Spojte se s námi


Hokej

Důvod zlepšení českého týmu? Faktor Pastrňák

Po fiasku s Rakouskem byl čtvrteční zápas pod drobnohledem snad všech fanoušků ledního hokeje u nás. Jedním z největších otazníků bylo bez pochyby složení formací. Ze zámoří totiž přiletěla a připojila se k národnímu týmu naše největší současná hvězda, David Pastrňák.

Publikováno

dne

Po fiasku s Rakouskem byl čtvrteční zápas pod drobnohledem snad všech fanoušků ledního hokeje u nás. Jedním z největších otazníků bylo bez pochyby složení formací. Ze zámoří totiž přiletěla a připojila se k národnímu týmu naše největší současná hvězda, David Pastrňák.

Klíčový forward Bostonu nasbíral v letošním ročníku NHL 83 bodů za 79 utkání a byla to tak pro něj pátá sezona v řadě, kterou odehrál s průměrem více než jeden kanadský bod na zápas. Pochopitelně se od jeho zapojení do hry hodně čekalo.

Pastrňák vytvořil první útok s kapitánem Romanem Červenkou a svým dlouholetým spoluhráčem Davidem Krejčím. Krejčímu i Červenkovi se na turnaji doposud bodově dařilo velmi dobře a obohacení jejich útoku právě o Davida Pastrňáka budilo velká očekávání.

Do 2. útoku se přesunul Blümel, který měl vedle sebe ještě Hertla a Zohornu. 3. útok odehrál utkání ve složení Vrána, Černoch a Smejkal. Poslední útočnou trojici pak kouč Jalonen složil ze Stránského, Špačka a Fleka.

Tato sestava se v průběhu zápasu příliš neměnila a dá se očekávat, že tomu tak prozatím bude i v dalším děním na turnaji. Pouze s obranou trenéři zkusili pár drobných změn.

Kde ke změně naopak nedošlo, bylo české brankoviště. Svatyni v něm opět strážil Karel Vejmelka a znovu si počínal, stejně jako proti Rakousku, na výbornou a za svá záda pustil jediný kotouč.

Češi do utkání skvěle vstoupili. Byla vidět dravost, bojovnost a chuť jít si za vítězstvím. To jsou přesně věci, které chyběly v předchozím střetnutí. Těžko říct, co hráče přimělo k úplně jinému přístupu. Byl to příjezd Pastrňáka? Přeskládání formací? Proslov od trenéra, nebo si jen sáhli do vlastního svědomí?

Zřejmě od všeho trochu. Kdybych si ale musel vybrat, zvolil bych 1. možnost. Pastrňák je tak silná osobnost, že byl na ledě okamžitě znát. Nejen svým pohybem, aktivitou, ale také organizací hry. Sám muž s číslem 88 na zádech v utkání zaznamenal hned 5 střel. Získal 2 body za gól a asistenci. Všichni 3 členové prvního útoku se na výhře podíleli 2 body.

Tým kolem něj ožil. Bylo vidět, jak si se spoluhráči ihned rozumí i přesto, že spolu absolvovali pouze jediný trénink. Jak jsem ale psal výše, s Davidem Krejčím toho nahráli tolik, že moc tréninku není třeba. Jak sami s oblibou říkají, já na Davida a David na mě.

Velkým pozitivem je také fakt, že se dnes prosadily 3 různé lajny a konečně to tak nebylo pouze na té elitní. Svůj gólový účet na MS dnes otevřeli také Tomáš Hertl, Hynek Zohorna a Michael Špaček.

Všechny branky padly do 19. minuty utkání, poté už se český tým prosadil nedokázal a to ani přes fakt, že měl určitě, slovy kouče Jalonena, několik super šancí, jejichž neproměnění je snad jediná kaňka na jinak skvělém výkonu.

Náš výběr to ale rozhodně nemusí mrzet. Do dalších bojů můžou jít svěřenci finského trenéra se zlepšenou náladou, podloženou zlepšeným výkonem. Tak „Pastalavista“ a v sobotu na Nory.

Zdroj: ČT Sport, Twitter

Reklama

Hokej

Češi zářili v NHL! Rutta s Palátem vystřelili Tampě vítězství a vše se tak ještě dramatizuje

Tampa Bay snížila v noci stav finále NHL, výraznou měrou se o to postarali čeští hokejisté Jan Rutta s Ondřejem Palátem, jenž se oba gólově prosadili. Pavel Francouz z Colorada do utkání nezasáhl.

Publikováno

dne

Tampa Bay snížila v noci stav finále NHL, výraznou měrou se o to postarali čeští hokejisté Jan Rutta s Ondřejem Palátem, jenž se oba gólově prosadili. Pavel Francouz z Colorada do utkání nezasáhl.

V pátém zápase finále NHL dokázala Tampa Bay snížit stav série na 2:3. Tentokrát hráli hlavní roli v utkání i dva čeští hokejisté.

Jan Rutta byl autorem úvodní branky, když se prosadil zpoza kruhu v první třetině. V play off se prosadil v této sezoně vůbec poprvé.

Následně vyrovnal skóre Valerij Ničuškin, Tampě ale vedení vrátil jeho ruský kolega Nikita Kučerov. Colorado se nevzdávalo a na začátku třetí třetiny skóroval Cale Makar.

Vítězný gól ale vstřelila Tampa, přesněji její český forvard Ondřej Palát. Ten unikl obraně a následně propálil gólmana skrz betony.

Colorado tak ještě slavit nemůže a naopak se vše ještě pořádně zdramatizovalo. Pavel Francouz, gólman Colorada jenž strávil zápas na lavičce, si tak zatím bude muset počkat.

Zdroj: NHL

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Cena nové arény v Brně raketově vzrostla. Blíží se k sedmi miliardám

Publikováno

dne

Brno hlásí další posun v realizaci plánů na výstavbu nové multifunkční arény. V úterý brněnští zastupitelé schválili stavbu multifunkční haly na výstavišti a její financování. V době, kdy ceny nejen stavebních materiálů rostou jako dobře živené dítě, vzrostla předběžná cena arény z původních 4 miliard na současných 6,8 miliard.

Sice zatím neleží na stole žádné konkrétní termíny, nicméně proces kolem nového brněnského stánku je stále v pohybu. Město ukončilo výběr stavební firmy a schválení výběru má v nejbližší době projednávat rada města.

Celkově má vyjít stavba se vším všudy na 6,8 miliard, z čehož samotná hala vyjde na 4,4 miliardy. Jedna miliarda je rezerva pro případ inflace a zdražování materiálů a zbylá část je určená na další přidružené stavby a pozemkové transakce.

Radní města Petr Kratochvíl řekl, že město bude čerpat zhruba dvě miliardy korun z úvěrů. Dalších 300 milionů korun přispěje Národní sportovní agentura a 200 milionů Jihomoravský kraj. Město ze svého rozpočtu pak zaplatí zbylé téměř čtyři miliardy v průběhu stavby.

Nová aréna je označována za největší strategický projekt města Brna. Sloužit má výhradně k domácím zápasům místního hokejového týmu HC Kometa Brno, ale taky na koncerty, výstavy, kongresy a jiné veřejné akce. Celkem by měla mít hala až třicet variant využití. Její kapacita by měla pojmout až 13.300 diváků.

Stavba tak rozsáhlé multifunkční arény je velkým zásahem do městské infrastruktury, a tak s sebou přináší další navazující projekty a investice. Pro hladké fungování haly je důležité zajistit dostatek parkovacích míst pro návštěvníky. Společně s tím by mělo vzniknout zhruba 1 300 parkovacích míst.

ARENA BRNO vyroste v areálu BVV za pavilonem Z mezi pavilony F a G1, podle plánů by mohla začít už v letošním roce. Město předpokládá, že hala bude vydělávat tak, aby každý měsíc provozovatel platil miliony korun do rozpočtu Brna.

Zdroj: Deník, ARENA BRNO

Pokračovat ve čtení

Hokej

Hadamczik: Politika je svinstvo, válkou trpí nevinní lidé. Čechy bych kvůli KHL netrestal

V kanceláři prezidenta svazu Českého hokeje sedí pár dní, teprve se rozkoukává. Zájem o Aloise Hadamczika v posledních týdnech výrazně vzrostl, rozhovory rozdává jak na pásu dobře fungující automobilky.

Publikováno

dne

V kanceláři prezidenta svazu Českého hokeje sedí pár dní, teprve se rozkoukává. Zájem o Aloise Hadamczika v posledních týdnech výrazně vzrostl, rozhovory rozdává jak na pásu dobře fungující automobilky. Součástí cesty za hokejovým vzkříšením bude ale taky několik méně příjemných témat. Třeba i válka na Ukrajině.

V posledních dnech se objevují další a další slovenští nebo čeští hokejisté, kteří se rozhodli cestovat za prací do Ruska, které momentálně celý svět považuje na nepřítele číslo jedna. Čerstvě podepsaný kontrakt ve Vladivostoku má i útočník Rudolf Červený.

Zatímco někteří lynčují hráče mířící do KHL, jiní se zase staví do role obhájců. Mezi ně se řadí i novopečený kouč českého hokejového svazu Alois Hadamczik.

Hráči taky chtějí nějak uživit rodinu. On ale nejde bojovat proti demokracii. On si přece nebere pušku a nejde střílet do Ukrajinců,” zastal se Hadamczik českého útočníka v rozhovoru pro Sport.cz.

Sám šéf českého hokeje válku striktně odmítá. Na současnou situaci má jasný názor, který mu vštípil do hlavy už dříve jeho otec.

Politika je svinstvo. Neznám všechny objektivní příčiny války. Pro mě je ale nejdůležitější, že válkou vždycky trpí nevinní lidé, nevinné obyvatelstvo,” vyjádřil lítost nad současnou situací na Ukrajině. 

Přesto se pozastavuje nad uprchlíky, kteří přijeli do České republiky v autech nejluxusnějších značek: „Je zajímavé, že jsou tady, a ne doma ve válce,” vyprávěl.

Fanoušci i novináři jsou teď ještě víc zvědaví, jak nový šéf Českého hokeje přistoupí k hráčům, kteří se rozhodnou odejít hrát hokej do Ruska: „Zakazovat našim lidem hrát v Rusku? To bych nedělal,” říká otevřeně.

Hokejové svazy Švédska a Finska už daly veřejně najevo, že pokud některý z jejich hokejistů odejde za hokejem do KHL, ztratí po dobu kontraktu veškerý nárok reprezentovat svou zemi. Podle vyjádření Aloise Hadamczika se nejspíš český hokej podobnou cestou nevydá.

Zdroj: Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené