Spojte se s námi


Hokej

Gól nebo trestné střílení? Nakonec nic. Chaos v Liberci skoro ani nemá vysvětlení

Tohle se jen tak nevidí. První předkolo mezi Libercem a Olomoucí přineslo velké drama, které musel rozseknout jediný gól. Byl to nakonec ten v prodloužení z hole olomouckého Jakuba Orsavy. Mohlo to být ale už daleko dříve, když ve 48. minutě zápasu rozhodčí zkoumali na videu sporný moment.

Publikováno

dne

Tohle se jen tak nevidí. První předkolo mezi Libercem a Olomoucí přineslo velké drama, které musel rozseknout jediný gól. Byl to nakonec ten v prodloužení z hole olomouckého Jakuba Orsavy. Mohlo to být ale už daleko dříve, když ve 48. minutě zápasu rozhodčí zkoumali na videu sporný moment.

Domácí tygr Marek Zachar uháněl sám na branku, o krok zpátky ho stíhal Dalibor Řezníček. Ale vlastně zase tolik nestíhal, neboť si musel pomoct nataženou hokejkou. Následně se Zachar svalil k ledu a doklouzal společně s pukem až do branky Branislava Konráda, společně s olomouckým brankářem.

V tu chvíli sudí zvedl ruku a nařídil trestné střílení. Ale ještě předtím si raději šli celou situaci prozkoumat, jestli neskončil kotouč za brankovou čárou. Podle posouzení rozhodčích skončil, gól platil, Liberec vedl 1:0. Ale jen chvíli.

Rozhodčí Matěj Sýkora dlouho vysvětloval olomouckému kouči Janu Tomajkovi pohled na celou situaci. Sýkora vysvětlil, že podle jejich úsudku se jednalo o faul, tudíž nezaviněný pád, po kterém se dostal puk do sítě. V takovém případě není kontakt Zachara s brankářem klíčový, protože svůj pád nemohl nijak ovlivnit.

Rozhodčí však řekl, že pokud mají Hanáci pocit, že došlo k nepovolenému bránění brankáři, mohou si zkusit vzít trenérskou výzvu, do které také spadá to, jestli se Zachar dostal do branky zaviněním soupeře či nikoliv. Jinak řečeno, jestli se jedná o faul.

Gól neplatí, gól platí, gól neplatí

Tomajko se v tu chvíli hodně divil, proč tuhle situaci sudí u videa neprozkoumali, když na záběr koukali. Dle pravidel však mohou rozhodčí u videa zkoumat jen jednu věc. Rozhodčí Sýkora vysvětlil, že zkoumali, jestli puk přešel brankovou čáru či nikoliv. A že na další podnět si musí vzít Olomouc trenérskou výzvu.

Šéf kohoutí střídačky chvíli možná váhal, nakonec však nejspíš usoudil, že je pro jeho tým výhodnější riskovat dvě minuty za zdržování hry než pravděpodobně klíčový obdržený gól v utkání. A udělal dobře.

Po další poradě u videa rozhodčí usoudili, že Zachar upadl bez zavinění, tudíž došlo k nedovolenému bránění brankáři. Gól neplatí. Takže se emoce zmaru přelévají na druhou stranu střídačky a tentokrát dostává novou verzi vysvětlení Filip Pešán.

Kolize v pravidlech 

Vy jste se normálně zbláznili,” řekl liberecký kouč se svým typickým sarkastickým úsměvem. Pešán překvapivě ani tak nevyčítal sudím, že neuznali branku. Ale že zároveň zrušili trestné střílení. To podle pravidel nejde. Trenérská výzva k tomuto neslouží.

Jenomže proč by se mělo pískat trestné střílení, když se vlastně nejednalo o faul? Na tohle odpověď zkrátka neexistuje. Tahle patová situace nemá zkrátka řešení. Rozhodčí nakonec rozhodli dle logiky. Což úplně neznamená, že je dle pravidel správně, ale těžko by zase na druhé straně Tomajkovi vysvětlovali, že faul to nebyl, ale trestné střílení se pojede.

V diskusích po zápasech ještě vznikla myšlenka, jestli nejdříve uznaný gól nemohl zrušit trestné střílení. Stejně jako se rušil signalizovaný trest po vstřelené brance.

Jenomže je tady i pohled z druhé strany. Pokud by vstřelený gól při výhodě odvolali rozhodčí z důvodu challenge, tak by to znamenalo, že nebylo dosaženo gólu, výhoda nebyla využita a hráč by byl vyloučen. Z tohoto pohledu vyplývá, že trestné střílení se jet mělo.

Správné řešení této situace tak nejspíš neexistuje. Respektive dle pravidel existuje, ale není logické. O přestávce před prodloužením to sudí vysvětloval Filipu Pešánovi už bez emocí. Rozhodčí přiznali, že se trestným střílením unáhlili. Kouč Bílých Tygrů tohle gesto chlapsky vzal.

Liberec však nakonec odešel z utkání poražen, takže nějaká pachuť tam přece jen určitě zůstala. Ta by však zůstala, i kdyby sudí v tomto případě rozhodli jakkoliv. I takový je hokej.

Zdroj: Tipsport Extraliga 

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.