Spojte se s námi


Extraliga

Hokejový rok 2022: Převažují otázky a nejistoty. Bude olympiáda vrchol?

Stejně jako loni, i letos vstupuje hokej do nového roku plného nástrah a nejistot. Ať už jde o extraligu, mistrovství světa nebo olympijské hry, převažují spíše otázky. Minimálně do léta budou soutěže trpět divácky i ekonomicky, pak se uvidí. Zdvižený prst přestavuje především nedávno zrušený juniorský šampionát.

Publikováno

dne

Stejně jako loni, i letos vstupuje hokej do nového roku plného nástrah a nejistot. Ať už jde o extraligu, mistrovství světa nebo olympijské hry, převažují spíše otázky. Minimálně do léta budou soutěže trpět divácky i ekonomicky, pak se uvidí. Zdvižený prst přestavuje především nedávno zrušený juniorský šampionát.

Prakticky stále ten stejný problém se táhne už od začátku roku 2020. Tehdy ještě natřískaná Ostravar Aréna viděla dechberoucí finále juniorského šampionátu mezi Kanadou a Ruskem, zatímco Tipsport Extraliga lámala návštěvnostní rekordy.

Pak se nad sportovní scénou zatáhla mračna. Už více než rok a půl koronavirus ničí hokejistům sny a majitelům klubů či organizátorům velkých akcí drancuje bankovní účty. Nejhorší jsou v tuto chvíli vyhlídky. S nástupem omikronu je zatím růžová budoucnost v nedohlednu.

MS JUNIORŮ JAKO VAROVÁNÍ

Na svou kůži to pocítili organizátoři poslední velké hokejové akce. Juniorský světový šampionát probíhal v Kanadě na takřka stejném místě jako loni, kdy vše skončilo nakonec víc než dobře. Přísná bublina nepropustila jediný pozitivní případ, přestože nějaké masivní očkování bylo zatím hudbou budoucnosti.

Možná pod tlakem sebeuspokojení z loňska a zároveň vidinou proočkovanosti hráčů, byla koronavirová pravidla v Edmontonu a Red Deeru letos na přelomu roku poněkud benevolentnější. Jakoby organizátoři nebyli na výskyt nákazy uvnitř šampionátu vůbec připraveni. Řetězovou sérií dalších událostí, byli nakonec nuceni celou akci definitivně hodit do koše.

Tyhle noční můry si patrně hokej přenese i do dalších blížících se světových akcí. První z nich je bezesporu olympiáda v Pekingu, která je doslova za dveřmi. Vidle hokejovému turnaji do zad hodila NHL, která z totožných důvodů účast svých hráčů na turnaji pod pěti kruhy zamítla.

Do toho se ozývají majitelé klubu na evropském kontinentu: „Udělám všechno, co bude v mých silách, abychom hráče na olympiádu nepustili, když je nepustila ani NHL,“ řekl deníku Expressen kouč Frölundy Roger Rönnberg. Přičemž jeho hlas není jediný. Dokonce i v době, kdy byl mýtus v podobě hrozby pětitýdenní karantény v Číně vyvrácen.

Ani samotní hráči se nechtějí stát otroky IIHF (Mezinárodní hokejová federace) nebo MOV (Mezinárodní olympijský výbor). Všichni chtějí mít právo se rozhodnou podle sebe.

https://www.facebook.com/103690357904694/posts/440195794254147/?d=n

A tak to vypadá, že hned únorová olympiáda bude mít velké problémy. Jak s úkolem přivézt do Číny výkonnostně vyzrálé reprezentační výběry, tak se samotným chodem turnaje, který může koronavirus pohřbít během několika hodin.

OLYMPIÁDA vs. MISTROVSTVÍ SVĚTA

Nabízí se tak otázka, jestli bude (pokud vůbec nakonec bude) olympijský turnaj opravdu vrcholem hokejového dění v tomto roce. Kde co totiž nasvědčuje spíš tomu, že mistrovství světa na jaře ve Finsku na tom může být daleko lépe.

Zaprvé tomu nahrává už jen samotný evropský kontinent. I NHL si v posledních týdnech před definitivním verdiktem stěžovala, že Čína nebyla jakožto pořadatelská země schopna dlouho dodat přesný proticovidový manuál. I velmi strohá komunikace z asijského kontinentu tak pravděpodobně vedla k nepopulárnímu rozhodnutí ohledně hráčů NHL.

Právě absence těchto borců v Pekingu taky Finům nahrává. V době, kdy se bude MS konat, už budou ze hry některé týmy NHL. Je dost pravděpodobné, že hráči, kteří toužili svou zemi reprezentovat v Pekingu, si budou mít nutkání spravit chuť a zalepit tuhle bolístku alespoň náplastí v podobě šampionátu.

Takže ačkoliv jsme ještě na podzim loňského roku přemýšleli úplně jinak, s největší pravděpodobností to bude klasické Mistrovství světa, které bude vrcholem mezinárodního hokeje. 

Navíc je světový šampionát organizován pod hlavičkou IIHF, která nebude chtít podobný výbuch jako na konci roku v Kanadě zopakovat. Tím spíš, když seniorské šampionáty jsou na přítoku peněz pro IIHF naprosto zásadní.

SNAD SE VŠE DOHRAJE, PAK SE UVIDÍ

Největší problémy zatím z ligových soutěží zažívá NHL. Počet odložených zápasů už tancuje kolem trojciferného čísla, v některých týmech chybí klidně i polovina základní sestavy. 

Pravdou je, že NHL si už ulehčila život tím, že svoje hráče do Pekingu nepustí. Tudíž jim v kalendáři vznikly dva týdny navíc, kde mohou ztrátu dohnat. Při současném trendu se však může taky reálně stát, že tahle doba na dohnaní restů stačit nebude.

U nás v tuzemsku zatím panuje relativně klid. Všichni čekají na nástup omikronu a zda to extraliga ustojí. V těchto dnech je stále největším průšvihem omezená kapacita na 1000 diváků, která žene klubové pokladnice do červených čísel.

Zároveň už si všichni majitelé čím dál víc uvědomují, že nejzásadnější bude sezónu nakonec dokončit. O tom, co se bude dít na podzim s příchodem nové sezóny, zatím nikdo ani nechce hrůzou pomyslet. Hodně těžká doba.

Zdroj: NHL, Tipsport Extraliga

Reklama

Extraliga

Nátlak fanoušků Zlína: Jestli si máme koupit permanentky, tak odstupte!

Pohár trpělivosti fanoušků zlínských Beranů přetekl. Ti se po ostudné porážce na domácím ledě s Mladou Boleslaví (2:7) rozhodli udělat rázný krok. Vedení klubu obdrželo dopis, který je součástí petice, aby se ze zlínského hokeje poroučelo.

Publikováno

dne

Pohár trpělivosti fanoušků zlínských Beranů přetekl. Ti se po ostudné porážce na domácím ledě s Mladou Boleslaví (2:7) rozhodli udělat rázný krok. Vedení klubu a zastupitelé města obdrželi dopis, který je součástí petice, aby se ze zlínského hokeje poroučeli.

Vyzýváme vrcholový managment klubu PSG Berani Zlín tímto k přijetí zodpovědnosti a k následujícím krokům,” začíná otevřený dopis od fanoušků, který putuje do kanceláře klubu.

Jeho součástí je striktní žádost o rezignaci nejvyšších zastupitelů Beranů, tedy jak prezidenta klubu Jiřího Korce, tak kompletní rady jednatelů. Fanoušci jsou přesvědčeni, že jedině tento krok povede k tomu, aby zlínský klub hrál důstojnou roli alepoň v Chance lize, kam tým Beranů v letošní sezoně směřuje.

Najděte pro klub zkušeného a kompetentního manažera, který za něj převezme zodpovědnost, práci pro klub bude vykonávat na plný úvazek a sestaví si tým spolupracovníků,” píší fanoušci podrobněji v jednom ze zásadních bodů.

Chceme tým podporovat i v první lize, chceme ve Zlíně chodit na hokej. Zároveň ale chceme, aby klub byl profesionálně a transparentně řízen,” stojí v závěru krátkého, ale vystiženého dopisu.

Dlouholetí fanoušci Ševců zároveň upozorňují, že pokud nebudou jejich uvedené požadavky splněny, nepodpoří klub nákupem permanentek na příští sezónu. Pod dopisem se podepsala organizace Žlutomodří z.s., která Berany podporuje i v těžkých časech.

Organizace zároveň vyzývá fanoušky k podepsání petice, která je veřejnosti dostupná na internetu. Nejen, že spokojenost z publika stojí dlouhodobě na bodě mrazu, Zlín zažívá taky výsledkové fiasko.

Po čtyřiceti odehraných zápasech se krčí suverénně v suterénu extraligové tabulky. K záchranné brzdě s názvem baráž, jim chybí na čtrnácté Kladno 14 bodů.

Poslední porážka na domácím ledě s Mladou Boleslaví však ukázala, že v současném stavu nemá tým šanci v závěru soutěže ještě katastrofický scénář zvrátit.

Zdroj: Žlutomodří z.s.

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Extraligové příklepy: Tradice klubů, spousta kilometrů a deprese Beranů

V dnešním vydání extraligového přehledu dostává docela velkou porci řádků Zlín, abychom si ho ještě trochu užili, než skončí v propadlišti dějin Tipsport Extraligy. Podíváme se taky, které týmy mají v nejvyšší české soutěži největší tradici, nebo kolik kilometrů musí hokejisté Energie urazit na dnešní zápas do Vítkovic. 

Publikováno

dne

V dnešním vydání extraligového přehledu dostává docela velkou porci řádků Zlín, abychom si ho ještě trochu užili, než skončí v propadlišti dějin Tipsport Extraligy. Podíváme se taky, které týmy mají v nejvyšší české soutěži největší tradici, nebo kolik kilometrů musí hokejisté Energie urazit na dnešní zápas do Vítkovic. 

Hezký den všem fanouškům Tipsport Extraligy! Vítáme vás u pravidelné rubriky toho nejzajímavějšího, co se na extraligové mapě za posledních pár hodin událo. Každý všední den kolem oběda, po celou základní část, vám servírujeme ty nejostřejší Extraligové příklepy! 

Velký návrat

Kometa v úterý oznámila poměrně nečekanou staronovou posilu. Do brankoviště se vrací strůjce dvou brněnských extraligových titulů, Marek Čiliak. Naposledy odchytal v klubu celou sezonu 2017/18, pak spíše přijal roli cestovatele.

Postupně od té doby vystřídal Zlín, České Budějovice a Poprad. „Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal. Je to kombinace radosti a štěstí. Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal,” řekl krátce pro klubový web.

I když na fotkách příliš nadšeně Čiliak nepůsobí, na brněnský led se těší. Za Kometu doposud odchytal včetně play-off 276 utkání.

Zlín na hraně Chance ligy

Situace Beranů je na kritickém bodě prakticky celou sezonu, teď už se dá jejich situace označit za zcela alarmující. Další vysoká porážka na domácím ledě 2:7 s Mladou Boleslaví působí jen jako další hřebíček do extraligové rakve.

Beranům už nevěří nejen odborníci, ale ani fanoušci. Proti je taky matematický model, který věští sestup Zlína na 98 %. V týmu není odhodlání, energie ani peníze. Jediné, co může ještě ševce spasit, je zázrak a fatální kolaps kladenských Rytířů v závěru základní části. Zdá se však, že ti už se ze svých problémů dostatečně poučili.

Tradiční kluby

Smutně se bude fanouškům Zlína koukat i na tuhle historickou tabulku, kterou sestavil deník Sport. Představuje žebříček klubů, které mají v Česku (potažmo Československu) nejdelší tradici.

Vévodí Dynamo, které působí v nejvyšší soutěži už neuvěřitelných 72 sezon. I Dynamo však ještě pár sezon zpět sedělo hrobníkovi na lopatě, ale finanční situace v klubu byla tehdy oproti Zlínu rozdílná.

Jen o chlup za Pardubicemi je Sparta, v TOP trojce se pyšní ještě Litvínov. I ten má za sebou hodně krušná léta. Zlín je aktuálně na pátém místě – 42 sezon v řadě mezi elitou. Každá historie ale jednou končí. Ta beraní sice ještě dýchá, ale už bohužel hodně ztěžka.

Dnešní extraligový program

Ani dnes si Tipsport Extraliga nevydechne, jelikož musí dohánět karanténní resty. Na všechna tři utkání musely hostující týmy urazit spoustu kilometrů. Nejdelší vzdálenost počítají Karlovy Vary, které to mají od své haly do té vítkovické přes D1 rovných 500 km. 

Dále to mají v rámci extraligy už jen do Třince, kde to dělá ještě o 30 km víc. Utkaní Vítkovic proti Enegrii začíná v Ostravar Aréně od tradičních 17:30. Televizní stanice bohužel nechaly dnešní extraligový program v šuplíku.

43. kolo
Dynamo Pardubice — HC Olomouc
(17:00)

47. kolo
Vítkovice Ridera — Energie KV
(17:30)

52. kolo
Rytíři Kladno — Oceláři Třinec
(18:00)

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Kometa Brno hlásí hvězdný návrat! Vrací se hráč, který vybojoval dva tituly

HC Kometa Brno ohlašuje návrat bývalé hvězdy, která se do týmu vrací po dvou letech. Klub oznámil, že se do týmu vrací slovenský brankář Marek Čiliak, který naposledy působil ve slovenském Popradu.

Publikováno

dne

HC Kometa Brno ohlašuje návrat bývalé hvězdy, která se do týmu vrací po dvou letech. Klub oznámil, že se do týmu vrací slovenský brankář Marek Čiliak, který naposledy působil ve slovenském Popradu.

Jednatřicetiletý brankář se vrací do působiště, které je mu velmi známé. Brněnští fanoušci jej milují. V Kometě Brno Marek Čiliak působil přes deset let a jednalo se o důležitého člena týmu při zisku titulů v letech 2017 a 2018.

Zatím za brněnský klub odchytal 276 zápasů v naší Extralize, když počítáme i utkání v play-off. Nyní může do svých statistik přidat další utkání.

„Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal,“ říká Marek Čiliak pro web Komety Brno.

Staronový přírůstek má v plánu vydat ze sebe maximum, aby splatil důvěru, kterou od vedení brněnského týmu dostal.

Marek Čiliak mimo jiné působil také ve Zlíně a Českých Budějovicích, ve Znojmě, Slovanu Bratislava, Nitře a naposledy Popradu. Nyní se vrátil, jak sám říká, domů.

Kometa Brno se v současné chvíli nachází na osmém místě v Extralize a Marek Čiliak má být posilou do brankoviště, která pomůže ke zlepšení a upevnění pozice v tabulce a s budoucími boji play-off.

Zdroj: HC Kometa Brno

Pokračovat ve čtení

Oblíbené