Spojte se s námi


Bojové sporty

Chuck Wepner poslal k zemi Muhammada Aliho a inspiroval Stalloneho k vytvoření postavy Rockyho Balboy! Životní příběh „skutečného Rockyho“

Chuck Wepner možná nebyl nejúspěšnější boxer historie, ale jeho zápas s Muhammadem Alim inspiroval mimo jiné Sylvestera Stalloneho k napsání jeho snímku o Rockym.

Publikováno

dne

Chuck Wepner možná nebyl nejúspěšnější boxer historie, ale jeho zápas s Muhammadem Alim inspiroval mimo jiné Sylvestera Stalloneho k napsání jeho snímku o Rockym.

Ulice Bayonne ve státě New Jersey formovala jednoho velikána boxu

Dnes již 83letý bývalý profesionální boxer Chuck Wepner zažil během svého života vzestupy i pády. Nicméně ve světě sportu zanechal obrovskou stopu, a to nejen z toho důvodu, že bojoval s titány světového boxu.

Jeho životní příběh začneme v ulicích Bayonne ve státě New Jersey, kde vyrůstal prakticky od mala. „Tam, kde jsem vyrůstal, byly vždy dva nebo tři gangy,“ řekl Wepner v rozhovoru pro BBC„Skoro každý den jsem se pral, musel jsem vždy zmlátit toho nejtvrdšího chlápka, abych přežil a docela se mi to dařilo.“

Měl vždy nadání na sport a na střední škole hrával díky své výšce basketbal. Nicméně když se v 15 letech zapsal k americké námořní pěchotě, začal se amatérsky věnovat právě boxu. O deset let později už boxoval mezi profesionály a nutno dodat, že zejména odolnost schytat ránu, jej proslula v raných fázích kariéry.

Přezdívalo se mu „Bayonne Bleeder“ kvůli jeho častému krvácení a četnosti zranění na obličeji. „Měl jsem za svou kariéru 328 stehů. Svůj nos jsem měl devětkrát zlomený. Ale nikdy mě to příliš netrápilo.“

Chuck Wepner bojoval s titány boxu

Během své kariéry dosáhl v 51 zápasech 35 výher a bojoval s opravdovými velikány tohoto sportu. Prostřednictvím zápasu s legendárním Sonnym Listonem se pak chtěl v roce 1970 dostat mezi elitu boxerské historie. Po zápase ale spíše uvažoval o tom, že už do ringu nikdy nenastoupí.

„Myslel jsem, že půjdu zkratkou. Ale nebyla to moc zkratka, protože Sonny byl příliš velký a příliš tvrdý. Zlomil mi nos, udělal mi 71 stehů a praskl mi levou čelist,“ vzpomínal na zápas, který musel pro mnohočetná zranění Wepnera v 10. kole zastavit lékař.

„V ringu jsem byl ale ochoten zemřít. Ve skutečnosti jsem byl po zápase s Listonem v polokómatu a byl jsem v šoku; můj lékař řekl matce, že jsem byl totálně zešrotovaný. Opravdu jsem přemýšlel, jestli chci pokračovat. Ale pak jsem si řekl, že tomu zkrátka musím dát ještě šanci,“ rozhodl se nakonec v kariéře boxera pokračovat.

Jeho největší zápas kariéry měl ale teprve přijít. Po jeho prohře s Listonem nemohl najít ztracené sebevědomí, ale poté se najednou vrátil na vítěznou vlnu a v roce 1975 přišla jeho chvíle. Věhlasný promotér Don King ve zlaté éře boxu, kde dominovali barevní boxeři, hledal bílého muže, který by stanul v ringu proti legendárnímu Muhammadovi Alimu.

Vrchol kariéry nastal v zápase s legendárním Muhammadem Alim

V zápase, který byl promován jako „Dej šanci bílému muži“ dával Wepnerovi málokdo sebemenší šanci. Ali zrovna seřezal v památném souboji „The rumble in the Jungle“ bijce George Foremana, který naprosto zdemoloval Joe Fraziera.

Samotný titulový zápas s Alim pak překonal veškerá očekávání. V devátém kole Wepner šokoval všechny přítomné diváky, když poslal svého hvězdného soupeře na podlahu ringu. „Nastartuj auto, jedeme do banky. Jsme milionáři,“ řekl Wepner svému manažerovi po uvedeném knockoutu. „Radši se otoč, vstává a vypadá naštvaně,“ dostal jasnou odpověď ze svého rohu.

Ali ve zbývajících kolech dal svému drzému vyzyvateli pořádnou nálož, zlomil mu nos a udělal mu tržné rány nad oběma očima. Po tvrdém knockoutu pouhých 19 vteřin před koncem závěrečného 15. kola prosil Wepner rozhodčího Tonyho Pereze, aby hlavně zápas nezastavoval. Na otázku Pereze, kolik vidí prstů, pak odpověděl: „Kolikrát můžu hádat?“ Rozhodčí pak zápas raději zastavil.

Během tohoto zápasu s legendou legend si získal dav v hale i srdce Sylvestera Stalloneho. Ten se totiž inspiroval příběhem právě Wepnera a napsal na motivy jeho kariéry scénář ke svému Oskarovému snímku Rocky.

Svým výkonem inspiroval Stalloneho k vytvoření postavy Rockyho

Zejména jeho souboj se zápasníkem „André Obrem“, který jej vyhodil z ringu, dal potom podnět k památnému úryvku z filmu Rocky 3. V tom se Stallone v roli Rockyho utká s wrestlerem Hulkem Hoganem a po vzoru Wepnera jej zápasník zahodí do třetí řady.

Po konci kariéry pak začal brát drogy a jeho život šel z kopce. V roce 1985 byl pak zadržen policií s velkým množstvím kokainu a soud jej poslal na deset let do vězení. Po třech letech jen z věznice podmíněně propustili. V roce 2011 pak byl zveřejněn dokumentární film „Skutečný Rocky“ stanice ESPN.

V průběhu let se Wepner soudil se Stallonem o odškodnění za podíl na inspirování filmu o Rockym. Stallone dlouhá léta odmítal, že by se inspiroval právě „Bayonne Bleederem“, nicméně později nakonec přiznal, že to byl právě Wepner, kdo jej inspiroval k vytvoření příběhu o postavě Rockyho.

Zdroj: BBC, Wikipedia, Twitter účty – John Petkovic a Boxing History

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.