Spojte se s námi


Extraliga

Dynamo za uplakánky? Může za to nešťastná forma stížnosti

KOMENTÁŘ – Extraligovým prostředím víří další rozruch. Poté, co pardubický klub v úterý dopoledne zveřejnil na svém webu stížnost na adresu rozhodčích, tak se spousta fanoušků do Dynama opřela. Mají pocit, že Dynamo jen nesmyslně brečí, zatímco se na ledě pere o čelo tabulky.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Extraligovým prostředím víří další rozruch. Poté, co pardubický klub v úterý dopoledne zveřejnil na svém webu stížnost na adresu rozhodčích, tak se spousta fanoušků do Dynama opřela. Mají pocit, že Dynamo jen nesmyslně brečí, zatímco se na ledě pere o čelo tabulky.

Když jsme si zápasy analyzovali, došli jsme k tomu, že nejvíce jsme biti v situacích, kdy protivníka přehráváme a soupeři se nás snaží rozhodit nejrůznějšími způsoby. Právě v těch chvílích dochází k přehlížení zákroků, které by mohly zápasy jednoznačně převažovat na naši stranu,” uvedl na oficiálním webu sportovní ředitel klubu Dušan Salfický.

Zatímco fanoušci Dynama dávají pochopitelně Salfickému za pravdu, příznivci ostatních týmů kroutí hlavou a považují veřejnou stížnost pardubického klubu za nesmyslný pláč. Na kterou stranu se objektivně přiklonit?

Kdepak, nebudu tady posuzovat to, jestli jsou uvedené řádky Dynama opravněné. Na to nemám před očima dostatek materiálních důkazů, takže bych nemohl být v tomto ohledu objektivní. Mohu ale posoudit to, jakým stylem byla celá situace prezentována.

Právě to je asi největší kámen úrazu. Příznivcům pardubického klubu se nelíbí, že jsou ostatními fanoušky v extralize osočování, že jen brečí nad rozlitým mlékem. Když se nad tím zamyslíme, tak je vlastně ale tato reakce zcela pochopitelná.

Jak už jsem zmínil, problém je, jakou formou Dynamo celou problematiku formulovalo. Nejde o žádné oficiální stanovisko adresované konkrétním členům vedení soutěže, ale jen jako veřejné vyjádření. Bez nějakého námětu na řešení. Zkrátka souhrn frází, u kterých není jasné, co je vlastně cílem.

Vezměme v potaz to, že Dynamo je skutečně poškozené a je v právu. To vyloučit nelze, máme-li být spravedliví. Potom by ale bylo daleko smysluplnější dát dohromady všechny podněty s připravenými materiály, domluvit si schůzku s vedením extraligy, případně disciplinární komisí a řešit tyhle záležitosti oficiální cestou.

Nic takového se však nestalo. Článek na oficiálním klubovém webu je jen stížnost, která nenabízí žádné řešení. Můžeme si jen domyslet, jaký účel to má vlastně mít.

Dostat rozhodčí pod tlak, aby se báli pardubické hokejisty vylučovat? Je jasné, že chtěl klub jen poukázat na dění na ledě. Možná přitáhnout pozornost, aby se na posuzované zákroky veřejnost více zaměřila.

Taková forma ale nedává vlastně smysl. Jelikož nešlo o žádný oficiální podnět na konkrétního adresáta, těžko se tím bude někdo zabývat. Naopak mohou mít soupeři v zápasech ještě větší motivaci Dynamo porazit a udělat jim hokej ještě víc nepříjemný.

Stejně tak musíme vzít v potaz, že téměř v každém extraligovém kole se cítí být nějaký tým výkonem sudích poškozen.

Zdroj: HC Dynamo Pardubice

Reklama

Extraliga

Sparta vzdává hold: Marketingový majstrštyk extraligy. Tahle se to má dělat!

Hokejová Sparta má za sebou již 14. ročník benefiční akce s názvem Sparta vzdává hold. Akce, ve které nejde v první řadě ani tak o hokej, ale o poděkování všem složkám integrovaného záchranného systému, od policie, přes hasiče, záchranáře až po armádu České republiky.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Hokejová Sparta má za sebou již 14. ročník benefiční akce s názvem Sparta vzdává hold. Akce, ve které nejde v první řadě ani tak o hokej, ale o poděkování všem složkám integrovaného záchranného systému, od policie, přes hasiče, záchranáře až po armádu České republiky. Za celou myšlenkou stojí především prvotřídní marketing, který nemá v Tipsport Extralize konkurenci.

Pokud se budeme ptát, který klub pracuje se svými fanoušky nejlépe, bude to bez debat Sparta. Může ji někdo v českém hokeji konkurovat? Ani náhodou. Obrovský posun udělalo v oblasti marketingu Dynamo, špatně si nevedou třeba v Třinci nebo Liberci, kde však v posledních letech trochu jakoby docházely nápady.

Taková Mladá Boleslav, to je absolutní katastrofa, aktivita například na sociálních sítích se vztahuje jen na nejdůležitější informace a výsledky. Ohromně nevyužitý potenciál sídlí v Brně, kde je za normálních okolností o hokej brutální zájem. Kromě občasné iniciativy fanoušků ale nenabízí Kometa nic navíc.

A pak je tu Sparta. Pro mnohé nenáviděná. Ale co se týče interakce s fanoušky, zábavy na sociálních sítích, show v aréně i zábavy mimo led, tam je o parník před ostatními. Přestože to dodnes mnoho fanoušků neslyší rádo, stěhování do O2 areny pomohlo Spartě ze všeho nejvíc.

Je logické, že v moderních arénách je celková prezentace, ať už sponzorů nebo zábavy daleko jednodušší a efektivnější. A Sparta v roce 2015 přesunem z Holešovic do Libně jednoznačně více získala, než ztratila. Minimálně se to dá doložit na rostoucí návštěvnosti. Od sezony 2015/2016 chodí na Spartu v O2 Aréně v průměru o 2.915 fanoušků více.

PRŮMĚRNÁ NÁVŠTĚVA SPARTY V O2 ARENĚ

sezona 2015/2016 – 7.612 diváků
sezona 2016/2017 – 8.032 diváků
sezona 2017/2018 – 8.708 diváků
sezona 2018/2019 – 9.042 diváků
sezona 2019/2020 – 10.330 diváků
sezona 2020/2021 – 132 (COVID-19)
sezona 2021/2022 – 4.395 (COVID-19)
sezona 2022/2023 – 10.527 diváků

Rostoucí návštěvnost se pochopitelně nese ruku v ruce s kvalitním marketingem. A když zmíníme marketing s prací s fanoušky a širokou veřejností, vyčnívá na prvním místě show Sparta vzdává hold.

Účelem akce je především poděkovat všem záchranným složkám. Na tyto speciální zápasy mají lékaři, záchranáři, vojáci i hasiči vstup zdarma. Kolem celé akce je však k dispozici hromada doprovodných akcí.

Fanoušci mohou kromě nákupu vstupenky přispět také formou zakoupených suvenýrů či zážitků. Od kotouče s logem z rozbruslení na utkání Sparta vzdává hold, až po zážitky, jako je sledování hokeje mezi střídačkami nebo dokonce výcvik s útvarem rychlého nasazení.

Každý rok se akce zaměřuje na jednu profesi. Jednou jsou to vojáci, pak hasiči a jindy zase záchranáři. Na zápasy je pochopitelně vždy připravena sada unikátních dresů, které jdou po skončení akce do dražby. Generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová přiznala během rozhovoru na O2 TV Sport, že celková vybraná částka za všechny ročníky přesahuje 5,5 milionů korun.

Navíc rok co rok tato částka rapidně roste. Loni byla konečná cifra překonána téměř o dvojnásobek a vybralo se více než jeden milion korun. Manažerka Sparty je pevně přesvědčená, že letos padne v tomto ohledu další rekord. A to se nakonec také stalo.

VÝTĚŽEK SPARTA VZDÁVÁ HOLD

rok 2019 – 533.288 Kč
rok 2020 – 540.000 Kč 
rok 2021 – 564.000 Kč
rok 2022 – 1.104.350 Kč
rok 2023 – 1.569.092 Kč

Zcela unikátní je taky program kolem celé akce. Zmínit musíme naprosto fantastická videa, která jsou na absolutním vrcholu profesionalismu. Tváří akce se stal poslední léta známy český herec Pavel Nečas. Přestože hokej není v jeho srdci sportem číslo jedna, vzájemnou spolupráci si pochvaluje a věří, že bude pokračovat i další roky. 

Ke speciálním zápasům se také přidává nadstandardní návštěva. Letos v rámci 14. ročníku Sparta vzdává hold navštívilo stadion během dvou utkání celkem 29.312 fanoušků (v neděli proti Mladé Boleslavi 15.174 a ve středu proti Litvínovu 14.138). Sparta velmi často právě na těchto zápasech zaznamenává rekordní návštěvu sezony v základní části. Důvod je prostý. Na hokej chodí i ti, kteří normálně na hokej nechodí.

Co víc, každý rok vypadá kompletní balíček celé akce čím dál tím lépe. Letos zaujali organizátoři naprosto famózním úvodním ceremoniálem, ve kterém připomněli nejtragičtější události v České republice z posledních let. Mezi ně patřilo například tornádo na Moravě nebo lesní požár v Českém Švýcarsku, kde zasahovalo tisíce profesionálních i dobrovolných hasičů.

Událost typu Sparta vzdává hold jen ukazuje, jak napřed Sparta oproti ostatním klubům v českém hokeji v oblasti marketingu je. Je jasné, že organizace některých akcí si žádá nemalé finanční náklady, které si všechny kluby dovolit nemohou. Ale není to jen o penězích. Je to o přístupu, jít fanouškům naproti.

Každá akce, která má podobný přesah přes mantinely, je velkou reklamou nejen samotného klubu, ale celé ligy. Vůbec bych se nebránil tomu, kdyby marketingoví  pracovníci Sparty pořádali semináře a vyučovali ostatní. Tady se to nabízí. Čtrnáctý ročník unikátní akce, která se vyrovná klubům v NHL je tomu důkazem.

Zdroj: HC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Extraliga

V extralize je dusno! Manažer Olomouce urážel rozhodčí. Nechutné, reaguje šéf TELH

Když se z tribun hokejových stadionů ozývá pískot, většinou hrají hlavní roli rozhodčí. Právě ti jsou v posledních dnech v Tipsport Extralize pod silnou palbou kritiky, avšak nejen ze strany fanoušků. Své si na adresu sudích řekl do médií také generální manažer Olomouce Erik Fürst, ostrými slovy rozhodně nešetřil.

Publikováno

dne

Když se z tribun hokejových stadionů ozývá pískot, většinou hrají hlavní roli rozhodčí. Právě ti jsou v posledních dnech v Tipsport Extralize pod silnou palbou kritiky, avšak nejen ze strany fanoušků. Své si na adresu sudích řekl do médií také generální manažer Olomouce Erik Fürst, ostrými slovy rozhodně nešetřil. Teď se k celé situaci vyjádřilo také vedení extraligy.

Příběh plný rozvášněných emocí se začal psát v neděli, kdy v rámci 40. kola Tipsport Extraligy na sebe narazily týmy Olomouce a plzeňské Škodovky. Už ve třetí minutě utkání plzeňský obránce Marek Beránek sestřelil domácího Michala Kunce, za což vyfasoval trest pět minut plus do konce zápasu za úder do oblasti hlavy a krku.

Pro Beránka skončilo utkání, pro Kunce však celá sezona, protože musel podstoupit operaci. Ještě v první třetině se do sebe pustili David Škůrek a Samuel Bitten, ve druhé třetině je napodobili Silvester Kusko a Tomáš Mertl.

Vyhrocený souboj pak přinesl ještě jeden vyšší trest, pět plus do konce vyfasoval za bodnutí špičkou hole po závěrečné siréně Kryštof Hrabík. Olomouc nakonec zvítězila na skóre 3:2, v utkání rozdali rozhodčí 100 trestných minut.

I druhý den však horké hlavy chladly velmi pozvolna. Generální manažer Hanáků Erik Fürst napsal na klubový Facebook text, ve kterém uvedl, jak hodnotí utkání ze strany rozhodčích.

Ihned po včerejším zápase jsem se rozhodl vetovat rozhodčího Romana Mrkvu. V této sezoně rozhodoval naše utkání nepřesně už několikrát, včera však předvedl naprosto neprofesionální výkon s řadou chyb a výraznou měrou přispěl k tomu, že se ze šlágru kola mezi šestým a pátým týmem tabulky stala bramboračka, po které byli právem naštvaní hosté z Plzně, my i naši skvělí fanoušci,” napsal rozzlobeně.

Fürst se obul do sudích už po skončení samotného zápasu, kde měl muže v pruhovaném velmi ostře slovně urážet. Hlavním terčem byl Roman Mrkva. Mezi jeho nadávkami mimo jiné zaznělo, že už si v Olomouci nezapíská.

Emoce generálního manažera moravského celku hořely také v pondělním rozhovoru pro iSport. Zmínil například situaci, kdy potkal rozhodčího Mrkvu po utkání na chodbě a zeptal se ho, jestli je se svým výkonem spokojen, na což měl Mrkva odpovědět: „Mějte se pěkně, na shledanou!”

Na to už musel Fürst reagovat: „Tak to mi samozřejmě praskla elektronka a řekl jsem mu do novin těžko publikovatelné výrazy. V neděli byli nasraní hosté, domácí i diváci. A pan Mrkva odchází s umaštěnou pusou od párku nebo od čeho naprosto spokojený, protože si domů veze výplatu,” nešetřil ostrými slovy.

Během zmíněného rozhovoru několikrát zkritizoval práci rozhodčích a jejich šéfa Vladimíra Pešiny. Generální manažer narážel, že by měl rozhodčímu Mrkvovi vzít výraznou část měsíční odměny a dát ji třeba panu Šindlerovi, který vedl muže v pruhovaném ještě loni, než převzala extraligu APK.

LOUKOTA VRACÍ ÚDER

Bylo by překvapením, kdyby ostrá slova olomouckého manažera zůstala bez odezvy. Ředitel Tipsport Extraligy Martin Loukota v úterý na webu APK odpověděl tiskovou zprávou.

Jedná se o nehorázný a nechutný útok na rozhodčího v osobní rovině, kdy jednoznačně dochází k pošpinění práce APK LH, jelikož nedílnou součástí řídícího orgánu soutěže je i zástupce APK LH v komisi rozhodčích ČSLH (V. Pešina),” píše se ve vyjádření.

Dle mého názoru toto vyjádření představitele klubu v médiích nemá v českém hokeji obdobu, protože daleko překročilo hranici slušnosti a vzájemného respektu, což vrhá také špatné světlo na celou soutěž,” dodal Loukota.

Na závěr doplnil, že prostor pro konstruktivní kritiku mají extraligové kluby především na pravidelných zasedáních valných hromad APK LH, nikoliv v médiích.

Zdroj: Tipsport Extraliga, iSport, APK

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Pokuta pro rozhodčí! Gól Doudery proti Motoru měl platit

Nedělní 40. kolo hokejové Tipsport Extraligy má dozvuk ještě pár dní po jeho skončení. Jeden z velmi zajímavých momentů se odehrál v televizním duelu Třince s Českými Budějovicemi. V jedenácté minutě utkání obkrouží Milan Doudera branku Motoru a zametl puk do sítě. Hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk ale rozpažil pro postavení hráče v brankovišti.

Publikováno

dne

Nedělní 40. kolo hokejové Tipsport Extraligy má dozvuk ještě pár dní po jeho skončení. Jeden z velmi zajímavých momentů se odehrál v televizním duelu Třince s Českými Budějovicemi. V jedenácté minutě utkání obkrouží Milan Doudera branku Motoru a zametl puk do sítě. Hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk ale rozpažil pro postavení hráče v brankovišti.

Celá situace se odehrála jen pár okamžiků poté, co Motor vyrovnal na 1:1. Za toho stavu se mohli Oceláři vrátit do vedení. V netradičně útočné pozici se objevil ryze defenzivní bek Milan Doudera. Brankář Dominik Hrachovina mu však šikovně vykryl střelecký úhel, takže musel Doudera improvizovat.

Rozhodla se objet branku, čímž dostal Hrachovinu zcela mimo brankoviště. Když zamířil s kotoučem do sítě, byl českobudějovický brankář úplně mimo své postavení v brance. Doudera slavil, ale hlavní rozhodčí Oldřich Hejduk mu ihned vzal úsměv z tváře.

Ani jeden z dvojice hlavních arbitrů Hejduk, Sýkora se nerozhodli pro kontrolu gólové situace u videa. Ještě větším překvapením však bylo, že němá zůstala také střídačka Třince, přestože všechny opakované záběry ukazovaly, že branku dosáhli Oceláři regulérně.

Bohužel pár sekund před tím, než došlo k dané situaci, spadl počítač a dole jsme neměli relevantní informaci, jestli si můžeme vzít challenge nebo ne.

Nechtěli jsme riskovat dvouminutový trest. Nešli jsme do toho, ale jak říkám, byla to úplná shoda náhod, kdy jsme v ten moment neměli správnou informaci, kterou jsme potřebovali,” zveřejnili Oceláři výpověď trenéra na svém webu.

Navíc nikdo v daný moment na ledě ani neprotestoval, hra pokračovala dál. Motor ve druhé třetině odskočil do dvou brankového vedení, které se už třineckým hokejistům smazat nepodařilo. České Budějovice zvítězily 3:2 a porazili Třinec a počtvrté v sezoně.

Ke klíčové situaci se o dva dny později vyjádřil také šéf rozhodčích Vladimír Pešina: „Rozhodčí chybně vybral místo, ze kterého posuzoval brankovou situaci související s postavením útočících hráčů HC Oceláři Třinec. Z tohoto důvodu ji nesprávně vyhodnotil,” napsal v tiskové zprávě na webu APK LH.

Oba hlavní arbitři utkání, jak Oldřich Hejduk, tak Matěj Sýkora, byli potrestáni pokutou ve výši poloviny zápasové odměny. Dále ve svém prohlášení uvedl, že představitele Asociace profesionálních klubů ledního hokeje tato situace velmi mrzí. Rovněž dodal, že Oceláři si skutečně mohli na danou situaci vzít trenérskou výzvu, což se nestalo.

I nadále máme v programu každý měsíc seminář všech ELH rozhodčích, na kterém se budeme mimo jiné soustředit na rozhodovací proces a zlepšování výběru místa pro posuzovaní situací,” doplnil Pešina. 

V tiskové zprávě byl ještě uveden dodatek, že rozhodčí dostávají po každém utkání zpětnou vazbu od delegáta či Vladimíra Pešiny a zároveň jsou ve videobance přístupné jednotlivé situace z utkání i dalším rozhodčím. 

Zdroj: Tipsport Extraliga, APK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené