Spojte se s námi


Extraliga

David Krejčí se pyšní úctyhodnou kariérou, o jejím pokračování však stále nemá jasno. Co všechno dokázal a proč se nevrátil do Bostonu?

David Krejčí je fenomenálním hokejistou, většinu kariéry strávil v zámořské NHL, kde hájil barvy Bostonu Bruins. Poslední sezonu však strávil překvapivě v Olomouci, kde s hokejem víceméně začínal. Není jisté, zdali bude jeho kariéra pokračovat. Pokud by ne, může být Krejčí i tak na své aktivní roky maximálně hrdý.

Publikováno

dne

David Krejčí je fenomenálním hokejistou, většinu kariéry strávil v zámořské NHL, kde hájil barvy Bostonu Bruins. Poslední sezonu však strávil překvapivě v Olomouci, kde s hokejem víceméně začínal. Není jisté, zdali bude jeho kariéra pokračovat. Pokud by ne, může být Krejčí i tak na své aktivní roky maximálně hrdý.

David Krejčí a jeho začátky s hokejem

David Krejčí se narodil v roce 1986 v moravském Šternberku nedaleko od Olomouce. Právě v tamním malém klubu s hokejem začínal. Spolu s Petrem Vránou, trojnásobným extraligovým šampionem s Třincem, se učili pod vedením jejich otců bruslit na rybníku.

Ve čtvrté třídě odešel Krejčí do Olomouce, kde strávil několik let, než v dorostu přešel do Třince, odkud si to ještě namířil do Kladna, kde strávil jeden rok. Do středočeského klubu si jej stál kouč reprezentační osmnáctky, pod nímž získal tehdy talentovaný hokejista první reprezentační medaili. Na MS do 18 let v roce 2004 pomohl k bronzu.

David Krejčí a cesta do NHL

V právě v roce 2004, kdy pomohl David Krejčí k bronzu na MS osmnáctek, byl moravský hokejista draftován Bostonem Bruins. Sám tehdy nečekal, že v tomto klubu stráví až 15 let své kariéry.

„To byla asi náhoda. Byl jsem rád, že si mě vůbec někdo vybral. O té historii Bostonu jsem moc nevěděl. Až postupem času jsem si to zjišťoval. Tak to prostě nějak vyšlo. Aby tam člověk byl patnáct let v kuse, tak potřebuje i nějaké štěstí. Já jsem rád, že to vše vyšlo v jednom týmu,“ vyjádřil se Krejčí v rozhovoru pro Olomoucký Deník.

Krejčí byl draftován ve druhém kole, celkově byl draftován na 63. pozici. Aniž by odehrál jediný zápas v naší nejvyšší soutěži, zamířil do zámoří, kde nejdříve strávil dva roky v Kanadě. Hrával v QMJHL za tým Gatineau Olympiques, v němž se mu skutečně dařilo.

Hned v první sezoně na farmě nasbíral Krejčí 72 bodů (vč. play-off), v té druhé byl ještě lepší a nasbíral jich 113. Musela přijít šance v NHL. A ta také přišla. Nicméně hned první zápas nedohrál. Už po třech minutách byl tvrdě sestřelen a bylo po všem.

David Krejčí a Boston Bruins

Když David Krejčí poprvé nastoupil za Boston, odehrál v dané sezoně jen šest zápasů. Zbytek strávil v AHL v dresu Providence Bruins. Druhá sezona už ale byla zlomová. Moravský hokejista v ní odehrál 56 zápasů NHL v základní části, v nichž nasbíral slušných 27 bodů. Navíc se představil i v play-off, kde prokázal, že právě tato část sezony je právě jeho. V 7 zápasech posbíral 5 bodů.

Třetí sezonu už rodák ze Šternberka patřil mezi stálice v dresu Bostonu. Vypracoval se mezi klíčové hráče, pravidelně sbíral body a prokazoval obrovské kvality. Navíc se zapsal pod historický úspěch, když v sezoně 2010/11 získal s Bostonem Stanley Cup.

K zisku této trofeje měl Krejčí blízko ještě dvakrát, když se s Bruins dostal až do finále, bohužel to nevyšlo jak v roce 2013, tak v roce 2019. Druhé prohrané finále, kdy se radovalo St. Louis, však mrzí šikovného hráče více.

„Už jsem byl starší. Když se mi podařilo Stanley Cup vyhrát, bylo mi pětadvacet. Bylo to super, ale teď bych si to užil asi víc. V roce 2019 už jsem měl dvě děti, věděl bych, co podruhé udělat s pohárem, jak ho přivést do Česka. Byl jsem tam taky už déle, kluky jsem znal líp… Když jsme to vyhráli, tak třeba pro Marchanda to byla první sezona. A samozřejmě už s námi byl Pasta. Takže mě to mrzí,“ prozradil Krejčí.

A právě s Davidem Pastrňákem vytvořil Krejčí skvělé a úderné duo, které bavilo celou NHL. Na jejich hru byla radost pohledět.

David Krejčí a kariéra v NHL v číslech

David Krejčí strávil v Bostonu 15 let, získal jeden Stanley Cup, dvakrát zažil neúspěšné finále. Celkově v NHL odehrál včetně play-off 1118 zápasů (z toho v play-off 156). V základní části nasbíral 730 bodů (215+515), ve vyřazovacích bojích 124 (42+82).

V play-off nasbírali z našich hráčů více bodů jen Jaromír Jágr a Patrik Eliáš, v základní části je Krejčí historicky na sedmé pozici.

V sezoně 2008/09 byl Krejčí zvolen nejlepším hráčem Bostonu Bruins. Ve své kariéře v NHL hned dvakrát získal nejvíc plusových bodů v základní části, a to v sezonách 2008/09 a 2013/14.

V roce 2013 se stal Krejčí vítězem Zlaté hokejky.

David Krejčí a Tipsport extraliga

Jak již bylo zmíněno, David Krejčí si před odchodem do zámoří v naší nejvyšší soutěži nezahrál. To se mu podařilo až v sezoně 2012/13 při výluce v NHL, když hájil ve 23 zápasech barvy Pardubic.

Na sezonu 2021/22 se však vrátil do Olomouce. Zdálo se to jako vtip, jenže se to stalo realitou. Olomouc je skromný klub, finančně si nemůže vyskakovat, což se projevuje i na stadionu, který rozhodně není chloubou moravského klubu.

Krejčí si zkrátka chtěl zahrát nejvyšší soutěž v klubu, který jej vychoval a v kterém si ji chtěl zahrát. Byl to skutečně velkolepý rok. Olomouc sice neprožila kdovíjak vydařenou sezonu, Krejčího si však fanoušci skutečně užili. Nikdo nebyl vyhlášen nejlepším hráčem utkání vícekrát, než právě on.

V letech, kdy mohl v klidu ještě válet v NHL, rozdával radost českým, moravským i slezským fanouškům. V 56 zápasech za olomouckou Moru nasbíral 51 bodů.

David Krejčí a reprezentace

David Krejčí samozřejmě odehrál i nějaké zápasy v reprezentaci. Bohužel jich ale nebylo tolik, kolik by si zdejší hokejoví fanoušci přáli. Konkrétně jich bylo prozatím 39, ve kterých nasbíral 23 bodů.

A stejně jako tomu bylo v reprezentacích do 18 a do 20 let, tak i v té seniorské se radoval ze zisku alespoň jedné medaile. Ve všech třech případech se jednalo o bronz. S A-týmem ji získal v roce 2012 v Helsinkách.

Ještě však není všem dnům konec. Krejčí se s největší pravděpodobností představí i na letošním mistrovství světa, kde se pokusí prolomit čekání na medaili.

David Krejčí a budoucnost

David Krejčí nedávno oslavil 36. narozeniny, stále je to hráč světové třídy, v klidu by ještě mohl hrát i v NHL. Není však jasné, jestli bude v kariéře pokračovat.

Přitom ještě nyní mohl po konci sezony v Olomouci válet v dresu Bostonu, který hraje play-off s Carolinou.

„Samozřejmě tam byla nějaká konverzace, teď jsem si to ale nedokázal představit, že bych se sbalil a odjel tam. Boston teď hraje dobře, vyhrávají. Samozřejmě, kluci mi chybí, chybí mi ta atmosféra, ale nedokázal jsem si představit, že bych tady nechal rodinu,“ přiznal.

O (ne)pokračování své kariéry bude Krejčí přemýšlet až po mistrovství světa.

Zdroje: Olomoucký deník, NHL, Hokej.cz, HC Olomouc

Reklama

Extraliga

Velká rána pro Vítkovice! Dres ostravského celku již nebude nadále oblékat Alexej Solovjev. Do jakého klubu míří?

Alexej Solovjev již nadále nebude moci pokračovat v organizaci HC Vítkovice Ridera. Kvůli mimosportovním záležitostem a politickému dění v Evropě je bohužel pro ostravské fanoušky nucen Rideru opustit.

Publikováno

dne

Alexej Solovjev již nadále nebude moci pokračovat v organizaci HC Vítkovice Ridera. Kvůli mimosportovním záležitostem a politickému dění v Evropě je bohužel pro ostravské fanoušky nucen Rideru opustit.

Solovjev přišel do Vítkovic na konci října minulého roku jako vcelku neznámý ruský obránce, konkrétně z organizace Avangardu Omsk.

Během sezóny 2021/22 Solovjev naskočil do 38 zápasů, ve kterých zapsal 28 kanadských bodů za 11 branek a sedmnáct asistencí.

Proč ale vlastně sedmadvacetiletý moskevský rodák, který si v minulosti prošel i juniorskými soutěžemi v USA, nemůže ve Vítkovicích pokračovat?

Na vině jsou administrativní záležitosti, konkrétně tedy udělování víz ruským občanům. Navzdory platnému kontraktu tak Solovjev s prošlým vízem nemůže v ostravském celku pokračovat.

Tím, že kvůli současné politické situaci v Evropě tedy není reálné, aby svou budoucnost spojil právě s Vítkovicemi, vrací se Solovjev do KHL. Jeho návrat už stihl potvrdit tým Sibir Novosibirsk.

„Je to velká škoda. Alexej Solovjev je kvalitní hráč, který byl pro nás v minulé sezoně jedním z klíčových. Všechny nás hodně mrzí, že když se nám podaří přivést a udržet takhle kvalitního hráče, najednou se objeví mimosportovní překážky, kvůli kterým u nás nemůže pokračovat,“ řekl v rozhovoru pro klubový web sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček.

„Ostrava a Vítkovice budou navždy v mém srdci. Odnáším si odsud jen ty nejlepší vzpomínky. Rozhodnutí nepokračovat bylo pro mě opravdu těžké. Na jedné straně jsem vždy v prvé řadě chtěl ukázat, že jsem hráčem, který může hrát stabilně KHL,“ doplnil Solovjev Šimíčkova slova.

Zdroj: HC Vítkovice Ridera

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Pardubice budou mít nejmodernější hokejovou halu v Evropě, slibuje Dědek. Takto vypadá projekt stadionu

Ambiciózní investor Petr Dědek, jenž má pod palcem dění v hokejovém klubu Dynamo Pardubice, představil na klubových stránkách projekt nové multifunkční arény, kterou chce ve východočeském městě vybudovat. Jak má vypadat a jaké bude mít parametry?

Publikováno

dne

Ambiciózní investor Petr Dědek, jenž má pod palcem dění v hokejovém klubu Dynamo Pardubice, představil na klubových stránkách projekt nové multifunkční arény, kterou chce ve východočeském městě vybudovat. Jak má vypadat a jaké bude mít parametry?

Dynamo Pardubice se nyní pyšní multifunkční arénou, která byla v aktuální modernizované verzi uvedena do provozu v roce 2001. Investor Petr Dědek však dělá maximum pro to, aby ve východočeském městě stála nejmodernější aréna v Evropě.

Ve středu dokonce Dynamo Pardubice na svých webových stránkách a klubových kanálech zveřejnilo projekt na nový stadion a informace o něm. Jako nejvhodnější lokalita pro stavbu nové arény byly vybrány pozemky v rámci areálu dostihového závodiště.

Kapacita nové arény by měla dosahovat 13 500 diváků na hokejové zápasy, pro koncerty by kapacita měla dosahovat 15 000 míst. Počítá se také s tréninkovou plochou, hotelem s restaurací a kongresovými sály či parkovacím domem, jenž má být současně novou tribunou pro dostihové závodiště.

„Součástí plánů je vybudování zázemí pro hokejovou akademii včetně ubytování pro mladé hráče a učebny. V areálu bude bazén, tělocvična, regenerační linka. Arénu plánujeme jako energeticky úspornou budovu s ekologickým provozem a využitím zelené energie. Takže už v plánech je zahrnutý ekonomičtější provoz, než má stávající Enteria arena,“ vyjádřil se Petr Dědek pro klubový web.

Dědek tvrdí, že stavba arény bude jeho soukromou investicí. Předpokládá se, že náklady se vyšplhají na 3-4 miliardy korun. Město Pardubice tedy nebude nic platit, naopak z celého projektu bude generovat příjmy.

Kromě hokeje bude v aréně možno pořádat tenistové turnaje ATP a WTA Tour, motokrosové závody či koňský parkur. Cílem je, aby hala žila celoročně. Její součástí má být také muzeum pardubického hokeje se síní slávy.

„Rádi bychom, aby v hale mělo své místo i muzeum Velké pardubické. Hokej a Velká pardubická, to jsou symboly města,“ má jasno Dědek.

Pro stavbu haly je prý nyní ideální příležitost. Počítá se, že potrvá tři roky, cílem je otevření na konci srpna 2025.

Zdroj: HC Dynamo Pardubice

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Třikrát a dost! Šampion Musil míří za další vyzvou do Pardubic za bráchou

Každá pohádka má svůj konec, stejně jako ta od Davida Musila, která se psala v dračím doupěti třinecké Werk Arény. Tam přišel urostlý bek před před pěti lety. Tenkrát se mluvilo o restartu jeho kariéry, neboť byla do té doby spjata v seniorské kategorii výhradně v zámořských týmech.

Publikováno

dne

Každá pohádka má svůj konec, stejně jako ta od Davida Musila, která se psala v dračím doupěti třinecké Werk Arény. Tam přišel urostlý bek před před pěti lety. Tenkrát se mluvilo o restartu jeho kariéry, neboť byla do té doby spjata v seniorské kategorii výhradně v zámořských týmech.

Během pěti let u Ocelářů si získal pověst možná nejspolehlivějšího obránce v extralize. S produktivitou se sice díval na své kolegy z uctivé vzdálenosti, ale pokud jste potřebovali ubránit výsledek, byla to pro Václava Varaďu jedna z prvních voleb.

STATISTIKY MUSILA V TŘINCI:
Základní část: 249 zápasů, 48 (5+43)
Play-off: 65 zápasů, 11 (3+8)
Celkem: 314 zápasů, 59 (8+51)

Není to ani ten typ hokejisty, který při každé příležitosti shodí rukavice nebo někoho rozmázne na mantinel. Své kilogramy uplatňuje především v osobních soubojích u mantinelu a před brankou, kde spolehlivě čistí prostor.

To nejcennější a nejdůležitější položku do statistik zapsal ale převážně s poslední sirénou v sezoně. V posledních třech dokončených sezonách zvedl nad hlavu Masarykův pohár, ještě předtím vybojoval s Třincem jednu stříbrnou medaili.

Během pětiletého angažmá v mistrovském klubu chytnul tu správnou slinu šampiona. Díky tomu se pravidelně prosadil v národním týmu, stejně jako tomu je v případě letošního světového šampionátu ve Finsku, kde bude jedním z hlavních pilířů defenzívy Kariho Jalonena.

BRÁCHA JAKO LÁKADLO

Aby klíčový úspěšný obránce vyměnil tak luxusní hokejovou destinaci jako je Třinec, to už musí mít nejspíš opravdu pádné důvody. U Davida Musila zásadní roli hned několik faktorů. 

Změna prostředí, nová výzva, zkusit něco nového, ale v poslední řadě je to taky jedinečná možnost si zahrát po boku svého bratra.

S bráchou budeme hrát v klubu společně vůbec poprvé a já se na to moc těším. Už jsme si spolu nedávno zahráli více zápasů na mistrovství, moc jsme si to užili, tak se těším, že na to navážeme nyní v Pardubicích,” řekl pro web Dynama úspěšný obránce.

Jeho rozhodnutí v tomto směru potvrdil i Dušan Salfický: „Samozřejmě tím, že zde hraje jeho brácha Adam, pro něj bylo o to jednodušší rozhodnout se přijít k nám do Pardubic,” řekl k jeho přestupu sportovní ředitel pardubického klubu.

Davida Musila čeká v pořadí šestá extraligová sezona v jeho kariéře. Poprvé však navlékne přes hlavu jiný dres, než ten s drakem na prsou. V Pardubicích se stane jedním z klíčových tahounů, kteří mají při stoletém výročí klubu dovést někdejší úspěšnou hokejovou značku zpátky na výsluní.

Zdroj: Tipsport Extraliga, HC Dynamo Pardubice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené