Spojte se s námi

Hokej

Jalonenovi se zákaz reprezentovat hráčům z KHL zamlouvá. Nastínil i plány do další sezony

Na konci května s českými hokejisty oslavoval medaili, na kterou náš hokej čekal dlouhých 10 let, pak si na pár týdnů orazil doma na severu. Sotva se ale na českých stadionech zamrazil led, byl finský kouč Kari Jalonen už opět v pracovním procesu. Poslední dny řeší strategii národního týmu do další sezony, ve které nebude moct využít hráče z KHL. A vlastně ani nechce.

Publikováno

dne

Na konci května s českými hokejisty oslavoval medaili, na kterou náš hokej čekal dlouhých 10 let, pak si na pár týdnů orazil doma na severu. Sotva se ale na českých stadionech zamrazil led, byl finský kouč Kari Jalonen už opět v pracovním procesu. Poslední dny řeší strategii národního týmu do další sezony, ve které nebude moct využít hráče z KHL. A vlastně ani nechce.

V posledních týdnech se jedná o velké téma. Poté, co český hokejový svaz rozhodl, že hráči, kteří podepsali nedávno nové smlouvy v ruské KHL nebudou mít nárok reprezentovat, opět se na veřejnosti rozvířily debaty.

Mnoho lidí samozřejmě za rozhodnutím svazu po vzoru Finska nebo Švédska stojí, najdou se ale i fanoušci, kteří budou donekonečna používat frázi, že politika do sportu nepatří a tohle rozhodnutí je diskriminační.

Proto je taky zajímavé vidět, jak si za tímto rozhodnutím stojí přední lídři českého hokeje, mezi které patří i finský hlavní reprezentační kouč Kari Jalonen. Na otázku zákazu hráčům reprezentovat odpověděl zcela jasně: „Řeknu to jednoduše. Ten krok se mi zamlouvá,” kvituje rozhodnutí svazu, které vyjádřil v rozhovoru pro iDnes.

Víte, nechtěl bych se zapojovat do dalších debat. Zopakuju, že se mi rozhodnutí líbí. Hluboce s ním souhlasím, měl bych stejný nápad,” odmítl Jalonen další konkrétní debaty na politická témata. 

Tento zákaz se týká zejména hráčů, kteří podepsali smlouvu v KHL po vypuknutí invaze. Dvojice Libor Šulák a Michal Jordán působili v Rusku už před vypuknutím války, tudíž na ně se zákaz nevztahuje. I tak je Jalonen k jejich účasti v národním týmu spíš skeptický.

Rozhodli jsme se, že ani je v sezoně nevyužijeme. Oba působí hodně daleko – v Chabarovsku a Vladivostoku. Bylo by složité je přemisťovat na turnaje ve Finsku, Švýcarsku nebo Švédsku. Po klubové sezoně to může být jiné. Uvidíme, jak se situace vyvine,” dodal k diskutovanému tématu.

NEJBLIŽŠÍ PLÁNY A EHT

V rozhovoru pak nastínil plány s českým nároďákem na další sezonu: „S Petrem Nedvědem jsme už diskutovali o Karjale i prosincovém turnaji,” řekl. Podle posledních informací by se měl předvánoční turnaj ze seriálu Euro Hockey Tour odehrát ve švýcarském Curychu.

Navrhl, že budeme mít přibližně dvě pětky hráčů z nastupující generace, dvě z trochu starších kluků a obě skupiny zkusíme propojit. Nápad se mi docela líbí. Už máme i seznamy centrů, mladých centrů, mladých křídel a zbývajících křídel. U obránců a brankářů je to stejné,” odkryl karty, jaké představy realizační tým pro nejbližší období má.

Euro Hockey Tour sice slouží k testování hráčů v reprezentaci, ale zároveň Jalonen dodává, že součastí jejich práce je i vítězit. Všechno však pochopitelně směřuje k vrcholu sezony, kde by byl rád český tým pokud možno úspěšný, třeba ještě o kousek víc, než na jaře ve Finsku.

Proč tohle všechno děláme? Chceme vyhrát něco velkého,” řekl s uvědoměním, že na cestě pro bronz kráčel národní tým po velmi hrbolaté cestě, na které mu velkou měrou pomohl i příchod Davida Pastrňáka.

Jasně, měli jsme trochu štěstí, že nám přijeli velmi dobří hráči, s nimiž byla radost pracovat. Pak už jde jen o to dostat se přes tenkou linii úspěchu a neúspěchu. A soustředím se, abychom se přes ni dostali,” uzavřel dvaašedesátiletý kouč.

Zdroj: Český hokej, iDnes 

Reklama

Oblíbené