Spojte se s námi


Extraliga

Extraliga uvažuje o změně systému i dalších novinkách. A co uzavření soutěže?

Čtyři celky do čtvrtfinále, dalších osm do předkola. Celkem tak v hokejové Tipsport Extralize postupuje do play-off dvanáct ze čtrnácti týmů. Prapodivný systém, který byl zaveden v koronavirových časech by se mohl od příští sezony opět změnit. Řekl to ředitel extraligy Martin Loukota.

Publikováno

dne

Čtyři celky do čtvrtfinále, dalších osm do předkola. Celkem tak v hokejové Tipsport Extralize postupuje do play-off dvanáct ze čtrnácti týmů. Prapodivný systém, který byl zaveden v koronavirových časech by se mohl od příští sezony opět změnit. Řekl to ředitel extraligy Martin Loukota. Vyjádřil se i na případné uzavření soutěže, které už bylo v minulosti několikrát na stole.

Najít ideální herní formát není jednoduché. Prakticky na každou variantu se najdou jistá pro a proti. Aktuálně v české nejvyšší soutěži postupuje do play-off dvanáct týmů. Třináctému celku skončí sezona a poslední tým musí hájit extraligovou příslušnost.

Už tady dochází na první problém. Jelikož barážový celek (letos Kladno) musí čekat na vítěze Chance ligy dlouhých 42 dní. Do baráže pak relativně odpočatý tým nastoupí proti vítězi první ligy, který míří do baráže prakticky hned po náročném play-off.

Před Covidem se hrálo systémem, kdy prvních šest týmů postupovalo do čtvrtfinále a další čtyři do předkola. Celky na 11. až 14. pozici hrály play-down (skupina 2x každý s každým), přičemž se jim zachovaly získané body ze základní části. Právě tohle je jedna z variant, která by se mohla od příští sezony do extraligy vrátit.

Na stole jsou nyní dvě varianty herních systémů. Uvidíme, jestli se vrátíme k variantě, kdy do čtvrtfinále by postoupilo šest týmů, a týmy na sedmém a desátém místě by šly do předkola. Určitě si myslím, že tento systém má i výhodu pro poslední tým extraligy, který by šel do baráže,” řekl pro hokej.cz ředitel Tipsport Extraligy Martin Loukota.

Dále uvedl, že extraliga se bude tímto tématem zabírat na valné hromadě APK (Asociace profesionálních klubů)

během března. I Loukota si je vědom, že současný systém není ideální. O konečné podobě herního systému si rozhodují samy kluby, které však i před letošní sezonou odhlasovaly současný systém v poměru 9:5.

Doufám, že kluby uvidí, co je lepší pro soutěž jako celek. A že někdo nebude přemýšlet, jakou měl letošní sezonu, nebo jestli se do play off dostal ze spodní části,” dodal s tím, že současný sytém zároveň devalvuje dvaapadesát kol základní části.

Rostislav Niedoba, redaktor Ruiku
Je konečně fajn vidět, když ředitel extraligy přemýšlí dál, než jsou některé zájmy majitelů klubů. Ten současný systém není dobrý. Sice se stále o něco hraje, ale to by se hrálo i podle předešlého systému. Že nejsou zápasy play-down tolik navštěvované a klesají klubům výdělky? Měla by to být naopak jejich motivace. A to nemluvím o tom, že současný systém byl zavedený jenom kvůli Covidu. Sledovat v závěru drama prakticky jen na spodku tabulky, není atraktivní. K tomu ještě rychlý konec třináctého celku a 40 dní čekání posledního na baráž. Podle mého názoru je to nesmysl.

UZAVŘENÍ EXTRALIGY NENÍ V PLÁNU

Už několikrát majitelé některých klubů v minulosti vyjádřili přání, aby se Tipsport Extraliga uzavřela. Zmíněné přání bylo hlavně z ekonomického hlediska, kdy by bylo pro kluby jednodušší shánět sponzory a peníze do rozpočtu.

Jenomže tenkrát vedl extraligu Český svaz ledního hokeje, který byl jasně proti. Dnes sice řídí extraligu APK, ale ti dostali soutěž do svých rukou za jistých podmínek.

Ve smlouvě s Českým svazem ledního hokeje stojí, že musíme držet počet účastníků extraligy mezi deseti a čtrnácti. A soutěž musí být propustná. Jsou tam popsány varianty přímého postupu nebo baráže, třeba i se dvěma týmy. Ale určitě není možné, aby soutěž byla uzavřená,” řekl k tématu Loukota.

Extraliga by mohla v budoucnu však zavést jiné změny. Tou zásadní by mohla být trenérská výzva na ofsajdy. Jedná se však o poměrně nákladnou záležitost. Jelikož v minule sezoně musela řada klubů investovat do nových mantinelů a plexiskel, byl tento návrh odložen.

Další změna by se mohla týkat disciplinární komise extraligy. Loukota by rád ustanovil skupinu nezávislých spolupracovníků, kteří na základě informací od videorozhodčích a delegátů utkání, budou všechna utkání revidovat.

A pokud se v nich nějaký zákrok vymkne, mohli by ho předat disciplinární komisi. Momentálně disciplinární komise řeší hlavně podněty klubů. Tomu bychom se od příští sezony už chtěli vyhnout,” uzavřel šéf české nejvyšší hokejové soutěže.

Zdroj: Tipsport Extraliga, hokej.cz

Reklama

Extraliga

Zlín je ve finále Chance ligy! Uvidíme třaskavou sérii se Vsetínem?

Chance liga míří do finále a už známe i jednoho účastníka. Po nepovedeném začátku sezony to sice hádal málokdo, nicméně je jím Zlín. Berani nyní vyhlížejí soupeře, můžeme se dočkat velice třaskavé finálové série.

Publikováno

dne

Chance liga míří do finále a už známe i jednoho účastníka. Po nepovedeném začátku sezony to sice hádal málokdo, nicméně je jím Zlín. Berani nyní vyhlížejí soupeře, můžeme se dočkat velice třaskavé finálové série.

Berani zažili špatnou loňskou sezonu, která vyvrcholila šokujícím pádem z extraligy. Zlín se tak probral do kruté reality a začal dělat maximum, aby se co nejrychleji vrátil mezi elitu. Jenže to vše nezačalo kdovíjak lehce.

Zlín totiž prohrál hned první zápas v Chance lize, navíc na domácí půdě. Následovaly sice dvě výhry, načež pak přišla i série čtyř proher. Celkově byl začátek sezony v podání Beranů jako na houpačce.

Tradiční hokejové město čelilo mnohdy až posměchu a také experti pochybovali o tom, zdali se dokáže Zlín skutečně rychle vrátit mezi elitu. Nadějně to nějakou chvíli nevypadalo. Týmu navíc nevyšel přelom roku.

Nakonec se ale podařilo urvat play-off a to navíc s přímým postupem do čtvrtfinále. Mít o 10 bodů méně, mohlo vše být jinak a nebylo by ani předkolo. Nicméně ve čtvrtfinále čelil Zlín nelehkému soupeři.

Berani se museli utkat s Porubou, která skončila v základní části třetí. První zápas prohráli 3:0, pak ale přišly tři výhry a postup do semifinále. Tam narazili na Třebíč, tedy krále základní části. Čekala se další těžká bitva, ale ta se nakonec úplně nekonala.

Zlín totiž Třebíč smetl 4:1 na zápasy a je ve finále. Hlavním tahounem je Denis Kindl, který si v play-off připsal již 10 bodů a je nejproduktivnějším hráčem vyřazovacích bojů Chance ligy.

První zápas Zlín vyhrál venku 4:3, následně Třebíč srovnala krok výhrou 4:2. Poté už ale vyhrávali pouze Berani, když si připsali domácí výhry 2:1 a 3:2, první mečbol na venkovním ledě využili a vyhráli 2:1.

Teď ovšem Berani vyhlížejí soupeře. V druhém semifinále se spolu rvou o postup Vsetín a Prostějov, přičemž Valaši jsou ve vedení 3:2 na zápasy a v pondělí je čeká první mečbol.

Pokud postoupí právě Vsetín, tak se bude jednat o šílenou a extrémně atraktivní finálovou sérii. Fanouškovsky naprosto senzační, bezpečnostní složky už z toho ale takovou radost mít nebudou.

Zdroj: Chance liga

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Vítkovice vs. Kometa (5. zápas): Preview a tipy na sázení

Čtvrtfinále play-off Tipsport Extraligy se dostává do pokročilejší fáze, kromě Pardubic ale zatím čekáme na další postupující marně. To platí také v případě série Vítkovic s Kometou, která se vrací do Ostravar Arény za vyrovnaného stavu 2:2. Který tým se dokáže v utkání číslo pět přiblížit k semifinále?

Publikováno

dne

Čtvrtfinále play-off Tipsport Extraligy se dostává do pokročilejší fáze, kromě Pardubic ale zatím čekáme na další postupující marně. To platí také v případě série Vítkovic s Kometou, která se vrací do Ostravar Arény za vyrovnaného stavu 2:2. Který tým se dokáže v utkání číslo pět přiblížit k semifinále?

Série se zatím vyvíjí podle očekávání velmi vyrovnaně. Nyní však začíná jít do tuhého. Další utkání už přiloží poraženému týmu nůž na krk. Za stavu 2:2 bývají páté duely zpravidla klíčové. Vítkovice vstupují do této fáze s výhodou domácího prostředí.

PRŮBĚH SÉRIE

V zápasech nepadá moc branek, maximálně jich zatím viděli diváci v jednotlivých zápasech pět. Na úvod série se podařilo domácím zdolat Kometu 3:2, když hosté v posledních minutách dobývali branku Aleše Stezky marně.

V odvetě dokázali brněnští hokejisté srovnat krok. Nebyli v utkání lepším týmem, ale i zásluhou Dominika Furcha nedovolili soupeři vstřelit ani jeden gól. Díky dvěma trefám do prázdné branky nakonec Kometa slavila vítězství 3:0.

Třetí zápas zatím nabídl nejjasnější průběh. Už ve dvacáté vteřině šli sice hokejisté Brna do vedení, byla to však jejich jediná trefa v utkání. V závěrečném dějství odskočily Vítkovice na konečný výsledek 1:4 z pohledu domácích.

Zatím však v sérii platí otřepaná fráze „každý chvilku, tahá pilku“. A tak Kometa dokázala ve čtvrtém utkání po těsné výhře 2:1 srovnat krok. Ostravané si stejně jako ve druhém utkání nevěděli rady s famózně chytajícím Dominikem Furchem.

BOJ I MIMO LED

Na ledě to pořádně jiskří, zápasy doprovází řada šarvátek a zákroků za hranicí pravidel. Jen ve středu rozhodčí rozdali celkem 42 trestných minut. Retth Holland (Kometa) a Lukáš Kovář (Vítkovice) navíc obdrželi od disciplinární komise stopku na další dva zápasy.

Dramatické okamžiky se odehrávají také za oponou dění na ledě. Oba celky řeší před pátým zápasem řadu zdravotních problémů. Na čtvrtečním tréninku bylo údajně z vítkovického kádru na ledě jen sedm hráčů, z toho čtyři hokejisté hrající za Porubu. 

Problémy má v sestavě i Kometa, která posílá hráče na kapačky. Takovouto proceduru údajně podstoupilo několik hráčů už před čtvrtým zápasem série. Také samotní hráči v rozhovorech po zápase přiznali, že nejsou zcela fit a mnoho z nich má vysoké teploty.

Je tedy otázkou, jak moc se zdravotní problémy projeví na výsledku série. Nikdo v tuto chvíli není schopen říct, kdo všechno bude schopen sobotní duel odehrát. Problémy v obou táborech naznačují alespoň částečně férovost, pokud se bude dát takové slovo vůbec použít.

Na dramatický vývoj v kádrech nijak zásadně zatím nereagují bookmakeři. Je dost možné, že během play-off nebudou týmy z hlediska poskytování interních informací moc štědré. 

TIP NA SÁZENÍ

Podle toho, co jsme zatím viděli na ledě, jeví se jako hokejově zdatnější tým Vítkovic. I v prohraných zápasech byly celkově lepší, takže nadále zůstávají mírnými favority. Navíc budou mít tentokrát v zádech vyprodané tribuny na své straně. Bude-li se o osudu série rozhodovat na ledě, měli by Ostravané udělat směrem k postupu důležitý krok.

Zdroj: Tipsport Extraliga, Tipsport  

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Budou mít Vítkovice novou hokejovou arénu? Ve hře jsou dvě varianty. Řeší se také MS

Palác kultury a sportu v Ostravě, dnes známý jako Ostravar Aréna, patří k nejikoničtějším sportovním stavbám v Česku. Zároveň ale hokejový stadion otevřený v roce 1986 dohání stopy času.

Publikováno

dne

Palác kultury a sportu v Ostravě, dnes známý jako Ostravar Aréna, patří k nejikoničtějším sportovním stavbám v Česku. Zároveň ale hokejový stadion otevřený v roce 1986 dohání stopy času. Náklady, aby se udržela téměř 40 let stará aréna stále na špičkové a moderní úrovni, každou další opravou raketově stoupají. I proto začala Ostrava jednat o dalších možnostech.

Jednou z nich by mohl být zbrusu nový hokejový stánek. Ale nepředbíhejme. Pravdou je fakt, že ekonomicky a provozně se jedná o velmi náročnou stavbu. Obzvlášť v době energetické krize, kdy právě hokejové stadiony trpí nejvíce. Čím starší hala, tím více peněz vyletí do luftu.

Tím, jak je hala řešena stavebně, je prakticky nezateplitelná. Budeme tedy muset řešit, co s ní,” řekl už na podzim v rozhovoru pro Moravskoslezský deník náměstek ostravského primátora pro sport a dopravu Jan Dohnal. Řešení této zapeklité situace leží na stole a je velkým tématem.

KDE BY SE HRÁLO MS?

Ostrava patří ke kulturně nejzajímavějším městům v republice. Pořádá řadu vyhlášených akcí či festivalů, mezi světově nejznámější události patří třeba mistrovství světa v hokeji, které se od roku 2004 v Ostravar Aréně hraje. Stánek extraligových Vítkovic hostil prestižní akci také v roce 2015 a stane se domovem jedné ze základních skupin také za rok.

V případě, že by se Ostrava skutečně rozhodla o výstavbu nové haly, hokejový světový šampionát by to ohrozit nemuselo. Hala by zůstala ve stávajícím režimu, jen by byla modernizovaná a bez ledu. Právě celoroční provoz ledové plochy je totiž nejnákladnější položkou.

Navíc by nic nebránilo tomu, aby tam v případě potřeby mohla proběhnout krátkodobá akce na ledě – mistrovství v hokeji či krasobruslení. Jen by se led nemusel držet celou sezonu,” vysvětloval Jan Dohnal.

Pokud budeme postaveni před rozhodnutí, zda draze rekonstruovat tuto halu, nebo ji opravit středně a k ní postavit menší novou, jsem pro tuto druhou variantu,” dodal náměstek. Pokud by se skutečně ukázala nutnost rekonstrukce Ostravar Arény řádově v miliardách, byla by výstavba nové haly především pro hokej ekonomicky výhodnější. Pro opravu současné haly by se zvolila střední nákladová cesta.

JASNO BUDE V LÉTĚ

Zatímco na podzim se jednalo zatím o hozenou rukavici, nyní už jsou vyhlídky o něco jasnější. Předseda společnosti Vítkovice Aréna Petr Handl řekl, že vedení města zahájilo práce na velmi detailní analýze, která přinese odpovědi na zásadní otázku, zda a v jakém rozsahu k rekonstrukci Ostravar Arény přistoupit

Ostravar Aréna je nejstarší a potřebuje přednostní péči ze všech sportovních zařízení spravovaných městskou společností Vítkovice Aréna,” řekl jasně. Jasno o osudu sportovní infrastruktury napojené na lední hokej, by mohlo být už letos v létě.

Zatím se ví jen to, že v případě výstavby nové haly by se s největší pravděpodobností o něco snížila kapacita na zápasy klubu HC Vítkovice Ridera. Náměstek Jan Dohnal hovořil o šesti tisících, nicméně se jednalo o zcela nekonkrétní myšlenku.

Pokusil se zamyslet také nad tím, na kolik by výstavba arény vyšla: „Poslední nová hala, která se v okolí postavila, je třinecká Werk Arena, která stála před zhruba deseti lety při tehdejších cenách kolem šesti až sedmi set miliony korun,” řekl.

Uvědomuje si, že od té doby ceny materiálů výrazně narostly. Přesto nevěří, že kdyby dnes stavěli typově podobnou halu jako v Třinci, že by výstavba stala více než dvakrát či třikrát tolik.

Zdroj: Moravskoslezský deník

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené