Spojte se s námi


Hokej

Hokejová pohádka končí zlatem! Třináctý titul světového šampiona vystřelil David Pastrňák, v bráně opět čaroval Dostál

Češi jsou potřinácté v historii mistry světa v nejrychlejším kolektivním sportu na světě! Branka Davida Pastrňáka vystřelila ve finálovém duelu se Švýcarskem České republice vytoužený titul. Významně k tomu přispěl brankář Lukáš Dostál, který svou klec doslova začaroval.

Publikováno

dne

Češi jsou potřinácté v historii mistry světa v nejrychlejším kolektivním sportu na světě! Branka Davida Pastrňáka vystřelila ve finálovém duelu se Švýcarskem České republice vytoužený titul. Významně k tomu přispěl brankář Lukáš Dostál, který svou klec doslova začaroval.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024

Vsaď teď
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Byla to taková hokejová pohádka. Zahrál si v ní zloděj puků Lukáš Dostál, neohrožený rytíř Radko Gudas nebo ostrostřelci Lukáš Sedlák s Dominikem Kubalíkem. Bohužel se jí nemohl zúčastnit kvůli disciplinárnímu trestu bojovník Jan Rutta. A všechno rozhodl princ David Pastrňák!

Ve finále světového šampionátu se Česko, v jehož sestavě Ruttu nahradil Ščotka, se Švýcarskem utkalo vůbec poprvé v historii. Švýcaři zatím slavili tři stříbra, dvakrát je porazilo Švédsko (2013 a 2018) a jednou Kanada (1935). Češi (a Čechoslováci) měli dvanáct zlatých.

Domácí měli před utkáním v zápasech o zlato pozitivní bilanci šesti výher a jediné porážky a vstoupili do něj šancí veterána Červenky. Velice aktivní hru z obou stran okořenil kuriózní moment, kdy Ondřej Beránek při výskoku přepadl na švýcarskou střídačku.

Na ledě vládli brankáři

V čas 9:11 Genoni vychytal parádní kombinaci Pastrňáka, Zachy a zakončujícího Paláta. Na druhé straně se o půl minuty později zaskvěl Lukáš Dostál, který vychytal Hischiera. Největší šanci první třetiny měli Švýcaři, kdy Christoph Bertschy na konci 17. minuty orazítkoval tyčku.

Největší hvězda českého výběru David Pastrňák se mohl dostat do šance před koncem úvodní třetiny, ale dvojice Herzog a Kukan ho do ní nakonec nepustili. Chvíli po první přestávce zase trefil Genoniho masku Dominik Kubalík. Nepříjemně zakončoval také Niederreiter.

Sérii šancí potom měli čeští hráči v polovině utkání po vyloučení Fory. Žádná z četných střel se ale naujala, Kubalík trefil pouze tyč. Brankovou konstrukci orazítkoval v čase 39:16 pro změnu zase forvard Toronta David Kämpf. Ale Genoni, stejně jako Dostál, stále drželi nulu.

David Pastrňák poslal Čechy do vedení

Také poslední dějství odstartovalo ve vysokém tempu. Velkou možnost měl tečující Thürkauf, který vložil hůl do Forova nahození. Za Dostálem opět zazvonila tyč. Vysoké tempo narušila výměna prasklého plexiskla, které rozbil Palát při čistém hitu na Glausera.

Po opětovném zahájení hry zboural pro změnu Gudas čtyřicetiletého veterána Ambühla. A pak to přišlo! Skvělý křížný pas Kundrátka poslal za Genoniho z první David Pastrňák. 1:0! První bod největší hvězdy českého týmu na šampionátu znamenal pro zaplněnou O2 Arenu neskutečnou euforii.

Švýcaři se ale nechtěli nechat rozhodit a systematicky se tlačili za vyrovnáním. Proti byl ale bezchybný Dostál. Gólman Anaheimu zneškodnil možnost Andrighetta i Bertschyho. 129 vteřin před koncem zůstal Genoni na lavičce a tak měl David Kämpf možnost rozhodnout. 2:0!

Hokejová pohádka měla šťastný konec! Tým Radima Rulíka to dokázal! Není bez zajímavosti, že v tomto století jsme po Švédech a Finech teprve třetím týmem, který vyhrál domácí šampionát. Máme třináctý titul!

Zdroj: ČT Sport, IIHF

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.