Ostatní

Česká „21“ po dvou výhrách ještě v naději

Český tým mladých fotbalistů „21“, po dvou výhrách, v sobotu se San Marinem doma 3:1 a v úterý na hřišti Moldavska také 3:1, živí stále naději na postup ze skupiny na ME 2019.

Výkony ale zcela nepřesvědčily. Je to z větší části nové mužstvo, chybí osobnosti typu Schicka, Trávníka, Luftnera, a dalších, kteří ji podepsali smlouvy v zahraničí nebo jsou ve stálé sestavě mužstev HET ligy.

V obou zápasech se trenér Lavička snažil dodržet stejnou sestavu, jen s minimem změn a snad se mu podaří nalézt tu pravou, podobající se minulému týmu. Charakter a bojovnost nově tvořící se parta jistě má.

Překvapuje defenzivní hráč Provod, hrající pouze Fortuna národní ligu za Sokolov, ale hrající kvalitně i dopředu s dobrým centrem, nový, možná asi dočasný kapitán Kulhánek, s fotbalovým přehledem a dobrou přihrávkou. Povzbudivě  se začíná jevit stoperská dvojice, Král – Bača. Musí se však vyvarovat zbytečných chyb.

Po uzdravení Černého a Pulkraba, nebo dalších hráčů, by mělo mužstvo nabrat na síle. Tu bude potřebovat v dalších zápasech, ale až příští rok.

Hned první dva, v březnu, doma s Chorvatskem a na hřišti Řecka už mnohé napoví. Nyní je už třeba, po ztrátách z prvních zápasů získávat jen plný počet bodů.

Na ME 2019 postupují pouze první celky ze skupin a čtyři týmy z druhých míst s nejlepším výsledkem. A to je dost těžký postupový klíč.

Hokej

Německo vs. Itálie: Preview a tipy na sázení

V pátém zápase v rámci skupiny A na mistrovství světa ve Finsku proti sobě nastoupí reprezentace Německa a Itálie. Německu se zatím podařilo třikrát zvítězit a získat 9 bodů, Itálie získala jediný bod, který ji drží na předposledním místě ve skupině.

Německo na úvod šampionátu prohrálo s Kanadou v poměru 3:5, ale poté nasbíralo tři výhry v řadě. Proti Slovensku výhra 2:1, proti Francii 3:2 a proti Dánsku 1:0. Sice šlo pokaždé o těsnou výhru, ale vždy se jednalo o zisk tří bodů.

Itálie nepatří k nejlepším týmům na turnaji a dokazují to i vysoké porážky proti Kanadě (1:6) a Švýcarsku (2:5). Avšak proti týmům, které neoplývají přebytkem hvězd, dokáží zahrát vyrovnaně. Dokazuje to prohra 1:2 s Dánskem a 1:2 s Francií po prodloužení.

Německo sice nepředvádí výkony, kterými by své soupeře drtilo, ale vždy se podaří vyhrát. To znamená, že je blízko k postupu do vyřazovacích bojů. Němci se především soustředí na obranný hokej a nejvíce branek střílí v přesilovkách.

Proti Itálii vstoupí do zápasu jako velký favorit, ale svou hru příliš nezmění. Vše se opět bude hrát z pevné obrany, což by mohlo znamenat, že neuvidíme velký počet branek. Itálie skvěle brání přesilovky soupeře, takže se Německo bude ke gólům dostávat velmi těžko.

Poslední vzájemný zápas sice skončil výsledkem 9:4 pro Německo, avšak nečekáme, že dojde opět k takové přestřelce. Itálii opět půjde o to inkasovat co nejméně. Německo se celý turnaj soustředí na hru z obrany, pokud by chtělo svou taktiku proti Itálii změnit, tak se budou dlouho hledat. Proto se v tomto zápase vyskytuje příležitost vsadit na handicap, který přičetl několik branek právě Itálii.

Evropská liga

Velké finále Evropské ligy ovládl Frankfurt, do Sevilly dorazilo až 150 tisíc fanoušků

Atraktivní zápas nabídl duel mezi Frankfurtem a Rangers, plný stadion zdobila prezentace fanoušků na obou stranách a finále Evropské ligy tak dostalo nevídaný náboj.

Začátek utkání přinesl aktivitu z obou stran. Konstruktivní obrana Rangers byla velice rychle narušena ofenzivním pojetím hry Eintrachtu, který si vytvořil značný tlak. Ve 20. minutě se do první větší příležitosti dostal Ansgar Knauff a jen těsně minul branku soupeře.

Na druhé straně zahrozil Joe Aribo, který zpoza vápna ohrozil bránu Trappa, což bylo vše z obou stran. U Rangers proběhla snaha kontrolovat hru, Frankfurt spíše hrozil z protiútoků.

Pyrotechnika na straně německého týmu odstartovala druhý poločas a hráči Eintrachtu rozpoutali nebezpečný tlak, který však nevyústil v gól. V 56. minutě musel do hry zasahovat VAR, který podpořil hráče Rangers a spekulativní zákrok nakonec pokutovým kopem neskončil.

Následoval odkop brankáře Trappa, ze kterého pramenil protiútok zakončený gólem. Trefil se chladnokrevně Joe Aribo, jenž poslal Rangers do vedení.

V 67. minutě měl kousek k vyrovnání Daiachi Kamada, ale netrefil prostor brány. Následovala však akce, kdy Rafael Borre proměnil své zkušenosti ve vápně, které vyústily v gól a srovnal tak skóre na 1:1.

Prodloužení započalo defenzivním fotbalem, kdy ani jeden z týmů nechtěl udělat fatální chybu. Hra se rozhýbala ve 115.minutě, kdy Kristijan Jakič jen lehce přestřelil branku soupeře. Ke konci prodloužení Kevin Trapp vytáhl zásadní zákrok, kdy mohl rozhodnout Ryan Kent. Finále tedy směřuje k pokutovým kopům.

Ve čtvrté serii pokutových kopů neproměnil Aaron Ramsey, kdy penaltu poslal přímo doprostřed. Eintracht Frankfurt se stává vítězem Evropské ligy pro tento ročník.

Zdroj: Evropská liga

Ostatní

Překážkářská královna se loučí. Mistryně světa a olympijská medailistka Hejnová končí kariéru

Jedna z nejúspěšnějších atletek české historie, Zuzana Hejnová, se loučí s profesionální kariérou. Hvězdná překážkářka, která se v posledních letech trápila zdravotními obtížemi a dva roky prakticky nezávodila, oznámila své rozhodnutí v úterý. Zároveň se svěřila se šťastnou novinkou – s přítelem Markem Zúberem očekávají prvního potomka.

Hejnovou v posledních letech trápily zejména dlouhodobé problémy s achilovkou. Kvůli léčbě nepříjemného zranění přišla o několik vrcholů, včetně loňských olympijských her v Tokiu. Začátkem roku se rozhodla vynechat halovou část sezony a postoupit operaci výrůstku na patě. Další závody však už nepřidá.

„Moje atletická kariéra se nachýlila ke konci, protože s přítelem Markem Zúberem čekáme miminko. Už by to šlo těžko skrývat, tak jdeme s pravdou ven,“ cituje tiskovou zprávu Hejnové web iDnes.cz. „Mám za sebou skvělou kariéru, jsem vděčná za všechno, co se mi povedlo i nepovedlo, a ze srdce děkuju všem, kteří mě podporovali a podporují. Teď se těším na novou roli a na nového šampiona…„

Kariéru definitivně uzavře na konci května na Zlaté tretře, kde také 8. září 2020 naposledy běžela. Teď už se ale ve startovních blocích nepředstaví. „Chtěla jsem se loučit na stadionu před českými diváky. Ten konec jsem si asi nepředstavovala takhle, že už se neproběhnu. Ale samozřejmě z toho, co nás čeká, mám velkou radost. Teď nás už čeká úplně jiný život,“ dodala Hejnová.

Veleúspěšná kariéra

Pětatřicetiletá Hejnová spojila svůj atletický život především s tratí 400 metrů překážek. Na této distanci prožila své největší úspěchy a pokořila i hranici 53 sekund, když svůj osobní rekord stlačila na 52,83 sekundy.

Hejnová je mnohonásobnou vítězkou mítinků Diamantové ligy, v letech 2013 a 2015 vyhrála i celkové hodnocení disciplíny 400 m překážek žen. V roce 2013 nastoupila na této trati celkem ke 13 závodům a ani jednou nebyla poražena. V estonském Tallinnu pak byla jako první Češka vyhlášena nejlepší atletkou Evropy pro rok 2013.

Dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku ČR startovala celkem šestkrát na světovém šampionátu a v letech 2013 a 2015 se stala mistryní světa. Obrovského úspěchu ale dosáhla už v roce 2012, kdy vybojovala bronz na olympijských hrách v Londýně. Ve stejném roce pak s českou štafetou slavila bronz na evropském šampionátu v Helsinkách.

Zdroj: iDnes, Wikipedia