Spojte se s námi


Hokej

Další skandál na adresu Krále! Jan Platil píše o korupci a mafiánském chování svazu

Poslední měsíce ve funkci českého hokejového svazu Tomáše Krále doprovází jedna skandální aféra za druhou. V září byl deníkem Sport usvědčen z temné minulosti, kdy spolupracoval jako agent StB s vojenskou kontrarozvědkou a donášel na svého nadřízeného.

Publikováno

dne

Poslední měsíce ve funkci českého hokejového svazu Tomáše Krále doprovází jedna skandální aféra za druhou. V září byl deníkem Sport usvědčen z temné minulosti, kdy spolupracoval jako agent StB s vojenskou kontrarozvědkou a donášel na svého nadřízeného. Teď otřásá jeho kariéru u hokeje otevřeny dopis bývalého reprezentačního obránce Jana Platila. Krále nařkl z mafiánských praktik a korupce.

Někdejší reprezentant se rozhodl napsat otevřený dopis určený rodičům, trenérům, sponzorům, majitelům klubů, kde píše o nezvyklých praktikách na svazu v posledních letech.

Všechno údajně začalo už v roce 2002, kdy se Jan Platil snažil dostat do nominace reprezentační dvacítky. Tehdejší kouč juniorů Jaroslav Holík si měl říct Platilovu agentovi Jaroslavu Jiříkovi o úplatek v hodnotě 50 tisíc Kč. Ten však úplatek odmítl.

Celou situaci tenkrát vyšetřovala i Polici ČR, k prokázání viny však nikdy nedošlo. Holíkovi hrozilo za jeho počínání až pětileté vězení.

Většina z vás tento příběh možná zná z médií. Ale co nevíte, je, že na základě této křivdy a mého neštěstí se pánové Král, Lener a Urban se značným odstupem času rozhodli zlikvidovat trenéra Holíka, jelikož k nim nebyl vřelý v médiích,” píše Platil v dopise.

To se psal rok 2010, kdy generální sekretář svazu Martin Urban Platilovi nabídl, že pokud tuhle skutečnost potvrdí do novin, postará se na svazu o to, že své místo v národním týmu dostane.

Odmítl jsem se slovy, že reprezentaci si má každý zasloužit svým výkonem a není za odměnu. Žádal jsem protikorupční komisi, aby zakročila proti Holíkovi, aby mu byla odebrána trenérská licence a byl vyloučen ze Síně slávy českého hokeje, aby se nic takového už nedělo,” pokračuje v dopise Platil, že nic z toho se ale nestalo.

Podle měli Král i Lener už dopředu připravené vyjádření, až se kauza dostane ven: „Oba pak dělali, jak jsou překvapení. Chtěl bych upozornit, že nahrávka, na níž Holík žádal o úplatek, ležela na svazu osm let a pan Král do novin přiznal, že ji měl k dispozici už předtím, než byla použita k Holíkově mediální likvidaci,” dodal bývalý reprezentant.

Podle Platila šlo o cílenou likvidaci Holíka, následně se vrátil k tomu, že Král měl zkušenosti s takovým jednáním z působení u StB. Sám Platil od té doby napočítal celkem 52 dalších případů korupce.

Naučili jsme se podvádět tam, kde nám to systém dovolí. Místo abychom tvrdě pracovali, hledáme zkratky, jak všechno ošidit.

Sem spadá například navyšování smluv manažery, prodávání zápasů, skutečnost, že si trenéři říkají o úplatky rodičům a agenti za hráče zase manažerům, pumpování peněz určených na mládež do A-týmu, nekončící registrace černých duší, ovlivňování a zasahování do výběru juniorských reprezentací, jako to předvedl Vladimír Růžička před MS „18“ 2007, kdy osmnáctka poprvé v historii sestoupila z elitní skupiny,” líčí konkrétně bývalý obránce.

A proč se Jan Platil rozhodl celý dopis sepsat a poslat ven?

V posledních pěti letech mi bylo vyhrožováno prezidentem hokejového svazu Tomáše Králem, a to likvidací mé osoby, mého syna, kontrolami z finančního úřadu a trestními oznámeními, pokud zveřejním pásku s důkazem o klientelismu, protekci a zneužívání vlastních podřízených, jichž se dopustil on sám v zájmu svého syna Tomáše.

A to nejen ve vztahu k jeho angažmá v českých soutěžích, ale dokonce v NHL! Rozhodl jsem se už dál nemlčet, jelikož jsem se začal bát o svůj život,” píše ve své šokující zpovědi.

Dále konkrétně naráží na případ brankáře Tomáše Krále mladšího, syna prezidenta svazu: „Tomáš Král mladší si nevychytal pozici téměř nikde jinde, než u lidí nějak spojených s Tomášem Králem starším nebo jemu podřízených,” jmenuje konkrétní případ.

Lener na žádost Krále bombardoval, žadonil a prosil na vedení klubu Ottawa Senators, aby vzali na nováčkovský kemp syna prezidenta Českého hokeje i přesto, že výkonnostně patřil pod průměr první české ligy. Lener dokázal nemožné, předvedl se jako nejlepší agent na světě, neboť Králův syn na kemp skutečně odcestoval,” vrací se k nepochopitelné situaci.

Z výše zmíněných důvodů Platil apeluje na všechny lidi v českém hokeji, aby Tomáš Král formálně i fakticky skončil jako prezident Českého hokeje.

Nejen pro dvojí vědomou spolupráci s StB, která mu byla dokázána, nejen kvůli pochybným machinacím s desítkami milionů korun z veřejných peněz, s nimiž nakládal zcela svévolně a bez souhlasu vedení hokeje, ale hlavně za porušování toho nejcennějšího a nejdůležitějšího, co sportovec má. A to je fair play a čestnost,” píše na konci svého psání, které spatřili světlo světa v pondělí večer.

REAKCE KRÁLE PRO SPORT.CZ

„Nezlobte se, ale na zjevné nesmysly, lži a ataky duševně narušeného člověka nemá smysl reagovat. Pan Platil vůči mně a dalším dlouhodobě vystupuje úplně stejným způsobem, pro který na něj byl policií v kanadském Barrie vydán zatykač.“

Zdroj: Český hokej

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.