Spojte se s námi


Bojové sporty

Další rána pro světový box, duel Fury vs. Usyk zrušen! Zažehne box jiskru ztracené slávy?

Publikováno

dne

Měl to být největší zápas tohoto století, bitva dvou neporažených boxerů! Sjednocující válka o všechny pásy mistra světa v těžké váze boxu Tyson Fury vs. Oleksandr Usyk nakonec ale zrušena. Jak velká rána je to pro box?

Sjednocující souboj Fury vs. Usyk bohužel zrušen

Fanoušci boxu smutní. Měla to být největší boxerská událost tohoto století, na jedné straně neporažená legenda a držitel titulu mistra světa v těžké váze WBC Tyson Fury. Na straně druhé, mistr světa organizací WBA, WBO, IBF a IBO, taktéž neporažený Oleksandr Usyk.

Zatímco Ukrajinec opanoval polotěžkou váhu, když v ní sjednotil všechny pásy mistra světa, do povědomí laické veřejnosti se dostal až v posledních letech. Po přesunu do těžké váhy naprosto vymazal šampiona Anthony Joshuu a sebral mu zmíněné pásy.

To Gypsy King dokázal celou svou kariéru dominovat všem svým soupeřům. Nejvíce o sobě dal vědět, když prakticky ukončil kariéru Wladimiru Kličkovi, který kraloval světu boxu po přelomu století. Jeho trilogie s ranařem Deontay Wilderem, který ničil jednoho soupeře za druhým, pak upevnila jeho místo na vrcholu sportu.

Fury není jen šampionem v ringu, jeho příběh a charisma má přesah nad hranicemi tohoto sportu. Válka s Usykem tak měla být obrovskou událostí sportu, která měla vrátit tento sport na výsluní mezi bojovými sporty. Oba tábory se ale podle posledních informací nedohodly na podmínkách smlouvy a ze zápasu nakonec sešlo.

Box má největší dny slávy za sebou

Pro box je to určitě obrovská rána. Popularita každého sportu je definována osobnostmi, které se v něm objevují. V minulém století nejvíce zpopularizoval box Muhammad Ali, který díky své osobnosti přitáhl ke sportu fanoušky ze všech koutů světa. Ali nebyl neporažený, ale boxoval v tzv. Zlaté éře boxu a bojoval s těmi největšími velikány sportu.

V poslední dekádě minulého století pak přitahoval davy nejděsivější muž planety Mike Tyson, který budil ze snu své soupeře pouhým pohledem. I on ale čelil legendárním soupeřům, kteří by v dnešní době pravděpodobně kralovali těžké váze.

Těžká váha boxu je tou, která přitahuje fanoušky bojových sportů nejvíce. V této divizi padají ty největší rány a každá z nich může rozhodnout jakýkoliv duel. A právě těžká váha má ve 21. století problém s nedostatkem osobností i kvality.

Ta největší čísla v prodejích PPV má ve 21. století Floyd Mayweather, který bojoval ve veltrové a střední váze a v desítce největších PPV přenosů století drží pět příček. Vůbec tou největší událostí byl jeho zápas s Mannym Pacquiaem v roce 2015, jenž vygeneroval přes 4,5 milionu PPV.

Z výsluní jej vytlačují smíšená bojová umění

V posledních letech ale upadající box vytlačují smíšená bojová umění, která se těší obrovské popularitě mezi fanoušky bojových sportů. Zejména nástup Conora McGregora, který mimochodem drží v uvedené desítce největších PPV událostí šest příček, pak zpopularizoval MMA natolik, že postupně vytlačuje box z výsluní mezi bojovými sporty.

Právě bitva Fury vs. Usyk mohla znovu zažehnout boxu jiskru ztracené slávy. Bohužel to vypadá, že alespoň prozatím se této bitvy neporažených těžkých vah nedočkáme. Šanci prorazit na vrchol tak dostane MMA, které čeká na návrat legendárního Conora McGregora, který tolik proslavil tento sport.

Zdroj: Tapology, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.