Reklama

Blog MS: McDavid je ze hry o Stanley Cup. Mohl by spasit Kanadu?

Pokud si kanadští hokejoví činovníci mysleli, že je jejich hokejový svět natolik vpřed, že pošlou na světový šampionát “céčkový” výběr, který bude plnit důstojnou roli, šeredně se spletli. Po třech úvodních porážkách na šampionátu, potřebují živou vodu. Jedna by tu možná byla.

Zdroj: Connor Mah, CC BY-SA 3.0

Výsledek na světovém šampionátu neurčují pouze ti, kteří se ho přímo účastní, ale taky ti, kteří mančaft skládají. V neposlední řadě taky ti, kteří z různých důvodů svou účast nakonec odmítnou.

Dá se asi pochopit, že život v bublině nikoho dlouhodobě nebaví. I to má možná letos lví podíl na podivných výsledcích v rámci mistrovství světa.

Pak je tady ale samozřejmě jistá zodpovědnost. Zodpovědnost k fanouškům, kteří hokej sledují, sponzorům, kteří hokej dotují, nebo zodpovědnost za výsledky samotné. 

Hokej na mezinárodní scéně je ostře sledovaná záležitost. Je pravda, že se za mořem zdaleka nerovná olympijským hrám za účasti hráčů z NHL či Světovému poháru. Ale pořád to na danou reprezentaci vrhá nějaké světlo, které vidí zbytek světa.

To si Kanaďané v posledních letech uvědomili, když začali na MS zvát hráče, kteří budou plnit důstojnou roli země javorových listů, která nám tuhle nádhernou hru vymyslela. Na jejich představení se začalo tradičně koukat s nadšením.

Letos zvolili přece jen trochu odlišnou cestu a hned je z toho neuvěřitelný výbuch. Nejhorší start Kanady v dějinách světových šampionátů. Tři odehrané zápasy – nula bodů – dva vstřelené góly. 

Co hůř, hrdý hokejový národ ztratil zápasy s výběry jako je Lotyšsko či Německo. Všem je tak jasné, že pokud chtějí odvrátit totální ostudu, musejí rychle najít řešení.

JEDINEČNÝ SPASITEL

Možná jedno z nich právě vstřebává těžké chvíle v Edmontonu, jen několik hodin po vyřazení z prvního kola Stanleyova poháru. Kanada by na mistrovství světa skutečně potřebovala, aby je teď spasil skutečný hokejový bůh.

Jednoho takového v zásobě má. Jmenuje se Connor McDavid.

Je to jednoznačně napříč celým hokejovým světem nejlepší hráč na planetě. To ostatně v letošní sezóně jasně potvrdil, když za běžných okolností s průměrným týmem nasbíral v 56 zápasech úctyhodných 105 bodů za 33 branek a 72 asistencí.

No a právě takový bodový příděl by mohl spasit letos absolutně nevýraznou Kanadu na MS. Hráč, který je natolik rozdílový, že dokáže táhnout celý tým. Dokáže ze spoluhráčů kolem sebe dělat skvělé hokejisty.

MÁ TO HÁČEK?

Odpověď zní – má. Může jich být hned několik.

Tím prvním je možná únava spojená s nepříjemným a rychlým koncem náročné sezony. McDavid moc věřil a doufal, že letos dokáže se svým týmem dojít konečně daleko.  

Jenomže hokejový osud je nevyzpytatelný, k vysněnému poháru se Edmonton ani nepřiblížil.

Druhá otázka zní, jak moc by kanadský svaz tuhle spásu po McDavidovi zběsile vyžadoval. Že svou nominaci hráčů na MS prokaučovali, to si pravděpodobně už teď moc dobře uvědomují. V jejich zájmu by mělo být prioritou napravit tenhle průser rychleji, než bude úplně pozdě.

Jenomže třetí háček je v tom, že ono už vlastně pozdě být může. Musíme si uvědomit, že ihned po příletu do Rigy by čekala na tohoto kanadského kouzelníka nekolikadenní povinná karanténa. Jestli by to byly tři dny samotky na pokoji nebo následně ještě další, než by se mohl zapojit do hry, je otázka.

Pravdou je, že Rusové taky v pondělí oznámili tři posily ze zámoří. Jenomže ti jsou na šampionátu v trochu odlišné situaci. Postup do případného čtvrtfinále je na rozdíl od Kanady více než pravděpodobná záležitost.

Klidně by se tak mohlo stát, že než se McDavid stihne zapojit do hry, zbydou už Kanaďanům jen oči pro pláč. 

Tyhle detaily možnému senzačnímu přesunu této hokejové superstar do dějiště šampionátu příliš nenahrávají.

Odlišně na tom může být jeho kolega z útoku Leon Draisaitl. Němci mají za sebou na MS famózní start, boj o medaile je pro ně pravděpodobně brzká budoucnost. Tohle jméno by se tak zřejmě nabízelo mnohem víc.

Zdroj: IIHF, NHL, Livesport 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené