Spojte se s námi


La Liga

Jak by mohla vypadat sestava Barcelony v nové sezoně? Nabízí se tři varianty

Publikováno

dne

Barcelona nedávno potvrdila příchod Artura Vidala za 19 milionů eur z Bayernu. Tím se objevily kouči Ernestu Valverdemu vrásky po čele spojené se skládáním základní sestavy. Jedná se ale spíše o příjemnou starost, protože takový výběr na několik postů nemá žádný manažer na světě. Jak by sestavy mohl bývalý trenér Bilbaa poskládat?

Průběžně se podíváme na tři varianty formací a následné uskupení hráčů v nich. Nejprve se vrátíme trochu do minulosti, respektive do sezony 2016/17, kdy ještě na stadionu Nou Camp řádilo famózní trio MSN. Jenže Neymar prchl do Paříže, náhrada za brazilské kouzelníka, francouzský křídelník Ousmane Dembélé, se zranila, a proto se Valverde rozhodl pro formaci 4-4-2 s diamantem v záloze. Jenže ke 4-3-3 by se klidně mohl vrátit, ostatně když v přípravě chyběl Messi, Valverde tuto formaci zkoušel. Další variantou by mohla být formace z minulé sezony, čili 4-1-2-1-2 neboli 4-4-2 s diamantem v záloze. Barcelona tento taktický formát nemá zažitý, ale v minulé sezoně to fungovalo. I na toto rozestavení se zaměříme. A naposledy se podíváme asi na nejlepší řešení, pro Barcelonu ovšem zbrusu nové.

VARIANTA 4-3-3

Formace 4-3-3.

Úskalí formace 4-3-3? Messi na křídle. Božský Lionel již přirostl ke středu pole, potřebuje větší volnost a tu by na křídle neměl. I když hrál na druhé straně Neymar, tak se Messi stejně musel alespoň někdy stahovat do křídla, aby alespoň trochu bránil prostor. I když samozřejmě neběžel s bekem soupeře až k vápnu, alespoň stínit musel téměř vždy. Jenže tím hodně plýtval energií, která by se mu hodila víc v ofenzivě. Většinu prostoru za argentinského pětinásobného vítěze Zlatého míče odběhal Rakitič, jenže ten také zestárnul a ztratil něco málo ze své rychlosti a hlavně fyzické kondice. Rychlostí nikdy neoplýval, ale kondice se mu upřít nikdy nedala. Třicet let je ale věk, kdy jdou fyzické proporce dolů, pokud tedy nejste Ronaldo a nedisponujete ve třiatřiceti tělem dvacetiletého.

Plusem rozestavení 4-3-3 je fakt, že by Valverde mohl využít jednoho z dvojice Dembélé – Malcom. Zároveň by Coutinho zůstal ve středu pole, kde se cítí nejlépe. Výhoda této formace spočívá i v možnosti taktických manévrů v průběhu utkání. V případě potřeby více defenzivní taktiky by se mohl Coutinho přesunout na křídlo místo jednoho z dvojice Dembélé – Malcom, čímž by se mohl do středu dosadit Vidal a hra by byla více než defenzivně stabilní. Jenže Messi na křídle je moc velké úskalí, aby se Valverde do této formace pustil. V přípravě ji sice používal, ale to se Messi ještě slunil na dovolené…

VARIANTA 4-4-2 S DIAMANTEM V ZÁLOZE

Formace 4-4-2 s diamantem v záloze.

K diamantu se Valverde uchýlil v minulé sezoně po zranění Dembélé a příchodu Paulinha. Po uvítání druhé nejdražší posily v historii klubu, tedy Brazilce Coutinha, se ale od 4-1-2-1-2 mírně ochýlil a svůj systém poupravil na 4-4-2 s Coutinhem na křídle. My se zaměříme na pravděpodobnější první variantu. Plus číslo jedna: Messi se nachází na své pozici. Má volnost, může se pohybovat dle vlastního uvážení, takže může naplno využít svůj potenciál. To se ostatně potvrdilo v minulém ročníku.

Jenže v minulé sezoně sehrál důležitou úlohu kreativní Iniesta a zabiják Paulinho. Prvně jmenovaný šikula dával hře z pozice levého záložníka myšlenku a nápad. Vidal je rváč a bojovník, jenže Iniestovy geniální pasy nezopakuje. Pokud by se na pozici Iniesty pohyboval Coutinho, byl by moc svázán taktickými pokyny a hlavně není na takové defenzivní úrovni jako Iniesta (ze stejného důvodu by na této pozici nemohl nastupovat Arthur, ale jako varianta může být). Na podhrotu sice přidá více kreativity než dříve Paulinho, ale nenahradí Brazilcovy náběhy do vápna, které byly přímo zabijácké a často rozhodovaly zápasy.

Coutinho by si také mohl překážet s Messim, protože by se pohybovali ve stejných prostorech. V neposlední řadě by Valverde nemohl využít své mladé a talentované křídelníky. Více prostoru by ale mohl dostat Denis Suárez či Rafinha. Formace s diamantem v záloze se ale zdá být jako nejhorší varianta ze tří uváděných, i když v minulé sezoně posloužila Barceloně jako záchrana a nebýt nápadu Valverdeho uchýlit se právě k této formaci, trofeje z La Ligy a Copa del Rey by se pravděpodobně v barcelonské síni netřpytily. Ale je čas se vrátit zpátky k rozestavení se křídly.

VARIANTA 4-2-3-1

Formace 4-2-3-1.

V tuto chvíli asi nejlepší možnost. Nabízí Messiho na křídle, Valverde nebude ochuzen o jednoho z křídelníků a zároveň je střed pole dostatečně stabilní. Jediné větší mínus, které je vidět na papíře? Pozice Coutinho. Brazilský technik za pouhý půlrok ukázal, že má předpoklady, aby táhl Barcelonu. Jenže na pozici křídla byl moc utopený, ve středu se cítí daleko lépe. Mírný nedostatek 4-2-3-1 je také fakt, že dva záložníci ve středu hřiště budou muset být defenzivní, čili Valverde bude vybírat z trojice Rakitič, Busquets a Vidal.

I proto Barcelona přivedla chilského rváče, protože mít dva hráče na dva posty je velký risk. Takto je případná náhrada vyřešena. Jenže chybět by mohl pohyb. Vidal i Rakitič oběhají velký prostor, ale v rychlosti ve sprintu značně zaostávají. Busquets sice skvěle předvídá, ale rychlost se nedá zanedbat. Posledním a zcela zásadní nedostatkem je, že Barcelona nemá tento herní styl zažitý. Nevyzkoušel ho Valverde ani jeho předchůdci v posledních letech. Přesto se z hlediska kvality hráčů na určitě posty jedná o nejlepší možné řešení, i když „porodní bolesti“ by se na začátku sezony mohly dostavit.

V neděli hraje Barcelona o španělský superpohár proti Seville. Zápas ale tajenku o novém složení sestavy či formaci moc neodhalí, protože Messi ještě do zápasu nezasáhne, stejně tak několik dalších hvězd. Odpověď budeme znát až po uplynutí pár prvních kol La Ligy.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.