Spojte se s námi


Hokej

Dopingový rozsudek hokejistů Hradce budí rozruch, ale je zatím nekompletní. Co se může stát?

Po dlouhém několikaměsíčním čekání se ledy konečně pohnuly. Sice jen částečně, ale lepší než nic. Dopingová kauza kolem trojice hradeckých hokejistů (Graeme McCormack, Kevin Klíma a Martin Štohanzl) dospěla do fáze verdiktů ze strany Národního rozhodčího soudu. Co bude nebo může následovat?

Publikováno

dne

Po dlouhém několikaměsíčním čekání se ledy konečně pohnuly. Sice jen částečně, ale lepší než nic. Dopingová kauza kolem trojice hradeckých hokejistů (Graeme McCormack, Kevin Klíma a Martin Štohanzl) dospěla do fáze verdiktů ze strany Národního rozhodčího soudu. Co bude nebo může následovat?

Informace iSportu o tom, že Graeme McCormack se bude moct zapojit zpátky k týmu Mountfieldu, vyvolala na veřejnosti rozruch. Po dlouhém vyšetřování málokdo čekal, že hokejisté Mountfieldu vyváznou bez fatálnějších následků.

Přesněji řečeno, bez trestu to úplně nebude. Kanadský obránce McCormack vyfasoval za nevědomé užití nepovolené látky v doplňku stravy deset měsíců zákaz, navíc musí odevzdat stříbrnou medaili z loňského play-off.

Není však jasné, od kdy se má trest počítat. Pokud, jak bylo zatím zveřejněno, bude klíčové datum 9. dubna 2023, mohl by teoreticky 9. února McCormack nastoupit do utkání. Dva měsíce před uplynutím trestu se navíc může hráč připojit k týmu. To by znamenalo, že může k týmové přípravě na ledě nastoupit už teď.

Přestože Kevin Klíma a Martin Štohanzl zatím verdikt neobdrželi, očekává se, že bude výsledek podobný. Ke všem hráčům se po dobu vyšetřování přistupovalo jednotlivě. Vzhledem k tomu, že jde ve všech případech o stejný problém, bylo by překvapení, kdyby se některý z verdiktů výrazněji lišil.

Otázka taky je, jestli lze brát datum 9. února jako stěžejní, když všichni hráči nastoupili v dalších týdnech do finále extraligy. K oficiálnímu pozastavení činnosti totiž došlo až 10. července loňského roku.

Tak jednoduché to ještě nebude

Klíčové však je, že tento rozsudek není v tuto chvíli pravomocný. To znamená, že může dojít k odvolání. A podle vyjádření ředitele Antidopingového výboru ČR Martina Čížka to vypadá, že dojde k odvolání.

Čížek už před několika dny prohlásil, že se přiklání k daleko vyššímu trestu, neboť se celá kauza odehrála v nejvyšší profesionální soutěži. Případu ani nepomáhá to, že šlo o extraligové play-off, tedy o úplný vrchol sezony.

Na druhou stranu, Rozhodčí senát Národního rozhodčího soudu výslovně konstatuje, že zavinění hráče náleží do lehkého stupně zavinění. Pro tyto případy může být uložen trest od napomenutí až po zákaz činnosti na 12 měsíců.

Co na to extraliga?

Velká část veřejnosti se pozastavila nad tím, že samotná Tipsport Extraliga po celou dobu mlčela. Faktem je, že nic jiného ani dělat nemohla. Dokud nemá soutěž výsledky z Národního rozhodčího soudu, nemůže prakticky nic dělat.

Ve chvíli, kdy řídící orgán soutěže obdrží pravomocné rozhodnutí o porušení antidopingových pravidel ve všech třech případech, zasedne Disciplinárníkomise v plném složení a rozhodne o udělení přiměřené sankci klubu,” napsal ve čtvrtek odpoledne v tiskové zprávě ředitel soutěže Martin Loukota.

Extraligové řády uvádějí, že v případě, že se jedná o dopingový nález u více než dvou členů jednoho týmu, musí řídící orgán soutěže řešit následný trest. V případě, že se Antidopingový výbor ČR ale rozhodne proti výsledkům odvolat, zákaz činnosti hokejistů se obnoví. 

Tím se také odsune diskuse Disciplinární komise Tipsport Extraligy, dokud nebude verdikt pravomocný. Jinými slovy, žije naděje, že by se hokejisté mohli vrátit už brzy do práce. Zároveň ale existuje možnost, že se celý proces ještě po odvolání potáhne měsíce.

Zdroj: Mountfield HK, APK, iSport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.