Spojte se s námi


Hokej

Jak na zisk stříbrných medailí reagují samotní hráči hokejové reprezentace U20? Stříbro má pro nás cenu zlata, řekl kapitán

Velmi hořkosladké finále za sebou má celý hokejový národ. Nadšení střídalo zklamání a obavy a to se střídalo jako na horské dráze. S každou další minutou budeme dál a dál od závěrečné sirény a spojené nádoby toho hořkého a sladkého se začnou přelívat tím správným směrem.

Publikováno

dne

Velmi hořkosladké finále za sebou má celý hokejový národ. Nadšení střídalo zklamání a obavy a to se střídalo jako na horské dráze. S každou další minutou budeme dál a dál od závěrečné sirény a spojené nádoby toho hořkého a sladkého se začnou přelívat tím správným směrem.

Kdybychom před turnajem věděli, že junioři utnou 18 let dlouhé medailové čekání, asi by se složitě hledal někdo, kdo by nad tímto výsledkem ohrnoval nos. Tím spíš, že medaile je rovnou stříbrná.

Jenže jak to ve sportu i v životě bývá, nic není černobílé a každá mince má dvě strany. Češi sice ve finále dlouho tahali za kratší konec, ale v poslední deseti minutovce základní části se povedlo během minuty zázračně srovnat a najednou bylo zlato doslova na dosah!

V tu chvíli měli Češi navrch a měli několik příležitostí proměnit závěrečný tlak v rozhodující branku a definitivně utkání zlomit a otočit na svou stranu. To se však nepovedlo a šlo se tak do prodloužení.

V něm začaly oba celky velice opatrně s vědomím, o co se aktuálně hraje. Čekalo se na nějakou vyloženou příležitost, nebo chybu soupeře a ta se stala. Bohužel, přišla ztráta puku, která potkala našeho nejlepšího střelce, Jiřího Kulicha.

Kanaďané pak přečíslení 2 na 1 vyřešili ukázkově a zápas nekompromisně ukončili. V tu chvíli vypuklo na české straně obrovské zklamání a proudy slz. Naši mladíci přišli o zlato.

A to bolí. Protože ten úplný vrchol juniorského hokeje byl skutečně na dosah! V semifinále proti Švédům byli Češi většinu zápasu aktivnější a dravější, přesto byli v prodloužení nesmírně blízko konci. Ale v součtu celého utkání se postup jeví jako zasloužený, Česko bylo o vlásek lepším týmem.

A finále bylo vlastě obráceně. Kanada měla více gólových šancí, náš výběr také přestřílela a přesto, že v závěru utkání byla opravdu kousek od prohry, nakonec se štěstí přiklonilo právě na stranu javorových listů. Objektivním pohledem Kanada byla lepším týmem po většinu zápasu.

Češi ale skvělým srovnáním opět ukázali týmového ducha a velké odhodlání a především to, že se nikdy nevzdávají. Proslovy trenérského štábu o tom, jakou má tenhle tým v sobě chemii, se během celého turnaje jednoznačně naplňovaly.

Získali si srdce všech fanoušků a je potřeba zopakovat, jak velký úspěch tohle je! Na medaili z juniorského šampionátu jsme čekali 18 let a teď je tady, rovnou stříbrná! Jak moc tahle parta oslovila diváky svědčí i fakt, že prodloužení, které začínalo v hlubokých nočních hodinách, sledovalo přes 300 000 lidí, jak na svém Twitteru informoval Michal Dusík.

Tyhle stříbrné medaile jsou naprosto zaslouženou odměnou. Za obrovskou dřinu, odhodlání, bojovnost a soudržnost. Stříbro s cenou zlata! Jak na finále reagují samotní hráči?

Právě stříbro s cenou zlata je výrok kapitána Stanislava Svozila. „To prodloužení? Nevím no, my jsme z toho mohli jet samostatný únik a přeskočil nám puk a oni z toho jeli 2 na 1 a dali z toho gól. Věděli jsme o jejich individualitách. Teď nás to samozřejmě trápí, ale za pár týdnů, nebo měsíců na to budeme vzpomínat jako na parádní úspěch,“ řekl kapitán pro hokej.cz.

O svých pocitech krátce po utkání promluvil také nejviditelnější bek českého týmu David Jiříček. „Upřímně nevím, proč se na MS juniorů hraje prodloužení 3 na 3 a ne 5 na 5, tam se může stát úplně všechno. Je to škoda no, druhého si nikdo nepamatuje. Myslím ale, že jsme toho dokázali dost a jsem pyšný na kluky,“ komentoval hráč Columbusu.

Co na turnaj říká nejlepší střelec Čechů Jiří Kulich? „Tak určitě je to velký úspěch, ale teď jsem ještě ve stavu, kdy jsem zklamaný, ale ono to opadne a budeme na to jenom v krásném vzpomínat. Určitě na to nikdy nezapomene, jaká jsme byla parta a co všechno jsme společně dokázali. Hlavně jsem strašně hrdý na ten tým,“ komentoval Kulich.

Ke slovu se samozřejmě dostal i trenér Radim Rulík. „Já si myslím, že to byl úžasný zápas a skvělý zážitek pro nás pro všechny. Škoda první třetiny, kde jsme měli šance a nedali, ve druhé jsme měli daleko střídačku, to byla Kanada jasně lepší a do třetí třetiny jsme si řekli, že zkusíme hrát jinak, něco jsme změnili a to přineslo výsledek, najednou jsme dominovali. Věděli jsme, že když dáme jeden gól, tak Kanada znejistí a přesně to se stalo. Musím říct, že nádherný zápas, úžasná kulisa, takové zápasy se nehrají každý den, kluci tam nechali všechno,“ sdělil do mikrofonů.

Zdroj: hokej.cz, Twitter

Reklama

Hokej

Komentář: NHL jako ruská propaganda? Ve výběru All Star je 10 Rusů, a to včetně Ovečkina

KOMENTÁŘ – Každý rok si NHL udělá začátkem února menší pauzu, aby nahrnula na jednu hromadu to nejlepší z nejlepšího, co zámořská hokejová soutěž nabízí. NHL All-Star Game patří k oslavám nejslavnější ligy světa. Velkolepou show však letos degraduje účast ruských hokejistů, včetně toho nejpovolanějšího Alexandera Ovečkina.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Každý rok si NHL udělá začátkem února menší pauzu, aby nahrnula na jednu hromadu to nejlepší z nejlepšího, co zámořská hokejová soutěž nabízí. NHL All-Star Game patří k oslavám nejslavnější ligy světa. Velkolepou show však letos degraduje účast ruských hokejistů, včetně toho nejpovolanějšího Alexandera Ovečkina.

Pokud si někdo otevře oficiální účet ruského hokejisty Alexandera Ovečkina na Instagramu, hned dostane facku i ten, kdo hokej příliš detailně nesleduje. Od doby, co ruské tanky překročily hranice ukrajinského suverénního státu už uběhl téměř rok. Ovečkin však stále na profilové fotce hrdě pózuje vedle Vladimira Putina.

Na veškerou obhajobu už je pozdě, veškeré pomyslné lhůty vypršely. Spekulace o tom, že Ovečkin se nechce vyjádřit negativně na adresu ruského prezidenta jen proto, protože má v Rusku svou rodinu, jsou definitivně pasé. Reportérka Washington Post Samantha Pell zveřejnila fotku ruského hokejisty na svém Twiteeru s jasným textem.

Kapitán Capitals řekl, že je nadšený, že je zde jeho rodina, a pro jeho nejstaršího syna Sergeje to bude obzvláště zábavný čas, když bude v šatně a kolem ostatních hvězd,” stojí na jejím Twitteru. Ačkoliv nikde nebyl postoj Ovečkina z jeho úst jednoznačně formulován, od začátku je jasné, na či straně tento muž stojí.

A co na to NHL? Vůbec nic. Ze šikany mladého kluka na střední škole dělá haló. Samozřejmě, že je správné stát proti šikaně, jenomže v porovnání s průšvihem na Ukrajině, kde denně umírají neviní lidé, to je naprosto neporovnatelné. 

Stejně tak liga nedávno kolem sebe prskala, když si z náboženských důvodů nechtěl Ivan Provorov vzít na rozbruslení dres na podporu LGBTQ+ komunity. Jeden z nejuznávanějších žurnalistů v zámoří Pierre LeBrun obránci Philadelphie Flayers vzkázal, že se za náboženství jen schovává a není schopen všechny respektovat.

Ano, Provorov je také shodou okolností Rus, ale to teď alespoň částečně hoďme za hlavu, protože hlavní problém je zkrátka jinde.

To, že v čele největších osobností nejprestižnější hokejové ligy stojí muž, který svým postojem veřejně podporuje ruskou agresi na Ukrajině, to vedení slavné ligy vůbec netrápí. Hlavní je, že z toho tečou peníze. Aby toho nebylo málo, útočí Ovečkin na střelecký rekord Wayna Gretzkyho, čímž je na veřejnosti ještě víc vidět. Každou další jeho trefu NHL veřejně oslavuje.

Příspěvek redaktorky z Washingtonu nezůstal pochopitelně bez odezvy: „Jaký milý podporovatel válečných zločinců. Tak roztomilý příběh. Doufám, že jeho rodina se na utkání hvězd má lépe než všechny ukrajinské rodiny, které zabil Ovečkinův přítel. Potěšující,” napsal k příspěvku redaktorky jeden z fanoušků. 

Hej Samantho, můžeš přestat být pokrytec? Ovečkin je nástrojem propagandy teroristického státu (Ruska). Ten samý stát, který vraždí, mučí a unáší děti na Ukrajině, pokud jste si toho nevšimli,” je napsáno na jedné z dalších reakcí pod stejný příspěvkem. Přeháňka? Právě že vůbec. Taková je hold realita.

Teď míří Ovečkin o víkendu na Floridu, kde se představí jako součást souboru největších hvězd. „O víkendu na Floridě bohužel proběhne vynikající reklama na ruskou válku a zločiny na Ukrajině. A to i za podpory českého kanálu Nova Sport,” napsal na svém Twitteru bývalý brankář Dominik Hašek, jenž vytrvale ruské hráče na soupiskách týmů NHL odsuzuje.

Celkem se v okolí FLA Live Arény sejde hned desítka ruských hráčů:

Igor Šesťorkin (New York Rangers)
Ilya Sorokin
 (New York Islanders)
Andrei Vasilevskiy
 (Tampa Bay Lightning)
Alexandr Ovečkin
 (Washington Capitals)
Artemi Panarin
 (New York Rangers)
Andrej Svečnikov
 (Carolina Hurricanes)
Nikita Kučerov
 (Tampa Bay Lightning)
Aleksander Barkov
 (Florida Panthers)
Kirill Kaprizov
 (Minnesota Wild)
Vladimir Tarasenko
 (St Louis Blues)

Široké portfolio ruských hokejistů na letošním All-Star Game jen ukazuje, že pro NHL válka na Ukrajině prakticky vůbec nic neznamená. Co se ale stane jednoho dne, kdy Ovečkin skutečně překoná Gretzkyho a stane se ve střeleckých tabulkách takřka nedostižitelný?

Pravděpodobně bude stále na jeho profilu viset fotka s Putinem, jakožto symbol Ovečkinovy osobnosti. Třeba pak dojde i na situaci, kdy se při brouzdání na internetu malé dítě zeptá svého otce: „A tati? Kdo je ten pán stojící vedle něj?” Tohle pak svému dítěti zkrátka vysvětlovat nechcete. 

Už vůbec ne v kontextu hokeje, který má stát za správnými věcmi a ne se jenom tak na venek tvářit. NHL by si zkrátka měla uvědomit, že určuje světové trendy této hry a že stojí na vrcholu pyramidy této hry. A to sebou nese jistou tíhu zodpovědnosti, ať už se to někomu líbí nebo ne.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Hokej

Havlát vyhlíží posily pro MS: Hertl, Hronek či Kubalík. Je ve hře i Jakub Vrána?

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Karim Jalonenem má za sebou nominaci hráčů na blížící se Švédské hokejové hry. Tématem tiskové konference však nebyly jen nejbližší akce národního týmu, ale také květnové mistrovství světa v Rize a Tampere.

Publikováno

dne

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Karim Jalonenem má za sebou nominaci hráčů na blížící se Švédské hokejové hry. Tématem tiskové konference však nebyly jen nejbližší akce národního týmu, ale také květnové mistrovství světa v Rize a Tampere. Kdo by mohl posílit český výběr ze zámoří?

Hlavní slovo ohledně posil z NHL má na starosti generální manažer Martin Havlát. Také on se zúčastnil středeční tiskové konference před dalším ze série turnajů EHT.

V první řadě Havláta potěšila reakce hráčů: „Nikdo dosud neřekl, že nepojede, všechny reakce jsou v zásadě pozitivní,” řekl manažer hokejové reprezentace v rozhovoru pro iDnes.

Havlát si je moc dobře vědom, že pravděpodobnost účasti na světovém šampionátu se bude odvíjet od situace klubů v NHL. Tam, kde mají týmy reálnou šanci dojít v play-off Stanley Cupu dál než do prvního kola, naděje na účast na turnaji v Rize a Tempere klesá. Proto se Havlát v této fázi zaměřuje spíše na jména, jejichž týmy hrají zatím pod čárou účasti v play-off.

I na tyhle úvahy je však podle něj stále poněkud brzo: „Ano, některé týmy už šanci na play off mají malou, ale vše můžou změnit přestupy při uzávěrce začátkem března,” řekl k současné situaci teprve jedenačtyřicetiletý manažer, kterého do funkce zvolil nově zvolený šéf svazu Alois Hadamczik.

Nadějně zatím vidí účast žraloků Radima Šimka, Tomáše Hertla a Martina Kauta, kteří s největší pravděpodobností nepostoupí se San Jose ani do prvního kola vyřazovací části NHL. Pod čárou je zatím také Detroit, kde válí české komando ve složení Filip Hronek, Dominik Kubalík či aktuálně zraněný Filip Zadina.

S ohledem na Red Wings se nabízí také otázka, jak se staví vedení národního týmu na případnou nominaci Jakuba Vrány: „Určitě ho sleduju a doufám, že se mu bude dařit. Je to šikovný hokejista, nebezpečný každé střídání. Moc by mu pomohlo, kdyby se brzy dostal zpátky do prvního týmu v NHL,” řekl Havlát s tím, že osobně Vránu zatím nekontaktoval.

V AHL fanoušci upínají oči především na Matěje Blümela, jenž hraje ve farmářském celku Dallasu Stars: „Situace u něj bude trochu zvláštní, protože Dallas může v play off NHL dojít daleko, Texas v AHL patří k nejlepším,” poznamenal bývalý český útočník k vyhlídkám Blümela, který zazářil především na loňském šampionátu, kde si vybojoval smlouvu v zámoří.

Do diskuse bylo hozeno také jméno Pavla Zachy, který už v minulosti několikrát reprezentaci odmítnul: „V minulosti měl určitě nějaké své důvody. Nebo neměl..,” zamyslel se Havlát.

Nicméně dodal, že by podle něj Zacha letos rád na MS jel. Vzhledem k letošní formě New Jersey to však nevidí příliš reálně: „Nikdo nečeká, že vypadnou v prvním kole,” řekl Havlát na adresu Ďáblů.

Do hokejového světového šampionátu zbývá ještě poměrně dost času. Hostit jej bude letos Lotyšsko a Finsko, národní tým v základní skupině vyzve výběry Kanady, Švýcarska, Slovenska, Lotyšska, Norska, Kazachstánu a Slovinska. Svěřenci Kariho Jalonena budou obhajovat bronzové medaile z roku 2022.

Zdroj: Český hokej, iDnes

Pokračovat ve čtení

Hokej

Už zase oni! Trio Pastrňák – Krejčí – Zacha předvedlo další úchvatnou akci, podívejte se na jejich gól proti Torontu

Boston Bruins v noci ze středy na čtvrtek odehrál svůj další zápas základní části, přičemž svého soupeře porazil jasně 5:2. A velký podíl na tom měla opět trojice Pastrňák, Krejčí, Zacha, která už zase předvedla parádní gólovou akci!

Publikováno

dne

Boston Bruins v noci ze středy na čtvrtek odehrál svůj další zápas základní části, přičemž svého soupeře porazil jasně 5:2. A velký podíl na tom měla opět trojice Pastrňák, Krejčí, Zacha, která už zase předvedla parádní gólovou akci!

Kanadsko-americká NHL měla v noci ze středy na čtvrtek na programu další dva zápasy základní části, přičemž jedním z nich byl i zápas Toronta s Bostonem.

V první třetině se ovšem fanoušci gólu nedočkali, ve druhém dějství už ale ano. Byť se ze vstřelené branky neradovali domácí. V čase 26:57 udeřil v oslabení Derek Forbort a poslal Boston do vedení.

O zhruba dvě a půl minuty později však využil přesilovou hru Mitchell Marner a srovnal na 1:1. A tři minuty na to strhl vedení na stranu Bruins Brandon Carlo.

V poslední části viděli diváci na stadionu Toronta další tři branky. Na 3:1 po dvou minutách a třinácti vteřinách zvýšil A.J. Greer, minutu a půl před polovinou třetí třetiny snížil na 2:3 z pohledu Maple Leafs Calle Järnkrok.

V čase 49:08 si krásný gól připsal Pavel Zacha, když vymetl pavučinu Samsonovy brány, o chvíli později se brněnský rodák mohl radovat znovu.

Tentokrát však v gólových statistikách figurovali všichni tři Češi. Pavel Zacha nejprve zavezl puk do pásma, poté se k němu dostal David Pastrňák, jenž následně předal kotouč Davidu Krejčímu, který adresoval finální přihrávku Zachovi.

Zkrátka a dobře, radost pohledět!

Boston se každopádně stále nachází na prvním místě Východní konference a s 83 body je také lídrem celé NHL. Toronto momentálně drží třetí příčku se ziskem 70 bodů.

Co se kanadského bodování týče, Pastrňák je v rámci celé NHL na třetí pozici s bilancí 38 gólů a 34 asistencí. Dohromady tedy 72 bodů. Krejčí posbíral ve 46 zápasech 43 bodů (12+31), Zacha má na kontě bodů 35 (11+24).

Zdroje: NHL, Boston Bruins

Pokračovat ve čtení

Oblíbené