Spojte se s námi


Hokej

Česko v samostatné historii nikdy nechybělo ve čtvrtfinále MS. Stejnou bilancí už se mohou pochlubit jen dva týmy

Český národní tým ve čtvrtek ve čtvrtfinále narazí na Švédsko. Postup ze základní skupiny je sice pro Čechy rutinou a povinností, ovšem historie ukazuje, že je to skvělý počin. Od roku 1993 totiž Češi nikdy nechyběli na mistrovství světa mezi osmi nejlepšími. Stejnou větou se může pochlubit už jen Kanada a Finsko.

Český národní tým ve čtvrtek ve čtvrtfinále narazí na Švédsko. Postup ze základní skupiny je sice pro Čechy rutinou a povinností, ovšem historie ukazuje, že je to skvělý počin. Od roku 1993 totiž Češi nikdy nechyběli na mistrovství světa mezi osmi nejlepšími. Stejnou větou se může pochlubit už jen Kanada a Finsko.

  • Česko se ve čtvrtfinále utká se Švédskem
  • Národní tým od roku 1993 nikdy nechyběl mezi osmi nejlepšími
  • Stejnou bilanci už má jen Kanada a Finsko

Po letech trápení a ústupu je zase radost se na český hokej dívat. Začalo to bronzem na MS v roce 2022, o rok později ale přišel pád na dno. Jenže z toho se zase český hokej rychle vrátil na vrchol díky angažování trenéra Radima Rulíka.

Oblíbený kouč vtisknul nároďáku atraktivní, ofenzivní hokej, který baví diváky na stadionu i u televize. A na domácím šampionátu dotlačil český tým pro vytoužené zlato. A to po dlouhých 14 letech, když Češi naposledy senzačně vyhráli v Německu.

K tomu se rozhodně musí připočítat úspěchy juniorské reprezentace. Tam bylo sucho ještě delší, na medaili se čekalo od roku 2005, na zlato dokonce od roku 2001. Mezi lety 2006 až 2021 postoupili Češi do semifinále jen jednou, když v roce 2018 Filip Pešán dovedl Nečase a spol. do bojů o medaile, bohužel to skončilo čtvrtým místem.

Následovaly další tři roky konců ve čtvrtfinále, ale pak nastoupila nesmírně silná generace mladíků. V roce 2022 z toho opět bylo semifinále, ale znovu bohužel bez medaile. A pak to přišlo. Na MSJ 2023 došli Češi senzačně až do finále, kde smolně prohráli s Kanadou až v prodloužení.

Češi nikdy nechyběli ve čtvrtfinále MS

Na tento senzační úspěch navázali během dalších dvou let, kdy v obou případech získali bronz. Zejména ten loňský hnul Českem, když mladíci proti Finsku otočili zápas ze skóre 2:5 na 8:5.

A stejně loni v desetimilionové republice rezonovalo domácí mistrovství. Zlatý gól Davida Pastrňáka ve finále rozpoutal slzy štěstí a definitivně vrátil Česko mezi tu nejužší elitu světového elitu.

To ostatně Češi potvrzují i letos. V základní skupině padli jen jednou, v posledním zápase s USA. Je trochu smolné, že jediná porážka odsoudila Čechy až na třetí místo ve skupině, ovšem postup přinesl i jednu zajímavost.

Od roku 1993, kdy se na turnaji poprvé představila samostatná Česká republika, ještě nikdy nechyběl národní tým ve čtvrtfinále. Ve všech 32 případech se našim hokejistům povedlo postoupit ze skupiny.

Chtělo by se říct, že to je stylem šampionátu a budou tak mít všechny silné týmy. Ale to není pravda, podobnou bilancí se totiž může chlubit už jen Kanada a Finsko.

Český hokej tak má být rozhodně na co hrdý a i když se postup do čtvrtfinále jeví jako naprostá povinnost, na příkladu Německa vidíme, že to není vždy úplná samozřejmost.

Zdroj: Autorský článek

Email Icon
Reklama

Oblíbené