Hokej

Drama až do konce! Sparta ve finále Spengler Cupu padla na nájezdy

Hokejová Sparta si na nejstarším klubovém poháru vybojovala skvělými výkony finálovou účast. Zápas o první místo na Spengler Cupu odehrála tradičně na Silvestra proti švýcarskému celku Ambri-Piotta. Mimořádně dramatickou podívanou rozhodly až samostatné nájezdy. Nakonec se z triumfu raduje švýcarský celek.

Podruhé za sebou se do finále Spenglerova poháru probojoval český zástupce. Na vítěztví však účastník z české nejvyšší soutěže čekal k letošnímu ročníku už dlouhých 40 let. V sestavě švýcarského celku nastupují také Filip Chlapík a Michael Špaček.

A právě prvně jmenovaný se také zapojil do akce, která otevřela v letošním finále gólový účet. Po prvním oťukávaní dostal tým Ambri-Piotta možnost přesilové hry. V šesté minutě stečoval Chlapíkovu nabídku do sítě Alex Formenton a švýcarský celek vedl.

Na vyrovnání jsme však nemuseli čekat příliš dlouho. Už za necelou minutu se po přesné ráně do horní části branky radoval David Tomášek. Stejný hráč mohl o tři minuty později poslat Spartu do vedení, ale po krásné individuální akci narazil v brankovišti na připraveného Janneho Juvonena.

Další zajímavé příležitosti si vytvořil především soupeř, jelikož se mohl dostat zpátky do vedení díky dvěma přesilovkám. Sparta však tyto horké chvíle ustála a odnesla si do kabin nerozhodný stav 1:1.

Šanci v podobě přesilové hry dostala na začátku druhé třetiny pro změnu Sparta. Jenomže místo vstřelené branky vytvořila obrovskou hrubku, po které pláchnul sám na brankáře Sparty útočník Alex Formenton. Krásnou kličkou do bekhendu vrátil svým druhým gólem v utkání švýcarskému celku vedení.

Další minuty hrály prim spíš obrany. Hrál se vyrovnaný hokej, do konce druhé třetiny se už skóre neměnilo.

Do poslední části šli s výhodou jednoho hráče v poli Švýcaři, ani tuhle nabídku však nedokázali využit. Chvíli na to pak odmítnul v přímém souboji s Jakubem Kovářem hattrick Formenton. Český brankář, kterého v hledišti sledoval i jeho bratr Jan Kovář, udržel naděje Sparty.

Jak běžel čas, do šancí se dostával pražský celek velmi těžko. Soupeř hrál velice pozorně, na hráčích už šla zjevně vidět i únava z nabitého programu v Davosu. Podobně bezradně si počínala Sparta i v polovině závěrečného dějství, když hrála teprve druhou přesilovku. S podporou bouřlivého publika Ambri-Piotta oslabení ustála.

Přesto nakonec Pražané ještě našli síly na vyrovnaní. I s přispěním odrazu bránícího hráče dotlačil do branky kotouč Roman Horák. Šest minut před koncem tak svítilo na ukazateli znovu nerozhodné skóre 2:2. V poslední minutě pak zachránil Spartu skvělým zákrokem znovu Jakub Kovář. Poprvé v letošním ročníku Spengler Cupu se šlo do prodloužení.

Ačkoliv šlo o finále, i tentokrát se hrálo prodloužení pouze pět minut ve třech na obou stranách. Už po minutě pálil z nadějné pozice Moravčík, ale Juvonen jeho pokus vyrazil. Za nedlouho se řítil sám na Kováře Alex Formenton, jenomže i tentokrát hattrick odmítl.

Prodloužení se hrálo ve strhujícím tempu, hra se přelévala z jedné stany na druhou. Neuspěla v dobré příležitosti David Tomáškek, následně Kovář lapačkou vychytal ujíždějícího Michaela Špačka. I přes hromadu šancí na obou stranách musel o osudu letošního vítěze rozhodnout penaltový rozstřel.

I ten přinesl velmi dramatickou podívanou. Nejdřív se ve druhé sérii prosadil Dario Burgler. Na jeho nájezd dokázala Sparta odpovědět až v poslední sérii, kdy vyrovnal Gustaf Thorell. Jenomže Ambri-Piotta měla k dispozici ještě jeden nájezd. O celkovém triumfu švýcarského zástupce na turnaji rozhodl přesnou střelou mezi betony Inti Pestoni.

Zdroj: Spengler Cup 2022

Extraliga

Fanoušek v Českých Budějovicích trefil přes celé kluziště škvíru o velikosti puku a vyhrál Mercedes: Nemůžu tomu uvěřit!

Málem zboural českobudějovickou Budvar arénu. Na návštěvníka extraligového duelu Motor České Budějovice – BK Mladá Boleslav Petra Běhounka se v pátek večer usmálo štěstí hned dvakrát. Poprvé, když si koupil ten správný zpravodaj a podruhé, když se přes celé kluziště trefil do brány a vyhrál automobil.

Petr Běhounek je pravidelným návštěvníkem extraligového hokeje v Českých Budějovicích. Na pátek 27. ledna 2023 ale jen tak nezapomene. Do českobudějovické Budvar arény přijela Mladá Boleslav.

Běhounek si jako obvykle koupil za 30 Kč klubový zpravodaj Hokejklub a zaujal místo v hledišti. První třetina českobudějovického hokejového fanouška nenadchla, Motor po prvních dvaceti minutách prohrával 0:1. Jeho velká chvíle přišla, když zjistil, že byl vylosován na přestávkovou soutěž.

Stačila „maličkost“, jeho úkolem bylo trefit přes celé kluziště otvor v protější brance velký přesně tak, jako je velký puk. Běhounek měl stejně jako jeho soupeři k dispozici tři pokusy, nikdo z nich se ale podle očekávání netrefil. Sponzor, který daruje hlavní cenu, mohl zůstat v klidu.

Trefil se a vyhrál Mercedes

Petr Běhounek ale dostal ještě čtvrtou možnost a dokázal neuvěřitelné. Puk prošel přes celé hřiště malou škvírou až za brankovou čáru a stadion zaburácel. Mnohým spadla čelist. Kapitán parahokejistů Motoru České Budějovice se tak stal majitelem Mercedesu v hodnotě 700 tisíc korun.

„Po prvních třech pokusech jsem si myslel, že už nemám šanci, protože jsem ani jeden neproměnil. Naštěstí soupeři taky ne, takže jsme dostali pokus navíc a ten jsem jako jediný proměnil. Šel jsem tedy na pokus přes celé hřiště. Trefit ten malý otvor před zaplněnou halou a vyhrát auto, to se prostě nepovede každý den. Pořád tomu nemůžu uvěřit,“ uvedl na klubovém webu Petr Běhounek.

Radost mu nakonec nezkazili ani hokejisté Motoru. Ve třetí třetině dokázali smazat dvoubrankové manko, když vyrovnávací gól vstřelil domácí Hanzl v poslední vteřině utkání. O výhře Jihočechů nad Mladou Boleslaví v poměru 5:4 pak v prodloužení rozhodl Jan Štencel.

Zdroj: HC Motor České Budějovice

Hokej

Češi na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže získali jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů a umístění na osmé příčce medailového pořadí.

O úspěch na severu Itálie usilovalo 79 reprezentantů Česka. Z hlediska počtu klání byl EYOF 2023 rekordní, protože se soutěžilo v 59 disciplínách v rámci dvanácti sportů, včetně novinek v podobě freestyle lyžování a skialpinismu.

Právě dva závody těchto čerstvých součásti festivalu přinesly českým barvám dokonce postavení na stupních vítězů. Zasloužili se o ně Petr Müller v lyžařském slopestylu a Eva Matějovičová ve sprintu skialpinistek. Oba si na krk pověsili bronzovou medaili.

Velmi úspěšní byli naši zástupci ve snowboardingu, například v paralelním obřím slalomu. V jeho mixované podobě vybojovala zlato dvojice Kryštof Minárik, Adéla Keclíková. Sedmnáctiletá závodnice navíc přidala stříbro v individuálním zápolení dívek.

Ve snowboardcrossu se prosadila Karolína Šperlová, jež si dojela pro bronz. Z vítězství se pak radovala Vanessa Volopichová, která ovládla slopestyle.

Zlato patří i Lukáši Doležalovi, věnujícímu se severské kombinaci. Další bronzové medaile získaly skokanka na lyžích Anežka Indráčková a biatlonistka Ilona Plecháčová, která se prosadila ve sprinterském závodě na šest kilometrů.

Na závěr přišly dva týmové úspěchy. O jeden z nich se zlatou obhajobou postaraly hokejistky, o ten druhý bronzové družstvo ve smíšené štafetě na 4×5 km. Jeho složení bylo Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Anna Milerská a Hana Randáková.

S celkovou bilancí čtyř zlatých medailí, jednoho stříbra a šesti bronzů obsadilo Česko osmou pozici v konečném pořadí zemí, kterých se letošního EYOF zúčastnilo 47. Loni ve finském Vuokatti z toho díky třem prvním a čtyřem druhým místům byla v hodnocení výprav sedmá příčka.

Výhodu domácího prostředí dobře využili druzí Italové, kteří mají 21 medailí. Díky sedmi zlatým zvítězili Francouzi, třetí jsou Švýcaři. Alespoň jednou to „cinklo“ reprezentantům 23 států.

Ještě letos se uskuteční i letní edice Evropského olympijského festivalu mládeže ve slovinském Mariboru, konkrétně od 23. do 29. července. V roce 2025 se bude pod hlavičkou EYOF sportovat v zimě v Bordžomi-Bakuriani v Gruzii a poté v létě v Brně.

Zdroj: EYOF, Český olympijský tým

Lež není názor, strach není zbraň, zlo dnes nemá svůj den! Jak reaguje na výsledky voleb sportovní veřejnost?

Po vyrovnaném prvním, ba naprosto jasném druhém kole se novým prezidentem České republiky stal Petr Pavel. Velká část veřejnosti jeho vítězství zcela pochopitelně bere jako velké poražení populismu, jak nicméně na výhru Pavla reaguje sportovní veřejnost?

Za použití sportovní terminologie – jestliže byl výsledek prvního kola prezidentských voleb mezi oběma kandidáty vyrovnaný, tak druhé klání skončilo jasným debaklem.

Vítězem letošních voleb se stal Petr Pavel, který se v drtivé většině průběhu sčítání pyšnil vskutku obrovským náskokem. A výsledek?

Po Václavu Havlovi, Václavu Klausovi, Miloši Zemanovi je tedy Petr Pavel v pořadí čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.

Jak ostatně můžete vidět ve výše přiloženém twitterovém příspěvku, Pavla volilo hned 3 358 926 občanů naší země, zatímco Babišovi vyslovilo svou důvěru lehce přes 2 milony a 400 tisíc lidí.

„Moc rád bych poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám, protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a záleží jim na tom, jak tahle země bude vypadat,“ uvedl nový prezident ČR na tiskové konferenci.

Dále pak doplnil, že v těchto volbách zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora. Poblahopřát přijela Pavlovi dokonce prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Na svém Twitteru se k osobní gratulaci takto vyjádřil komentátor F1 Jiří Košta.

Výsledky prezidentských voleb neminuly takřka nikoho a samozřejmě na ně reaguje i sportovní veřejnost.

Reakce veřejnosti

Například Tomáš Syrovátka, jakožto 1. místopředseda představenstva Slavie Praha, označil za hrdinku voleb Danuši Nerudovou. A na její adresu napsala trefný komentář také Darina Vymětalíková.

Vyjádřit názor se rozhodli i zástupci fotbalového či hokejového prostředí. Svůj pohled přidal také další komentátor Formule 1 Tomáš Richtr nebo český basketbalista Radek Farský. Velmi originální komentář, ostatně jako už tradičně, přidal Neobjektivní Novinář.

Zdroje: ČT24, Twitter