Spojte se s námi


Hokej

Blog MS: Riga jen pro fanoušky z netradičních destinací. Televizní publikum exceluje!

Pivo bez alkoholu či oblíbený oběd bez špetky soli. Chápu, že nezačínám příliš hokejově, nicméně se pouze snažím najít srovnatelnou kombinaci hokeje bez diváků. Ve zkratce by stačilo napsat, že to prostě není ono.

Publikováno

dne

Pivo bez alkoholu či oblíbený oběd bez špetky soli. Chápu, že nezačínám příliš hokejově, nicméně se pouze snažím najít srovnatelnou kombinaci hokeje bez diváků. Ve zkratce by stačilo napsat, že to prostě není ono. Alespoň nějaké lehké dochucení atmosféry s názvem “MS na tribunách” konečně dostaneme. Možná by to většině z nás mohlo být víceméně ukradené, ale i ten televizní přenos má o něco živější atmosféru, když jsou na hokeji diváci. 

Zdroj: Eric Flexyourhead, Flickr, CC BY 2.0

Nejen živější, ale i sledovanější. Důkazem toho jest naše extraliga. I přes zákaz diváků na tribunách měly televizní přenosy paradoxně rapidně menší čísla u obrazovek. Hokej bez diváků letos prostě netáhnul ani u televize.

Přesné výsledky celosvětové sledovanosti tohoto šampionátu bohužel v rukávu nemám. Je však otázka, jestli případná nižší čísla budou mít více za vinu to, že se hraje v kostelní atmosféře, nebo to bude hubenějšími soupiskami, co se hráčů NHL týče. 

V České republice je však sledovanost letošního MS na poměrně slušné úrovni. Jak uvedl šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba na svém Twitteru, utkání mezi Itálií a Kazachstánem se těšilo většímu zájmu, než nejsledovanější utkání finále Extraligy.

Sobotní duel mezi Slovenskem a Dánskem měl v našich končinách větší úspěch než letošní finále fotbalové Ligy mistrů. I když sám věřím tomu, že pokud bychom postavili do tohoto souboje obě události na neplacený kanál, byl by tento výsledek pravděpodobně odlišný. 

VĚŠTECKÁ KOULE RENÉHO FASELA

Odhadovat výhledově situaci dopředu se ukázalo v době pandemie jako naprosto nevyzpytatelná disciplína. Ještě týden před samotným šampionátem viselo ve vzduchu ohledně tohoto tématu spousta otazníků. Prezidentovi IIHF (Mezinárodní hokejové federace) René Faselovi se však předpověď vyplnila.

Překvapilo by mě, kdyby se v průběhu prvního týdne hrály zápasy s diváky. Věříme, že by se situace mohla změnit od čtvrtfinále,“ uvedl šéf mezinárodní hokejové scény v rozhovoru pro RTSsport pár dní před šampionátem. 

Pokud by se chtěl svými slovy chvástat, mohl by teď prohlásit něco jako: „Já jsem vám to říkal!” To i přesto, že pořadatelé na začátku MS po vládním jednání lotyšského parlamentu tento sen prakticky definitivně vyloučili.

Je tu však spousta ověřených případů po světě, kde je jasně ukázáno, že to všechno může i v této složitější době fungovat. Stačí se podívat na záznamy nedávného finále KHL či momentální atmosféry v některých organizacích NHL. Počty diváků na tribunách se během sezóny vyšplhaly klidně i k 15 tisícům.

Určitě se nedá říct, že by na těchto místech pandemie neexistovala. Záleží však konkrétně na jednotlivém přístupu. Někdy platí známe zlaté pravidlo: „Když se chce, tak to jde!

MŮŽE FANDIT PORTUGALSKO ČI VATIKÁN

Není to však jen u nás, kde za každou sebemenší vstřícností, musíme zákonitě hledat nějaký ten háček.

https://www.facebook.com/103690357904694/posts/305782701028791/?d=n

S žádným hokejovým svátkem, kde se s radostí a úsměvem na tváři potkají během sportovní války fanoušci z různých koutů světa, moc nepočítejte. Tahle vzácná výjimka se bude tykat spíš domácích příznivců. 

Smůlu má i český fanoušek, který by musel po příjezdu do Lotyšska strávit 10 dní v karanténě. Že je třeba naočkovaný? Prodělal koronavirus? Smůla! I přes poměrně stabilizovanou situaci v naší České republice je zdejší fanoušek s PCR testem označován lotyšskou vládou za mimořádně nebezpečného jedince. 

Logika? Opět neexistuje. Na to jsme si už ale trochu zvykli.

Šéf organizačního výboru MS Edgars Buncis na tohle téma uvedl, že aktuálně mohou do Lotyšska přijet pouze fanoušci z Portugalska, Vatikánu a Velké Británie. Tomu říkám Jackpot!

Celkově se do Riga Arény podívá na hokej 2660 fanoušků (celková kapacita 10300), do Olympijského sportovního centra 1058 (celková kapacita 6000). My tady u nás říkáme: „Lepší, než drátem do oka”.

Žádná elektrizující atmosféra se však tomto počtu čekat rozhodně nedá. Sám si vzpomínám, kdy jsem byl na finále Extraligy mezi tisícovkou vyvolených v publiku. Za sebe však rozhodně mohu říct, že kdo miluje hokej, tak si to asi užije i tak. Ačkoliv je jasné, že ze svých nároků na nezapomenutelný zážitek bude muset trochu ubrat. 

ZADARMO TO NEBUDE

Už před šampionátem padl verdikt, že celá letošní hokejová show, nebude v Rize za žádných okolností výdělečná. K ceně vstupenek bude asi každá země nahlížet trochu rozdílně, v závislosti na konkrétní ekonomické situaci. 

CENY VSTUPENEK NA MS V RIZE
Zápas ve skupině110 € – (2800 Kč)
Čtvrtfinále165 € – (4210 Kč)
Semifinále220 € – (5610 Kč)
Zapas o bronz260 € – (6630 Kč)
Finále340 € – (8670 Kč)

Alespoň částečně se samozřejmě chtějí organizátoři na této příležitosti zahojit. V konečném součtu to však bude pravděpodobně jen na částečné zalepení finančních ztrát. Takhle částka vlastně nakonec nejspíš ušetří bankovní konto IIHF, které by mělo letošní ztráty alespoň částečně organizátorům kompenzovat. 

Když to vezmeme kolem a kolem, určitě jsme všichni rádi, že už nebudou kartónoví diváci v decibelové přesile. Hokejisti zase budou určitě vděční, že jim za ty krásné akce alespoň někdo zatleská, a maskot Spiky se dočká interaktivního publika.

Zdroj: IIHF, Twitter

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.