Spojte se s námi


Hokej

Dva roky byl skautem Nashvillu, dvacet let již pracuje pro Columbus. Hledání talentů mě ale stále baví, nechal se slyšet Milan Tichý

Publikováno

dne

Milan Tichý je bývalým hokejistou, který však v hráčské kariéře příliš mnoho štěstí neměl. Dokázal se sice dostat do NHL a celkově do zámoří, nicméně jeho kariéra kvůli zraněním předčasně skončila. Vrhl se tak na dráhu skauta. Dva roky skautoval pro Nashville Predators, ale posledních dvacet let pracuje pro Columbus. A právě proto dorazil do České republiky na turnaj osmnáctek. Při této příležitosti poskytl rozhovor webu hokej.cz. Co v něm prozradil?

Zdroj: hokej.cz

Téměř dvě stovky skautů dorazily na turnaj osmnáctek, který se konal v Klášterci a Chomutově. „Jednalo se o poslední generálku před dubnovým mistrovstvím světa v Americe, hodně týmů přijelo sledovat hráče v plných sestavách. Kluky mapujeme na čtyřech velkých turnajích, všechno vyvrcholí právě na šampionátu. Proto nás bylo v České republice tolik,“ nastínil důležitost celé události skaut Columbusu Milan Tichý.

Jak vypadá sledování hráčů pro draft? „Snažím se dívat jen na hráče, kteří mě zajímají. Kdybych se měl zaměřit i na ten zbytek, hodně by mě to rozptylovalo. Sezona pro nás začala na Hlinka Gretzky Cupu. Hledáme, vybíráme, vyhodnocujeme… Někteří hráči byli v osmnáctce i loni, ty už známe,“ popsal bývalý obránce Chicaga či New Yorku Islanders.

Nicméně turnaj v České republice nebyl jediným, na který se skauti z NHL vypravili. „Vždycky chcete vidět co nejvíc. Nejdřív jsme začali v Berlíně, kde hrály devatenáctky. Vlastně nové dvacítky. Pak následoval přesun sem. Budeme postupovat sezonou dál, finální žebříčky pro draft se v klubech sestavují až poté, co sezona v Evropě skončí. Tedy během května a června. Pořadí sestavuje náš šéf, který je z organizace jediný, co vidí Evropany i zámořské hráče opravdu důkladně a dokáže je tedy velmi přesně porovnat,“ dodal.

Práci skauta se Milan Tichý věnuje již přes 20 let. Stále jej však naplňuje. „Pořád mě baví hledat talenty, vidět hráče s přednostmi a perspektivou do budoucna. Cestování mi nevadí, snad jen pravidelné sepisování hodnocení hráčů není nic moc příjemného (usměje se). Ale patří to k tomu,“ nechal se slyšet.

Díky tomu, že je v roli dostatečně dlouho, má již přehled o tom, jací hráči jsou nejžádanější. V Evropě jsou to Švédi: „Je to dáno výsledky. Když mančafty vozí medaile, na hráče je víc vidět. Jejich individuality jsou zřejmé. Ale platí to i jinde. Kvalitní hokejisty mají Finové. Je jich možná o něco méně než u Švédů, ale zase jsou naprosto špičkoví.“

Jak to vypadá s talenty z České republiky, kteří mají potenciál hrát NHL, podle jeho názoru? „Pořád se najdou. Samozřejmě, naši mladíci už nejsou v kurzu. To jsou dneska Švédové. Upadává to víc a víc, ale občas se někdo zajímavý až exkluzivní povede. I když ne tak často, jak jsme byli zvyklí třeba před 20 lety,“ komentoval aktuální situaci a podotkl: „My se na pas hráčů ani vlastně nedíváme. Svědčí o tom Francouz Texier, nebo lotyšský brankář Merzlikins, kterému se teď hodně daří.“

A jak dopadne skaut, když jeho tip na některého z hráčů nedopadne? „Vždycky jde o společné dílo. Je nás víc, výsledek v draftu je záležitostí všech skautů. Máme nad sebou šéfa, který má klíčové slovo. Já konečný verdikt úplně ovlivnit nemohu. Také proto, že některé hráče nemám šanci vidět a poznat,“ vyjádřil se v rozhovoru skaut Columbusu Milan Tichý.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.