Češi na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže získali jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté

V sobotu 28. ledna skončila v italském regionu Furlánsko-Julské Benátsko významná týdenní akce pro sportovce ve věku 14 až 18 let. Jednalo se o šestnácté vydání zimní verze Evropského olympijského festivalu mládeže, označovaného také zkratkou EYOF. Česká výprava veze domů sbírku jedenácti cenných kovů a umístění na osmé příčce medailového pořadí.

O úspěch na severu Itálie usilovalo 79 reprezentantů Česka. Z hlediska počtu klání byl EYOF 2023 rekordní, protože se soutěžilo v 59 disciplínách v rámci dvanácti sportů, včetně novinek v podobě freestyle lyžování a skialpinismu.

Právě dva závody těchto čerstvých součásti festivalu přinesly českým barvám dokonce postavení na stupních vítězů. Zasloužili se o ně Petr Müller v lyžařském slopestylu a Eva Matějovičová ve sprintu skialpinistek. Oba si na krk pověsili bronzovou medaili.

Velmi úspěšní byli naši zástupci ve snowboardingu, například v paralelním obřím slalomu. V jeho mixované podobě vybojovala zlato dvojice Kryštof Minárik, Adéla Keclíková. Sedmnáctiletá závodnice navíc přidala stříbro v individuálním zápolení dívek.

Ve snowboardcrossu se prosadila Karolína Šperlová, jež si dojela pro bronz. Z vítězství se pak radovala Vanessa Volopichová, která ovládla slopestyle.

Zlato patří i Lukáši Doležalovi, věnujícímu se severské kombinaci. Další bronzové medaile získaly skokanka na lyžích Anežka Indráčková a biatlonistka Ilona Plecháčová, která se prosadila ve sprinterském závodě na šest kilometrů.

Na závěr přišly dva týmové úspěchy. O jeden z nich se zlatou obhajobou postaraly hokejistky, o ten druhý bronzové družstvo ve smíšené štafetě na 4×5 km. Jeho složení bylo Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Anna Milerská a Hana Randáková.

S celkovou bilancí čtyř zlatých medailí, jednoho stříbra a šesti bronzů obsadilo Česko osmou pozici v konečném pořadí zemí, kterých se letošního EYOF zúčastnilo 47. Loni ve finském Vuokatti z toho díky třem prvním a čtyřem druhým místům byla v hodnocení výprav sedmá příčka.

Výhodu domácího prostředí dobře využili druzí Italové, kteří mají 21 medailí. Díky sedmi zlatým zvítězili Francouzi, třetí jsou Švýcaři. Alespoň jednou to „cinklo“ reprezentantům 23 států.

Ještě letos se uskuteční i letní edice Evropského olympijského festivalu mládeže ve slovinském Mariboru, konkrétně od 23. do 29. července. V roce 2025 se bude pod hlavičkou EYOF sportovat v zimě v Bordžomi-Bakuriani v Gruzii a poté v létě v Brně.