Spojte se s námi


Bojové sporty

Dech a ledová voda jako esence úspěchu profesionálních sportovců. Příkladem jde šampion UFC Jiří Procházka či Karlos Vémola

Biohacking. V poslední době oblíbené a také dosti moderní slovo, které je stále častěji skloňováno i v souvislosti s profesionálním sportem. Co to ale vlastně skutečně je? Jedná se o kombinaci umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Biohacker je pak člověk, který zkoumá biologii vlastního těla.

Publikováno

dne

Biohacking. V poslední době oblíbené a také dosti moderní slovo, které je stále častěji skloňováno i v souvislosti s profesionálním sportem. Co to ale vlastně skutečně je? Jedná se o kombinaci umění a vědy, která studuje, jak nejlépe naplnit lidský potenciál. Biohacker je pak člověk, který zkoumá biologii vlastního těla, například hormony, spánek, svou DNA, mikrobiom, mysl či vědomí, a snaží se tyto složky optimalizovat. Právě tím pak zvyšuje svůj výkon ať už v práci, sportu nebo v osobní sféře. 

Mezi sféry, kterými se biohackeři zabývají, patří správná strava, zdravý spánek či otužování. Meditací podporují soustředění, vhodnou suplementací pak například dlouhověkost. Speciální zaměření patří i práci s dechem a chladové terapii. Tu velmi aktivně provozuje Libor Mattuš, spoluzakladatel platformy Code of Life a autor knihy Chladová terapie. 

K otužování se dostal skrz vlastní zdravotní problémy, trpěl silnými alergiemi, astmatem, chronickou únavou a na psychologické rovině i společenskou fóbií. Pravidelné chození do ledové vody a práce s vlastním dechem změnila biochemii jeho těla a postupně vyléčila všechny zmíněné neduhy. 

Chlad, hladovění a fyzická námaha jsou vůbec nejstaršími přáteli lidstva. Pokud je jich moc, mohou nás poškodit nebo zabít, jejich umírněná dávka je ale velmi pozitivní. Říká se tomu hormetický stres. Moudrý člověk tak pravidelně nazouvá tenisky a jde běhat, nebo se opláchne ledovou vodou. Nával endorfinů zná každý, kdo se kdy ponořil do ledové vody, nebo si zacvičil,” říká Libor Mattuš. 

Mezi lidmi je pochopitelně početná skupina těch, kteří si libují naopak v horkých sprchách a představa ledové vody je pro ně nemyslitelná, začít se ale podle Mattuše dá zvolna. V aktuálním období letních měsíců je navíc nejvhodnější s chladovou terapií začít, protože venku není taková zima. 

Většina lidí dělá ten chybný krok, že do toho skočí po hlavě, začnou se intenzivně otužovat, a záhy stejně rychle i skončí. Je třeba začít pomalu a konzervativně. Chladová terapie neznamená, že se hned musíte nořit do ledové vody venku nebo dělat jakékoliv extrémní kousky. To, že si opláchnete obličej ledovou vodou, nebo si umyjete ledovou vodou z kohoutku dlaně a předloktí, abyste se odpoledne připravili na další dvě hodiny práce u počítače, je skvělá a velmi praktická forma chladové terapie. Jeden z mých nejoblíbenějších cviků je utužovat končetiny krátkými seancemi v ledovém kyblíku. Závody vyhrávají pomalí a připravení,” upozorňuje. 

Liborovou misí je pomoc co největšímu počtu lidí, chce je naučit na sobě dlouhodobě pracovat. Dnes pořádá pravidelné firemní workshopy, o chladové terapii přednáší a vystupuje na konferencích. Pro zájemce v zimních měsících pořádá také akce s názvem Expedice Sněžka. 

“Učíme se správně dýchat, pracujeme s nervovou soustavou či stresem. Po třech dnech pak vyrážíme na osmikilometrovou cestu směrem na vrchol Sněžky, oblečení pouze do kraťasů. Teplota během cesty dosahuje třeba i mínus třinácti stupňů. Po mentální a dechové přípravě ale účastníkům ani v takovém počasí není zima,” popisuje Libor Mattuš. 

K otužování a dechovým cvičením sahá stále více profesionálních sportovců. Do ledové vody pravidelně noří olympijská vítězka Eva Samková, tenista Tomáš Berdych a ze sféry populárního MMA bojovníci Karlos Vémola, Matěj Kuzník nebo šampion UFC Jiří Procházka. Právě jemu se správným dechem pomáhal Libor Mattuš. 

“Jirka přišel na můj workshop pro veřejnost jen po pár hodinách spánku po oslavě jednoho ze svých vítězství, byl ale skvěle koncentrovaný. Cvičili jsme různé dechové techniky, které slouží k celkové aktivaci organismu, nořili jsme se do ledového bazénu a trénovali i práci s myslí při takové stresové situaci, kterou otužování bezpochyby je,” popisuje první vzájemné setkání.

Brzy se potkali znovu a začali na dechu a otužování společně pracovat. “S Jirkou jsme cvičili v dalších letech dechové techniky, které jdou více k jádru sportovního výkonu,” dodává. 

Ledová voda den po tréninku může podle něj výrazně zlepšit to, jak se sportovec cítí. Má pozitivní vliv na regeneraci. Otužování celkově zvedá energii, náladu a chuť trénovat a žít. “Ještě zajímavější je také funkce ledové vody na bolest a odolnost proti ní. Díky práci s endorfiny následně sportovec lépe snáší fyzické vypětí i mentální tlak,” popisuje další benefit otužování pro sportovce Libor Mattuš.

Zdroj: Code of Life

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.