Spojte se s námi

Extraliga

Extraliga má první zastávku. Co nám ukázala? Kdo překvapil a kdo zaostává?

Je tady první prostor na vydechnutí. Tipsport Extraliga poprvé od ostrého startu v září zatáhla na chvíli ruční brzdu, na programu je první reprezentační přestávka. První dva měsíce byly tradičně nabité událostmi, mezi kterými nechyběla ani řada překvapení. Jak si stojí týmy po první části sezony?

Publikováno

dne

Je tady první prostor na vydechnutí. Tipsport Extraliga poprvé od ostrého startu v září zatáhla na chvíli ruční brzdu, na programu je první reprezentační přestávka. První dva měsíce byly tradičně nabité událostmi, mezi kterými nechyběla ani řada překvapení. Jak si stojí týmy po první části sezony?

Už žádný koronavirus ani jiné problémy. Tak, jak se 14. září Tipsport Extraliga rozjela, tak došla ke své první zástavce ve zběsilém tempu. Máme za sebou osmnáct téměř kompletních kol, s výjimkou pár přeložených utkání. I těch je ale letos poměrně málo, takže při pohledu na tabulku nevidíme žádné velké rozdíly v zápasech.

Když se podíváme na úplné čelo tabulky, pardubické Dynamo na prvním místě není žádným velkým překvapením. Tým nabitý hvězdami hlídá za jejich zády velezkušený a uznávaný Václav Varaďa. Věčně nespokojený trenér dodal Dynamu ještě vyšší stupeň nebezpečí.

Ale i Pardubice měly v úvodu sezony své mouchy. Nejdříve se trápily v početních výhodách, pak zase ztrácely ve třetích třetinách dobře rozehrané duely. I přes tyto strasti se ale stalo jen jedinkrát, že by vyšli Východočeši naprázdno. Stalo se tak na ledě Litvínova.

Verva je zatím bez debat největším překvapením aktuální sezony. Deficit sedmi bodů na čelo si Verva nasekala až v posledních zápasech, které působí jako velký, červený, varovný a blikající vykřičník.  

V prvních dvanácti utkáních Litvínov ztratil jen to v prvním kole, pak vytvořil klubový rekord. Jenže od té doby sehrála Verva dalších šest duelů, z čehož čtyři prohrála. Jestli už je tohle dostatečný důvod na paniku, to si musí v Litvínově vyhodnotit sami. Zatím ale mohou využít luxusního bodového polštáře, který v uplynulém období nastřádali.

Konec tabulky podle očekávání, až na Vítkovice…

Vítkovice zatím zažívají hororový podzim. Do sezony šly jako jeden z hrstky favoritů, ale jejich plány se velmi rychle rozsypaly. A to tak, že kompletně. Jediné světlé období přišlo v polovině října, kdy Ridera porazila po sobě Kometu a Liberec. Tyto triumfy Vítkovice orámovaly výhrami také v Lize mistrů.

Tak, jak se ale v Ostravě na chvíli vyjasnilo, tak se zase následně hezky rychle zatáhlo. Čirého utrpení už nechtěl být součástí ani kouč Miloš Holaň, jenž vedení klubu nakonec jen podal ruku a poděkoval za hezké angažmá. To ale skočilo krachem. Ostatně tak, jak končí většina trenérů v Česku ve svých týmech.

Vítkovicím přišla reprezentační přestávka mimořádně vhod. Tým kromě špatné formy doprovází hromada zranění. K tomu navíc vedení klubu stále hledá nový trenérský štáb. Velmi ambiciózní celek se topí v problémech a nemůže najít cestu ven. Uvidíme, v jakém rozpoložení naskočí na led za pár dní.

Kdo do baráže?

Nikdo další nějak vyloženě v tabulce nevyčnívá. Možná můžeme vidět lehce překvapivě na posledním místě Mladou Boleslav. Není však žádným tajemstvím, že se majitel loni rozhodl vydat finančně úspornější cestou, za což vlastně jen sklízí zasazené ovoce. Možná kdyby nebyli Bruslaři tak vysoce neproduktivní, nemuseli by řešit barážové starosti. Nicméně, do té doby ještě stále času dost.

Reálně si s problémy zahrává ještě Olomouc nebo Plzeň. Až potom, co má Kladno za sebou celkem nadějné období. Až se Rytíři naučí udržet vypracované vedení v zápasech, pak bude o jednoho kandidáta na baráž méně. U Vítkovic přece jen stále čekáme, že se z hlubin bažiny zvednou alespoň do předkola.

Mistr si hraje to svoje

První čtyřku drží od začátku sezony ve svých rukavicích Sparta, hned na ní se už ale dotahují Oceláři. Na pražský celek ztrácejí tři body, zároveň ale mají zápas k dobru. Při současné formě je Třinec aktuálně nejlepší v lize, bodoval už deset utkání v řadě.

Oceláři tak opět vyráží nebezpečně ze závětří. Nenápadně, ale účinně. Tak, jak jsme u třineckého draka v posledních letech zvyklí.

Svůj standard si hrají Bílí Tygři, Plzeň nebo Mountfield, byť by každý z týmů chtěl být pochopitelně o něco výše. Takový už je ale střed tabulky, který bývá často velmi proměnlivý. Od čtvrtého do dvanáctého místa je rozdíl pouhých sedmi bodů. Jeden týden může úplně překopat rozdané karty.

Teď má všech čtrnáct týmů jedinečnou šanci něco vykouzlit. Někdo bude léčit bolístky, jinde zase budou aktivně pročesávat hráčský nebo trenérský trh. Jiní budou odpočívat nebo naopak zase o něco víc trénovat.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Oblíbené