Tenis

Australské okénko: Tři Češi jsou krůček od hlavní fáze Australian Open, Bejlek porazila jedničku kvalifikace

Kvalifikace na Australian Open v Melbourne se pomalu ale jistě blíží ke svému konci a do posledního finálového kola postoupila trojice Čechů. Mezi muži uspěl Dalibor Svrčina, mezi ženami budou bojovat Brenda Fruhvirtová a Sára Bejlek, která si vyšlápla na Alycii Parksovou.

Na začátku startovalo v kvalifikaci sedm zástupců českého tenisu. Nakonec zbyli jen tři, kteří se už zítra ráno poperou o postup mezi smetánku do hlavní fáze Australian Open.

Palicová končí

Osmnáctiletá Barbora Palicová byla bohužel jedinou, která nedokázala ve 2. kvalifikačním kole uspět. Její soupeřka, Britka Judie Burrageová (128.), si z Češkou poradila za necelou hodinu hry. Palicové po celý zápas příliš nešel servis a nabídla Britce spoustu brejkbolů.

Už od začátku zápasu Burrageová udávala tempo hry a sebrala Palicové hned první servis v utkání. Britka hrála velmi agresivně a to jí přinášelo ovoce. V první sadě ještě dvakrát sebrala mladé Češce podání a zvítězila první set – 6-1.

Druhá sada velké drama nepřinesla. Palicová znovu neuhájila své první podání a v osmém gemu o něj přišla ještě jednou. Britka tak mohla slavit postup do finálového kola.

Svrčina utekl hrobníkovi z lopaty

Daleko dramatičtější průběh mělo utkání Dalibora Svrčiny (219.) s argentinským Nicolasem Kickerem (201.). Debutant mezi dospělými na Australian Open byl na začátku zápasu horším hráčem.

V prvním setu ztratil hned třikrát svoje podání a zaslouženě prohrál úvodní sadu – 2-6. Svrčina ale znovu ukázal, že je velkým bojovníkem a univerzálem. Ve druhém setu se dostal dokonce do vedení 4-2. To ale nestačilo, Argentinec bojoval a odvrátil v závěru druhého setu hned tři setboly na 1-1.

Hra nakonec dospěla do tiebreaku. V něm si vypracoval Kicker hned dva mečboly. Se Svrčinou to nevypadalo dobře ale pokaždé dokázal utéct hrobníkovi z lopaty a nakonec v obrovské bitvě Argentince porazil – 7-6(8).

V posledním rozhodujícím setu se český mladík dostal do rychlého vedení 2-0. To bylo na Argentince asi moc, začaly ho brát křeče a zápas byl nucen skrečovat. Dvacetiletý Svrčina tak slaví svůj první postup do finále kvalifikace na grandslamu.

Brenda Fruhvirtová byla blízko vyřazení

Pokud někdo sledoval a hodně fandil českým zástupcům v kvalifikaci, musel zažívat infarktové momenty. Neuvěřitelný obrat totiž musela zahájit Brenda Fruhvirtová (135.) v zápase proti Ukrajince Darje Snigurové (148.).

V premiéře mezi dospělými si zatím vede Fruhvirtová velmi statečně. V prvním setu totiž prohrála 5-7 a ve druhém ztrácela už 1-5 na gemy.

Zápas ale soustředěným výkonem dokázala srovnat na 5-5 a následně znovu sebrala soupeřce podání a otočila stav na 6-5!

Ani to ale nestačilo, Snigurová si vzápětí vzala své podání zpět a hru musel rozhodnout tiebreak. V něm se daleko více dařilo patnáctileté Fruhvirtové a ta nakonec ovládla druhý set po neuvěřitelném obratu – 7-6(3).

Ve třetím dějství musela mladší ze sester znovu dvakrát dotahovat, když ztratila servis. Její soupeřka se ale herně sesypala a Fruhvirtová mohla v devátém gemu třetího setu začít slavit postup do závěrečného kola kvalifikace.

Bejlek vyřadila jedničku kvalifikace

A na závěr velký skalp pro šestnáctiletou Sáru Bejlek (175). Ta si totiž vyšlápla na nejvýše nasazenou kvalifikantku, Američanku Alycii Parksovou (76.).

Američanka měla do tohoto zápasu skvělou šňůru 11 zápasů bez porážky a byla tak favoritkou tohoto střetnutí. V první sadě se hra přelávala z jedné strany na druhou. Bejlek vedla už 5-3 a podávala na vítězství.

Parksová ale prokázala pevné nervy a celý set nakonec otočila ve svůj prospěch na konečných 7-5. Debutantka v kvalifikaci na grandslam Bejlek ale nesložila zbraně a ve druhém setu jasně ukázala, že je dalším skvělým talentem českého tenisu.

Bejlek prohrávala už 4-2 ale dokázala dvakrát za sebou prolomit podání soupeřky a set nakonec po boji ukončila 4-6. Ve třetím dějství okamžitě proměnila jeden ze dvou brejkbolů a rychle se ujala vedení.

Pak se sice Parksová dotáhla, Bejlek si ale ztracené podání vzala hned zpět a v sedmé hře proměnila hned první šanci na brejk a zápas dopodávala do vítězného konce – 2-6.

Program závěrečného kola kvalifikace:

Poslední krok bývá nejsložitější a je tomu také v případě českých zástupců. Dalibora Svrčinu totiž čeká naděje švýcarského tenisu, dvacetiletý Leandro Riedi (135.), který zažívá velký postup žebříčkem a před začátkem kvalifikace hrál finále challengeru v Canberra.

Sáru Bejlek čeká v posledním kole kvalifikace o dva roky starší Ruska Erika Andreeva (137.) Brenda Fruhvirtová se postaví proti španělské univerzálce Jessice Bouzas Maneirové (183.)

Obě Češky budou vstupovat do zápasu jako favoritky a mají velkou šanci postoupit do dalšího kola. Časy zápasů jsou pouze přibližné.

Dalibor Svrčina (219.) – Leandro Riedi (135.) – 1:30

Brenda Fruhvirtová (135.) – Jessica Bouzas Maneiro (183.) – 3:00

Sára Bejlek (175.) – Erika Andreeva (137.) – 4:30

Zdroje: Australian Open, Twitter