. Nejlepší ženou se stala celkově třetí Anna Andersson ze Švédska. V blízké době odstartuje také český bowlingový rok 2023, a to velmi zostra. 14. ledna se v Olomouci poperou o mistrovský titul juniorské pětičlenné týmy.

Zdroj: EBF, AIK International Tournament

Reklama

Bowling

Bowler Jelínek na Prestige Tour přepsal historii, v Praze opět dominoval

Bowlingová Prestige má za sebou sedmý turnaj sezony 2022/23. Turnaj, který musel být přesunut z Pardubic do Prahy, si zahrálo 113 hráčů. Nejlepším z nich se stal Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná už o pátý titul v dosavadním ročníku, což se mu podařilo jako prvnímu v historii.

Publikováno

dne

Bowlingová Prestige má za sebou sedmý turnaj sezony 2022/23. Turnaj, který musel být přesunut z Pardubic do Prahy, si zahrálo 113 hráčů. Nejlepším z nich se stal Lukáš Jelínek, pro něhož se jedná už o pátý titul v dosavadním ročníku, což se mu podařilo jako prvnímu v historii. Na pomyslném pódiu ho doplnili Václav Rác a Jaroslav Lorenc.

Neděle

Tradičně v neděli se hráči sešli na první rundy Prestige Tour. V prvních třech blocích se utkalo necelých sedmdesát bowlerů. První části dominoval Václav Rác, jehož 1289 bodů stačilo na klidné vedení. Finální druhá příčka znamená pro hráče ze Západních Čech první pódium od 15. 11. 2021.

Výborně zahrála i nejlepší žena Jana Marešová, která den před turnajem oslavila výročí 16 let od výhry na historicky první Prestige Tour. Celkový nához 1213 bodů jí stačil nejen na post nejlepší ženy, ale také na solidní čtvrtou příčku celkem. První runda se povedla i Adamu Haxovi, který v letošním roce okupuje první místo v podkategorii P165 (hráči se sportovním žebříčkem pod 165 bodů – pozn. red.).

Prostředního nedělního bloku se jako největší hvězda zúčastnil druhý muž minulého turnaje Ondřej Prekop. Pardubický junior tentokrát na pódium nedosáhl, celkově skončil na 23. místě. Iniciativu tak přebral další člen juniorské kategorie Tomáš Vacek.

Hráč z Hluboké nad Vltavou nahrál celkem 1201 bodů a opět potvrdil, že s ním musíme do příštích sezon počítat. I ve druhé rundě se nejlepší ženou stala Jana, tentokrát Lébrová. Sedmnáctinásobná mistryně ČR napříč kategoriemi tak opět potvrdila svou kvalitu.

Závěrečná runda víkendu přinesla nečekané vítězství dalšího juniora Matyáše Mňačka. Pražský bowler se dostal i před člena týmu mistrů světa do 21 let Matěje Vojkovského. Mezi ženami si nejlépe vedla celkově 34. Andrea Mazalová.

Středa

Naopak netradičně se dohrávala Prestige až s dvoudenní pauzou. První středeční blok nabídl účast dvou nejlepších hráčů letošní sezony dlouhodobé série, Lukáše Jelínka a Jaroslava Lorence.

První jmenovaný zatím, pokud startoval, v letošní sezoně nechyběl na pódiu. Čtyři z prvních šesti turnajů vyhrál, jednou skončil třetí. A na Proseku vyhrál Jelínek v sezoně popáté. A tím se zapsal do historie.

„Je to pro mě zajímavé zpestření, ale velký význam tomu nedávám,“ zhodnotil svůj rekordní triumf skromně Jelínek. Nejlepší ženou čtvrté rundy se stala Irena Straková. Ještě si ale pojďme shrnout závěrečný blok sedmého turnaje Prestige Tour.

V něm se nejlépe popral s podmínkami na pražském centru Lukáš Gurgul, kterému to stačilo na životní páté místo. Znovu se hráči potkají za necelý měsíc v Brně, konkrétně 19. a 20. února.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Bowling

Mladí vpřed! Šestou Prestige bowlingové sezony ovládali hráči do 21 let

Bowlingová Prestige Tour má za sebou kalendářní rok 2022. Na olomouckém centru se utkalo v rámci šestého turnaje sezony 2022/23 115 hráčů včetně Lukáše Jelínka nebo Jaroslava Lorence, kteří na minulém turnaji z reprezentačních důvodu chyběli. Vítězem se stal chomutovský junior Václav Kordulík, který Prestige ovládl poprvé v kariéře.

Publikováno

dne

Bowlingová Prestige Tour má za sebou kalendářní rok 2022. Na olomouckém centru se utkalo v rámci šestého turnaje sezony 2022/23 115 hráčů včetně Lukáše Jelínka nebo Jaroslava Lorence, kteří na minulém turnaji z reprezentačních důvodu chyběli. Vítězem se stal chomutovský junior Václav Kordulík, který Prestige ovládl poprvé v kariéře.

Olomouc hostila v aktuálním ročníku už druhý podnik série, který se hrál v srpnu. Turnaj nabídl představení nejužší české špičky, z níž chyběl pouze bronzový medailista z MS 2021 Jan Macek. Hráči byli rozděleni do čtyř rund, tři z nich se konaly v neděli.

V prvním dni turnaje na sebe upozornili hlavně juniorští reprezentanti Kordulík a Ondřej Prekop, kteří stanuli na prvních dvou místech pořadí. První zmiňovaný zahrál pravděpodobně nejlepších šest her v kariéře a s průměrem 232 bodů na hru se po dvou rundách vyšvihl do čela.

Na vrcholu tehdejšího žebříčku vystřídal 16letého Prekopa, který v letošní sezoně patří mezi nejlepší muže série Prestige. Pardubický bowler nakonec obsadil celkové druhé místo a vylepšil své nejlepší umístění v kariéře.

Kordulíka nepřeházel v neděli ani suverén letošní sezony Lukáš Jelínek. 19letý hráč se po čtyřech výhrách ze čtyř letošních účastí dostal „pouze“ na třetí místo s průměrem 225,33 bodů na hru.

V pondělí se na stupně vítězů snažil probojovat Jaroslav Uher. Člen výběru z letošního evropského šampionátu v Helsinkách doplatil na slabší pátou hru, která mu přinesla místo těsně pod stupni vítězů. První tři místa tak obsadili tři hráči, kteří mají své kariéry ještě před sebou a čekají na oslavu 20. narozenin.

Pozici nejlepší ženy obsadila Andrea Mazalová, další členka nastupující generace. Hráčka z Pardubic skončila celkově sedmá a posunula se do čela průběžného pořadí hráček série Prestige Tour.

V nižších výkonnostních kategoriích se velké změny neudály. Mezi hráči P190 (hráči se sportovním průměrem 165,00 až 189,99, u žen kvůli handicapu o osm méně) je na prvním místě Jiří Vrážel, v kategorii P165 (průměr 164,99 a nižší) stále vede Adam Haxa. Nový rok začne prestižní česká série na konec ledna v Pardubicích.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Bowling

Jelínkova absence nabídla bowlerům šanci na Prestige Tour. Nového vítěze ale pátý turnaj nepřinesl

Sezona bowlingové Prestige Tour od začátku sezony patřila jen jednomu muži. Lukáš Jelínek vyhrál úvodní čtyři turnaje, na pátém ale kvůli reprezentaci na Světovém poháru v Austrálii být nemohl. Šanci tak dostala hlavně širší česká špička. Na pražském Zličíně se radoval Zdeněk Minář, pro kterého se jedná o druhý velký titul v kariéře.

Publikováno

dne

Sezona bowlingové Prestige Tour od začátku sezony patřila jen jednomu muži. Lukáš Jelínek vyhrál úvodní čtyři turnaje, na pátém ale kvůli reprezentaci na Světovém poháru v Austrálii být nemohl. Šanci tak dostala hlavně širší česká špička. Na pražském Zličíně se radoval Zdeněk Minář, pro kterého se jedná o druhý velký titul v kariéře.

První rundu ovládli hráči s obouručným stylem. Nejlépe zaházel svých šest her Petr Horáček, který v poslední hře překonal druhého Daniela Seidla. Vítěz z klubu Strike Řevnice dosáhl náhozu 1236 bodů a zapsal průměr 206 bodů na hru. Horáčkovi jeho výkon stačil na celkové páté místo. Nejlepší ženou prvního hracího bloku se stala Jana Marešová.

Prostřední část nedělního boje nabídla asi papírově nejsilnější sestavu hráčů. Do akce se zapojili například mistr světa do 21 let Matěj Vojkovský, bronzová medailistka z MČR 2022 Ivana Fojtíková nebo čerstvý dvojnásobný mistr republiky v juniorských dvojicích Ondřej Prekop.

Rundu ale neovládl žádný výše zmíněný. Nejlépe zahrál Radovan Uher z ProBowlingu, který se dostal s náhozem 1276 bodů do čela celého turnaje. Za Uherem se seřadili reprezentant pardubického Bowlingzone Jiří Hindrák a týmový kolega vítěze Matěj Vojkovský.

Mezi ženami se nejlépe umístila zmíněná Fojtíková, která nahrála 1172 bodů s handicapem a skončila jedenáctá. Zkušená hráčka nakonec získala i titul celkově nejlepší bowlerky. Turnaj se naopak nepovedl pardubickému juniorovi Prekopovi, který patřil mezi okruh favoritů turnaje v Praze.

Třetí runda patřila nastupující generaci. Nejvíc bodů nasbíral chomutovský Václav Kordulík, který ale poslední hrou přišel o umístění na průběžných stupních vítězů. Hráč extraligového týmu BC Admi zahrál 161 a propadl se na tehdy čtvrté místo za Uhera, Horáčka a Hindráka.

Za juniorským reprezentantem se umístil hráč pražského JKM Bowling Matyáš Mňačko, který se celkově umístil na deváté pozici. Nejlepší ženou rundy byla Mňačkova spoluhráčka z klubu Ema Iwazawa.

V pondělí čekaly na hráče ještě dvě večerní hrací rundy. V té první se ve skvělém světle ukázal Ondřej Trojek, který porazil i nedávného účastníka turnaje European Tour Václava Ráce. Třetí místo ukořistil čerstvý stříbrný medailista z MČR dvojic juniorů Jakub Sedláček. Mezi ženami svou stoupající formu potvrdila Lenka Málková.

Poslední runda smazala úsměv z tváře Radovana Uhera. Do té doby prvního bowlera totiž sesadil Zdeněk Minář. Další člen klubu ProBowling si náhozem 1319 došel pro druhý titul z Prestige Tour v kariéře. První výhru zaznamenal vloni v prosinci v Brně.

Další podnik čeká na hráče 11. a 12. prosince v Olomouci. Do akce by se měli vrátit jak Lukáš Jelínek, tak Jaroslav Lorenc, kteří patří mezi nejúspěšnější hráče historie dlouhodobé série sloužící jako kvalifikace na národní šampionát.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Pokračovat ve čtení

Oblíbené