Český para hokej slaví historický úspěch. Reprezentanti porazili Čínu a na MS získali bronz

Během uplynulého týdne se v kanadském městě Moose Jaw odehrálo mistrovství světa v para hokeji. Český tým, který startoval ve výkonnostně lepší základní skupině, útočil v play off na svoji první medaili. Ve vyrovnaném utkání o bronz s Čínou padl vítězný gól v předposlední minutě, díky čemuž se zrodil historický úspěch.

Svěřenci trenéra Jakuba Novotného vstoupili do turnaje vítězstvím nad Jižní Koreou. Díky čistému kontu brankáře Martina Kudely a gólům Sedláčka, Hečka a Geiera vyhráli 3:0.

Poté je ve skupině A čekaly souboje s reprezentacemi parahokejových velmocí. V zápase s USA se jednalo o jasnou porážku. Česko prohrálo 1:7, přičemž jedinou branku našeho výběru dal Veselý.

Střetnutí s Kanadou mělo mnohem vyrovnanější průběh. V desáté minutě první třetiny poslal do vedení hráče ze země javorového listu McGregor, dvě a půl minuty po přestávce ale vyrovnal Zelinka.

Rozhodující branka, která určila konečné skóre 1:2 z českého pohledu, padla ještě před koncem druhé periody. Dvě minuty před sirénou se prosadil Dixon.

Ve čtvrtfinále s Itálií Kudela neinkasoval ani jednou. Pod výhru 4:0 a postup do semifinálové fáze se gólově podepsali Hábl, Kubeš, Geier a Zelinka.

V duelu o finále nastoupili Češi opět proti Kanadě. A tentokrát se zrodil i kvůli nepovedenému vstupu do utkání jednoznačnější výsledek než ve středu. Severoameričané nakonec zvítězili 5:0.

O den později, konkrétně v neděli od 23 hodin středoevropského času, se tedy parahokejisté Česka utkali s Čínou o bronz. Asijský celek po skupinových vítězstvích nad Itálií, Norskem a Německem a po tom čtvrtfinálovém nad Jihokorejci prohrál až v semifinále.

Spojeným státům americkým reprezentace, která v posledních letech zažívá strmý výkonnostní vzestup, podlehla 2:10.

Novotného mužstvo boj o třetí místo nezahájilo dobře, když si už po minutě a půl nepohlídalo brejk soupeře a přesně zakončujícího Cchueje Jü Tchaa. Ve 12. minutě ovšem vyrovnal na 1:1 Michal Geier.

Tři minuty po pauze, tedy na začátku té 18., stejný hráč zařídil obrat. V přesilovce poslal puk k pravé tyči mimo dosah čínského gólmana, jímž byl v tomto zápase Ťi.

Vedení do druhé přestávky ovšem nevydrželo, protože pouhých dvanáct sekund před koncem třetiny se po úniku podél levého mantinelu prosadil rychlý Šen.

Třetí část přinesla dvě vyloučení na obou stranách, v přesilovkách ale branky nepadly. 74 sekund před koncem základní hrací a těsně po skončení jednoho z čínských trestů už se ale skóre měnilo. O vítězství 3:2 a premiérovém zisku bronzových medailí pro český para hokej rozhodl nenápadnou střelou kapitán Radek Zelinka.

Zdroj: MS v para hokeji, ČT sport