Spojte se s námi

Ostatní

Česká šipková senzace a opakování prvního finále sezony. European Tour navštívila Nizozemsko

Dave Chisnall opět dokázal potvrdit roli člena elitní světové dvacítky. V repríze první European Tour sezony porazil v anglickém derby Lukea Humphriese 8:5 a vyhrál Dutch Darts Championship. Česká republika měla na turnaji dva zástupce, překvapením byl výkon Romana Beneckého v prvním kole.

Publikováno

dne

Dave Chisnall opět dokázal potvrdit roli člena elitní světové dvacítky. V repríze první European Tour sezony porazil v anglickém derby Lukea Humphriese 8:5 a vyhrál Dutch Darts Championship. Česká republika měla na turnaji dva zástupce, překvapením byl výkon Romana Beneckého v prvním kole.

Pátek – první kolo

Duely úvodního kola zahájil souboj Adama Gawlase a Grahama Halla. V utkání byl favoritem český mladík, ale papírové předpoklady nehrály v tomto střetnutí žádnou roli. Tuzemský šipkař odešel s nulou a po vypadnutí se přesunul do Anglie na turnaje série Development Tour. Ta je určená pro šipkaře od 16 do 23 let.

Druhý český zástupce naopak naprosto šokoval šipkovou veřejnost. Debutant na European Tour Benecký si totiž vyšlápl na dvojnásobného mistra světa Garyho Andersona ze Skotska, kterého porazil poměrem 6:2 na legy.

Mnoho dalších překvapení už se v nizozemském Leeuwardenu neudálo. Nečekaně zvítězil ještě domácí kvalifikant Berry van Peer, na kterého nestačil osmifinalista posledních dvou světových šampionátů Alan Soutar ze Skotska.

Z prvního kola se museli probojovat i ti nejlepší světoví šipkaři. Už v pátek se do akce musel zapojit Belgičan Dimitri Van den Bergh, světová desítka. Spolu s ním postoupili do soboty další dva členové světové dvacítky, Polák Krzysztof Ratajski a Angličan Ross Smith.

Sobota – druhé kolo

Šestnáctka nasazených, která se běžně připojuje až ve druhém kole, se tentokrát udržela v téměř plném obsazení. Nizozemský turnaj opustila pouze trojice šipkařů, v čele s nasazenou šestkou Angličanem Robem Crossem.

Spolu s ním vypadli ještě vítěz Premier League 2021 Velšan Jonny Clayton a loňský finalista stejné soutěže Joe Cullen z Anglie. V turnaji naopak zůstal německý šipkař Martin Schindler, který zdolal poměrem 6:4 na legy Čecha Beneckého.

Diváci v Leeuwardenu byli svědky velkého obratu druhého kola. Skot Peter Wright prohrával s Ratajskim už 1:5, přesto se nakonec radoval z vítězství. Po výsledku 6:5 se mohl těšit na střet jeho jako světové dvojky a Michaela Smitha jako světové jedničky.

Neděle – osmifinále a finálové boje

Už bez české účasti se odehrál závěrečný den Dutch Darts Championship. Souboj titánů zvládl lépe Wright, který přehrál 6:4 Smitha. Velkým překvapením byl výkon talentovaného Ira Keanea Barryho, který po Crossovi porazil dalšího Angličana, Ryana Searlea a oslavil postup do čtvrtfinále.

Mezi posledních osm se probojoval ještě jeden nenasazený hráč. Angličan Stephen Bunting vyřadil v osmifinále další domácí hvězdu Dirka van Duijvenbodeho. Cesta obou hráčů umístěných mimo top 16 skončila právě ve čtvrtfinále.

V semifinále se potkala velmi zajímavá sestava. Utkali se totiž čtyři nejvýše nasazení, což je ve světě šipek spíše rarita. Vytvořeny byly dvojice Luke Humphries vs. Damon Heta a Dave Chisnall vs. Michael van Gerwen.

Anglicko-australský souboj ovládl Humphries, který soupeři z jižní polokoule nedal mnoho šancí. Po výhře 7:3 na legy se přiblížil nejen titulu, ale i pozici světové pětky. Anglicko-nizozemský duel měl mezi diváky jasného a logického favorita, van Gerwen ale diváky darovanou energii nesplatil.

Trojnásobný světový šampion v zápase ani jednou nevedl, přesto se za stavu 6:6 dostal ke třem šipkám na výhru. Vyznačené políčko dvojnásobku šestky ale netrefil a Chisnall zvládl zápas ukončit.

Finále bylo odvetou první European Tour sezony. I tentokrát se radoval Chisnall, dokonce s totožným výsledkem jako v Kielu. Po výhře 8:5 se Angličan dostal do čela žebříčku European Tour a téměř si zajistil postup na Major turnaj European Championship.

Zdroj: PDC, Livesport

Reklama

Oblíbené