Spojte se s námi


Motorsport

Bagnaia triumfoval na domácí půdě ve sprintu MotoGP! Lídr šampionátu Martín zahodil pódium

Úřadující mistr světa MotoGP Francesco „Pecco“ Bagnaia vkročil do dvojice bodovaných závodů v rámci domácí VC Itálie nejlépe, jak mohl. 27letý jezdec tovární Ducati ovládl sprint na slavném okruhu Mugello před Marcem Márquezem a nováčkem Pedrem Acostou.

Publikováno

dne

Úřadující mistr světa MotoGP Francesco „Pecco“ Bagnaia vkročil do dvojice bodovaných závodů v rámci domácí VC Itálie nejlépe, jak mohl. 27letý jezdec tovární Ducati ovládl sprint na slavném okruhu Mugello před Marcem Márquezem a nováčkem Pedrem Acostou. Vedoucí MS Jorge Martín si ze startu z pole position jel pro solidní malé pódium. Španěl však boural a dovolil jeho rivalům se k němu přitáhnout na čele šampionátu.

MotoGP pokračuje v své evropské části sezóny zastávkou na italském okruhu Mugello v rámci sedmé podniku ročníku 2024. VC Itálie je posledním závodem před třítýdenní jarní přestávkou, kterou způsobilo odsunutí premiérové VC Kazachstánu na září. První muž MS Jorge Martín si držel tak velký náskok v čele šampionátu před zahájením víkendu, že po jeho konci zůstane na své pozici za jakékoliv situace.

Martín nicméně zahájil cestu za zvýšením vlastní bodové rezervy ziskem pole position před domácím Bagnaiou. Ital však po incidentu v tréninku, ve kterém zdržel řítícího se Álexe Márqueze pomalou jízdou na závodní stopě, obdržel od ředitelství závodu třímístnou penalizaci, ovšem pouze na nedělní závod.

Bagnaia tak mohl do sobotního sprintu o jedenácti kolech vystartovat ze své vybojované druhé pozice. První řadu na startovním roštu zkompletoval Maverick Viñales.

Bagnaia pohodově do čela, kontakt mezi stájovými kolegy

24 jezdců vyrazilo do sedmého sprintu sezóny s Martínem na pole position. Ovšem 26letý pilot Pramacu nevystartoval ideálně, čehož využil Bagnaia pro svůj vpád do vedení při nájezdu do první zatáčky. Martín nakonec po startu přišel o pozici i vůči kolegovi Bagnai Enei Bastianinim.

Zatímco se Marc Márquez zápolil s Bradem Binderem o své čtvrté místo, na kterém se kvalifikoval, Martín zaútočil na Bastianiniho v extrémně rychlé zatáčce Arrabbiatta 1. Odvážný manévr však Martínovi nepřinesl ovoce. Naopak o úspěšné předjetí se postaral Pedro Acosta, jenž si vyšlápl na nedobře startujícího Viñalese a jeho šesté místo.

V nájezdu do druhého kola si lídr sprintu Bagnaia postupně vypracovával menší náskok. Ten se pomalu navyšoval díky nadále pokračujícímu souboji Martína s Bastianinim. Ačkoliv se Španěl dostal ve druhém kole před Itala, čtvrtý muž celkového pořadí nečekal dlouho s odpovědí.

Bastianini však při svém odvetném pokusu v následujícím kole přetáhl nájezd do první zatáčky. Martín zpozoroval místo na vnitřku, na který nicméně mířil i sám Bastianini. Došlo k vzájemnému kontaktu stájových kolegů, ze kterého nejhůře vypadl jezdec na tovární ducati.

Obrazně i doslova řečeno, protože Bastianini po dotyku s Martínem zahodil svůj stroj. Přestože na svou ducati zpátky nasedl, rodák z italského Rimini o chvíli později zamířil do boxů.

Martín zahazuje cenné body, Bagnaia s Márquezem se přitahují

Těsně před tímto incidentem došlo k další havárii, tentokrát vzájemné. Miguel Oliveira na aprilii a Fabio Quartararo na yamaze soupeřili o pozice mimo body. Portugalec ale při svém manévru na Francouze nezvládl svůj stroj, nevyhodnotil správně situaci a poslal jak sebe, tak mistra světa z roku 2021 do kačírku. Ačkoliv se dá říci, že Oliveira nehodu způsobil a zavinil, komisaři vyhodnotili jejich střet jako závodní incident a nikoho netrestali.

Na čele Bagnaia to však neměl jednoduché. Jak Martín, tak Márquez na něj ztráceli pouhých pár desetin, ovšem těsnější to bylo mezi Španěly. Za nimi se Acosta prohnal přes dalšího závodníka, tentokrát před Bindera, jehož překonal i Franco Morbidelli na druhém stroji Pramac.

Zpátky na čele to Márquez zkusil na druhého Martína, ale bez úspěchu. Osminásobný šampion si počkal jedno další kolo a v šestém z celkových jedenácti se dostal na druhou pozici. Jezdec týmu Gresini potom prokázal rychlejší tempo, když v dalších pár kolech navýšil náskok na Martína na půl sekundy. Bagnaia na čele nicméně již kontroloval cirka sekundový polštář.

Čtyři kola před koncem však postihla lídra MS katastrofa, když položil svou ducati při nájezdu do první zatáčky. Martín svým druhým závodním pádem sezóny vyhodil z okna potenciálních sedm mistrovských bodů. Bagnaia a Márquez potom již dokroužili do cíle a stáhli dvanáct, respektive devět bodů na čelo šampionátu. Třetí Acosta již ztrácel v cíli takřka tři sekundy, top 5 završili Morbidelli a Binder.

Výsledky sprintu při Velké ceně Itálie MotoGP (11 kol = 57,695 km; pouze top 10):

1. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 19:30.251
2. Marc Márquez (Špa., Ducati) +1.469
3. Pedro Acosta (Špa., KTM) +4.147
4. Franco Morbidelli (Ita., Ducati) +5.421
5. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) +7.693
6. Brad Binder (RJA, KTM) +8.271
7. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) +8.846
8. Álex Márquez (Špa., Ducati) +8.846
9. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) +8.984
10. Raúl Fernández (Špa., Aprilia) +10.085

Průběžné pořadí jezdců MotoGP v sezóně 2024 (pouze top 10):

1. Jorge Martín (Špa., Ducati) 155 bodů
2. Francesco Bagnaia (Ita., Ducati) 128
3. Marc Márquez (Špa., Ducati) 123
4. Enea Bastianini (Ita., Ducati) 94
5. Maverick Viñales (Špa., Aprilia) 92
6. Pedro Acosta (Špa., KTM) 90
7. Brad Binder (RJA, KTM) 79
8. Aleix Espargaró (Špa., Aprilia) 77
9. Fabio Di Giannantonio (Ita., Ducati) 65
10. Álex Márquez (Špa., Ducati) 44

Zdroje: MotoGP, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.