Federální derby a třetí místo pro Čechy, k vidění byly gólové hody

Češi a Slováci se na závěr skupiny A potkali v 68. vzájemném utkání a bylo z toho naprosto dominantní vítězství Pešánova výběru. Hlavními postavami dnes byli extraligoví hráči, kteří dali celkem tři branky. Skvělou práci odvedl v brance také Roman Will.

Zdroj: ČH, Ludvig Thunman /Bildbyrån

Češi vlétli v pozměněné sestavě do zápasu po hlavě. Filip Zadina zakombinoval s prvním obranným párem Hájek – Moravčík a útočník Detroitu otevřel skóre již po 29 vteřinách. Češi dále pokračovali v tlaku, ale ani Will v brance ČR se rozhodně nenudil.

Obrovskou šanci měl 6 a půl minuty do konce úvodní periody Jakub Flek, který opět předvedl své extrémně rychlé nohy. Tváří v tvář Hudáčkovi ale selhal.

Naštěstí to český tým nemuselo mrzet, když Mario Grman vyhozením z rohu hřiště našel před bránou Filipa Zadinu. Ten ještě vyšperkoval vše přihrávkou na Špačka a forvard Třince brankou do odkryté klece připsal svůj první zářez na zápasech MS. Češi po 20 minutách vedli 2:0.

I prostřední část začala relativně rychlým gólem. Po necelých třech minutách tečoval Šustrovu střelu Radil a bylo to 3:0. Lehké kontroverze pak vzbudil moment, kdy Slovák Pospíšil píchl hokejkou do Zadiny a následně do něj ještě vrazil, když ležel na zemi.

Bohužel v české obraně začalo přibývat chyb a co se o chvíli dřív nepodařilo v šanci Cehlárikovi, to před Willem zvládla nová posila Litvínova, Matúš Sukeľ. Obecně můžeme říci, že Slováci zařadili vyšší rychlostní stupeň a hned se misky vah, alespoň na chvíli, přesunuly směrem k našim sousedům.

Rozhodně bylo vidět, že ani jeden tým nešel do zápasu úplně na 100 %, přeci jen hlavně šlo o to se nezranit. Ještě těsně před koncem druhé třetiny ještě přesilovku využil Libor Šulák dobře cloněnou střelou od modré. Po dvou třetinách 4:1.

Ve třetí třetině jsme čekali na první zásah nejdéle. „Až“ v čase 43:31 přivítal v brance nového gólmana Húsku Matěj Stránský, pro kterého to, stejně jako u Špačka, také byl první gól na šampionátu.

Obrana našich východních sousedů se začala rozpadat velmi rychle, a to, co předvedl pardubický Matěj Blümel, vyrazilo dech nejednomu fanouškovi. 21letý útočník si na levé straně převzal kotouč na modré čáře, protáhl se de facto až k brankové čáře a prakticky z nulového úhlu překonal slovenského gólmana.

Ještě před polovinou třetí periody dokázal snížit na 2:6 Blümelův spoluhráč z Pardubic, Martin Bučko, čímž ale pouze korigoval jinak celkem hrůzně vypadající debakl.

Do konce zápasu padly ještě dvě branky, jedna na obou stranách. Za Slováky pálil Pospíšil a do prázdné slovenské klece upravil na konečných 7:3 Libor Hájek. I pro obránce NY Rangers to byl první gól na MS.

Češi tak postoupili do čtvrtfinále, ve kterém se utkají s Finskem. A dnešní výhra rozhodně přidala na motivaci celého týmu.

Zdroj: ČT Sport