Spojte se s námi


Hokej

Česko před MS: Čerstvý vzduch a nová výzva s finskou krví, ale českou DNA

Český hokej má za sebou šokovou terapii. Po únorovém kolapsu na olympiádě v Pekingu došla svazu trpělivost, když skončil na střídačce trenérský tým včetně hlavního lodivoda Filipa Pešána. Uprostřed rozehrané sezóny tak musel začít národní tým úplně od začátku.

Publikováno

dne

Český hokej má za sebou šokovou terapii. Po únorovém kolapsu na olympiádě v Pekingu došla svazu trpělivost, když skončil na střídačce trenérský tým včetně hlavního lodivoda Filipa Pešána. Uprostřed rozehrané sezóny tak musel začít národní tým úplně od začátku.

Po několika týdnech byl na Pešánovo místo dosazen finský kouč Kari Jalonen, k němu se přidala dvojice Libor Zábranský a Martin Erat. Tak jak to vždy bývá a vždycky bude, jedna skupina odvážné rozhodnutí zahraniční volby kvitovala, druhá byla striktně proti, včetně takových person jako je Jaromír Jágr nebo Václav Varaďa.

Ať už byla nakonec tahle volba správná nebo ne, měla na české hokejové prostředí jeden blahodárný účinek. Vyčistila extrémní dusno a depresivní atmosféru. Národnímu týmu se totiž po Pekingu už začínali otáčet zády i nejvěrnější fanoušci.

I když se dá celá akce pojmenovat heslem „zoufalá doba si žádá zoufalá řešení”, český divák konečně netrnul při rozhovorech hlavního trenéra před televizní obrazovkou, jestli neplácne zase nějaký nesmysl, který rozvášní podrážděný dav. Místo toho dostali kombinaci úsměvu a profesionality finského sympaťáka.

Hned po zvolení Jalonen prohlásil: „Nejsem kouzelník. Chci do vaši hry zapracovat finské prvky, ale ponechat českou DNA.” Následně po prvním tréninku s úsměvem dodal, že do finále mistrovství světa zbývá 63 dní. 

Dále mluvil o tom, že chce českým hokejistům dodat jistou porci sebevědomí. Máme sice za sebou pouze přípravné období, jeho slova ale byla doposud bez sebemenší diskuse naplněna. Český tým si v zápasech proti těžkým soupeřům věří, alespoň to tak fungovalo na Euro Hockey Tour.

Ne, že by tedy od prvního březnového kempu šlapalo všechno jako dobře namazaný stroj, postupem času se na české hře začal Jalonenův otisk ale přece jen objevovat. Národní tým zakončil přípravu pěti výhrami po sobě a poprvé v historii dokázali vyhrát dva turnaje v rámci seriálu EHT.

ZÁPASY ČESKA PŘED MS
Česko – Rakousko5:1
Rakousko – Česko1:4
Česko – Německo6:2
Česko – Německo0:2
Slovensko – Česko3:1
Slovensko – Česko3:4n
Finsko – Česko2:1n
Česko – Švédsko9:3
Česko – Rakousko4:1
Česko – Švédsko2:1
Finsko – Česko1:3
Švýcarsko – Česko0:3
JEŠTĚ SE NERADUJME

Než začneme otevírat šampaňské, vzpomeňme si na rok staré události. Národní tým končil přípravu devíti výhrami v řadě (šest v Euro Hockey Challenge a tři v Euro Hockey Tour), cestička ke kýžené medaili se zdála být čistě vymetena.

Jenomže pak se v Lotyšsku celá hra sesypala jako domeček z karet, od těch dob se až do odvolání Filipa Pešána topil český nároďák v křeči. Z něčeho ale přece jen můžou letos hráči a realizační tým těžit. Český fanoušek se na šampionát těší, má ve své hráče důvěru. Dokonce ani nezasypal trenéry sprchou zlosti a nadávek, když zveřejnili konečnou nominaci. 

Ano, absence Filipa Chlapíka mnohé překvapila, ale překvapivé kroky k odvážné nominaci patří. Poslední roky jsme volali po okysličení týmu, tak tady to máme v podobě Matěje Blümela nebo Jiřího Černocha.

NOMINACE ČESKÉHO TÝMU

Brankáři:
Karel Vejmelka (Arizona Coyotes, NHL)
Marek Langhamer (Ilves, Finsko)
Lukáš Dostál (San Diego, AHL)

Obránci:
Jan Ščotka (JYP Jyväskylä, Finsko)
Michal Jordán (Amur Chabarovsk, KHL)
David Jiříček (HC Škoda Plzeň)
David Sklenička (Kärpät Oulu, Finsko)
Tomáš Kundrátek (HC Oceláři Třinec)
David Musil (HC Oceláři Třinec)
Filip Hronek (Detroit Red Wings, NHL)
Radim Šimek (San Jose Sharks, NHL)

Útočníci:
Jiří Černoch (HC Energie Karlovy Vary)
Jakub Flek (HC Energie Karlovy Vary)
Petr Holík (HC Kometa Brno)
Petr Kodýtek (HC Škoda Plzeň)
Matěj Blümel (HC Dynamo Pardubice)
Jiří Smejkal (Lahti, Finsko)
Roman Červenka (Rapperswil, Švýcarsko)
Matěj Stránský (Davos, Švýcarsko)
Michael Špaček (Frölunda HC, Švédsko)
David Krejčí (HC Olomouc)
Hynek Zohorna (IK Oskarshamn, Švédsko)
Jakub Vrána (Detroit Red Wings, NHL)
Tomáš Hertl (San Jose Sharks, NHL)
Dominik Simon (Anaheim Ducks, NHL)

Trenéři:
Kari Jalonen (Hlavní trenér)
Libor Zábranský (Asistent trenéra)
Martin Erat (Asistent trenéra)
Zdeněk Orct (Trenér brankářů)

Najednou je tu po roce doba, kdy výraz “zlatá medaile” už opět není sprosté slovo, ale zdravé sebevědomí. A to je přesně to, co by český hokej potřeboval ze všeho nejvíc. Medaili, která nastartuje v dalších letech trochu lepší období a zlepší náladu.

Je jasné, že ani zlato s tím našim bordelem kompletně nezamete, ale alespoň se na začátek bude hodit nějaký odrazový můstek.

Další pokus o návrat na vrchol začne český tým v sobotu 14. května proti Velké Británii. Hned další den však narazí na diametrálně silnější Švédy, kteří v kompletní sestavě definitivně prověří naši připravenost.

Základní skupinu uzavře pak nároďák v úterý 24. května soubojem s domácími Finy. Pikantnost souboje je předem daná. Proti sobě se postaví na finské půdě oba Jalonenové.

PROGRAM ČESKA NA MS

 14. května – 15:20
Česko – Velká Británie

 15. května – 19:20
Česko – Švédsko

 17. května – 15:20
Česko – Rakousko

 19. května – 19:20
Česko – Lotyšsko

 21. května – 19:20
Norsko – Česko

 23. května – 15:20
USA – Česko

 24. května – 19:20
Finsko – Česko

Zdroj: Český hokej

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.