Spojte se s námi


Hokej

Euforie Čechů po postupu do finále! Podívejte se na triumfální příchod do kabiny

Češi to dokázali. Po 18 letech přivezou z mistrovství světa juniorů medaili, přes Švédsko totiž přešli do finále. A euforie po pozdním vyrovnávacím i vítězném gólu byla obrovská.

Publikováno

dne

Češi to dokázali. Po 18 letech přivezou z mistrovství světa juniorů medaili, přes Švédsko totiž přešli do finále. A euforie po pozdním vyrovnávacím i vítězném gólu byla obrovská.

Že nás čeká opatrný zápas se dobře vědělo. Ani jeden tým nechtěl udělat chybu, a tak jsme sledovali velmi zabezpečenou hru z obou stran, žádné divoké útočení, jako jsme byli zvyklí v předchozích zápasech Čechů.

Na začátku druhé třetiny ale skóre otevřel střelou od modré Jansson. Češi následně ale přežili přesilovku 5 na 3 a Švédy to mohlo jen mrzet. Protože jak se říká, kdo nepromění přesilovku 5 na 3, nemůže vyhrát zápas.

Češi tak extrémně tlačili, šli si za vyrovnáním ze všech sil a dočkali se. 39 vteřin před koncem zápasu se do puku opřel Jiříček a poslal český tým do obrovské euforie.

V prodloužení byli sice lepší Švédové a měli mnohem více šancí, žádnou však nevyužili a Český výběr znovu podržel skvělý brankář Tomáš Suchánek. A přišel trest. 50 vteřin před koncem si z pravé strany najel před branku Jiří Kulich a poslal Čechy do finále.

To si zahraje český národní výběr do 20 let poprvé od roku 2001. A poprvé od roku 2005 přiveze domů medaili. A to si zasloužilo pořádně oslavit.

Když se čeští hokejisté vraceli do kabiny, byli pořádně napumpovaní emocemi. Slavnostní pokřiky doplňovali radostnými poskoky, kapitán Stanislav Svozil dokonce za sebou shodil oponu.

Celý triumfální návrat do kabin asi vystihuje poslední záběr, kdy kapitán Svozil visí na brankářovi Suchánkovi a děkuje mu za neskutečné zákroky (nejen) v prodloužení. Tak se totiž cítila drtivá většina fanoušků u televize.

Zdroj: Český národní tým, IIHF

Reklama

Hokej

Vrátí se na dres českých hokejistů státní znak? Hadamczik se prý o to pokusí

Hokejistům české hokejové reprezentace by mohl být na dresy navrácen státní znak České republiky. Řekl to v úterý šéf svazu Alois Hadamczik na galavečeru klubu HC Dynamo Pardubice k jeho stoletému výročí od založení. Státní znak před pěti lety nahradil na dresech lev, jakožto nové logo Českého svazu ledního hokeje.

Publikováno

dne

Hokejistům české hokejové reprezentace by mohl být na dresy navrácen státní znak České republiky. Řekl to v úterý šéf svazu Alois Hadamczik na galavečeru klubu HC Dynamo Pardubice k jeho stoletému výročí od založení. Státní znak před pěti lety nahradil na dresech lev, jakožto nové logo Českého svazu ledního hokeje.

Bylo docela dusno, když v létě 2018 představil bývalý prezident svazu Tomáš Král a spol. nové logo českého hokeje, které se stalo ústředním symbolem. Především fanoušci to nesli velmi nelibě, léta byli zvyklí, že identita českého hokeje se opírá právě o státní znak.

Problém byl v tom, že svaz díky tomuto přicházel o nemalé peníze: „Dosavadní situace, kdy jsme nakládali s půjčeným státním symbolem, už byla neudržitelná, protože na nás neustále parazitovaly různé subjekty. Uzrál čas identitu po vzoru ostatních hokejových federací zrevidovat a dát do moderního hávu,” komentoval tenkrát Král pro oficiální web Českého hokeje.

To by se však mohlo nyní změnit. Králův nástupce Alois Hadamczik přijal v úterý pozvání na galavečer v Pardubicích, kde se krátce objevil také na pódiu. Hadamczik přinesl reprezentační dres s krátkým vzkazem tradičnímu klubu a zároveň řekl, že jim přeje letošní ročník extraligy vyhrát.

Přijel jsem sem jménem Českého svazu ledního hokeje předat krásný dres. Říkám krásný proto, že rád bych se k němu vrátil. Rád bych požádal výkonný výbor, abychom se vrátili k tomuto dresu,“ prohlásil Hadamczik při slavnostní události na pódiu.

Pochopitelně to opět mezi fanoušky vyvolalo diskuse. Bez nadsázky, drtivá většina by brala státní znak na dresech zase zpátky. Naposledy ho nosili na hrudi čeští hokejisté na olympiádě v Pekingu. Tam je to však povinnost, neboť marketingové či jakékoliv jiné znaky, které neodkazují na státní symboly, jsou na akcích pod pěti kruhy zakázány.

Český hokej postavil kolem nového loga kompletní marketing. „Zadání bylo vytvořit moderní dynamické logo, které bude hrdě reprezentovat český hokej. Na nové identitě se pracovalo více než rok. Nevzniklo jen jedno logo, ale kompletní systém log různých projektů, aby všechny entity byly i vizuálně zahrnuty pod jednu ‘střechu’,” řekl Tadeáš Drahorád z agentury Go4Gold, která se na novém logu podílela.

Logo hokejového lva je kombinace nápisu Český hokej a obrázku hlavy lva z profilu. V logu se nachází tři národní barvy a “ledové” stínování. 

“Hříva lva má šest cípů, což je počet hráčů jednoho týmu na ledě. Nechybí motiv puku, který má lev v tlamě – puk je pevně spjat se lvem, stejně jako hokej s Českou republikou,” dodal tenkrát Drahorád.

Český hokej byl do roku 2018 posledním, kdo z nejlepší šestky světové špičky neměl vlastní identitu. Zástupci svazu uvedli, že změna korporátní identity Českého hokeje byla připravována dlouhodobě.

Interně jsme o změně diskutovali zhruba pět let. Revidovali jsme nápady a hledali správný impuls ke změně,” dodal při slavnostním představení nového loga generální sekretář svazu Martin Urban.

Zdroj: Český hokej, Twitter

Pokračovat ve čtení

Hokej

VIDEO: Vzpomínky na Nagano: Slavnostní zahájení za účasti českých hokejistů

Je tomu přesně 25 let od doby, kdy v japonském Naganu vzplál olympijský oheň, aby odstartoval 18. zimní olympijské hry. Na ně se vydala celkem 66členná výprava českých sportovců, včetně hokejového týmu, který necestoval do Japonska zrovna s medailovými ambicemi.

Publikováno

dne

Je tomu přesně 25 let od doby, kdy v japonském Naganu vzplál olympijský oheň, aby odstartoval 18. zimní olympijské hry. Na ně se vydala celkem 66členná výprava českých sportovců, včetně hokejového týmu, který necestoval do Japonska zrovna s medailovými ambicemi. Součástí národního týmu bylo také několik hráčů z české nejvyšší soutěže, zatímco světové velmoci poslaly do Nagana natřískané sestavy hráčů z NHL.

Nagano je hlavní město prefektury Nagano na ostrově Honšú v Japonsku. Leží nedaleko soutoku řek Čikuma a Sai. Podle odhadu z července 2006 mělo město 378 059 obyvatel (podobně jako Brno) a hustotu osídlení 512,37 ob./km². Celková rozloha města je 737,86 km².

Na olympijských hrách v Naganu počet sportovců poprvé překročil hranici dvou tisíc, celkem se v zemi vycházejícího slunce sešlo přes 2.300 odvážlivců ze 72 zemí světa. Kromě mužského hokejové turnaje si poprvé v historii o olympijské medaile zahrály i ženy.

Vlajkonošem české výpravy se stal trojnásobný účastník zimních olympijských her, běžec na lyžích Luboš Buchta. Původně měla nést vlajku Kateřina Neumannová. Ta však musela už druhý den po ceremoniálu závodit a tak přenechala vlajku svému kolegovi.

Na Olympijském stadionu při zahajovacím ceremoniálu také stála skupina, která na hokejovém turnaji čítala 23 hráčů. Ostřílené borce z NHL doplnili trenéři Ivan Hlinka, Slavomír Lener a Vladimír Martinec hned osmičkou hráčů z české extraligy a dalšími čtyřmi členy z předních evropských soutěží.

Mezinárodní olympijský výbor se s Mezinárodní hokejovou federací a NHL dohodl, že nejslavnější ligová soutěž bude poprvé v historii přerušena, aby na olympijském turnaji mohli startovat světoví hráči hrající v zámořské nejlepší lize.

Proto se taky očekávalo, že o zlato se utkají USA s Kanadou. Velké šance se připisovaly také Rusku, ale s českým týmem se na medailové umístění zase tolik nepočítalo.

NÁRODNÍ TÝM – NAGANO 1998

BRANKÁŘI:
Dominik Hašek (Buffalo Sabres)
Roman Čechmánek (HC Petra Vsetín)
Milan Hnilička (HC Sparta Praha)

OBRÁNCI:
František Kučera
 (HC Sparta Praha)
Libor Procházka
 (AIK Stockholm)
Jaroslav Špaček
 (Färjestads BK)
Petr Svoboda
 (Philadelphia Flayers)
Richard Šmehlík
 (Buffalo Sabres)
Roman Hamrlík
 (Edmonton Oilers)
Jiří Šlégr
 (Pittsburgh Penguins)

ÚTOČNÍCI:
Pavel Patera
 (AIK Stockholm)
Robert Lang
 (Pittsburgh Penguins)
Jan Čaloun
 (IFK Helsinky)
Martin Procházka
 (Toronto Maple Leafs)
Robert Reichel
 (New York Islanders)
David Moravec
 (HC Vítkovice)
Milan Hejduk
 (HC IPB Pojišťovna Pardubice)
Martin Ručinský
 (Montreal Canadiens)
Martin Straka
 (Pittsburgh Penguins)
Jiří Dopita
 (HC Petra Vsetín)
Josef Beránek
 (HC Petra Vsetín)
Jaromír Jágr 
(Pittsburgh Penguins)
Vladimír Růžička
 (HC Slavia Praha)

S deseti hráči jsem se viděl poprvé v životě a představoval jsem se s nimi. S Petrem Svobodou jsme se dívali na Jardu Špačka: ‚Hele, ten kluk má docela dobrou střelu. To je útočník, nebo obránce?‘ Patera, Procházka, Hejduk. Spousta kluků, kteří hráli výborně v lize, ale já jsem byl 8 let někde jinde. Já jsem je neznal, jen jsem o nich někde četl,” vzpomínal v roce 2018 v rozhovoru pro iRozhlas Dominik Hašek.

Ten se stal později taky ústřední postavou českého týmu při cestě za senzačním triumfem. Hráči dodnes vzpomínají, jak Haškovi nešlo dát gól ani na tréninku. Během celého tréninku, kdy šlo na něj třeba i dvěstě střel, pustil za svá záda tak dva až tři kotouče. Trenéři i spoluhráči při přípravě na úvodní zápas turnaje jen nechápavě kroutili hlavou.

Na turnaji století, jak se hokejovému turnaji v Naganu dodnes říká, se měl český výběr postupně v základní skupině utkat s Finskem, Kazachstánem a Ruskem. Těmto zápasům a konkrétním událostem se budeme věnovat v dalších dnech na našem webu. Pro nostalgickou vzpomínku si můžete dnes připomenout, jak vypadalo v Naganu slavnostní zahájení.

Olympijský hokejový turnaj v dalších dnech zbláznil celou republiku. Díky časovému posunu se chodilo pozdě do práce, hospody a bary byly již po ránu přeplněné, ve školách se místo výuky sledovala televize. Od památného turnaje letos uběhne přesně 25 let. A my si budeme tuhle cestu za věčnou slávou v příštích dnech připomínat.

Zdroj: ZOH Nagano 1998, Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Hokej

Pastrňák dal na Instagram fotku vedle Ovečkina, později ji stáhnul. Jak reaguje veřejnost?

Alexandr Ovečkin a David Pastrňák na jedné fotografii s úsměvem na tváři? V dnešní době možná pohled, který nevidí fanoušci v tuzemsku rádi. Přesto jí na Instagramu českého hokejisty museli zkousnout. Po vlně nevole Pastrňák fotografii s ruským kanonýrem stáhnul.

Publikováno

dne

Alexandr Ovečkin a David Pastrňák na jedné fotografii s úsměvem na tváři? V dnešní době možná pohled, který nevidí fanoušci v tuzemsku rádi. Přesto jí na Instagramu českého hokejisty museli zkousnout. Po vlně nevole Pastrňák fotografii s ruským kanonýrem stáhnul.  

Česká hokejová superstar světové úrovně David Pastrňák se během víkendu zúčastnil show s názvem NHL All Star Game. Šestadvacetiletý rodák z Havířova se na sváteční události náramně bavil po boku největších hvězd této hry, mezi kterými byl taky Alexandr Ovečkin.

Utkání hvězd je v zámoří show pro fanoušky, na které se tradičně scházejí ti nejlepší z nejlepších. Kvůli tomu, že hráči z NHL v posledních letech nestartovali ani na olympijských hrách, je to prakticky jediná událost, kde jde nejlepší hráče světa na jednom ledě vidět.

Český útočník se na exhibiční akci bavil, tradičně rozdával úsměvy a bavil fanoušky svým neotřelým hokejovým umem. Přestože ruský útočník Ovečkin nastupoval v týmu Metropolitní divize, zatímco Pastrňák ve výběru Atlantické divize, víc než rivalita hraje hlavní roli na Utkání hvězd zábava.

Na fotkách Pastrňáka na jeho osobním Instagramu šlo vidět, že kromě hokeje se taky dvořil s jinak svými protivníky. Na jedné z nich pózoval s úsměvem na tváři právě vedle Ovečkina. Zatímco NHL těmto výstupům tleská, v Evropě to berou fanoušci kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině daleko vážněji.

Ovečkin je pro většinu českých fanoušků na černé listině, neboť svou profilovou fotografií na svém Instagramu jasně dává najevo, na čí straně v případě ruské agrese na Ukrajině stojí. Je to ikona tohoto sportu, nikdy se proti počínání Ruské federace veřejně nevymezil.

Už před rokem, kdy ruské tanky překročily Ukrajinské hranice jen řekl, že on není politik, aby něco takového hodnotil. Podle našich informací v kabině NHL ostatním hráčům prý říká, že oni tomu nemůžou rozumět.

Vrcholem bylo, když se Ovečkin na ledě na slunné Floridě poháněl také se svým malým synem a bavil obecenstvo, jako by se na druhé straně zeměkoule nic nedělo.

Už několik dní zpátky, kdy NHL uvedla Ovečkina jako jednu z hlavních tváří NHL All Star Game, jsme psali o tom, že tento postoj zámořské soutěže není správný. Taky proto se proti fotky Pastrňáka s Ovečkinem postavilo tolik odpůrců, kteří vyjádřili názor, co si o tom myslí.

Davide, vážím si Vás jako hráče i člověka. O to víc mě mrzí, že zde vyvěsíte fotku s podporovatelem Putina,” napsal jeden z uživatelů Instagramu. Někteří byli daleko ostřejší a rozhodně nechodili kolem horké kaše.

Moc pěkná fotka. Vedle podporovatele masového vraha. Však vraždí jen vedle slovenských hranic. Koho by to zajímalo. A politika do sportu přece nepatří. Snad to pak řekneš i ukrajinským sportovcům, co umřeli, nebo přišli o rodiny,” napsal další uživatel.

Proti fotce Pastrňáka s ruským hokejistou, který útočí na střelecký rekord Wayna Gretzkyho v NHL, se vymezil i Dominik Hašek, který tradičně stojí po dobu rusko-ukrajinského konfliktu proti ruským hokejistům v NHL i dalších soutěžích.

Pokud nejste podporovatelem russké války a zločinů včetně genocidy na ukrajinských dětech, vyhýbejte se akcím, kam chodí podporovatelé putinovského režimu, který tyto zločiny páchá. Vaše jednání bude vždy zneužito k podpoře války a zločinů,” napsal Hašek na svém Twitteru.

Po několika hodinách, kdy se na Pastrňáka snesla nevídaně velká vlna kritiky, český útočník fotografii s Ovečkinem na Instagramu smazal. I tak stihli fanoušci i novináři nejen v Česku zanechat silnou spoušť, která částečně stále na sociálních sítích rezignuje.

Zdroj: Instagram, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené