Bojové sporty
Bojovníci milují ledovou vodu. V řece se tvoří nezlomná mysl, upřesňuje ledový muž
Do profesionálního světa stále více prostupuje trend otužování. Do ledové vody se z důvodu regenerace, mentálního tréninku, posouvání hranic diskomfortu či jen pro dobrý pocit ze sebe samého noří ti nejlepší světoví sportovci. Svými “zamrzlými” činy inspirují třeba i bojovníky MMA, kteří si zimní venkovní koupání také do sytosti užívají.
Do profesionálního světa stále více prostupuje trend otužování. Do ledové vody se z důvodu regenerace, mentálního tréninku, posouvání hranic diskomfortu či jen pro dobrý pocit ze sebe samého noří ti nejlepší světoví sportovci. Svými “zamrzlými” činy inspirují třeba i bojovníky MMA, kteří si zimní venkovní koupání také do sytosti užívají.
Regenerace po náročných trénincích, zlepšení kvality spánku, urychlení metabolismu a spalování tuků či zlepšení kognitivních funkcí mozku. To je jen základní výčet několika skvělých benefitů, které vám zajistí pravidelné krátkodobé ponory do ledové vody.
Že si nedokážete představit se v mrazivém únorovém ránu postavit na břeh řeky, svléknout se do plavek a představa ponoření se do ledové vody vám způsobuje strach a odpor? Seznámení se s ledovou vodou by mělo být pro každého pozvolné.
„Není to o tom ihned skočit do ledového rybníku,“ upozorňuje kouč otužování a český ledový muž Libor Mattuš. Začít se podle něj má pozvolna, pravidelným poléváním či namáčením končetin studenou vodou doma, později studenou sprchou. „Na pocit chladu si brzy zvykne každý a z nepříjemného pocitu se stane příjemný,“ prozrazuje.
Otužování prostupuje i do světa MMA. Bojovníci i jejich týmy si uvědomují blahodárné účinky, které na lidský organismus chlad má.
„Otužování má pro tělo mnoho fyzických benefitů, já osobně ale považuji za vůbec nejdůležitější přínos tu psychickou rovinu. Otužování mě naučilo zklidnit organismus pod velkým stresem, což koupel v ledové kádi rozhodně je, za pomoci vlastního dechu. A právě v tom vidím největší přínos pro bojovníky,“ říká přední český trenér André Reinders, který stojí za úspěchy oblíbených českých bojovníků Michala Martínka, Miloše Petráška či Terezy Bledé.
Po intenzivním tréninku nebo dokonce zápase pomáhá ledová vana skvěle od bolesti svalů.
„Pravidelné využívání chladové terapie snižuje v těle míru nadměrného chronického zánětu, který se jednoduše tvoří v období stresu, ať už mentálního nebo fyzického. Chronický zánět je nebezpečný tím, že dlouhodobě a nenápadně nahlodává tkáně a urychluje stárnutí. Chladová terapie tak pomáhá nejenom s akutní regenerací, ale také s dlouhodobým managementem energie, psychiky a celkového zdraví,“ dodává Libor Mattuš, biohacker a kouč otužování, který s ledovými ponory v minulosti radil i aktuálně nejúspěšnějšímu českému bojovníkovi Jiřímu Procházkovi.
S oblíbeným samurajem aktuálně pracují na regenerativní kůře, která má urychlit regeneraci po zranění ramene.
„Můžu říct, že otužování je součástí mého života. Výborné na posílení imunity, výbornou regeneraci, což jako sportovec potřebuju, zlepšuje mi to spánek, chuť do těžkých tréninků a samozřejmě i duchovní stránka a očista má svou hodnotu. Dokážu se uvolnit a ponořit sám do sebe, soustředit se nad dech, což je velká regenerace pro tělo i mysl,“ říká bývalý šampion střední váhy OKTAGONU Samuel Pirát Krištofič.
Ten plave v ledovém rybníce nedaleko svého domova i několikrát týdně.
Právě zdravý návyk a součást svého života si z otužování vytvořili i další bojovníci, kteří si bez kontaktu se studenou vodou už neumí představit svůj den.
„Je to pro mě dokonce něco, bez čeho bych se neobešel. Ledová voda zvedá hladinu dopaminu, cítím se hned ráno lépe, nabuzený do celého dne. Vedle toho to samozřejmě buduje disciplínu, překonává strach a bolest, zlepšuje spánek a má i pozitivní vliv na regeneraci. Samozřejmě se mi do té vody kolikrát nechce, ale jde o překonávání sebe sama, o budování disciplíny. Ledová voda z vás dělá odolnějšího a silnějšího člověka. Ten pocit potom je k nezaplacení. Je to takový chvilkový pocit nesmrtelnosti,“ říká s úsměvem Matěj Kuzník, který se v posledních měsících našel v tématech biohackingu.
A souhlasí i jeho týmový parťák z Reinders gymu Jan Malach. „Zdravotní benefity otužování jsou už hodně známé. Vedle toho mi ale ledová voda pomáhá upevňovat disciplínu. Člověku se v mrazu samozřejmě do ledové vody nechce, ale vlezeš tam a ten pocit po tom je skvělý. Ten mentální odpočinek a budování disciplíny jsou za mě opravdu důležité,“ doplňuje Malach, jemuž se přezdívá Král Severu.
Právě ve své domovině pod Ještědem je na sníh, led a chlad zvyklý ještě častěji a ve větší míře, než jeho kolegové v Praze.
Právě disciplínu, budování mentální odolnosti a psychické aspekty chladové terapie zmiňují i další bojovníci jako ten nejdůležitější benefit.
„Chladovou terapii si můžeme představit jako takovou posilovnu pro nervovou soustavu a hormonální systém. V ledové vodě nám jde vlastně o život, lidská mysl se tak dokáže dostat do přítomného okamžiku a plně se soustředit na nastalo situaci. Je to tedy správný mentální trénink mysli bojovníka, který se v nadcházejícím zápase také bude muset plně koncentrovat na zápas. Správné dýchání a chlad jsou primárními nástroji mentálního tréninku, který stále častěji prostupuje do světa profesionálního sportu. Zima a potápění v ledové vodě je pravidelným mentálním tréninkem třeba u amerických speciálních jednotek Navy SEALs,” dodává závěrem Libor Mattuš.
Zdroj: Libor Mattuš
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Rekordní posila za miliony i nákladná rekonstrukce stadionu! Tradiční ligový klub začíná masivně investovat
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavii čeká smrtící týden. Nesmírně náročný trojboj může hodně napovědět o zbytku podzimu
-
Chance Ligapřed 5 dny
Zažije česká liga velký návrat bývalého esa, které hrálo za Slavii či Baník? Rozhodne se v příštích dnech, otázkou je však současná kvalita hráče
-
Fotbalpřed 3 dny
Martin Hašek konečně ví, kde bude hrát v této sezoně. Už má i podepsaný kontrakt