FIFA chce vybrat miliardu dolarů pro rozvoj fotbalu v Africe. Co vše je v plánu?

Že je Afrika chudým kontinentem, o tom netřeba sáhodlouze diskutovat. Navzdory tamním podmínkám však tento světadíl vyprodukoval pro světový fotbal mnoho fantastických fotbalistů. Kolik by jich bylo, kdyby v každé z afrických zemí bylo lepší nejen fotbalové zázemí? Toť otázka, na kterou možná v následujících desetiletích získáme odpověď. FIFA totiž chce vybrat miliardu dolarů, aby mohla Africe ve fotbalovém rozvoji pomoci. Jaké má s tímto kontinentem plány?

Embed from Getty Images

Ve městě Lulumbashi, jenž se nachází v Demokratické republice Kongo, při oslavě 80. výročí od založení tamního klubu TP Mazembe promluvil o plánech hlavního řídícího orgánu světového fotbalu s Afrikou jeho prezident Gianni Infantino. Ve svém vyjádření prohlásil, že FIFA chce, aby africký fotbal více zářil. Kvůli tomu Mezinárodní federace fotbalových asociací naváže bližší kontakt s CAF, Konfederací afrického fotbalu.

„Chceme Afriku přivést na nejvyšší možný level a ukázat světu talenty a vynikající hráče, kteří se na tomto kontinentu nacházejí,“ nechal se slyšet Infantino. Snaha o pozvednutí úrovně afrického fotbalu by se měla zakládat na třech pilířích: „V úzké spolupráci s CAF a 54 členskými asociacemi bychom chtěli zlepšit systém a úroveň rozhodčích, infrastrukturu a zvýšit úroveň zdejších soutěží. Jsem pozitivní. Věřím, že dosáhneme našeho cíle a africký fotbal se dostane na tu nejvyšší úroveň, kam patří. Kvalita a potenciál tu k tomu rozhodně jsou.“

A jak toho chce FIFA dosáhnout? V první řadě je v plánu vytvoření profesionální a elitní skupiny rozhodčích, kteří budou nezávislí na správních a politických orgánech. Alespoň to vyplývá z rozhodnutí, jež bylo přijato na posledním zasedání výkonného výboru CAF, kde bylo schváleno provádění reforem v sektorech pro rozhodčí.

Embed from Getty Images

Co se pak týká infrastruktury, tak je plán jasný. FIFA chce oslovovat podnikatele a velké společnosti, aby vybrala okolo miliardy dolarů. Za jakým účelem? Aby v každé africké zemi byl alespoň jeden stadion, který bude splňovat standardy ze strany Mezinárodní federace fotbalových asociací. Ne všechny země si totiž mohou takovéto investice dovolit a mimo to, v Africe je důležité, aby se vlády staraly o jiné věci, než jsou investice do fotbalu.

K vylepšení soutěží se Infantino úplně přesně nevyjadřoval. Spíše se jednalo o nějaké náznaky. Mohly by vzniknout spíše soutěže nové, jež by dokázaly generovat vyšší příjmy tak, aby byly kluby schopné si udržet kvalitní hráče. Bližší informace podány nebyly.

Nicméně je dle prezidenta FIFA ve hře možnost založení jakési soutěže s názvem Africká liga, v níž by se utkávaly nejlepší kluby z kontinentu. Zde však narážíme na problém, že by daná soutěž mohla ovlivnit africkou Ligu mistrů, v níž se právě toto děje. Jednalo se ale jen o náznak, Infantino se blíže k vytvoření soutěže či jejímu vlivu na zmíněnou Ligu mistrů nevyjádřil.

Embed from Getty Images

V plánu pak je rovněž pořádání různých regionálních a mládežnických turnajů, jež by přispěly k dalšímu rozvoji fotbalu v Africe. Nicméně to je prozatím vše, co Infantino prozradil. Nadále si tak prezident FIFA užívá svou cestu po chudém kontinentu za doprovodu Samuela Eto’a a prezidenta CAF, Ahmada Ahmada.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Koreis, Vojtek nebo Homolka: televizní reportéři a bývalé opory Ocelářů tipují výsledek finále Extraligy

Do zahájení prvního finálového utkání v rámci Generali česká Play-off Tipsport Extraligy zbývá jen pár hodin. Zeptali jsme se známých osobností z hokejového prostředí, jak vidí finálovou sérii.

Slavia po sezoně 2018/19 vyprodala svůj tým, přesto slavila titul. Čeká ji nyní podobný příběh?

Pražská Slavia zažila v ročníku 2018/19 snovou sezónu. Obhájila titul a v Evropské lize se dostala až do čtvrtfinále, kde vypadla s londýnskou Chelsea. To v létě zapříčinilo odchod několika opor.

Blog: Velikost trenérů tvoří šampiony. Největší rozdíl v bitvě Ocelářů s Boleslaví stál na střídačkách

Vyvrcholení semifinálového dramatu mezi Oceláři z Třince a Bruslaři z Mladé Boleslavi bylo plné emocí. Logicky. V rozhodujícím sedmém zápase už jde úplně o všechno. Nejen o postup, ale taky o celkový výsledek celé sezóny.