Spojte se s námi


Bojové sporty

Dech a ledová voda jako esence úspěchu profesionálních sportovců. Příkladem jde šampion UFC Jiří Procházka či Karlos Vémola

Biohacking. V poslední době oblíbené a také dosti moderní slovo, které je stále častěji skloňováno i v souvislosti s profesionálním sportem. Co to ale vlastně skutečně je? Jedná se o kombinaci umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Biohacker je pak člověk, který zkoumá biologii vlastního těla.

Publikováno

dne

Biohacking. V poslední době oblíbené a také dosti moderní slovo, které je stále častěji skloňováno i v souvislosti s profesionálním sportem. Co to ale vlastně skutečně je? Jedná se o kombinaci umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Biohacker je pak člověk, který zkoumá biologii vlastního těla, například hormony, spánek, svou DNA, mikrobiom, mysl či vědomí, a snaží se tyto složky optimalizovat. Právě tím pak zvyšuje svůj výkon ať už v práci, sportu nebo v osobní sféře. 

Mezi sféry, kterými se biohackeři zabývají, patří správná strava, zdravý spánek či otužování. Meditací podporují soustředění, vhodnou suplementací pak například dlouhověkost. Speciální zaměření patří i práci s dechem a chladové terapii. Tu velmi aktivně provozuje Libor Mattuš, spoluzakladatel platformy Code of Life a autor knihy Chladová terapie. 

K otužování se dostal skrz vlastní zdravotní problémy, trpěl silnými alergiemi, astmatem, chronickou únavou a na psychologické rovině i společenskou fóbií. Pravidelné chození do ledové vody a práce s vlastním dechem změnila biochemii jeho těla a postupně vyléčila všechny zmíněné neduhy. 

Chlad, hladovění a fyzická námaha jsou vůbec nejstaršími přáteli lidstva. Pokud je jich moc, mohou nás poškodit nebo zabít, jejich umírněná dávka je ale velmi pozitivní. Říká se tomu hormetický stres. Moudrý člověk tak pravidelně nazouvá tenisky a jde běhat, nebo se opláchne ledovou vodou. Nával endorfinů zná každý, kdo se kdy ponořil do ledové vody, nebo si zacvičil,” říká Libor Mattuš. 

Mezi lidmi je pochopitelně početná skupina těch, kteří si libují naopak v horkých sprchách a představa ledové vody je pro ně nemyslitelná, začít se ale podle Mattuše dá zvolna. V aktuálním období letních měsíců je navíc nejvhodnější s chladovou terapií začít, protože venku není taková zima. 

Většina lidí dělá ten chybný krok, že do toho skočí po hlavě, začnou se intenzivně otužovat, a záhy stejně rychle i skončí. Je třeba začít pomalu a konzervativně. Chladová terapie neznamená, že se hned musíte nořit do ledové vody venku nebo dělat jakékoliv extrémní kousky. To, že si opláchnete obličej ledovou vodou, nebo si umyjete ledovou vodou z kohoutku dlaně a předloktí, abyste se odpoledne připravili na další dvě hodiny práce u počítače, je skvělá a velmi praktická forma chladové terapie. Jeden z mých nejoblíbenějších cviků je utužovat končetiny krátkými seancemi v ledovém kyblíku. Závody vyhrávají pomalí a připravení,” upozorňuje. 

Liborovou misí je pomoc co největšímu počtu lidí, chce je naučit na sobě dlouhodobě pracovat. Dnes pořádá pravidelné firemní workshopy, o chladové terapii přednáší a vystupuje na konferencích. Pro zájemce v zimních měsících pořádá také akce s názvem Expedice Sněžka. 

“Učíme se správně dýchat, pracujeme s nervovou soustavou či stresem. Po třech dnech pak vyrážíme na osmikilometrovou cestu směrem na vrchol Sněžky, oblečení pouze do kraťasů. Teplota během cesty dosahuje třeba i mínus třinácti stupňů. Po mentální a dechové přípravě ale účastníkům ani v takovém počasí není zima,” popisuje Libor Mattuš. 

K otužování a dechovým cvičením sahá stále více profesionálních sportovců. Do ledové vody pravidelně noří olympijská vítězka Eva Samková, tenista Tomáš Berdych a ze sféry populárního MMA bojovníci Karlos Vémola, Matěj Kuzník nebo šampion UFC Jiří Procházka. Právě jemu se správným dechem pomáhal Libor Mattuš. 

“Jirka přišel na můj workshop pro veřejnost jen po pár hodinách spánku po oslavě jednoho ze svých vítězství, byl ale skvěle koncentrovaný. Cvičili jsme různé dechové techniky, které slouží k celkové aktivaci organismu, nořili jsme se do ledového bazénu a trénovali i práci s myslí při takové stresové situaci, kterou otužování bezpochyby je,” popisuje první vzájemné setkání.

Brzy se potkali znovu a začali na dechu a otužování společně pracovat. “S Jirkou jsme cvičili v dalších letech dechové techniky, které jdou více k jádru sportovního výkonu,” dodává. 

Ledová voda den po tréninku může podle něj výrazně zlepšit to, jak se sportovec cítí. Má pozitivní vliv na regeneraci. Otužování celkově zvedá energii, náladu a chuť trénovat a žít. “Ještě zajímavější je také funkce ledové vody na bolest a odolnost proti ní. Díky práci s endorfiny následně sportovec lépe snáší fyzické vypětí i mentální tlak,” popisuje další benefit otužování pro sportovce Libor Mattuš.

Zdroj: Code of Life

Reklama

Bojové sporty

Blachowicz vyjmenoval fakta a řekl si o Procházku. Nejsem jako on, držím slovo, vzkázal šéfovi UFC

Jiří Procházka coby šampion UFC nemá o nabídky na zápas nouzi. Navzdory tomu, že už si soupeře vybral, se o slovo stále hlásí i ostatní. Až překvapivě ostře se na adresu moravského bojovníka místy vyjadřuje Jan Blachowicz, který se tak připravuje o české fanoušky.

Publikováno

dne

Jiří Procházka coby šampion UFC nemá o nabídky na zápas nouzi. Navzdory tomu, že už si soupeře vybral, se o slovo stále hlásí i ostatní. Až překvapivě ostře se na adresu moravského bojovníka místy vyjadřuje Jan Blachowicz, který se tak připravuje o české fanoušky.

Polotěžká váha v UFC vypadá na špici více než zajímavě. Jiří Procházka coby šampion UFC, za ním postupně Glover Teixeira, Jan Blachowicz, Magomed Ankalaev, Aleksandar Rakič, Anthony Smith a Jamahal Hill.

S výjimkou Smithe si o zápas s Procházkou řekli všichni zmínění. Rakič o zápas ovšem stál ještě před tím, než byl moravský bojovník šampionem. Dle svých slov po posledním zápase si o něj říká poslední dva roky také Hill.

Nicméně nejpravděpodobněji se jeví odveta s Teixeirou. Ostatně ji chce sám Procházka. I šéf UFC Dana White je této myšlence nakloněn, ani zdaleka však není rozhodnuto. Velkým favoritem na zápas je Ankalaev.

Nyní se ovšem o slovo přihlásil Blachowicz, který na Twitteru poslal jasný vzkaz. V první řadě vyjmenoval fakta, dle nich je prvním Polákem, který se stal šampionem UFC, čehož dosáhl svou tvrdou prací a tím, že neuhnul žádné výzvě.

Mimo to dal na vědomí, že šel do UFC kvůli tomu, aby vytvořil skvělé momenty pro fanoušky a že ještě ani zdaleka neskončil.

„Žádné hovadiny, žádnou politiku a žádné nesmysly. Dej mi Procházku a já ti dám největší MMA zápas v evropské historii. Na rozdíl od něj vždy držím své slovo,“ vzkázal Blachowicz šéfovi UFC.

Zdroj: Jan Blachowicz, UFC

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

UFC 278: Usman vs. Edwards – stream, program, informace, sázení

UFC 278 nám už 21. srpna nabídne další várku fantastických zápasů těch nejlepších MMA bojovníků na světě. K vidění bude jeden titulový souboj, do akce půjde i Lucie Pudilová. Jaký je program a kde turnaj sledovat?

Publikováno

dne

UFC 278 nám už 21. srpna nabídne další várku fantastických zápasů těch nejlepších MMA bojovníků na světě. K vidění bude jeden titulový souboj, do akce půjde i Lucie Pudilová. Jaký je program a kde turnaj sledovat?

UFC pokračuje ve zběsilém tempu pořádání turnajů a již 21. srpna nabídne další číslovaný galavečer, na němž se dočkáme i dvou titulových soubojů. Tentokráte se jedná o turnaj pořadovým číslem 278.

UFC 278 – kdy a kde

UFC 278 se bude konat v neděli 21. srpna, hostit jej bude Vivint Arena v Salt Lake City. Začátek hlavní karty je plánován na čtvrtou hodinu ranní středoevropského času.

UFC 278 – stream

Hlavní kartu UFC 278 bude vysílat televizní stanice Premier Sport.

Sledovat živě online na Tipsport TV bude možné celý turnaj, neunikne vám tedy ani jeden podstatný moment. Pěkný vstupní bonus za jednoduchou online registraci také potěší, ihned je možné si vsadit na své favority.

UFC 278 – program, karta zápasů

Na turnaj UFC 278 je naplánováno skutečně několik zajímavých zápasů. Tím nejzásadnějším však bude další titulová obhajoba Kamaru Usmana, kterého vyzve Leon Edwards. Do akce půjde i Paulo Costa, který se utká s Lukem Rockholdem.

O návrat legendy se postará José Aldo. Bývalého šampiona UFC čeká duel s Merabem Dvalishvilim. V souboji těžkotonážníků si to rozdají Marcin Tybura a Alexandr Romanov.

Pro české fanoušky však bude zlatý hřeb už na prelims kartě. V jejím předposledním zápase se totiž představí Lucie Pudilová, kterou čeká první zápas po návratu do UFC.

Karta zápasů

Hlavní karta

Kamaru Usman vs. Leon Edwards
Paulo Costa vs. Luke Rockhold
José Aldo vs. Merab Dvalishvili
Marcin Tybura vs. Alexandr Romanov
Tyson Pedro vs. Harry Hunsucker

Prelims

Leonardo Santos vs. Jared Gordon
Wu Yanan vs. Lucie Pudilová
Sean Woodson vs. Luis Saldana

Early Prelims

AJ Fletcher vs. Ange Loosa
Amir Albazi vs. Francisco Figueiredo
Aoriqileng vs. Jay Perrin
Daniel Da Silva vs. Victor Altamirano

UFC 278 – kurzy

Jako tradičně nabídne i na UFC 278 širokou kurzovou nabídku Tipsport, který rovněž nabídne streamy zápasů, díky čemuž budete mít vše potřebné k tomu, abyste mohli využít i live sázky.

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Joker Ilić si opět stěžuje na váhu Vémoly. Koho nyní vyzývá a kdy jej uvidíme zpět v Oktagonu?

Aleksandar „JOKER“ Ilić by se rád brzy vrátil do Oktagonu a vyzývá zajímavého soupeře. Dočkáme se velkolepé bitvy?

Publikováno

dne

Aleksandar „JOKER“ Ilić by se rád brzy vrátil do Oktagonu a vyzývá zajímavého soupeře. Dočkáme se velkolepé bitvy?

Ilić si opět stěžuje na váhu Vémoly při titulovém zápase

Aleksandar Ilić přišel do největší domácí MMA organizace rovnou do titulové bitvy. Na pražské Štvanici čelil v rámci turnaje Oktagon 34 samotnému králi Oktagonu, Karlosu Vémolovi. S tím nevydržel ani celé jedno kolo a pás šampiona polotěžké váhy tak zůstal doma.

Ihned po zápase si však stěžoval, že jeho soupeř byl v zápase o mnoho těžší a Srb se tak nemohl rovnat síle českého Terminátora. Nyní by však raději nastupoval ve své přirozené váze do 84 kg.

„Překvapilo mě, že v samotné bitvě měl Vémola okolo deseti kilo víc,“ posteskl si Joker v pořadu The MMA Pulse. „Byl mnohem těžší než například Janikowski, přitom váhové kategorie jsou tu z nějakého důvodu,“ stěžoval si.

„Když vás o tolik těžší bojovník chce dostat na zem, tak se mu to prostě podaří,“ vykrucoval se srbský bojovník. Před zápasem přitom varoval Vémolu, že jej na zem jen tak nedostane a titul bude putovat so Srbska.

„JOKER“ vyzývá zajímavého soupeře

„Zajímal by mě ten bývalý fotbalista, co mu budují umělý příběh,“ vyzval Christiana Eckerlina. „Já prostě neuznávám falešné bojovníky,“ řekl na adresu německého bojovníka, který se představil naposledy na Oktagonu 33, který se konal ve Frankfurtu.

Zápas Eckerlina s Brazilcem Oliveirou tehdy skončil předčasně, když Němec pravděpodobně simuloval kop do svých slabin a poté soupeře ukončil. „Když jsem viděl, jakým způsobem Eckerlin vyhrál svůj poslední zápas, vůbec nerozumím, jak mohl mít z takové výhry radost,“ nechápal Ilić.

„Klidně se s ním utkám u něj ve Frankfurtu a ukážu mu, jak vypadá opravdový zápasník,“ nabídl možný termín na říjnovém galavečeru v Německu. Na webových stránkách Oktagonu nicméně již na zmíněném turnaji visí odveta německého borce s Brazilcem Oliveirou.

Zdroj: The MMA Pulse, Oktagon MMA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené