Hokej

Blümel a další: Nedvěd jmenoval tři náhradníky, kteří také odletí do Pekingu!

Petr Nedvěd oznámil tři nová jména, která rovněž poletí na zimní olympijské hry do Pekingu, a kteří budou k dispozici Filipu Pešánovi. Zbylá tři místa v širším kádru našeho reprezentačního výběru prý zatím nevyužije. O které hráče se tedy jedná?

Matěj Blümel, David Tomášek a Jan Ščotka – tito hokejisté budou v Pekingu plnit roli náhradníku a budou tak čekat na svou příležitost. Do turnaje zasáhnou, pakliže se ze základní sestavy někdo zraní nebo nenakazí koronavirem.

Podle posledních informací tito hráči nebudou muset být izolováni od zbytku týmu, nicméně i tak budou muset bydlet mimo olympijskou vesnici, tedy na hotelu.

Blümel v aktuálně probíhajícím ročníku odehrál v pardubickém dresu 40 zápasů, ve kterých si připsal jedenáct gólů a u dalších jedenácti asistoval.

Ščotka momentálně působí ve finské Jyväskyle, kam přestoupil z Litvínova. Ve Finsku doposud zasáhl do pětatřiceti zápasů a navzdory tomu, že si zatím připsal pouze dva kanadské body za dvě asistence, působí v týmu už ve své první sezóně ve funkci kapitána.

Tomášek je zase nedílnou součástí sestavy Chabarovsku. Po sedmačtyřiceti odehraných zápasech na svém kontě má 21 kanadských bodů (9+12).

„Jednání s nimi musím hodnotit velice pozitivně. Stejně tak i s manažery. Nikdo jim do toho nechce házet vidle, i když je to v uvozovkách jen taxi squad. Všichni to podpořili i za těchto podmínek,“ prohlásil Nedvěd ve svém vyjádření, jehož slova cituje server iDnes.

„Všichni tři kluci měli zájem jet i jako náhradníci, s manažery klubů to bylo úplně stejné. I když Ščotka, Tomášek a Blümel budou jen náhradníci, žádný z manažerů jejich klubů jim do toho nechtěl házet vidle, a naopak je podpořili,“ doplnil.

Zdroje: Český hokej, iDnes, Eliteprospects

Hokej

Lotyšsko se dotáhlo na Česko, když ve vypjaté bitvě těsně porazilo Norsko

Souboj Lotyšska a Norska na Mistrovství světa ve Finsku nabídl zajímavý souboj. Lotyšsko se spoléhalo především na své hvězdy z NHL jako třeba Balcers a Merzlikins, na straně Norska šlo o důvěru ve zkušené hráče. Odehrála se nakonec těsná bitva, kde zvítězili Lotyši.

Lotyšsko si určitě nepřálo, aby první třetina dopadla jako v duelu s USA, kdy obdrželi 3 branky. Naopak chtěli napodobit začátek zápasu s Finskem, kdy první třetinu vyhráli 1:0. Podobně jako proti Finům začali i proti Norům.

Po 15 minutách hry se ozvala první gólová siréna, když se po asistenci Balcerse a Keninše prosadil Rodrigo Abols. Skvěle se zorientoval u levé tyče norské brány a poslal Lotyše do vedení.

Minutu a dvacet sekund před koncem však došlo ke srovnání. Po skvělé norské kombinaci, kdy došlo k naprostému rozložení lotyšské obrany, se prosadil zkušený Mats Rosseli Olsen. Asistenci si připsal Rokseth a Hoff. První třetina skončila výsledkem 1:1.

Za vyrovnaného stavu začala druhá třetina, která se stala pro Nory osudovou. Po sedmi minutách došlo k lotyšské přesilovce 5 na 3. Nor Trettenes dostal 2 minuty za držení a Hoff rovnou 5 minut za podkopnutí, k tomu všemu byl vyloučen do konce zápasu.

Lotyšsko výhody využilo. Po sedmi minutách druhé třetiny se prosadil tvrdou ranou od modré Nikolajs Jelisejevs, asistenci si připsal Jaks a opět Balcers. Během přesilovky další branka nepadla. Avšak v 33. minutě se Lotyšsko dostalo do dvougólového trháku.

Sotnieks a Smons poslali puk na Robertse Bukartse, který si pohrál s pukem, od mantinelu si s ním vyjel mezi kruhy a tvrdě vystřelil. Jednalo se o gólovou střelu. Další branka ve druhé části nepadla. Druhá třetina byla vyrovnaná, co se týče střel, ale vyloučení rozhodlo o tom, že Lotyšsko získalo náskok.

Třetí třetina zápasu se zahájila se stavem 3:1 pro Lotyšsko. Norové se však nehodlali vzdát. Lotyšsko se také dopustilo faulu a Norsko toho využilo. Při výhodě a hře bez brankáře došlo ke snížení na 2:3. Ken André Olimb a Norstebo připravili gól, který si připsal Max Krogdahl.

Norsko se hnalo stále do útoku. Když se blížil konec zápasu, tak dokázal vyvíjet na Lotyše obrovský tlak, po kterém pouze vyhazovali na zakázaná uvolnění. Napětí přinesla poslední minuta, kdy došlo k vyloučení na obou stranách. Norové k tomu odvolali brankáře a hrálo se tedy 5 na 4.

Další branka však nepadla, nejblíže k ní byl Olimb, který přestřelil prázdnou branku v posledních sekundách, a Lotyšsko si proti Norsku přišlo díky výhře 3:2 pro 3 body do tabulky, kde se nyní nachází na pátém místě. Norsko kleslo na šesté místo.

Zdroj: ČT Sport

Hokej

Kanada nezastavuje, tentokrát se převalila přes Slováky

Ani parádní výkon Adama Húsky nepomohl Slovákům k výhře nad Kanadou. Pierre-Luc Dubois dovedl tým Kanady k vítězství. Slovákům se sice skvěle vydařila první třetina, ale pak jim bohužel došel dech. Kanada má tak skvěle nakročeno na vítězství ve skupině bez ztráty jediného bodu.

Od

Je těžké vydržet vzdorovat takhle silnému týmu, jakým je Kanada, Slováci vydrželi hrát polovinu zápasu výborný a vyrovnaný hokej. Pak už na Kanadu nestačili a nestíhali.

Je to škoda pro Slováky, kteří hlavně v první třetině předvedli bojovný a aktivní výkon. Na zeď v bráně Kanady Logana Thopsona byli Slováci krátcí.

První Třetina

Hned na začátku třetiny fauloval Rosandič, po jehož zákroku hráli Kanaďané přesilovku. Ve vlastním oslabení se objevil Slafkovský v šanci, kterou bohužel pro Slováky neproměnil. O pár minut později už byl v akci videorozhodčí, který potvrdil branku Kanady, když nahození Seversona srazil do branky bruslí Lowry a javorové listy tak vedly 1:0.

Ve třinácté minutě fauloval Roy a Slovensku to netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno. V šesti sekundách se podařilo dostat kotouč k Takáčovi, jehož střelu tečoval do branky Regenda. V první třetině už jsme toho moc vidět nemohli. Stav zápasu tak byl 1:1.

Druhá Třetina

Do druhé třetiny Slováci nevstoupili vůbec dobře, Rosandič hrál vysokou holí a dostal trest 2+2. První přesilovková formace javorových listů se v přesilovce prosadila a poslala tak Kanadu znovu do vedení. Branku vstřelil Pierre-Luc Dubois v čase 26:11. Nutno dodat, že nebýt brankáře Húsky, tak Slováci už by prohrávali delší dobu.

Zas a znovu to byl Pierre-Luc Dubois, který zakončoval, tentokrát v pádu, další akci Kanady. U branky mu asistovali Graves a Geekie. Slovenská reprezentace tak prohrávala už o dvě branky. Do konce druhé třetiny už se našim sousedům snížit nepodařilo a do třetí třetiny tak vstupovali s dvougólovým mankem.

Třetí třetina

Minutu po začátku druhé třetiny Lowry dostal nahrávku od Andersona, posunul kotouč na Sillingera, který kotouč poslal za Húskovi záda. V čase 51:08 šli tak Kanaďané do vedení už 4:1. V tento moment už bylo o výsledku zápasu prakticky rozhodnuto.

Kanaďané hodně tlačili na Slováky, což vedlo k dalším chybám slovenské obrany. Po přihrávce Cozense zakončoval Geekie a stav zápasu byl už 1:5. Do konce zápasu přišlo už jen několik šancí Kanady, ale všechny je podržel Húska. Slováci tak padli ve skupině už podruhé za sebou.

Zdroj: IIHF

Hokej

Slováci vyztuží defenzivu! Do Finska míří z Washingtonu Fehérváry

Slovenská reprezentace se na letošním mistrovství světa v hokeji dočká velmi zajímavé posily. Do Finska míří z Washingtonu obránce Martin Fehérváry, jenž má za sebou první kompletní sezonu v zámořské NHL.

Dvaadvacetiletý Fehérváry se vydal do Finska ve stejné době jako Michal Kempný, další ze zadáků Capitals, který naopak posílí český reprezentační výběr.

„Momentálně jsem ještě ve Washingtonu, ale za chvíli odlétám do Finska. Na kluky se velmi těším a jsem rád, že mohu pomoci. Pevně věřím, že uděláme nějaký dobrý výsledek,“ vzkázal slovenským fanouškům přes oficiální instagramový účet slovenského svazu.

Fehérváry, jenž hokejově rostl především ve Švédsku v mládežnických týmech Malmö a v sezoně 2018/19 hrál tamní nejvyšší soutěž v týmu HV71, poslední tři roky strávil za mořem v organizaci Washingtonu. Capitals si jej v roce 2018 vybrali ve druhém kole draftu.

První dvě sezony hrál především na farmě za Hershey Bears. Výkony v AHL zaujal natolik, že v aktuální sezoně odehrál svůj první kompletní ročník v NHL. V 79 zápasech se vedle plnění defenzivních úkolů projevil také jako velmi kvalitní střelec.

Zaznamenal hned osm branek, ke kterým přidal ještě devět asistencí. V play-off se mu však tolik nevedlo a Washington padl v úvodním kole s Floridou.

Velké zkušenosti má i se slovenskou reprezentací. Dvakrát hrál na mistrovství světa do 18 let a hned třikrát se představil na šampionátu do 20 let. Kapitán výběru z prosince 2018 má za sebou už také dva turnaje na seniorském mistrovství světa, na kterém hrál v letech 2018 a 2019.

Po příjezdu Fehérváryho bude mít slovenský tým na soupisce tři brankáře, osm obránců a dvanáct útočníků. Nominovat může ještě dva hokejisty.

Zdroj: IIHF, Instagram