Spojte se s námi


Hokej

Hašek a Jágr mezi Čechy dominují Individuálním trofejím v zámořské NHL

Od první poloviny 90. let až do milénia čeští hokejisté v NHL doslova dominovali, a to především zásluhou Dominika Haška a Jaromíra Jágra. Zatím posledním českým hokejistou, který převzal v NHL individuální trofej, byl v roce 2020 David Pastrňák.

Publikováno

dne

Od první poloviny 90. let až do milénia čeští hokejisté v NHL doslova dominovali, a to především zásluhou Dominika Haška a Jaromíra Jágra. Zatím posledním českým hokejistou, který převzal v NHL individuální trofej, byl v roce 2020 David Pastrňák.

Prvním českým hokejistou, který byl oceněn individuální trofejí v NHL, byl v sezoně 1993/94 brankář Dominik Hašek, jenž dokázal stlačit průměr inkasovaných branek na 1,95. Po zásluze tak získal svou první Vezinovu trofej v kariéře, určenou pro nejlepšího brankáře sezony. Zároveň získal i první William M. Jennings Trophy, udělovanou za nejmenší počet inkasovaných branek v základní části.

V sezoně 1994/95 již byli oceněni dva čeští hokejisté. Hašek dále pokračoval ve skvělých výkonech v brankovišti a podruhé si z předávání cen odnesl Vezinovu trofej. K němu se přidal i Jágr, jenž poprvé v kariéře získal trofej pro vítěze bodování – Art Ross Trophy. Měl sice stejný počet bodů jako Kanaďan Eric Lindros, ale český útočník měl více vstřelených branek.

Po roční odmlce přišla sezona 1996/97. Rok, kdy NHL zcela ovládl Hašek! Obdržel nejcennější Hartovu trofej, jenž se uděluje nejlepšímu hráči ligy. Toto ocenění získal jako první brankář od roku 1962. Již potřetí byl pak zvolen nejlepším brankářem a premiérově obdržel Ted Lindsay Award (dříve Lester B. Pearson Trophy), tedy cenu pro nejlepšího hráče dle samotných hráčů. Celkem si tedy z této sezony odnesl 3 individuální trofeje.

Dominance českých hokejistů v NHL

O rok později v sezoně 1997/98, kdy se čeští hokejisté radovali v Naganu ze zlatých olympijských medailí, brali jsme v NHL hned 4 trofeje. Hašek obhájil Hartovu trofej, což se žádnému jinému brankáři v historii této soutěže nepodařilo. Navíc získal již čtvrtou Vezinovu trofej a obhájil i Ted Lindsay Award. Jágr zase jako jediný v daném ročníku pokořil stobodovou hranici a podruhé v kariéře vyhrál bodování ligy.

V sezoně 1998/99 v NHL už dominoval pro změnu Jágr, který poprvé v kariéře získal nejcennější trofej Hart Trophy. Čeští hokejisté tedy 3 roky po sobě vládli celé NHL.

K tomu potřetí v kariéře Jágr vyhrál bodování ligy, i když značnou část zápasů zmeškal pro zranění. A poprvé v kariéře bral Ted Lindsay Award. To Hašek získal již popáté cenu pro nejlepšího brankáře a poprvé byli v NHL ocenění dva čeští gólmani, jelikož William M. Jennings Trophy získal Roman Turek, který se o ni podělil s Edem Belfourem.

V nadcházející sezoně 1999/2000 Jágr vyhrál počtvrté v kariéře bodování ligy a podruhé obdržel Ted Lindsay Award. Roman Turek zase podruhé v řadě získal trofej pro nejnižší počet inkasovaných branek.

V sezoně 2000/01 získal Jágr již pátou trofej Arta Rosse, z toho počtvrté v řadě. Hašek zase získal svou poslední šestou Vezinovu trofej a podruhé k tomu bral i William M. Jennings Trophy.

Po roční odmlce v sezoně 2002/03 se objevili v seznamu oceněných českých hráčů nová dvě jména. Tím prvním byl Milan Hejduk, jenž jako jediný v sezoně pokořil hranici 50 vstřelených branek a získal trofej pro nejlepšího kanonýra – Maurice Richard Trophy. A druhé jméno je nedávno zesnulý Roman Čechmánek, který se podělil společně s Robertem Eschem a Martinem Brodeurem o William M. Jennings Trophy.

Češi začali vyklízet pozice

Na další ocenění si museli čeští fanoušci počkat do sezony 2005/06, kdy Jágr získal potřetí v kariéře Ted Lindsay Award. O dvě sezony později získal Hašek společně s Chrisem Osgoodem potřetí v kariéře William M. Jennings Trophy. Posléze nastalo šestileté období sucha, až v sezoně 2014/15 se objevilo nové české jméno, a to Jiří Hudler. Ten vyhrál Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče (gentlemana) na ledě.

O sezonu později 2015/16 obdržel Jágr ještě Bill Masterton Trophy. Jedná se o ocenění, které získává hráč za vytrvalost a oddanost hokeji. Dosud posledním „laureátem“ je David Pastrňák, jenž se v sezoně 2019/20 podělil s Alexanderem Ovečkinem o trofej pro nejlepšího střelce – Maurice Richard Trophy.

Čeští hokejisté tedy od sezony 1993/94 až do sezony 2019/20 získali v NHL celkem 29 individuálních trofejí a jen dvojice Jágr – Hašek posbírala trofejí 23.

Zdroj: NHL, Wikipedia

Reklama

Oblíbené