Spojte se s námi


Extraliga

Brankáři jako jistota? V soubojích Sparty s Třincem to letos neplatí

Říká se, že k získání titulu potřebujete mnoho faktorů, mezi které patří i patřičná porce štěstí a brankář v životní formě. Obzvlášť ve finále play-off rozhoduje každý detail. K velkému překvapení to ale tentokrát nemusí být právě brankáři, kteří rozhodnou o osudu nového držitele Masarykova poháru.

Publikováno

dne

Říká se, že k získání titulu potřebujete mnoho faktorů, mezi které patří i patřičná porce štěstí a brankář v životní formě. Obzvlášť ve finále play-off rozhoduje každý detail. K velkému překvapení to ale tentokrát nemusí být právě brankáři, kteří rozhodnou o osudu nového držitele Masarykova poháru.

Brankářský post je v hokeji tím nejkritičtějším faktorem vůbec. Na rozdíl od hráče v poli se nemůže “svézt” a schovat se za výkony ostatních. Když prostě přijde den blbec, neuděláte nic. A je úplně jedno, jestli se hraje přípravné utkání, nebo souboj o titul.

Potíž je v tom, že každá sebemenší chyba se během finále počítá dvakrát tolik. Každá další může být zcela rozhodující.

Ondřej Kacetl a Július Hudáček by vám o tom mohli po pátém utkání finálové série mezi Třincem a Spartou vyprávět. Právě zápas číslo pět je považován (kromě toho úplně posledního) za nejdůležitější v celé sérii. Obzvlášť, když mají oba týmy na kontě shodně dvě vítězství.

Sparta řeší patálie v brankovišti už dlouhodobě. Stále se jí už dlouhé roky nedaří najít optimálního maskovaného muže, který by, jak se říká, “zavřel bránu.” Vrcholem celé řady nepovedených přešlapů je tahle sezona.

Tým nabitý hvězdami s parametry reprezentačního výběru, ale vzadu stále jedna velká nejistota. Vždyť ani Matěj Machovský, ani Július Hudáček (aktuální dvojice gólmanů Sparty) nepatří do sestavy letošního finalisty od začátku sezony. 

Na jejím začátku měl být onen čaroděj Alexander Salák. Jenomže na začátku ročníku se potýkal se zraněním a pak Spartě v brankovišti spíše víc škodil než pomáhal. Jeho konec na přelomu kalendářního roku vygradoval bulvárními aférkami, ve kterých figurovala i jeho žena. 

Nakonec je nejspíš vedení Sparty velmi rádo, že se ho zbavilo, protože až po jeho odchodu začal klub z hlavního města plnit role aspiranta na Masarykův pohár.

To v Třinci řešili v průběhu sezóny příjemnější starosti. Loňský fantom play-off Ondřej Kacetl se pravidelně střídal s Markem Mazancem. Oba měli spíš nadprůměrné statistiky, takže bylo prakticky jedno, na koho Oceláři ukáží před vyřazovacími boji.

ČTYŘI BRANKÁŘI V JEDNOM UTKÁNÍ

Nestává se často, aby se během jednoho utkání dostali do hry více, než dva brankáři. Občas se samozřejmě utkání nepovede, trenér chce vyslat směrem k týmu impuls, tak sáhne k nouzovému řešení a pošle na led dvojku.

Ve vzájemných zápasech Ocelářů a Sparty v sezoně 2021/2022 je to prakticky pravidlo. Čtyřikrát došlo k výměně alespoň jednoho brankáře, hned třikrát se dokonce v tomto ročníku dostali do hry všichni čtyři gólmani, které měli trenéři daný zápas k dispozici.

 17. září 2021 – (Výhra Třince 7:4)
  • V čase 27:08 Sparta střídá Neužila za Saláka.
  • V čase 29:18 Třinec střídá Mazance za Kacetla.
 23. prosince 2021 – (Výhra Třince 8:5)
  • V čase 25:32 Sparta střídá Machovského za Saláka.
  • V čase 29:03 Třinec střídá Mazance za Kacetla.
 4. února 2022 – (Výhra Třince 4:1)
  • V čase 20:01 Sparta Střídá Machovského za Hudáčka.
 26. dubna 2022 – (Výhra Třince 7:3)
  • V čase 22:50 Sparta střídá Hudáčka za Machovského.
  • V čase 25:28 Třinec střídá Kacetla za Mazance.
HISTORICKÉ STATISTIKY V POZORU

Aby se ale něco podobného stalo i ve finále, kde hrají prim především obrany, to je už skutečně rarita. 

Teprve potřetí v historii samostatné české nejvyšší soutěže se stalo, že nastřílel jeden tým během jednoho finálového utkání alespoň sedm branek. O jednu více už zvládl jenom Vsetín v roce 1996 a Karlovy Vary v roce 2008.

Nyní se finálová série stěhuje zpátky do pražské O2 Arény na zápas číslo šest. Z brankářské pozice jsou na tom rozhodně lépe Oceláři. U Kacetla se asi dá považovat, že zkrátka pouze neměl svůj den. Jeho náhradník Marek Mazanec však ukázal, že je rovněž na souboje o titul připraven.

Naopak brankářská dvojice Sparty si příliš jistě nepočínala. Hudáček ani Machovský nevyslali trenérům v klíčové části sezony zrovna příjemný signál. Jakoby skutečně Spartu v šestém utkání dohnalo to, co ji souvisle trápí už několik let.

Navíc si sám Hudáček už vůbec nepomohl svým nešťastným prohlášením po čtvrtém utkání, kdy řekl, že Třinci dochází dech. Během necelých dvou třetin měl tak v úterý ve Werk Aréně na střídačce pod dekou o čem přemýšlet.

Ať už Sparta na zápas číslo šest nasadí kteréhokoliv brankáře, bude se bez ohledu na výsledek jednat nejspíš o poslední volbu v této sezóně. Protože tu další už mít Pražané nebudou. Buď pojedou zpátky do Třince s vítěznou sestavou, nebo po sedmi letech ve finále opět jen utřou nos.

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Extraliga

Ostuda fanoušků Komety! Urážení Muellera i rasistické pokřiky na Lakatoše

Už před začátkem čtvrtfinálové série mezi Vítkovicemi a Kometou bylo jasné, že půjde o mimořádně pikantní souboj. Moravské derby s velkou fanouškovskou základnou, ale i následky přestupové bomby, která před letošní sezonou mezi těmito týmy vybuchla – to všechno podtrhovalo pikantnost celé série.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Už před začátkem čtvrtfinálové série mezi Vítkovicemi a Kometou bylo jasné, že půjde o mimořádně pikantní souboj. Moravské derby s velkou fanouškovskou základnou, ale i následky přestupové bomby, která před letošní sezonou mezi těmito týmy vybuchla – to všechno podtrhovalo pikantnost celé série.

Všechny předpoklady se naplnily. Natřískané zimáky viděly parádní zápasy s velkou bojovností a nasazením na obou stranách. Tohle modro-bílé derby bylo ozdobou na ledě i na tribunách, až na jednu černou kaňku. Tou je závěr celé série, kdy exbrněnský americký útočník Peter Mueller zmrazil vyprodané Rondo rozhodující trefou v prodloužení.

Červen 2022

Celý příběh za začal psát už v létě, kdy kanonýr Mueller vyhlížel v Kometě novou smlouvu. Jenomže šéf klubu Libor Zábranský se nakonec rozhodl ušetřit rozpočet na jiné posily a více rozložit sílu do širšího spektra kádru.

V tu chvíli přišlo nečekané laso z Vítkovic. Přestup Muellera do Ostravy je jednoznačně v rámci české extraligy považován za největší přestupovou událost za poslední léta. Čekalo se, že bude o extrémně produktivního cizince zájem. O to větší překvapení bylo, když zamířil Mueller právě do Vítkovic, které jako zázrakem našly finance na takovou hvězdu.

Březen 2023

Teď, o devět měsíců později, se stal v Kometě nechtěný Mueller nakonec katem brněnského celku ve čtvrtfinále Tipsport Extraligy. Nejen že v sérii zaznamenal šest bodů (3+3) v šesti zápasech, ale ještě k tomu rozhodl prodloužení šestého duelu ba ledě Komety, po které poslal svůj bývalý klub na dovolenou.

Takovouto ironii osudu však nemohou strávit brněnští fanoušci, kteří po rozhodující brance sborově skandovali pokřik: „Mueller je p*ča!” Jak šlechtěné od fanoušků týmu, ve kterém Mueller strávil předchozí čtyři sezony a patřil k největším oporám.

Rozdíl by možná byl, kdyby americký útočník z Komety utekl. Jenomže on se stal jen žhavým zbožím, o které už brněnský klub neměl zájem. Sám Mueller před přestupem několikrát řekl, že se v Brně cítí jako doma, v Kometě chtěl pokračovat. Nevraživost fanoušků je v tímto směru až příliš nepochopitelná, bez ohledu na to, jak moc se Mueller z vítězství a postupu svého týmu radoval.

Většinou to bývá tak, že se trefí hráč, který za soupeře dřív hrál. Peter je velice kvalitní hráč, je to střelec. Je mu to asi jedno, že působil právě tady, dneska to vzal na sebe a trefil to parádně,” kvitoval kouč Vítkovic Miloš Holaň v rozhovoru pro iDnes.

Rasismus na Lakatoše

Brněnští fanoušci si však z této série odnášejí ještě jeden škraloup, za který je bude hokejová veřejnost právem odsuzovat. Už v první třetině se na adresu vítkovického Dominika Lakatoše snášely z brněnského kotle rasistické nadávky.

Z tribun měly zaznít hesla, jako „Ty cikán zkur…” Tohle okamžitě vítkovický trenér odsoudil: „Jsem trenér, který se vždycky staví za hráče. Pro mě jedinou kaňkou na této sérii byly rasistické urážky na Dominika Lakatoše, to bylo přes čáru. Mně se to nelíbí, že to na stadionech je, je to nepotrestáno,“ pronesl Holaň.

Dříve se na českých stadionech za řízené urážlivé nadávky trestalo finančními pokutami. Fanoušci Komety patřili mezi ty vůbec nejvulgárnější, přesto se jich Libor Zábranský několikrát zastal. Uvidíme, jestli se vyjádří taky za rasistické narážky směrem k soupeři. 

Zdroj: Tipsport Extraliga, iDnes

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Smekám před Vítkovicemi klobouk! Jak okomentoval vyřazení z extraligového čtvrtfinále kouč Komety Patrik Martinec?

HC Kometa Brno neuspěla v šestém utkání čtvrtfinálové série a na svém ledě podlehla Vítkovicím 3:4 po prodloužení. Vítězství hostujícímu celku vystřelil bývalý hráč Komety Peter Mueller. Jak okomentoval vyřazení z extraligového čtvrtfinále kouč brněnského týmu Patrik Martinec?

Publikováno

dne

HC Kometa Brno neuspěla v šestém utkání čtvrtfinálové série a na svém ledě podlehla Vítkovicím 3:4 po prodloužení. Vítězství hostujícímu celku vystřelil bývalý hráč Komety Peter Mueller. Jak okomentoval vyřazení z extraligového čtvrtfinále kouč brněnského týmu Patrik Martinec?

Vítkovice zvítězily v rámci pondělního šestého zápasu čtvrtfinálové série na ledě Komety Brno 4:3 v prodloužení a po dlouhých dvanácti letech postupují do semifinále play off.

Domácí tým však byl v tomto zápas herně lepším a aktivnějším týmem, přesto ovšem už po necelých sedmi minutách prohrával 0:1, když se gólově prosadil Roberts Bukarts.

Svou herní aktivitu Kometa přetavila v gólovou radost až na začátku druhé třetiny. Po jedné minutě a padesáti vteřinách srovnal na 1:1 Jakub Flek a o minutu a půl později strhl vedení na stranu Brna Zdeněk Okál.

Podle průběhu druhé třetiny už se zdálo, že domácí právě prostřední část zápasu zvládnou a do třetí periody půjdou s jednogólovým náskokem. Jenže Vítkovice dokázaly udeřit ještě před sirénou, přičemž to byl opět Bukarts, který vlil hostům novou krev do žil.

V čase 41:42 strhl vedení na stranu Vítkovic Jakub Stehlík, který si tak ve dvaatřiceti letech připsal první gól v kariéře v extraligovém play off. O necelé dvě minuty později každopádně propálil vše Tomáš Kundrátek a bylo opět srovnáno.

Po základní hrací době tak šly oba celky do kabin za nerozhodnutého stavu 3:3. V první polovině prodloužení byli opět o něco aktivnější domácí, Kristián Pospíšil například nevyužil obrovskou šanci ke skórování.

Nutno podotknout, hráči Komety dali Vítkovicím možnost odehrát dvě přesilovky, přičemž ta druhá se jim stala osudnou. Peter Mueller z levého křídla trefil tyč, od které se puk odrazil do brány. Paradoxně se navíc jednalo o první využitou přesilovku Vítkovic v celé sérii.

Vítkovicím gratuluji, prodloužení může vyhrát jen jeden

„Gratuluji Vítkovicím k postupu a chtěl bych jim popřát hodně štěstí i dál. Co se týče zápasu, tak hráčům nemůžu nic vytknout. Smekám před nimi klobouk, nechali tam vše. Prodloužení může vyhrát jen jeden,“ řekl Martinec na tiskové konferenci.

„V tom zápase mě mrzí gól, který jsme dostali na konci druhé třetiny, když jsme vedli 2:1 a ten gól vlil Vítkovicím novou krev do žil, protože do té doby jsme byli lepší a to momentum zápasu bylo na naší straně. Ten gól byl z mého pohledu nesmyslný a ten zápas asi zlomil,“ dodal kouč Komety.

Zdroje: Tipsport Extraliga, HC Kometa Brno

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Peter Mueller o postupu do extraligového semifinále: Je to velká chvíle pro klub! Co řekl na adresu svého bývalého celku?

Vítkovice zvládly pondělní šestý zápas série s Kometou Brno a po dvanácti letech se tak radují z postupu do semifinále. Rozhodující trefu zaznamenal kanonýr Peter Mueller, který posléze v rozhovoru pro klubový web neskrýval své nadšení. „Je to velká chvíle pro klub,“ říká.

Publikováno

dne

Vítkovice zvládly pondělní šestý zápas série s Kometou Brno a po dvanácti letech se tak radují z postupu do semifinále. Rozhodující trefu zaznamenal kanonýr Peter Mueller, který posléze v rozhovoru pro klubový web neskrýval své nadšení. „Je to velká chvíle pro klub,“ říká.

Vítkovice zvítězily v rámci pondělního šestého zápasu čtvrtfinálové série na ledě Komety Brno 4:3 v prodloužení a po dlouhých dvanácti letech postupují do semifinále play off.

Navzdory průběhu v minulých utkání to ale v šestém zápase byla lepší Kometa, která si zkrátka vypracovala větší šance ke skórování a byla aktivnější. Gólový účet zápasu otevřel po necelých sedmi minutách Roberts Bukarts.

První třetina tedy výsledkově patřila Vítkovicím, na začátku druhé periody ovšem domácí rychle srovnali zásluhou Jakuba Fleka a Zdeňka Okála. 40 vteřin před koncem prostřední části nicméně na 2:2 srovnal opět Bukarts.

V čase 41:42 strhl vedení na stranu Vítkovic Jakub Stehlík, který si tak ve dvaatřiceti letech připsal první gól v kariéře v extraligovém play off. O necelé dvě minuty později každopádně propálil vše Tomáš Kundrátek a bylo opět srovnáno.

Rozhodnout tak muselo až prodloužení, které po 16 minutách a 22 sekundách rozhodl bývalý hráč Komety Brno Peter Mueller. „Jak symbolické,“ psali vítkovičtí fanoušci po zápase na sociálních sítích.

Pro klub je to velká chvíle

Americký čtyřiatřicetiletý forvard vsítil dva vítězné góly ve dvou po sobě jdoucích zápasech a stal se tak nejen klíčovým článkem ostravského celku, ale také jednou z největších hvězd této čtvrtfinálové série.

„Je to skvělý pocit! Byla to bitva mezi chlapy, mezi týmy. Musíme Kometě přiznat kredit za to, jak tvrdě hráli a bojovali. Ale my se nevzdávali, stále jsme tlačili. Jsme rádi za výsledek, a že jsme se prosadili v přesilové hře, protože naše přesilové hry nebyly takové, jaké jsme je chtěli mít. Ten gól byl hodně důležitý,“ řekl Mueller v rozhovoru pro klubový web.

„Tohle byl první kopec, na který jsme museli vyšplhat. Soustředíme se teď na další sérii. Je to velká chvíle pro klub. Celou sezonu se o něco snažíme a není to jen tato jedna série. Musíme se po této sérii dát dohromady a soustředit se na tu další,“ dodal.

Po rozhodující trefě se Mueller pochopitelně radoval spolu s dalšími vítkovickými hráči, od fanoušků Komety si však vysloužil pískot.

„Nosil jsem ten dres čtyři roky a tohle město bylo čtyři roky mým domovem, ale můj nový domov je teď v Ostravě. Fanoušci i celý klub mě přijal s otevřenou náručí. Před prvním zápasem, který jsem tady odehrál, mě přivítali potleskem, což bylo krásné. To, že jsme dali gól, bylo skvělé pro nás, ale pro ně zklamáním takže jsem určitě nečekal, že by mi tady někdo fandil,“ uzavřel.

Zdroje: Tipsport Extraliga, HC Vítkovice Ridera

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené