Spojte se s námi


Extraliga

Hokejový turnaj na letní olympiádě. Nesmysl, nebo budoucnost?

KOMENTÁŘ – Když v září odkývla NHL účast svých hráčů na olympijském turnaji v Pekingu, nastala obrovská úleva. Po osmi letech nejistoty tu měl být zase turnaj, který bude budit pozornost ve všech koutech světa. Koronavirus ale tuhle radost na konci prosince pohřbil. A to nejen přes nevoli fanoušků, ale i hráčů, kteří se toužili prestižní události zúčastnit.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Když v září odkývla NHL účast svých hráčů na olympijském turnaji v Pekingu, nastala obrovská úleva. Po osmi letech nejistoty tu měl být zase turnaj, který bude budit pozornost ve všech koutech světa. Koronavirus ale tuhle radost na konci prosince pohřbil. A to nejen přes nevoli fanoušků, ale i hráčů, kteří se toužili prestižní události zúčastnit.

Místo toho, abychom se těšili na neopakovatelnou zábavu, dostáváme se v otázce účasti hráčů NHL v budoucnu zase téměř na začátek. Slovo „téměř“ píšu záměrně, neboť vyjednaná kolektivní smlouva zahrnuje bod, že hráči pod olympijské kruhy jet můžou. Stejně tak se ale dohoda vztahovala i na únorový turnaj v Pekingu.

Že nemají zámořští funkcionáři zájem o tento produkt, to není žádným tajemstvím. Za vším lze hledat především peníze. Přerušovat v polovině sezony rozehranou soutěž, která jenom na televizních právech vydělává těžké miliony, navíc s rizikem, že si hráči zpátky přivezou nějaké dlouhodobé zranění, to je skutečně neatraktivní nabídka.

Tím spíš, když z toho NHL nemá na účtu ani cent. Přesto existuje řešení, které by tyto problémy vyřešilo jednou provždy. Na první pohled trochu neatraktivní, avšak rozhodně minimálně k zamyšlení. Přesunout hokejový turnaj na letní olympiádu.

Každá inovace má pochopitelně dvě strany mince. Jedna s názvem “pro”, na té druhé je napsáno “proti”. Pojďme tyhle zásadní otázky trochu rozebrat.

HOKEJ NA LOH: PRO A PROTI

První argument, který člověka při krátkém přemýšlení napadne, je ten, že lední hokej je zimním sportem, tudíž tlačit ho do letních měsíců se jeví jako krok proti přírodě. 

Jen taková zajímavost: První hokejový turnaj pod pěti kruhy se hrál v roce 1920 na LETNÍ olympiádě v Belgii. Na zimní hry byl přesunut v roce 1924.

Dnes je ale jiná doba. Hokej se hraje v moderních multifunkčních arénách. V úplně stejných, jako se hraje špičkový basketbal, který stejně jako do hal patří zákonitě na letní olympiádu. To i přes to, že většina basketbalových lig hraje pravidelně zimní sezonu, tudíž v létě odpočívají. 

Stejně jako hokejisté, takže v případě basketbalového turnaje na olympiádě, nemusí NBA tyhle starosti řešit. Dokonce i mistrovství světa se hraje v termínu, který je blíže létu než zimě.

Daleko důležitější je finanční stránka. Přesunout tak významnou disciplínu, jako je lední hokej, to už s celým olympijským projektem dost zamává.

Komisař Gary Bettman navrhuje tento krok už od roku 1990. V rozhovoru pro Prime Time Sports se v roce 2017 svěřil, že odpověď od MOV (Mezinárodní olympijský výbor) zněla: „Proč ne? Protože hokej, pokud jde o organizaci a počet prodaných vstupenek na zápasy, je pravděpodobně příliš důležitý pro zimní olympijské hry a jejich ekonomiku.

Rozhodně nemusíme polemizovat, že velký finanční dopad bude mít hokej i na prodeji televizních práv. Dnešní otázky tudíž netancují ani tak kolem logických pohledů, jako kolem finančních dopadů celé myšlenky.

HOKEJ V LETNÍ PŘESTÁVCE

Velmi důležité by bylo, jak by na tohle rozhodnutí nahlíželi samotní hráči. Jejich režim je už zaběhnutý. Tím, že Stanley Cup se předává až někde v červenci, mají následující týdny čas na oddych. Někteří z nich by ale museli svou přestávku nabourat.

A když nabourat, tak docela razantně. Nejen, že by museli fyzicky přizpůsobit své tělo, ale taky v hlavách po vrcholu sezony hledat novou motivaci. Nic lehkého. 

Avšak stále by se jednalo o akci jednou za čtyři roky, které by se vyvolení jedinci zúčastnili vesměs jednou či dvakrát ve své kariéře. A pokud tady mluvíme o olympiádě, myslím, že by tuhle komplikaci výjimečně byli schopni akceptovat.

Ta nejpozitivnější věc by byla neoddiskutovatelná – hráče by před účastí na olympiádě nikdo nedržel. NHL by si neškubala vlasy při počtu, kolik je tahle sranda bude stát, a fanoušci by si přišli na své. Z tohoto pohledu by se tak vlastně jednalo o naprosto ideální tah.

Aktuální kolektivní smlouva mezi NHL a hráčskou asociací NHLPA je platná do roku 2025/26, tudíž pro olympiádu v roce 2026 v italském Miláně platná bude. Gary Bettman řekl, že ho celá situace nesmírně mrzí, že za čtyři roky se NHL už k velké světové sportovní události skutečně připojí.

Jenomže co pak? Pak začne všechno od znova. Liga začne podle posledních výpočtů mávat nad hlavou při vyjednávání červenými čísly, a budeme všichni tam, kde jsme už někde od roku 2015.

Pokud chce MOV společně s IIHF do budoucna klidné noci a skvělou hokejovou zábavu pod pěti kruhy, pak by měli znovu usednout k jednomu stolu, kde si všechny pro a proti vyříkají, nastolí priority a řeknou si, kudy dál.

Zdroj: NHL

Reklama

Extraliga

Nátlak fanoušků Zlína: Jestli si máme koupit permanentky, tak odstupte!

Pohár trpělivosti fanoušků zlínských Beranů přetekl. Ti se po ostudné porážce na domácím ledě s Mladou Boleslaví (2:7) rozhodli udělat rázný krok. Vedení klubu obdrželo dopis, který je součástí petice, aby se ze zlínského hokeje poroučelo.

Publikováno

dne

Pohár trpělivosti fanoušků zlínských Beranů přetekl. Ti se po ostudné porážce na domácím ledě s Mladou Boleslaví (2:7) rozhodli udělat rázný krok. Vedení klubu a zastupitelé města obdrželi dopis, který je součástí petice, aby se ze zlínského hokeje poroučeli.

Vyzýváme vrcholový managment klubu PSG Berani Zlín tímto k přijetí zodpovědnosti a k následujícím krokům,” začíná otevřený dopis od fanoušků, který putuje do kanceláře klubu.

Jeho součástí je striktní žádost o rezignaci nejvyšších zastupitelů Beranů, tedy jak prezidenta klubu Jiřího Korce, tak kompletní rady jednatelů. Fanoušci jsou přesvědčeni, že jedině tento krok povede k tomu, aby zlínský klub hrál důstojnou roli alepoň v Chance lize, kam tým Beranů v letošní sezoně směřuje.

Najděte pro klub zkušeného a kompetentního manažera, který za něj převezme zodpovědnost, práci pro klub bude vykonávat na plný úvazek a sestaví si tým spolupracovníků,” píší fanoušci podrobněji v jednom ze zásadních bodů.

Chceme tým podporovat i v první lize, chceme ve Zlíně chodit na hokej. Zároveň ale chceme, aby klub byl profesionálně a transparentně řízen,” stojí v závěru krátkého, ale vystiženého dopisu.

Dlouholetí fanoušci Ševců zároveň upozorňují, že pokud nebudou jejich uvedené požadavky splněny, nepodpoří klub nákupem permanentek na příští sezónu. Pod dopisem se podepsala organizace Žlutomodří z.s., která Berany podporuje i v těžkých časech.

Organizace zároveň vyzývá fanoušky k podepsání petice, která je veřejnosti dostupná na internetu. Nejen, že spokojenost z publika stojí dlouhodobě na bodě mrazu, Zlín zažívá taky výsledkové fiasko.

Po čtyřiceti odehraných zápasech se krčí suverénně v suterénu extraligové tabulky. K záchranné brzdě s názvem baráž, jim chybí na čtrnácté Kladno 14 bodů.

Poslední porážka na domácím ledě s Mladou Boleslaví však ukázala, že v současném stavu nemá tým šanci v závěru soutěže ještě katastrofický scénář zvrátit.

Zdroj: Žlutomodří z.s.

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Extraligové příklepy: Tradice klubů, spousta kilometrů a deprese Beranů

V dnešním vydání extraligového přehledu dostává docela velkou porci řádků Zlín, abychom si ho ještě trochu užili, než skončí v propadlišti dějin Tipsport Extraligy. Podíváme se taky, které týmy mají v nejvyšší české soutěži největší tradici, nebo kolik kilometrů musí hokejisté Energie urazit na dnešní zápas do Vítkovic. 

Publikováno

dne

V dnešním vydání extraligového přehledu dostává docela velkou porci řádků Zlín, abychom si ho ještě trochu užili, než skončí v propadlišti dějin Tipsport Extraligy. Podíváme se taky, které týmy mají v nejvyšší české soutěži největší tradici, nebo kolik kilometrů musí hokejisté Energie urazit na dnešní zápas do Vítkovic. 

Hezký den všem fanouškům Tipsport Extraligy! Vítáme vás u pravidelné rubriky toho nejzajímavějšího, co se na extraligové mapě za posledních pár hodin událo. Každý všední den kolem oběda, po celou základní část, vám servírujeme ty nejostřejší Extraligové příklepy! 

Velký návrat

Kometa v úterý oznámila poměrně nečekanou staronovou posilu. Do brankoviště se vrací strůjce dvou brněnských extraligových titulů, Marek Čiliak. Naposledy odchytal v klubu celou sezonu 2017/18, pak spíše přijal roli cestovatele.

Postupně od té doby vystřídal Zlín, České Budějovice a Poprad. „Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal. Je to kombinace radosti a štěstí. Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal,” řekl krátce pro klubový web.

I když na fotkách příliš nadšeně Čiliak nepůsobí, na brněnský led se těší. Za Kometu doposud odchytal včetně play-off 276 utkání.

Zlín na hraně Chance ligy

Situace Beranů je na kritickém bodě prakticky celou sezonu, teď už se dá jejich situace označit za zcela alarmující. Další vysoká porážka na domácím ledě 2:7 s Mladou Boleslaví působí jen jako další hřebíček do extraligové rakve.

Beranům už nevěří nejen odborníci, ale ani fanoušci. Proti je taky matematický model, který věští sestup Zlína na 98 %. V týmu není odhodlání, energie ani peníze. Jediné, co může ještě ševce spasit, je zázrak a fatální kolaps kladenských Rytířů v závěru základní části. Zdá se však, že ti už se ze svých problémů dostatečně poučili.

Tradiční kluby

Smutně se bude fanouškům Zlína koukat i na tuhle historickou tabulku, kterou sestavil deník Sport. Představuje žebříček klubů, které mají v Česku (potažmo Československu) nejdelší tradici.

Vévodí Dynamo, které působí v nejvyšší soutěži už neuvěřitelných 72 sezon. I Dynamo však ještě pár sezon zpět sedělo hrobníkovi na lopatě, ale finanční situace v klubu byla tehdy oproti Zlínu rozdílná.

Jen o chlup za Pardubicemi je Sparta, v TOP trojce se pyšní ještě Litvínov. I ten má za sebou hodně krušná léta. Zlín je aktuálně na pátém místě – 42 sezon v řadě mezi elitou. Každá historie ale jednou končí. Ta beraní sice ještě dýchá, ale už bohužel hodně ztěžka.

Dnešní extraligový program

Ani dnes si Tipsport Extraliga nevydechne, jelikož musí dohánět karanténní resty. Na všechna tři utkání musely hostující týmy urazit spoustu kilometrů. Nejdelší vzdálenost počítají Karlovy Vary, které to mají od své haly do té vítkovické přes D1 rovných 500 km. 

Dále to mají v rámci extraligy už jen do Třince, kde to dělá ještě o 30 km víc. Utkaní Vítkovic proti Enegrii začíná v Ostravar Aréně od tradičních 17:30. Televizní stanice bohužel nechaly dnešní extraligový program v šuplíku.

43. kolo
Dynamo Pardubice — HC Olomouc
(17:00)

47. kolo
Vítkovice Ridera — Energie KV
(17:30)

52. kolo
Rytíři Kladno — Oceláři Třinec
(18:00)

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Kometa Brno hlásí hvězdný návrat! Vrací se hráč, který vybojoval dva tituly

HC Kometa Brno ohlašuje návrat bývalé hvězdy, která se do týmu vrací po dvou letech. Klub oznámil, že se do týmu vrací slovenský brankář Marek Čiliak, který naposledy působil ve slovenském Popradu.

Publikováno

dne

HC Kometa Brno ohlašuje návrat bývalé hvězdy, která se do týmu vrací po dvou letech. Klub oznámil, že se do týmu vrací slovenský brankář Marek Čiliak, který naposledy působil ve slovenském Popradu.

Jednatřicetiletý brankář se vrací do působiště, které je mu velmi známé. Brněnští fanoušci jej milují. V Kometě Brno Marek Čiliak působil přes deset let a jednalo se o důležitého člena týmu při zisku titulů v letech 2017 a 2018.

Zatím za brněnský klub odchytal 276 zápasů v naší Extralize, když počítáme i utkání v play-off. Nyní může do svých statistik přidat další utkání.

„Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal,“ říká Marek Čiliak pro web Komety Brno.

Staronový přírůstek má v plánu vydat ze sebe maximum, aby splatil důvěru, kterou od vedení brněnského týmu dostal.

Marek Čiliak mimo jiné působil také ve Zlíně a Českých Budějovicích, ve Znojmě, Slovanu Bratislava, Nitře a naposledy Popradu. Nyní se vrátil, jak sám říká, domů.

Kometa Brno se v současné chvíli nachází na osmém místě v Extralize a Marek Čiliak má být posilou do brankoviště, která pomůže ke zlepšení a upevnění pozice v tabulce a s budoucími boji play-off.

Zdroj: HC Kometa Brno

Pokračovat ve čtení

Oblíbené