Spojte se s námi


Hokej

5 důvodů, proč bude příští světový šampionát v Česku velkou bombou

Sotva jeden hokejový šampionát skončil, už se hlasitě mluví o tom dalším. Obzvlášť tady v Česku. Není se však čemu divit, neboť za rok se mistrovství světa vrátí po devíti letech zpátky do srdce Evropy. Do Prahy a Ostravy. Do míst, kde přišlo nejvíce fanoušků v celé historii tohoto turnaje.

Publikováno

dne

Sotva jeden hokejový šampionát skončil, už se hlasitě mluví o tom dalším. Obzvlášť tady v Česku. Není se však čemu divit, neboť za rok se mistrovství světa vrátí po devíti letech zpátky do srdce Evropy. Do Prahy a Ostravy. Do míst, kde přišlo nejvíce fanoušků v celé historii tohoto turnaje.

Česko je země hokeji zaslíbená, o tom není debat. Nikde jinde v historii světových šampionátů nebyl o tento turnaj větší zájem. Proč bude ale příští rok patřit vrchol reprezentační sezony k velkým tahákům? Tady je pět hlavních důvodů.

Hladoví fanoušci

Jak už bylo zmíněno výše, čeští fanoušci a hokej, to jsou dvě naprosto neoddělitelné součásti. Se startem každého šampionátu se nemluví o ničem jiném, každý by mohl být trenér, každý by mohl našim klukům na ledě něco poradit. Zároveň by však každý chtěl být součástí této akce.

Když pořádala Česká republika MS naposledy v roce 2015, strhnul se o lístky takový zájem, že padaly internetové servery. Před O2 arénou se na pokladnách tvořily fronty od časného rána. Jedinou smůlou bylo, že poptávka daleko překonala nabídku.

A ti, kteří se na utkání domácího týmu nedostali tehdy, budou se chtít dostat letos. Hokejové Česko sice už nepatří mezi absolutní světovou TOP špičku, ale fanoušci tady hokej milují stále stejně. Zájem bude obrovský.

Tři domácí týmy

Mistrovství světa v Česku je také pověstné tím, že na něm hrají vždy prakticky dva domácí celky. Zatímco českým hokejistům patří pochopitelně Praha, slovenští fanoušci zase ve velkém počtu atakují Ostravu. 

Tentokrát se ale jeví situace ještě o něco lépe. Do elitní divize mistrovství světa postoupilo také Polsko, které se teď už takřka jistojistě usídlí v Ostravě. Bude se jednat o další zemi, která bude mít hokejový šampionát poměrně blízko. Navíc se dá také očekávat z Polska velký zájem fanoušků, neboť se bude jednat o historickou účast.

Turnaj bude hostit pouze Česká republika, ale prakticky na něm budou hrát tři týmy, které budou schopné počtem svých fanoušků vytvořit domácí prostředí.

Lákavá destinace

Těžko říct, co hokejisty na šampionát do Česka tolik táhne. Ale to, že je především Praha velmi oblíbená destinace i pro hráče NHL, je holý fakt. Taková Kanada měla původně působit ve skupině v Ostravě.

Pořadatelé však měli možnost udělat jednu výměnu. A jelikož Slovensko i Polsko vyšlo podle žebříčku IIHF do ostravské skupiny, mají organizátoři více rozvázané ruce. Pokud se podaří nakonec Kanadu protlačit do skupiny v Praze, přislíbily Javorové listy příjezd atraktivního týmu plného hvězd.

Onu výměnu týmu musí ještě posvětit IIHF, na což má podle regulí 14 dní. Pravděpodobně se však bude jednat o formalitu. Navíc by hvězdná soupiska mohla přilákat i zámořské fanoušky. Podobně, jako tomu bylo na juniorském šampionátu 2020 v Ostravě.

Česko jako srdce Evropy

Jeden z důvodů, proč mistrovství světa v Česku tolik táhne fanoušky i z jiných zemí, je ideální geografické postavení naší země. Nejen že je zde o světový hokej velký zájem z řad tuzemských fanoušků, ale umístění Česka přímo ve středu Evropy usnadňuje cestování i zahraničních příznivců.

Však přes hranice to mají kromě Poláků a Slováků ještě Rakušani a Němci. Dál je to akorát pro severské země. I z těchto destinací však v roce 2015 přijely do Česka solidní zástupy. Není jediný důvod, proč by tak tomu nemělo být i letos.

Silný domácí tým

A nakonec to nejdůležitější. Klidně mohou za Kanadu nastoupit Sidney Crosby, Connor McDavid nebo Nathan MacKinnon. Ale úplně tu největší pozornost strhne bez pochyb náš tým.

Vždyť i řadové zápasy Euro Hockey Tour se daří pravidelně plnit fanoušky, ačkoliv soupisky tvoří z pravidla jen výběry z evropských soutěží. A přestože ani na MS nejezdí pravidelně velký zástup hokejistů z NHL, domácí šampionát je zase trochu něco jiného.

Kdo bude jenom trochu moct, přijede. Zahrát si na mistrovství světa před domácím publikem, je snem mnoha hokejistů. Většině z nich se to navíc poštěstí jednou, při velké porci štěstí maximálně dvakrát za jejich kariéru.

Zdroj: MS v hokeji 2024 

Reklama

Hokej

Rulík začíná skládat mozaiku pro MS v Praze, jde ve stopách Jalonena. Co Zacha?

Do největší hokejové události na území České republiky ještě zbývá osm měsíců, plány je už ale třeba střádat s předstihem. Stejně jako si utvářet myšlenku pro finální nominaci na hokejový šampionát v Praze. Toho si je kouč národního týmu Radim Rulík velmi dobře vědom. Proto už se taky vrhnul do práce.

Publikováno

dne

Do největší hokejové události na území České republiky ještě zbývá osm měsíců, plány je už ale třeba střádat s předstihem. Stejně jako si utvářet myšlenku pro finální nominaci na hokejový šampionát v Praze. Toho si je kouč národního týmu Radim Rulík velmi dobře vědom. Proto už se taky vrhnul do práce.

Kolem výměny reprezentačních trenérů bylo v létě velmi rušno. Z celého zdlouhavého, až nedůstojného procesu, nakonec vyšel vítězně Radim Rulík, který byl 29. června 2023 nominován na post hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

Rulík se dal po prvním rozkoukání prakticky okamžitě do práce. Na konci léta měl první velké posezení se svými asistenty, kterými budou Jiří Kalous, Marek Židlický a Ondřej Pavelec, jenž bude mít na povel brankáře. Tento tým ve stejné podobě vedl taky juniory na posledních dvou šampionátech.

Mimo to začal hlavní kouč českého nároďáku se začátkem Tipsport Extraligy objíždět české stadiony. Přesně tak, jak to dělal jeho předchůdce Kari Jalonen: „Nevím, jestli to označit přímo jako inspiraci, ale líbilo se mi, jak to dělal, a já nemám důvod něco měnit,” řekl Radim Rulík nedávno pro iDnes.

Zároveň však dodal, že by podobnou cestou kráčel, i kdyby to finský trenér před ním nedělal: „I bez Kariho bych to měl nastavené stejně. Vím ale, že jdu po něm a bude se to tak vnímat,” je si Rulík vědom. Jak sám ale říká, v české nejvyšší soutěži strávil na pozici trenéra spoustu let, také extraligu velmi dobře zná což bere i jako výhodu, oproti trenérovi z ciziny.

Z NHL se očekává velký zájem

Samozřejmě se nabízí otázka, kolik hráčů vlastně trenéři společně s generálními manažery reprezentace Petrem Nedvědem a Martinem Havlátem vezmou. Šampionát v Praze se hraje přibližně jednou za deset let, proto se dá očekávat, že hráči působící v zámoří budou mít velký zájem. Patrně větší, než o jakýkoliv jiný šampionát.

U hráčů jako David Pastrňák či Tomáš Hertl bude záležet, jak budou mít dlouhou sezonu směrem k vyřazovacím bojům v NHL, případně jestli budou v dobré zdravotní kondici. Jsou to zkrátka hráči, o jejichž kvalitách se nedá pochybovat. Pokud bude jen trochu možnost, pojedou.

Pak jsou tady ale hráči, nad kterými visí otazníky. Jedním z nich je šestadvacetiletý útočník Bostonu Pavel Zacha. Ten už několikrát v minulosti účast v národním týmu odmítnul, přestože měl v zámoří už po sezoně. Několikrát se omluvil kvůli zranění, poslední mistrovství světa vynechal kvůli blíže nespecifikovaných rodinných důvodů.

O tom, jestli bude o Zachu zájem, mluvil Rulík nedávno v novém pořadu Bomby na ledu z dílny O2 TV Sport. Rulík řekl, že si uvědomuje, kolikrát už se český útočník omluvil a dodal, že to asi není náhoda. Přesto přiznal, že se s Zachou na tohle téma určitě bude chtít pobavit.

Nejsme v situaci, kdy bychom mohli nějaké hráče neoslovovat,” řekl jasně. Pak ale dodal: „Nedělám si tedy přehnané iluze, že zrovna já ho přesvědčím, aby reprezentoval.” I Rulík si však uvědomuje, že do jeho účasti či neúčasti může promluvit ještě řada dalších okolností.

Zdroj: iDnes, O2 TV Sport

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Olomouc vs. Karlovy Vary: Preview a tipy na sázení

Tipsport Extraliga má již tento pátek na programu třetí kolo, jehož součástí bude také souboj Olomouce s Karlovými Vary. Tento zápas vybíráme především kvůli lákavému kurzu, avšak nejdříve se podívejme, kdo a proč má větší předpoklady tohle utkání úspěšně zvládnout.

Publikováno

dne

Tipsport Extraliga má již tento pátek na programu třetí kolo, jehož součástí bude také souboj Olomouce s Karlovými Vary. Tento zápas vybíráme především kvůli lákavému kurzu, avšak nejdříve se podívejme, kdo a proč má větší předpoklady tohle utkání úspěšně zvládnout.

Týmy Olomouce a Karlových Varů nepatří pravidelně k nejatraktivnějším destinacím v české nejvyšší soutěži. Přesto jsou to celky se zajímavými ambicemi. Nepatří mezi největší favority, naopak se snaží největším favoritům znepříjemnit život. Teď se však postaví proti sobě.

HC Olomouc

Olomoučtí hokejisté v loňské sezoně vystřelí všem pochybovatelům zrak, když v polovině základní části ještě směle atakovali nejlepší čtyřku v tabulce. Těžko říct, jestli jsou Hanáci schopni takovýto ročník zopakovat s víceméně podobným hráčským materiálem.

V úvodním kole extraligy v domácím prostředí jen tak tak přetlačili Kladno hubeným výsledkem 1:0. Vyrovnané utkání proti největšímu outsiderovi ligy přineslo přece jen první pochybnosti. Více než pět tisíc diváků na olomouckém stadionu čekalo možná trochu víc. I tak ale získala Olomouc tři body a to se počítá.

Ve druhém kole v Českých Budějovicích už však byli Kohouti bezradní, především střelecky. Určitě se nedá říct, že by odehráli špatný zápas, neboť střely na branku hovořily 39:16 v jejich prospěch. Z výhry se ale radoval Motor poměrem 3:1.

HC Energie Karlovy Vary

To Energie vlétla do sezony přesvědčivě na všech frontách. Když svítilo na tabuli ve Vítkovicích v prvním kole po první třetině skóre 0:4, věřil tomu jen málokdo. Karlovy Vary skutečně na úvod extraligy porazily druhý nejlepší tým v domácím prostředí z minulé sezony. Navíc výsledkem 6:2.

Druhé kolo sehrála Energie ve své aréně proti Kometě Brno. Jakoby tento zápas přesně kopíroval události prvního kola. Karlovarským hokejistům to nadále střílelo, zatímco brněnští střelci přicestovali na západ Čech se slepými náboji. Výsledek – 4:0 pro Karlovy Vary.

Bilance z minulé sezony

Loni se tyto celky spolu utkaly hned osmkrát – čtyřikrát v základní části a čtyřikrát v předkole play-off. V základní části zvítězila dvakrát Olomouc a dvakrát Enegrie. Předkolo pak zvládli Hanáci poměrem 3:1 na zápasy.

Olomouc2:0Energie KV
Energie KV3:2Olomouc
Energie KV0:3Olomouc
Olomouc 3:4Energie KV
Olomouc 4:1Energie KV
Energie KV7:4Olomouc
Energie KV2:3pOlomouc
Olomouc3:0Energie KV

Predikce a tip na sázení

Faktem je, že Olomouc v minulosti nesčetněkrát ukázala, co dokáže, když ji hokejové prostředí podcení. Skálopevně tvrdit, že v pátek doma proti Karlovým Varům nemá naději na triumf, se nemusí vyplatit. Možná i proto vypsali bookmakeři poměrně vyrovnaný kurz.

Ale vzhledem k tomu, že Energie na úvod ročníku přejela Vítkovice i Kometu, nedá se příliš očekávat, že proti papírově slabší Olomouci budou mít neřešitelné problémy. Utkání to bude nejspíš bojovné a vyrovnané, avšak po šedesáti minutách vidíme skóre spíš ve prospěch Energie.

Tip na sázení | Výhra Karlových Varů

Bonus
Bonus ke vkladu až
Bonus za registraci350 Kč
Bonus za vklad až3000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až50000 Kč
Bonus za registraci200 Kč
Bonus za vklad až2000 Kč
Bonus za registraci900 Kč
Bonus za vklad až6000 Kč
Bonus za registraci300 Kč
Bonus za vklad až25000 Kč
18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Zdroj: Extraliga

Pokračovat ve čtení

Hokej

Zlatá hokejka Petra Svobody, kterou rozhodl před 25 lety Nagano, se draží v aukci! Za kolik si ji můžete koupit?

Jediným gólem rozhodl Petr Svoboda finálový duel Turnaje století v Naganu! Nyní se jeho hokejka, která poslala puk do sítě favorizovaných Rusů, draží v aukci. Na jaké částce začíná dražba zlaté hokejky?

Publikováno

dne

Jediným gólem rozhodl Petr Svoboda finálový duel Turnaje století v Naganu! Nyní se jeho hokejka, která poslala puk do sítě favorizovaných Rusů, draží v aukci. Na jaké částce začíná dražba zlaté hokejky?

Vzpomínka na Nagano, jeden z nejslavnějších momentů české sportovní historie

Rok 1998 zůstane v paměti mnoha Čechů jako rok jednoho z největších úspěchů v historii českého sportu. Olympijské hry v japonském Naganu přinesly nečekanou senzaci, když právě český tým triumfoval na Turnaji století ve světovém ledním hokeji.

Turnaj v ledním hokeji bývá vždy jednou z největších sportovních událostí na zimních Olympijských hrách. Turnaj byl navíc okořeněn zajímavou novinkou.

Poprvé v historii se totiž Mezinárodní federace ledního hokeje IIHF dohodla se slavnou NHL na dočasném přerušení soutěže. To znamenalo, že se turnaje účastnily ty největší hvězdy světového hokeje.

Všeobecně se očekávalo, že největšími favority na zisk zlaté medaile budou výběry USA a Kanady, případně Rusko. Nicméně vše bylo nakonec jinak.

Česká reprezentace v čele s kapitánem Jaromírem Jágrem a brankářem Dominikem Haškem totiž předvedla na turnaji spanilou jízdu a ve vyřazovací fázi postoupila přes oba favorizované zámořské týmy až do samotného finále.

Finálový duel rozhodl jedinou brankou Petr Svoboda, jehož hokejka se nyní draží

Finálový duel proti Rusku pak rozhodl jedinou brankou utkání Petr Svoboda. Ten osm minut před koncem utkání dělovkou od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě a zajistil tak svému týmu zlaté medaile.

Právě hokejku, kterou Svoboda rozhodl finále s Rusy, nyní můžete mít doma ve výkladní skříni. Myslíte si, že je to legrace? Rozhodně ne.

Zlatá hokejka, která patří opravdu mezi vzácné artefakty, byla tři roky vystavena v Síni slávy českého hokeje. Nyní se ale dostává do aukce a koupit si ji může každý fanoušek. Tedy pokud na to má finanční prostředky.

Vzácný sběratelský kousek, který se prodává i s oficiálními certifikáty na webu sportovniaukce.cz, měl totiž startovací cenu 180 tisíc Kč. Aukce končí dne 2. října ve 20 hodin. Koupí ji Český svaz ledního hokeje anebo se dostane do vlastnictví některého z vášnivých fanoušků?

Zdroj: Sportovniaukce

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené