Reprezentace

Islanďané podruhé v řadě prohráli, po debaklu se Švýcarskem podlehli i Belgii

Island na svém stadionu v Reykjavíku přivítal Belgii, kterou v historii vzájemných utkání nikdy nedokázal porazit a to se ani v tomto zápase neměnilo. Islanďané se sráželi vlastními chybami a Belgičané je dokázali trestat. Díky tomu si seveřané připsali už druhou porážku v řadě, tentokráte po debaklu se Švýcarskem přišla prohra s Belgií, která dokázala zvítězit 3-0.

Utkání začalo v celkem dobrém tempu. Islanďané se v prvních minutách tlačili vpřed, ale nepodařilo se jim nic vymyslet. Ale tak to šlo necelých deset minut, poté se Belgie ujala míče a snažila se dobýt islandskou tvrz a domácí hrozili z protiútoků. První protiútok se jim povedl ve 14. minutě, když Bodvarsson přihrávkou po zemi do šestnáctky našel v dobré pozici Gylfiho Sigurdssona, jehož střelu ale zblokoval Kompany.

A poprvé se skóre měnilo ve 29. minutě. Ingason zatáhl v pokutovém území za dres Lukakua a rozhodčí ukázal na penaltový puntík. Penalty se ujmul Hazard, který střelou po zemi k pravé tyči překonal Halldorssona.

O dvě minuty později Belgičané zvýšili už na 2-0. Po rohovém kopu se dostal k hlavičce Kompany, Halldorsson vyrazil míč ale pouze k protihráči, jímž byl Romelu Lukaku a ten islandského gólmana zblízka bez potíží překonal.

V druhé půli se Islanďané snažili více hrát na míči a viditelná byla i nějaká snaha srovnat, nicméně jim chyběla kreativita a díky tomu neměli Belgičané s bráněním problém. Tudíž se konal především boj o střed hřiště. První vážnější situace přišla až v 64. minutě, kdy po dobré kombinační akci dostal míč do středu šestnáctky Lukaku, který ho posunul na Meuniera a ten trefil jen bližší pravou tyč, od níž šel míč mimo hrací plochu. V 70. minutě naopak ohrozili bránu soupeře Islanďané, když skvělou střelu vyslal Gylfi Sigurdsson, Courtois ale předvedl skvělý zákrok.

V 81. minutě míč nedaleko islandské šestnáctky ztratil Gylfi Sigurdsson, když nahrál přímo Mertensovi, který poslal z pravé strany přihrávku na malé vápno, kam nabíhal Romelu Lukaku a ten už neměl problémy s překonáním brankáře Halldorsona. Svým druhým gólem v zápase zvyšoval už na 3-0.

Třetím gólem jakoby zápas skončil. Islanďané už snahu víceméně vzdali a Belgie taktéž neměla důvod se někam hnát. Výsledek je pro domácí vcelku krutý, jelikož gól dostali z penalty po zbytečném faulu, druhý gól také padnout nemusel, kdyby Halldorsson vyrazil míč jinam a třetí branku by Belgičané nepřidali, kdyby kapitán Sigurdsson hloupě nenahrál přímo soupeři na nohu. Hosté si jinak nevytvořili skoro žádnou gólovou šanci.

Belgie si tak odváží první tři důležité body domů, zatímco Island po dvou znepokojivých porážkách musí přemýšlet, co do příště změnit. Prohrát 6-0 se Švýcarskem je zkrátka ostuda pro takový tým, zatímco prohra 3-0 s Belgií se ještě vzhledem ke kvalitě Rudých ďáblů dá pochopit. Každopádně výkony je rozhodně třeba zlepšit a nutné bude především zapracovat na odstranění individuálních chyb.

Island 0 – 3 Belgie

Sestavy:

Island: Halldorsson – Magnusson, Ignason, R. Sigurdsson, Saevarsson – Skulason (80. Palsson), Hallfredsson (84. Traustason), Bjarnason, Sigurjohnsson – G. Sigurdsson (C) – Bodvarsson (71. Sigthorsson)

Belgie: Courtois – Vertonghen, Kompany, Alderweireld – Carrasco (70. Chadli), Witsel, Tielemans (80. Dembele), Meunier – E. Hazard (C) (89. T. Hazard), Lukaku, Mertens

La Liga

FIFA The Best: Luka Modrič byl zvolen nejlepším fotbalistou planety

Luka Modrič má za sebou opravdu úžasný rok, který nemohl nikdo přehlédnout a právem byl oceněn nejlepším fotbalistou planety. Třetí vítězství v Lize mistrů v řadě, jako kapitán dovedl Chorvatsko do finále Mistrovství světa v Rusku a nyní cena The Best. Zajímavé přitom je, že magazín Marca zvolil chorvatského záložníka nejhorším přestupem roku 2012 v La Lize.

Do Realu Madrid přišel Modrič v létě 2012 a to za 30 milionů eur z Tottenhamu. Za tu dobu se vypracoval v klíčovou oporu Bílého baletu, za který odehrál 264 zápasů, v nichž vstřelil 13 gólů a u dalších 41 asistoval. Pyšnit se může čtyřmi tituly v Lize mistrů, vítězstvím v La Lize a Copa del Rey a také několika dalšími tituly, které za svoji dlouhou kariéru dokázal získat.

Vzhledem k tomu, že Modrič nedávno oslavil 33. narozeniny, tak se dá očekávat, že chorvatského záložníka uvidíme na Santiago Bernabéu už jen chvíli. Toto léto se již spekulovalo o jeho odchodu do Itálie, velkým zájemcem byl údajně Inter, avšak Modrič v Bílém baletu ještě zůstal. Je však možné, že příští sezonu již působiště změní.

Nyní si představíme i další kategorie FIFA The Best:

Nejlepší fotbalistkou se stala Brazilka Marta, která je s 15 góly nejlepší střelkyní mistrovství světa. Nejlepším trenérem byl zvolen Dider Deschamps, který dokázal s Francií zvítězit na Mistrovství světa v Rusku. Nejlepším trenérem ženského fotbalu se stal Reynald Pedros, který s Lyonem dokázal třikrát po sobě zvítězit v ženské “Lize mistrů” a neporažení si dokráčeli pro ligový titul.

Nejlepším brankářem byl zvolen Thibaut Courtois. Cenu za nejhezčí gól získal Mohamed Salah. Cenu pro nejlepší fanoušky získali Peruánci, kterých na Mistrovství světa do Ruska přicestovalo na 40 000 a cenu Fair Play dostal německý útočník Lennart Thy.

La Liga

FIFA The Best 2018: Pro koho hlasovaly největší hvězdy světového fotbalu?

Včera večer byl v Londýně na předávání cen FIFA The Best zvolen nejlepším hráčem letošního roku Luka Modrič, který dostal 29.05% hlasů. Druhý byl Cristiano Ronaldo s 19.08% hlasů a třetí Mohamed Salah s 11.23% hlasů. Podívejte se, jak hlasovaly hvězdy světového fotbalu.