Hokej
Bettmanova Arizona visí nad propastí, z úspěšného byznysu je fiasko. Je na čase jít o dům dál?
Divoký trh kanadsko-americké NHL je v posledních letech v pohybu. V roce 2017 naskočila na velký hokejový kolotoč organizace Vegas Golden Knights, o čtyři roky později se přidal Seattle Kraken, jakožto 32. tým NHL.

Divoký trh kanadsko-americké NHL je v posledních letech v pohybu. V roce 2017 naskočila na velký hokejový kolotoč organizace Vegas Golden Knights, o čtyři roky později se přidal Seattle Kraken, jakožto 32. tým NHL. Nyní to vypadá, že se ledy v hokejových arénách znovu pohnou, protože Arizona Coyotes se zdá být jako neudržitelný produkt.
Vedení hokejové Arizony kousalo v posledních letech na sportovním kolbišti mnoho porážek, avšak ta několik dní stará z řad vlastních obyvatel je nejvíc bolestivá. Obyvatelé Tempe v referendu zamítli celkem tři návrhy na vybudování zábavní čtvrti v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, jejíž součástí by byla i nová aréna pro Coyotes.
Světlé začátky
Příběh původního Phoenixu Coyotes se začal psát v roce 1996, kdy třetím rokem vládnul komisař NHL Gary Bettman. Tenkrát byl klub Winnipeg Jets prodán investiční skupině v čele s Richardem Burkem a přestěhován do Phoenixu.
Právě Bettman tento velkolepý přesun podpořil. NHL byla v rozvoji, z hlediska byznysu se jednalo o geniální plán: „Phoenix vypadal jako svatý grál. Páté největší město podle počtu obyvatel ve Spojených státech. Důležité místo, které by se dalo zaplnit v rámci televizního vysílání NHL v USA,” komentuje na webu The Athletic tehdejší tah redaktor Eric Duhatschek.
Bettman byl do čela NHL dosazen, aby severoamerický hokejový produkt rostl. Co může být pro růst lepšího, než dostat jej co nejníže k velkému počtu potenciálních zákazníků? Společně s radou guvernérů nebylo kde couvnout. Celou situaci podpořila i slabá ekonomická situace v Kanadě.
Málokdo by to dnes řekl, ale původní myšlenka se začala vyvíjet skutečně skvostně. Phoenix Coyotes hráli v America West Areně v centru města, kterou sdíleli s týmem NBA Phoenix Suns. Na zápasy chodil plný barák, hokej byl zde na dobrém vzestupu.
Přesun, který začal ničit sny
To, že se jednalo především o basketbalovou arénu, byl jediný, ale v konečném důsledku možná zcela zásadní problém. Z jedné strany tribun nešlo vůbec vidět, přesun do jiného prostředí byla jen otázka času. V roce 2004 se tým přesunul do Gila River Areny v Glendale.
„Z Kojotů se stala telenovela. Přesun na předměstí Glendale byl katastrofou na mnoha frontách. Střídání majitelů a budoucích majitelů nebralo konce,” vzpomíná Duhatschek na začátek problémů.
Spirála majitelů se roztáčela, jednu dobu byl částečně vlastník také Wayne Gretzky. Přesto se stále nedařilo organizaci ekonomicky stabilizovat. Coyotes se dostávali do hlubší a hlubší dluhové pasti, až se nakonec po soudních sporech dostal klub do rukou NHL.
Komisař Gary Bettman se stal faktickým generálním ředitelem. A jelikož měl Bettman pro Arizonou vždy slabost, snažil se jí v nejslavnější hokejové soutěži udržet.
„Coyotes se tak vlastně stali Bettmanovou Bílou velrybou, jeho albatrosem, věcí, kterou nemohl pustit. Čím více lidí mu radilo, aby je nechal být a odešel někam jinam, tím neústupnější Bettman byl, že by měli zůstat,” komentuje redaktor The Athletic Bettmanovou posedlost.
Obětavost Bettmana nikam nevedla
Problémy klubu pokračovaly stále ve stejném duchu. V roce 2014 změnilo vedení organizace název na Arizona Coyotes. Se snahou, že přitáhne fanoušky z celého státu. Nic takového se ale nestalo.
V posledních letech už byla situace velmi zoufalá. Klub plnil minimální hranici platového stropu kontrakty hráčů, kteří z důvodu zranění už praktiky ukončili aktivní hokejovou kariéru.
V uplynulé sezóně hráli Coyotes v Mullett Areně pro 4.500 diváků v areálu Arizonské státní univerzity.
I tak stále existovala naděje na lepší zítřky. Sám Garry Bettman pro to udělal víc než dost: „Mělo jít o dočasné opatření na tři až čtyři roky, než tým postaví novou arénu v Tempe. Pravdou ale je, že Bettman by za žádných okolností nikdy neschválil podobné dočasné ubytování pro žádný jiný tým,” je přesvědčen Duhatschek.
Kde povedou další kroky z pouště?
Pro Coyotes obětoval šéf NHL mnoho času i peněz, aby je zachránil. Stále věřil tomu, že když zasadí organizaci do geograficky správného místa, bude z masy potenciálních zákazníků generovat zisky. Zmíněné referendum z uplynulého týdne však hodilo do všeho vidle.
A zdá se, že definitivně.
Aktuálně se v zámoří spekuluje, kam by se mohl klub přestěhovat. Z reálných uchazečů se nabízí Houston, Salt Lake City, Kansas City nebo Portland. Teoreticky je ve hře ještě Atlanta. Je však otázkou, jestli vstoupí NHL po dvou neúspěšných pokusech do stejné řeky i potřetí. Trh z hlediska počtu obyvatel je to bezesporu lákavý.
Jinak řečeno, nad Arizonou se smráká. Čím dál víc je jasné, že tady už NHL řekla po 27 letech poslední slovo. Nebo se to alespoň na všech frontách nabízí.
Jen pokud nemá šéf NHL v záloze ještě další nepochopitelný plán
„Kdyby udržení franšízy v Arizoně nebylo pro Bettmana takovou prioritou, člověk by si myslel, že lze bezpečně předpovědět, že je konec. Logicky, prakticky i finančně se toto poblouznění Arizonou vyčerpalo.
Ale jak znám Bettmanův způsob myšlení a jednání, nikdo by se neměl divit, kdyby se nepokusil, naposledy, vytáhnout dalšího králíka z klobouku a udržet tým v Arizoně,” ukončil zámořský novinář své myšlenky.
Zdroj: NHL, The Athletic

Hokej
Lotyšská pohádka skončila bronzovým koncem! Američany v prodloužení sestřelil obránce Rubins
Souboj o bronzové medaile na Mistrovství světa 2023 přinesl napínavou podívanou mezi Lotyši a Američany. Papírový outsider dvakrát v utkání vedl, ale v poslední části dokázali Američané otočit. Náskok neudrželi, a tak se rozhodovalo až v prodloužení.

Souboj o bronzové medaile na Mistrovství světa 2023 přinesl napínavou podívanou mezi Lotyši a Američany. Papírový outsider dvakrát v utkání vedl, ale v poslední části dokázali Američané otočit. Náskok neudrželi, a tak se rozhodovalo až v prodloužení. Během utkání se dvakrát prosadil Rocco Grimaldi a stal se tak nejlépe bodujícím hráčem turnaje, když překonal Dominika Kubalíka. Hrdinou zápasu se stal ovšem jiný hráč.
První úder zasadilo Lotyšsko, ale to Američany nezlomilo
Kdo by od zápasu o bronz čekal, že se bude jednat o klidný duel, tak by se hodně spletl. Lotyši ukázali, že se favorita opět nebojí a hrálo se před oběma brankami.
V čase 7:49 se otevřelo skóre, když v přesilové hře zakombinoval Martins Dzierkals a Rihards Bukarts, který poté před bránou našel osamoceného Robertse Bukartse. Bratrská kombinace zakončená gólem poslala domácí tým do vedení.
To ovšem papírovému outsiderovi dlouho nevydrželo, protože Američané šli okamžitě vpřed. Usadili se v útočném pásmu a po necelých dvou minutách vyrovnali. Rocco Grimaldi si najel do pásma z druhé vlny a obdržel puk na svou hůl. Svou střelu dokázal skrýt za blok hráčů a přitom přesně zamířit k tyči.
Střelec Grimaldi překonal Dominika Kubalíka a stal se nejlépe bodujícím hráčem na turnaji, když takto vstřelil svou šestou branku na letošním MS. Kromě těchto gólů zaznamenal ještě sedm asistencí. Večer by jej mohl ohrozit jedině John-Jason Peterka, jenž má na kontě 11 bodů.
Rihards Bukarts v 17. minutě ukázal, jak šikovné má ruce a jak dobře bruslí, když se mu podařilo dovézt puk až před bránu. Tam se sice pokusil i zakončit, ale neuspěl. Lépe si vedl jeho dorážející kolega Janis Jaks, a vrátil tak Lotyšsku vedení.
Do konce třetiny bylo ovšem opět srovnáno. I Američané ukázali, že umí zahrát přesilové hry. Perfektně si kombinací rozebrali bránící Lotyše a 57 sekund před koncem tvrdou střelou a svým druhým gólem Grimaldi vyrovnal. Asistenci si připsal Scott Perunovich a Matt Coronato.
Druhá třetina gól nepřinesla, ve třetí části Lotyši ukázali, že dohánět ztrátu také umí
V první třetině se týmy rozstřílely pořádně, ale ve druhé části utkání na to nedokázaly navázat. Fanoušci branku neviděli, a tak se mohli těšit, že závěrečná část bude lepší.
Američané dokázali ve druhé třetině přestřílet Lotyše 10:3, ale největší příležitost měl na své hokejce dnes aktivní Rihards Bukarts. Ta ovšem skončila u brankáře Caseyho DeSmithe.
Lotyšsko zaspalo vstup do poslední části a jeho soupeř se toho snažil využít, což se v čase 46:19 také povedlo. Od modré čáry pálil Dylan Samberg a hned dva Američané se pohybovali před brankářem Artursem Šilovsem. Puk zůstal v brankovišti a Coronato jej pohotově dorazil a poslal USA poprvé do vedení.
Tohle znamenalo pro Lotyše budíček. Začali hrát opět výrazně aktivněji, ale s ubývajícím časem nervozita rostla. Nicméně v čase 54:21 se přesnou pumelicí od modré čáry trefil Kristians Rubins a stal se lotyšským hrdinou.
Srovnávací branka dodala domácímu celku více sebevědomí a dostavila se také vlna nové energie. Poté se hra otevřela a šance se objevovaly na obou stranách. Dvě minuty před koncem Samberg nastřelil tyč.
Hrdinu Rubins vystřelil Lotyšsku historický úspěch
Po nerozhodném stavu 3:3 nastalo prodloužení, kde jediná branka měla rozhodnout. Po velmi aktivní třetí třetině se pokračovalo ve stejném tempu i v prodloužení.
Lotyšsku stačila minuta a 22 sekund, aby rozhodli o historickém úspěchu. Rubins, který Lotyšům vystřelil remízu, se prosadil i v prodloužení, když se trefil přesně bekhendem. Obránce Calgary Flames se tak stal dvojnásobným hrdinou.
Lotyšsko vybojovalo poprvé v historii medaili na světovém šampionátu. O to hezčí pocit to musí být, když společně s Finskem byli spolupořadatelem letošního turnaje. Američané smutní, protože se domů vrátí podruhé v řadě pouze se čtvrtým místem.
Zdroj: IIHF
Hokej
Finále Kanada vs Německo: Preview a tipy na sázení
Vrchol hokejového šampionátu je tady! Nedělní večer bude tradičně patřit finálovému souboji, do kterého se letos probojovaly reprezentace Kanady a Německa. Dokáže Kanada potvrdit roli favorita a získat zlaté medaile? Nebo Německo zaskočí dalšího velkého favorita a získá historický triumf?

Vrchol hokejového šampionátu je tady! Nedělní večer bude tradičně patřit finálovému souboji, do kterého se letos probojovaly reprezentace Kanady a Německa. Dokáže Kanada potvrdit roli favorita a získat zlaté medaile? Nebo Německo zaskočí dalšího velkého favorita a získá historický triumf?
Zatímco Kanaďané budou útočit na 28. titul mistrů světa, pro Německo znamená účast ve finále jistotu medaile po dlouhých sedmdesáti letech. Nikdy však nedokázali světový turnaj opanovat.
Kanada – cesta na turnaji
Hokejisté javorových listů skončili po základní skupině na druhém místě, s bilancí pěti výher a dvou porážek. Další bod ztratili v nájezdech se Slovenskem. Porážka proti silným Švýcarům se tolerovat dá, ale největší šok byl, když Kanaďané padli na nájezdy s Norskem. Na závěr skupiny si pak spravili chuť proti české reprezentaci.
Na čtvrtfinále cestovala Kanada do Tampere, přestože skončila v základní skupině lépe postavená než Finsko. Organizační země však jen využila výhodu domácího prostředí.
Nic jim to ale nebylo platné. Kanada jen potvrdila to, že finský celek nebyl na letošním šampionátu v nejlepším rozpoložení. Kanaďané zvítězili s přehledem 4:1, znovu si tak po roce zahrají o medaile.
V semifinále s Lotyšskem měli Javorové listy o něco větší problémy. Lotyši v utkání dokonce dvakrát vedli, po čtyřiceti minutách to ještě vypadalo na senzaci. V poslední třetině ale zlomila Kanada odpor soupeře.
ČTVRTFINÁLE
🇨🇦 Kanada vs. Finsko 🇫🇮
4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
SEMIFINÁLE
🇨🇦 Kanada vs. Lotyšsko 🇱🇻
4:2 (0:1, 1:1, 3:0)
Německo – cesta na turnaji
Naši západní sousedé nezačali na turnaji vůbec dobře. Na začátku prohráli hned tři zápasy proti Švédsku, Finsku a USA, ve všech případech o jeden gól. Papírově slabší soupeře ale měli teprve před sebou.
Proti Dánsku se už dostali na vítěznou vlnu, ve zbytku základní skupiny zvítězili čtyřikrát. Do play-off postoupili ze čtvrtého místa, díky čemuž schytali pro čtvrtfinále nejtěžšího možného soupeře.
Švýcaři si na turnaji počínali suverénně, nebylo moc indicií k tomu, že by měli Němci velkého favorita zaskočit. Přesto se tak nakonec stalo, Německo zvítězilo 4:1.
V semifinále pak Němci využili vítězné euforie k dalšímu velkému vítězství. Proti USA už prohrávali ve čtvrté minutě 0:2, přesto dokázali utkání zvrátit. V závěru 83 vteřin před koncem vyrovnal Noebels, v prodloužení pak dokonal dílo americké zkázy Tiffels
ČTVRTFINÁLE
🇨🇭 Švýcarsko vs. Německo 🇩🇪
1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
SEMIFINÁLE
🇺🇸 USA vs. Německo 🇩🇪
3:4 (2:2, 1:0, 0:1 – 0,1)
Nejbližší historie
Z posledních pěti vzájemných zápasů vyhráli čtyřikrát hokejisté Kanady, ve všech případech zvítězili minimálně o dva góly. Jen v roce 2021 vyhrálo na světovém šampionátu Německo 3:1. Poslední vzájemné měření sil se datuje k loňskému mistrovství světa, kdy vyhrála Kanada v základní skupině 5:3.
Nejpamátnější bitvou s Kanadou je pro Němce semifinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu v roce 2018. Senzační výhra 4:3 znamenala postup do finále, kde nakonec Němci padli s Ruskem.
Preview a tip na sázení
Kanada je papírově jasným favoritem, avšak Němci ukázali, že je není radno podceňovat. Už nechali za sebou Švýcarsko i Ameriku, což by čekal jen málokdo. Také proto kurz 1,65 pro Kanadu nevěští zcela jednoznačnou partii.
Na vítěze tip dávat tentokrát nebudeme. Zajímavé kurzy se ale nabízejí v kategorii počtu branek v utkání. Věříme tomu, že během šedesáti minut hry dají oba celky alespoň dva góly, ať už bude na konci utkání svítit na tabuli jakýkoliv stav.
Zdroj: MS v hokeji 2023
Extraliga
Nezůstat stát na jednom místě a dostat Indiány zpět na vrchol, zní z úst všech činovníků klubu plzeňské Škodovky
Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.

Hokejové Plzni se hrubě nepovedly poslední tři ročníky Tipsport extraligy, když jim pokaždé sezónu ukončil soupeř v předkole play-off. A tak především Martin Straka vycítil, že se v celém klubu budou muset dít velké změny.
Vedení klubu nejdříve zveřejnilo seznam hráčů, kteří se budou loučit s plzeňskou kabinou. Ztráty to byly velmi citelné, brankoviště opustil Miroslav Svoboda, který nově bude hájit branku finského Vassan Sport. Do mateřského Litvínova se vrátil bek Marek Baránek a změnu prostředí si vyžádal také Vojtěch Budík, i když s tímto faktem klub úplně nebyl ztotožněn.
„U Vojty Budíka mě zklamalo, že odchází. Byl dlouho zraněný, fyzioterapeut a kondiční trenér se o něj perfektně starali. Myslím, že nám to měl vrátit, ale rozhodnul se jinak,“ uvedl pro iSport na adresu beka boss Martin Straka.
V ofenzivní části také došlo k velkým odchodům důležitých hráčů. Po dvou letech míří zpět domů, tedy do Švédska, Ludwig Blomstrand, jiné extraligové angažmá šel do Mladé Boleslavi zkusit Filip Suchý. Obrovskou útočnou ztrátou je bezesporu odchovanec Petr Kodýtek, kterého si i přes zranění nohy vyžádal elitní finský klub Ilves. A v neposlední řadě vedení neprodloužilo smlouvu s tvrdým útočníkem Samem Bittenem.
První obrovská posila byla již vyřešena v průběhu sezóny a to v podobě návratu 32letého odchovance Škodovky Jakuba Lva. Jenže tím posilování jen tak nekončilo, v prvním květnovém týdnu bylo představeno hned 7 posil.
Poprvé se fanouškům představil 194 centimetrů vysoký slovenský brankář Samuel Hlavaj. Následující den přišla překvapivá posila do defenzivy, ale o to více zkušená a tou se stal Aleksi Laakso, jehož poslední působení sahá do finského Ässatu.
„Optal jsem se i českých hráčů, kteří hrají ve finské lize, a všichni mi Plzeň po hokejové stránce doporučovali,“ řekl Laakso pro klubový web při příchodu.
Poté se ze stadionu fotbalové Chelsea přihlásil 21letý útočník a odchovanec pardubického Dynama Ondřej Matýs. Další dvě nové akvizice přistáli před plzeňský zimák z Prostějova, z hostování se vrátil Daniel Malák a do útoku přišel Filip Jansa. V řešení byl i Jan Slanina, ale kvůli ‘‘zradě‘‘ se smlouvou ze strany Jestřábů do Plzně s největší pravděpodobností nezamíří.
Příjemné sobotní ráno všem fanouškům připravil Tomáš Dujsík, kterému se mimořádně povedla sezóna v Olomouci a vysloužil si tak tříletý kontrakt v Plzni. Zkušenosti do relativně mladého kádru přišel předávat 38letý centr Petr Jelínek.
„Dlouhodobě se v organizaci odvádí výborná práce a hraje se kvalitní hokej. Je to pro mě nová výzva,“ vychvaluje pro klubovou kameru plzeňský klub Petr Jelínek.
Letní přípravu s týmem také zahájili mladíci Marek Soukup a Adam Benák.
Nejspíše nejdůležitější posilu představilo vedení klubu v čele s Martinem Strakou v půlce měsíce května. Straka si totiž plácl se západočeskou společností, kterou je Autocentrum Jan Šmucler. Samotný majitel autocentra přebral 50 % podílu klubu.
„Martin je hokejovou legendou a hokeji rozumí jako málokdo, proto mu chceme pomyslně uvolnit ruce, aby se mohl více soustředit na sportovní záležitosti. Já s Miroslavem Bláhou budeme klub řídit po jeho obchodní a provozní stránce,“ říká pro web Škodovky nový vlastník Jan Šmucler.
Naopak u klubu skončil už bývalý obchodní manažer Rudolf Matějka.
Aby toho nebylo málo, Indiáni představili v tomto týdnu dva obrovské návraty do plzeňského prostředí. Z Kladna přišel velký srdcař Miroslav Indrák a z litvínovské Vervy si to namířil zpátky domů Petr Straka. A to zdaleka není vše, Vlasák se Strakou ještě totiž hledají v zahraničí rozdílového útočníka, takže fanoušci tohoto sympatického klubu ze západu Čech se mohou těšit minimálně na jedno další posílení.
Zdroj: HC Škoda Plzeň, iSport
-
Evropská ligapřed 4 dny
Pohárové počty: Na koho může narazit Sparta v bojích o LM? A kudy vede cesta pro Slavii, Plzeň a čtvrtý tým ligy?
-
Hokejpřed 4 dny
Češi ve čtvrtfinále narazí na USA, stěhují se do Finska. Jak vypadá pavouk Play-off?
-
Bojové sportypřed 1 dnem
Smolař vsadil na výhru Vémoly nad Kinclem půl milionu! Po zápase mu zbyly oči pro pláč
-
Bojové sportypřed 5 dny
Výzva Attily? Jsem debil, emigruju z republiky, vtipkuje Kincl. Šampion s Oktagonem nabídli pohled do zákulisí zápasu