Česká republika podlehla Finsku 1:0 a končí na MS ve čtvrtfinále

Byla to velká taktická bitva. Rozhodl jediný gól. Ten dali Finové a postoupili do semifinále. Od reprezentace České republiky to byla velká střelecká agónie a ani kanonýři z NHL to nezlomili. Cesta šampionátem tak opět končí neúspěchem. Znovu bez medaile. V semifinále se Finsko utká s USA.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Úvod zápasu patřil svěřencům Filipa Pešána. Do čtvrtfinále vstoupili ve vysokém tempu. Soupeře přehrávali, výborně forčekovali a vytvořili si spoustu solidních šancí. Ty však nebyly proměněny a stav zápasu zůstal neměnný.

Poté se hra vyrovnala a několik zajímavých střel si připsali i Finové. Pozorný Hrubec byl ale proti. V druhé polovině 1. třetiny si naši vytvořili další velkou příležitost. Kovář našel krásným pasem Kloka, ten však selhal a gólman Finska vytáhl skvělý zákrok.

Nejdůležitější moment se udál v závěru 1. třetiny. Po faulu Kloka mělo Finsko přesilovku. Hned v jejím úvodu si vytvořili seveřané velký závar a zdálo se, že padla první branka zápasu. Následné záběry však jasně ukázaly, že puk nepřešel brankovou čáru a rozhodčí branku neuznali. Kovář a spol. závěr třetiny ustáli a po 1. třetině stále svítilo bezbrankové skóre.

2. třetinu začali mnohem lépe Finové. Ve 21. si připravili střelu z nebezpečné pozice a za Hrubcem zazvonila tyč. Taktická bitva pokračovala. Oba týmy hrály opatrně a nechtěly udělat žádnou chybu. Finsko začalo mít větší kontrolu nad zápasem a začalo se to projevovat.

Pešánův výběr naopak začal zmatkovat v defenzivě. Špatné střídání soupeř ještě nepotrestal. O několik chvil později se to už povedlo. Ve 24. minutě střílel nebezpečně Pakarinen a následnou dorážkou vstřelil Inolla první gól zápasu.

Velmi důležitý moment, který dostal Finsko do větší pohody. Poté se okamžitě snažil náš výběr reagovat, gólman Olkinuora byl však pozorný. Chaos v obraně České republiky pokračoval. Finové jeli do brejku 2 na 1, ale situaci nevyřešili správně.

Naděje svitla v závěru třetiny, kdy hráli Pešánovi svěřenci přesilovku. Žádnou šanci si však nevytvořili. Vrána a spol. se tak ocitli ve svízelné situaci, v jaké byl tento tým na turnaji již několikrát.

Ve 3. třetině potvrdili Finové, proč jsou mistři v udržení těsného výsledku. Česká republika měla vizuální převahu, ale nic si nevytvořila. Žádné střely, žádný tlak. Disciplinovaný soupeř hrál velmi chytře. Čas ubíhal a konec zápasu se nezvratně blížil.

V závěru zápasu šli naši do hry bez brankáře a pokusili se o zvrat. V posledních vteřinách utkání ještě nebezpečně střílel Zadina a Kubalík, ale stav utkání nezměnili. Zápas nakonec skončil těsným vítězstvím Finska v poměru 1:0.

Česká republika tak znovu končí ve čtvrtfinále a opět bez medaile. Finsko potvrdilo roli favorita a v semifinále narazí na celek USA.