Reklama

Blog MS: Pozitivní obrat nálady i výsledku je na světě. Pocit hanby nakonec patří Švédům 

Nervy vyloženě na pochodu, drama zase jako od Shakespeara. Česká republika má za sebou zápas, který snese i ty nejpřísnější měřítka vyřazovacích bojů. Často označujeme základní skupiny MS jako povinnost, či přípravu na tu nejdůležitější část šampionátu. Letos se však už od čtvrtého zápasu hraje prakticky o všechno. 

Zdroj: Jan Beneš, Český hokej

Dvě velké hokejové velmoci proti sobě. Švédsko, jakožto jeden z nejstabilnějších členů absolutní špičky, co se mezinárodní scény týče, proti němu malá země ze středu Evropy, považovaná hokejovým světem za vymírající druh v rámci elity.

Už před zápasem bylo jasné, že jeden z těchto reprezentačních výběrů nejspíš zažehná mezinárodní skandál, zatímco ten druhý bude muset do svých realizačních týmů zapojit i matematiky, kteří vypočítají určité matematické rovnice posledních nadějí na postup do čtvrtfinále.

Po čtyřiceti minutách vedou Švédi 2:0, oro mnohé hotovo! Na sociálních sítích se už opět píše o kolosální ostudě s chladným obličejem Filipa Pešána. Redaktorské deníky předepisují první titulky, kde se snaží popsat co nejtrefněji do pár slov co nejbulvárnější titulek, aby jejich články ovládly čtenářské žebříčky, když už to ten Pešánův výběr má tak hezky suverénně našlápnuto pos*at.

Jenomže znovu se ukázalo staré odvěké pravidlo, že hokej se hraje 60 minut. I Rocky ve své legendární sérii Silvestera Stallona proslavil své filmy větou: „Není konec, dokud nezazní gong!

ČISTOKREVNÉ ZMRTVÝCHVSTÁNÍ 

Jedenáct třetin stálo na MS v podání našeho týmu, dalo by se říct, za starou bačkoru. Doslova utrápené dva body s Běloruskem křičely zoufalstvím. Těžko říct, jestli se hokejisté, trenéři a ostatní kolem týmu prezentovali před médii i přes všechny dosavadní nezdary nabuzeným dojmem, aby uklidnily rozvášněné fanoušky, nebo opravdu v hloubi duše věřili a věděli, že jeden okamžik může zlomit jeden nepovedený zápas, potažmo celý šampionát. 

Až bude jednou Jonathan Frakes ve svém oblíbeném pořadu vyprávět upoutávku na příběh v legendární sérii Věřte, nevěřte, vy už nejspíš budete vědět, jestli se tento příběh skutečně stal, nebo to bylo jen dílo z fantazie scenáristů.

Tohle my zatím nevíme. Těžko můžeme označit tento povedený mini-úsek jako spásu českého hokeje, nicméně si můžeme napříč všemi fanoušky i bručouny přiznat, že se nám všem dýchá o trochu lépe.

Kdepak, opravdu nechci dělat z jedné podařené třetiny senzaci, kterou bychom mohli srovnávat jen se zázrakem na ledě v podobě výkonu amerického univerzitního týmu na olympiádě v Lake Placid.

Ale ruku na srdce, tahle jedna třetina otočila pocit, ale i průběžný výsledek z letošního MS doslova o 360°. Najednou jsme se díky extrémně nezvyklým výsledkům papírově slabších týmů dostali z chvostu tabulky na postupové místo do čtvrtfinále, navíc máme před sebou takové povinnosti, jako jsou zápasy s Velkou Británií a Dánskem.

Samozřejmě jsem si vědom, že letošní šampionát je naprosto odlišný od těch ostatních a stát se může opravdu cokoliv. Už v minulosti jsme říkali, že v hokeji je možné všechno, až letos však tohle tvrzení nabralo zcela jiný rozměr. 

Specialisty matematických výpočtů pošleme raději Švédům, vnitřní síla českého týmu si v žádném případě nesmí dopustit úvahy, co by mělo za následky případné klopýtnuti s jedním z outsiderů. 

To by totiž mohlo taky teoreticky vrátit žlutou armádu zpátky do hry, i když samozřejmě vyhraný vzájemný zápas nám dává desetinné známky v celkovém bodování navíc. Není ve sportu však nic jednoduššího, než mít osud ve svých rukách.

ŠVÉDSKÁ NOČNÍ MŮRA

Titulky, na které už redakce žhavily laserové paprsky svých tiskáren, patří nakonec do novinových plátku ze země Tre Kronor. Jsou to Švédi, kteří o svém vystoupení mluví jako o totálním kolapsu. 

Země hokejem zaslíbená schytala už v prvních dvou zápasech těžké rány od Dánska a Běloruska. Třetí třetina zadupala hrdé Švédy pod povrch hokejového světa. Z aspirantů na medaile jsou náhle zpráskaní psi.

S Velkou Británií by měli Švédové zápasy zvládnout. Už jenom z pocitu povinnosti, aby se jim do zaslíbeného království necestovalo za pár dní ještě hůř. 

Matematicky, pokud budou vítězit už jen týmy, které na to měly před turnajem předpoklad, mohou s pořádnou porcí štěstí ještě do vyřazovacích bojů proniknout. Dá se s nadsázkou očekávat, že Bělorusko, Británie a Dánsko ve finálním tažení favoritů, kteří budou dohánět ztráty, postupně odpadnou.

Velkou roli v postupovém schématu pak sehrají Slováci. Ti měli skvostný start do turnaje, vyklepali i sbornou. Body s Dánskem je mohou uklidnit. Pak už s nimi totiž los základních skupin nebude mít takové slitování. 

Čistě teoreticky se nejspíš stane, že závěrečný souboj České republiky a Slovenska bude neoficiální forma osmifinále. Našemu týmu stačí hrát hokej a může být v klidu. Švédové pak musejí ještě k hokeji počítat kombinace ostatních výsledků, aniž by jedinkrát zakopli. 

I tak jsou poměrně blízko historickému propadu, který od zavedení stávajícího systému v roce 1992 nezažili. Faktem taky zůstává, že jisté nemá v této skupině ještě nikdo vůbec nic. Nakonec z toho budou pořádné šachy, kde by se kouč českého týmu se svým proslaveným kamenným výrazem, stal třeba i hrdinou. 

Zdroj: IIHF

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené