Spojte se s námi


Hokej

Flashback, ze kterého dodnes mrazí! Před 20 lety zničil český sen Andy Roach

Publikováno

dne

Čtvrtfinále se Spojenými státy doprovází národní tým už dlouhá léta. Osudový soupeř, dalo by se říct. Několikrát se podařilo českému týmu přes americký celek přejít do bojů o medaile. Historie však pamatuje také trpké porážky. Tu nejbolestnější nám zasadili Američané přesně před dvaceti lety. Ve stejné hale jako dnes umlčel burácející Sazka Arénu v nájezdech Andy Roach.

Bonus 500 Kč ZDARMA během celého EURO 2024

Vsaď teď
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Měl to být turnaj, který jednou provždy završí zlatou epochu hokejového národa. V nejsilnější možné sestavě. S mraky hráčů z NHL, s obrovským odhodláním. Tenkrát ještě ve zbrusu nové nablýskané Sazka Aréně.

Český tým profrčel skupinovou fází šampionátu jako válec. Vrcholem byl epochální triumf v osmifinálové skupině nad Kanadou 6:2. Hokejový národ byl na nohou. Všichni do jednoho věřili ve zlatou tečku. Jen blázen by tenkrát výběr Slavomíra Lenera odepsal.

Ve středu 5. května 2004 narazili Češi ve čtvrfinále na USA. Naši hokejisté se prali o postup srdnatě. První třetina branky nepřinesla, ale ve druhé části jsme vedli po gólech Martina Škouly a Jaromíra Jágra 2:0. Téměř 18 tisíc fanoušků bylo na nohou.

Ještě do konce druhé třetiny se Američané snažili. Ve třetí části se pak dostali k vyrovnání, vystřelený kotouč Erika Westruma se po šťastném odrazu dostal až za záda Tomáše Vokouna. Bylo vyrovnáno 2:2, zápas šel do prodloužení. 

Nájezd, na který bychom nejraději zapomněli

Nastavený čas rozhodující gól nepřinesl, dramatický souboj dospěl až do nájezdů. Čtyři série gól nepadl, dvakrát po nájezdu českých hokejistů zvonila tyč. Dvě tyčky nastřelili ale také Američané. A pak to přišlo.

Na ledovou plochu se do středu kluziště postavil překvapivě obránce Andy Roach z německého Mannheimu. Americký šikula vykoupal českého brankáře v brankovišti a zasunul puk do prázdné branky. Na druhé straně se pak rozjel Jiří Dopita, ale ten už tíhu okamžiku neunesl.

Sazka Arénu zaplavilo hrobové ticho a spousta slz. Sen o triumfu na domácí scéně se náhle během okamžiku zlaté generace rozpadnul. Dodnes například Martin Ručinský říká, že je to okamžik, který ho ani po 20 letech nepřestal mrzet.

Podobná družina za rok ve Vídni složila reparát, když porazila Spojené státy ve čtvrtfinále jako přes kopírák 3:2 na nájezdy. S Vokounem v brance, který v posledním nájezdu symbolicky vychytal Andyho Roache.

Po dvaceti letech tak čeká na české hokejisty stejná výzva. Na stejném místě, opět v bouřlivé kulise. Na ledě už samozřejmě není z tehdejších účastníků nikdo. Mnoho fanoušků na tribunách si ale osudný a asi jeden z nejsmutnějších zápasů v české hokejové historii stále pamatuje.

Zdroj: MS v hokeji 2004

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.