Spojte se s námi


Hokej

Extraliga uvažuje o změně systému i dalších novinkách. A co uzavření soutěže?

Čtyři celky do čtvrtfinále, dalších osm do předkola. Celkem tak v hokejové Tipsport Extralize postupuje do play-off dvanáct ze čtrnácti týmů. Prapodivný systém, který byl zaveden v koronavirových časech by se mohl od příští sezony opět změnit. Řekl to ředitel extraligy Martin Loukota.

Publikováno

dne

Čtyři celky do čtvrtfinále, dalších osm do předkola. Celkem tak v hokejové Tipsport Extralize postupuje do play-off dvanáct ze čtrnácti týmů. Prapodivný systém, který byl zaveden v koronavirových časech by se mohl od příští sezony opět změnit. Řekl to ředitel extraligy Martin Loukota. Vyjádřil se i na případné uzavření soutěže, které už bylo v minulosti několikrát na stole.

Najít ideální herní formát není jednoduché. Prakticky na každou variantu se najdou jistá pro a proti. Aktuálně v české nejvyšší soutěži postupuje do play-off dvanáct týmů. Třináctému celku skončí sezona a poslední tým musí hájit extraligovou příslušnost.

Už tady dochází na první problém. Jelikož barážový celek (letos Kladno) musí čekat na vítěze Chance ligy dlouhých 42 dní. Do baráže pak relativně odpočatý tým nastoupí proti vítězi první ligy, který míří do baráže prakticky hned po náročném play-off.

Před Covidem se hrálo systémem, kdy prvních šest týmů postupovalo do čtvrtfinále a další čtyři do předkola. Celky na 11. až 14. pozici hrály play-down (skupina 2x každý s každým), přičemž se jim zachovaly získané body ze základní části. Právě tohle je jedna z variant, která by se mohla od příští sezony do extraligy vrátit.

Na stole jsou nyní dvě varianty herních systémů. Uvidíme, jestli se vrátíme k variantě, kdy do čtvrtfinále by postoupilo šest týmů, a týmy na sedmém a desátém místě by šly do předkola. Určitě si myslím, že tento systém má i výhodu pro poslední tým extraligy, který by šel do baráže,” řekl pro hokej.cz ředitel Tipsport Extraligy Martin Loukota.

Dále uvedl, že extraliga se bude tímto tématem zabírat na valné hromadě APK (Asociace profesionálních klubů)

během března. I Loukota si je vědom, že současný systém není ideální. O konečné podobě herního systému si rozhodují samy kluby, které však i před letošní sezonou odhlasovaly současný systém v poměru 9:5.

Doufám, že kluby uvidí, co je lepší pro soutěž jako celek. A že někdo nebude přemýšlet, jakou měl letošní sezonu, nebo jestli se do play off dostal ze spodní části,” dodal s tím, že současný sytém zároveň devalvuje dvaapadesát kol základní části.

Rostislav Niedoba, redaktor Ruiku
Je konečně fajn vidět, když ředitel extraligy přemýšlí dál, než jsou některé zájmy majitelů klubů. Ten současný systém není dobrý. Sice se stále o něco hraje, ale to by se hrálo i podle předešlého systému. Že nejsou zápasy play-down tolik navštěvované a klesají klubům výdělky? Měla by to být naopak jejich motivace. A to nemluvím o tom, že současný systém byl zavedený jenom kvůli Covidu. Sledovat v závěru drama prakticky jen na spodku tabulky, není atraktivní. K tomu ještě rychlý konec třináctého celku a 40 dní čekání posledního na baráž. Podle mého názoru je to nesmysl.

UZAVŘENÍ EXTRALIGY NENÍ V PLÁNU

Už několikrát majitelé některých klubů v minulosti vyjádřili přání, aby se Tipsport Extraliga uzavřela. Zmíněné přání bylo hlavně z ekonomického hlediska, kdy by bylo pro kluby jednodušší shánět sponzory a peníze do rozpočtu.

Jenomže tenkrát vedl extraligu Český svaz ledního hokeje, který byl jasně proti. Dnes sice řídí extraligu APK, ale ti dostali soutěž do svých rukou za jistých podmínek.

Ve smlouvě s Českým svazem ledního hokeje stojí, že musíme držet počet účastníků extraligy mezi deseti a čtrnácti. A soutěž musí být propustná. Jsou tam popsány varianty přímého postupu nebo baráže, třeba i se dvěma týmy. Ale určitě není možné, aby soutěž byla uzavřená,” řekl k tématu Loukota.

Extraliga by mohla v budoucnu však zavést jiné změny. Tou zásadní by mohla být trenérská výzva na ofsajdy. Jedná se však o poměrně nákladnou záležitost. Jelikož v minule sezoně musela řada klubů investovat do nových mantinelů a plexiskel, byl tento návrh odložen.

Další změna by se mohla týkat disciplinární komise extraligy. Loukota by rád ustanovil skupinu nezávislých spolupracovníků, kteří na základě informací od videorozhodčích a delegátů utkání, budou všechna utkání revidovat.

A pokud se v nich nějaký zákrok vymkne, mohli by ho předat disciplinární komisi. Momentálně disciplinární komise řeší hlavně podněty klubů. Tomu bychom se od příští sezony už chtěli vyhnout,” uzavřel šéf české nejvyšší hokejové soutěže.

Zdroj: Tipsport Extraliga, hokej.cz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.