Reklama

Blog MS: Vzpoura outsiderů! Začíná boj o záchranu výsledků i reputací

Čekal tohle vůbec někdo? Kdo by si sakra upřímně vsadil, že Švédi nedají Bělorusku ani jednu branku? Nebo že Kanada bude mít po třech hracích dnech nejméně vstřelených gólů ze všech účastníků? Dosavadní výsledky letošního šampionátu v Lotyšsku ničí favoritům veškeré iluze o světové špičce. Hokejovým expertům zase znehodnocují všechny předpoklady.

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Na jednu stranu je pravda, že jsme očekávali vyrovnané mistrovství světa, s daleko většími předpoklady to je možná větší překvapení, než tomu bylo v minulých letech. 

V předturnajové kompletní analýze už jsem psal, že letošní MS nebude mít favorita. To jediné začátek šampionátu ukazuje v celé své kráse, ačkoliv bych rozhodně nevsadil ani korunu svých poctivě vydělaných peněz na to, že to bude probíhat takovým stylem.

Kanada, Finsko, Švédsko, Česko. Tohle jsou týmy, které byly před šampionátem zařazeny do širší skupiny aspirantů na medailové pozice. Všechny tyhle týmy ale už během prvních dvou utkání hlásí ztrátu povinných bodů s papírově slabšími bojovníky.

Češi, Kanaďané a Švédové se do pondělního rána dokonce probouzeli úplně bez bodu! Jediný, kdo plní jakousi roli potenciálního favorita, jsou Rusové.

Ti by mohli navíc svou sestavu ještě umocnit, jelikož se po vypadnutí Washingtonu nahlas mluví o přesunu Dmitrije Orlova a Ilja Samsonova do dějiště šampionátu. Ze St. Louis pak měl mít do Lotyšska letenku už i Vladimir Tarasenko.

KANADSKÝ PRŮŠVIH

Asi se dá na jednu stranu pochopit, že v Kanadě seniorský šampionát neberou tak smrtelně vážně, jako je tomu třeba u juniorů nebo bojů o Stanleyův pohár. Přesto se nedá úplně pochopit, proč kanadský hokejový svaz poslal do Lotyšska doslova céčkový tým.

Mediální hokejoví znalci po celém světě s oblibou básní o tom, jak je hokej v Kanadě dál než kdekoliv jinde, a že by dokázali na světové úrovni konkurovat s jakkoliv poskládaným týmem. Jenomže najednou se stává z trochu obtížnějšího úkolu, uspět s papírově slabší sestavou, tak akorát náběh na největší národní ostudu v historii tohoto sportu.

Nejpyšnější národ, strůjce této kolektivní hry, utrpěl na úvod turnaje historickou porážku s Lotyšskem (0:2) a následně s mladým výběrem Spojených států schytal debakl (1:5). Naprosto nevídané, pro fanoušky Kanady logicky nepřípustné. 

Po druhé porážce to taky na sociálních sítích kanadského hokeje začalo docela solidně vřít. Ať už je na MS výběr Kanady jakýkoliv, pořád je to prezentace národních symbolů na dresech, se kterou se fanoušci zkrátka nehodlají ztotožnit.

Skutečně věřte tomu, že ne jen český fanoušek je náročný, a dokáže to svým reprezentantům dat pořádně sežrat.

BOJ O VÝSLEDEK I REPUTACI

Český tým je v podobné situaci jako Kanada, byť si můžeme trochu pro uklidnění taky přiznat, že máme nejspíš za sebou dva nejtěžší soupeře ve skupině.

Daleko více, než samotný výsledek nás však může trápit herní projev. Žádný sebevědomý mančaft s odhodláním přivézt z Rigy medaile, to jsme na ledě od mužů v dresu se lvem na prsou doposud neviděli. 

O černém koni turnaje s názvem Švýcarsko jsem už psal dříve. Pro mě tedy žádné překvapení, ačkoliv jsem spíš čekal výhru našich. Pro mnohé ostatní papírově silnější výběry, byl však v každém ohledu postup do čtvrtfinále víceméně jasnou záležitostí. V těchto dnech by měli spíš na klíčovou fázi turnaje ladit sestavu a sebevědomí.

Místo toho se elitní týmy začínají strachovat o historický výbuch. Taky český tým musí bezesporu zabrat. Jiná cesta prostě do čtvrtfinále nevede

Jak už kdysi prohlásil při posledním triumfu kapitán Tomáš Rolinek v roce 2010: „Nikdo nechce být podepsaný pod výsledkem, kdy se poprvé v historii nepostoupí do čtvrtfinále.

Nejde samozřejmě jen o výsledky, o celkovou reputaci a důvěru. Český hokej už před tímto šampionátem sedí několik let na hodně vratké židličce. Každý sebemenší neúspěch je rok co rok zdůrazňován víc a víc.

Devět přípravných vítězných zápasů je definitivně zameteno pod koberec. Teď se musí zvednout Pešánův tým z úplného dna. Začít od nuly. Začít sbírat první bodíky a zachraňovat jméno českého hokeje v kritickém rozpoložení.

Ten se sice aktuálně na slunci nevyhřívá, ačkoliv rozhodně nepatří ještě do stejné žumpy, kde se plácají hokejové adresy jako je například Itálie nebo Bělorusko.

NEVDĚČNÁ ROLE TRENÉRA

Reprezentace má na své soupisce 28 hráčů, nicméně tou nejsledovanější osobou je jednoznačně hlavní kouč Filip Pešán. Kouč, ve kterého polovina republiky věří a doufá jako ve spasitele, zatímco ta druhá ho už za svou arogantní pracovní povahu dávno odsoudila.

Jestli si však chce získat na svou stranu alespoň zbývající skupinu neutrálních fanoušků, nemůže se se svým týmem vrátit s historickým debaklem. Tohle je zkrátka nepřípustné, doživotně by mu tenhle řádek kazil docela slušný životopis.

Prostoru a času pro záchranu reputace mají všechny týmy ještě dost. Po třech hracích dnech však začíná všem docházet, že čtyři místenky do čtvrtfinále z jedné skupiny, nemusí být žádná pohodička.

Zdroj: IIHF, Český hokej, Hockey Canada

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. No asi si řekněme upřímně, že nebýt covidu, tak takový výsledky nejsou. Ta izolace na hotelu dělá hodně. I ten fakt, že nepřijíždí takový proud posil na který jsme zvyklí. a to nejen z NHL, ale i z evropských soutěží. Do toho se třeba promítl i fakt, že šampionát je po dvou letech a ty elitní evropské týmy se přece jenom za dva roky obmění více než za rok. Takže je více nováčků a tím i více týmové nezkušenosti s podobnými turnaji. To vše nahrává slabším týmům.

  2. Nám již nepomůžou ani všichni svatí zítra za sedum od Švédů a největší ostuda v historii českého hokeje je na světě.Příští rok se přihlásíme do skupiny Cé a budeme bojovat s Madagaskarem a Filipínama.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Historický okamžik! Skvělý šampionát Liama Kirka vynesl Brita až do NHL!

Když se podíváme na tabulky nejlepších střelců hokejových světových šampionátů za posledních deset let, najdeme na seznamu jména jako Jevgenij Malkin, Tyler Seguin nebo Nikita Kucherov.

Zase o krok blíž NHL! Evropský hokej, včetně Extraligy, mění pravidla 

Stejně jako se postupem času mění životní trendy, stejnou obměnou procházejí i pravidla ledního hokeje. Většinou to bývá tak, že hokejové trendy udává NHL, jakožto zástupce nejlepší ligy světa. Stejně je to i tentokrát.

Nachystejte si dresy. Mistrovství světa v para hokeji opět v Ostravě!

Po dvou letech se znovu uskuteční domácí šampionát v para hokeji. Minulý turnaj zaznamenal rekord v počtu diváků a přímý přenos se vysílal v USA během play-off NHL.
Reklama