Spojte se s námi


Hokej

5 nejlepších hráčů v historii New Jersey Devils

Historie týmu New Jersey Devils začíná v roce 1974, kdy jako Kansas City Scouts rozšířili řady v NHL. Scouts nebyli úspěšným týmem, a proto přišel v roce 1976 prodej do Colorada.

Publikováno

dne

Historie týmu New Jersey Devils začíná v roce 1974, kdy jako Kansas City Scouts rozšířili řady v NHL. Scouts nebyli úspěšným týmem, a proto přišel v roce 1976 prodej do Colorada. Nový tým Colorado Rookies odehrál v NHL 6 sezón a jednou se zúčastnil bojů v play-off. V roce 1982 se však přestěhoval do New Jersey a vznikl název Devils, od té doby se píše slavná historie.

V sezóně 94/95 se Devils dostali poprvé ve své historii do finále play-off a slavili zisk Stanley Cupu. Z druhého triumfu se radovali v sezoně 1999/2000. Třetí a zatím poslední triumf přišel v sezoně 2002/2003. I přes zisk pouhých tří Stanley Cupů se v tomto týmu objevila opravdu spousta skvělých hokejistů, pojďme si nyní představit pět nejlepších.

Ken Daneyko

Ken Daneyko je považován za jednoho z nejlepších obránců Devils v historii. Stal se základním kamenem při budování organizace, když vedl skvělou obranu tohoto týmu. V podpoře útoku se na něj nikdy nespoléhalo, ale v obraně to byla naprostá zeď.

Daneyko je rekordmanem New Jersey Devils v počtu odehraných zápasů (1283). V NHL za jiný tým nehrál. Třikrát se radoval ze zisku Stanley Cupu a byl prvním hráčem, jehož dres s číslem 3 byl vyvěšen v Prudential Center. Spousta fanoušků jej měla také ráda díky mezeře mezi předními zuby. V současné době působí u týmu jako analytik.

Scott Stevens

Tento obránce je v celé NHL nenáviděným hráčem, zatímco v New Jersey jej všichni zbožňují. V jeho době se jednalo o nejtvrdšího hráče NHL. Pokud byste se chtěli projet po ledě se sklopenou hlavou, Stevens by se postaral o to, abyste se podívali i nahoru.

Každý, s kým se srazil, si zapamatoval jeho jméno. Nebál se vystoupit si proti hvězdným hráčům soupeřova týmu. Díky tomu si vysloužil nálepku nejtvrdšího obránce v NHL a jednoho z nejvíce nenáviděných hráčů v NHL.

Stevensova hra byla jedním z nových příspěvků do hry New Jersey. Jeho tvrdost neměla obdoby. Během působí v organizaci se jeho tým dostal pokaždé do play-off až na jednu výjimku. Stevens se třikrát radoval ze zisku Stanley Cupu, získal trofej Conna Smythe pro nejlepšího hráče v play-off a třináctkrát se zúčastnil All-Star game.

V roce 2007 se stal členem hokejové síně slávy. Jeho dres s číslem 4 byl slavnostně vyvěšen v Prudential Center po skončení Stevensovy kariéry.

Scott Niedermayer

Máme zde třetího obránce ve výběru nejlepších hráčů z organizace New Jersey Devils. Jedná se o jiný typ obránce, než byl Daneyko či Stevens. Niedermayer byl jedním z nejvšestrannějších obránců celé NHL. Skvělé bruslení a schopnost vytvářet rychlé útoky svého týmu byly přední vlastnosti tohoto beka.

Za New Jersey zaznamenal 364 asistencí, což je na obránce skvělé číslo. Jde o druhého nejlepšího hráče v rámci této statistiky. Také se třikrát radoval se svým týmem ze zisku Stanley Cupu. Svou kariéru sice neukončil u Devils, ale i přesto jeho dres s číslem 27 vyvěsili vedle Stevensova a Daneykova dresu.

Martin Brodeur

Tady se naskýtá otázka, zda tohoto hráče představovat? Martin Brodeur je bezpochyby nejlepším hráčem v historii organizace a jedná se o jednoho z nejlepších brankářů NHL, pokud ne vůbec nejlepším.

Ve své první sezóně se střídal s kolegou v brance, ale poté byl až do sezóny 11/12 jasnou jedničkou. Během svých 22 sezón v NHL se stal rekordmanem v počtu odchytaných zápasů, v počtu výher a čistých kont.

Osmkrát se účastnil All Star game. Čtyřikrát získal Vezina Trophy za nejlepšího brankáře NHL a pětkrát získal trofej William M. Jennings Trophy pro brankáře, který inkasuje během sezóny nejméně branek. V celé NHL se snad nenajde nikdo, kdo by tohoto úžasného brankáře nerespektoval.

Brodeur za New Jersey Devils odchytal 21 sezón, svůj poslední ročník v NHL ale strávil v St. Louis Blues. Za Devils odchytal 1259 zápasů, hned 688 bylo vítězných a ve 124 zápasech vychytal čisté konto. Ve všech těchto statistikách je rekordmanem.

Čelil 31540 střelám a 28776 jich zlikvidoval. Procentuální úspěšnost si udržel na 91,2 %. Podařilo se mu vstřelit i góly. S týmem se také radoval třikrát ze zisku Stanley Cupu. Jeho dres s číslem 30 také samozřejmě nalezneme vyvěšený v Prudential Center.

V současné době působí opět v organizaci New Jersey Devils. Od roku 2020 zde působí jako viceprezident a poradce.

Patrik Eliáš

Mezi nejlepší pětku musí být zahrnut i český útočník, který je lídrem Devils v počtu získaných bodů, vstřelených branek i získaných asistencí. V NHL se však jednalo o velmi podceňovaného útočníka.

Přes své kvality a spoustu získaných bodů se Eliáš pouze třikrát zúčastnil All Star game. Mezi fanoušky Devils je velmi oblíbeným, ale zbytek NHL jeho kvality nikdy moc neuznala.

Eliáš za New Jersey odehrál 1240 zápasů, vstřelil za ně 408 branek a získal 617 asistencí. Celkem tedy zaznamenal 1025 bodů. Za Devils drží i rekordy v jiných statistikách. Vstřelil 113 gólů v přesilovce, 80 jeho branek bylo vítězných, podařilo se mu zaznamenat 8 hattricků.

Se svým týmem se dvakrát radoval ze zisku Stanley Cupu. Je pátým a zatím posledním hráčem, jehož dres, na kterém nosil číslo 26, byl slavnostně vyvěšen v Prudential Center.

V současné době se do New Jersey často vrací a s týmem trénuje, aby pomohl mladému týmu v nabírání zkušeností.

Použité zdroje: Bleacher Report, NHL

Reklama

Oblíbené