Spojte se s námi


Ostatní

ZOH a Česká republika, jak se v minulosti dařilo našim sportovcům?

Jen málokterá země se může chlubit pravidelným přísunem medailových úspěchů z letních i zimních olympijských her. Avšak naše Česká republika k těmto zemím patří a my, jakožto sportovní fanoušci, můžeme být náležitě hrdí. Zopakujme si úspěchy ze všech zimních olympiád.

Publikováno

dne

Jen málokterá země se může chlubit pravidelným přísunem medailových úspěchů z letních i zimních olympijských her. Avšak naše Česká republika k těmto zemím patří a my, jakožto sportovní fanoušci, můžeme být náležitě hrdí. Zopakujme si úspěchy ze všech zimních olympiád.

Česká republika pravidelně posílá na zimní olympijské hry velký počet talentovaných sportovců, kteří hrdě reprezentují naše barvy. Tito sportovci také pravidelně odjíždějí po ukončení her s pěknou sbírkou olympijských medailí.

Od roku 1993 se konalo zatím sedm zimních olympiád, ze kterých Češi dovezli celkem 31 medailí. Z toho bylo 9 zlatých, 11 stříbrných a 11 bronzových. To svědčí o tom, že se pravidelně ve výběru České republiky objevují talentovaní sportovci.

Pouze první zimní olympiáda v samostatné české historii je jedinou, kde Česká republika nevybojovala žádnou medaili. Jde o norský Lillehammer 1994.

ZOH 1998 v japonském Naganu byly mnohem úspěšnější. Kateřina Neumannová, běžkyně na lyžích, přivezla jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. A hokejisté vybojovali úplně první zimní olympijské zlato.

ZOH 2002 v americkém Salt Lake City znamenaly také tři olympijské medaile do sbírky. Kateřina Neumannová navázala na předchozí olympiádu a tentokrát dovezla dvě stříbra. Aleš Valenta, skokan na lyžích, získal zlato v kategorii akrobatické lyžování – skoky.

ZOH 2006 v italském Turíně byly ještě úspěšnější než předchozí. Český olympijský výběr dovezl rovnou čtyři medaile. Kateřina Neumannová do své sbírky přidala zlato a stříbro. Lukáš Bauer získal stříbrnou medaili v běhu na lyžích. Čeští hokejisté vybojovali bronz.

ZOH 2010 v kanadském Vancouveru navázaly na tradici a byly opět úspěšnější než ty předchozí. Češi dovezli 6 medailí. Šárka Záhrobská v lyžařském slalomu získala bronz. Lukáš Bauer získal dva bronzy v individuálním a kolektivním závodě v běhu na lyžích, přidal se k němu trojlístek Martin Jakš, Jiří Magál a Martin Koukal. Ještě úspěšnější než Bauer byla Martina Sáblíková. Ta z rychlobruslařských soutěží přivezla dvě zlaté medaile a jednu bronzovou.

ZOH 2014 v ruském Soči drží rekord v počtu olympijských medailí. Čeští sportovci zde vybojovali celkem 8 medailí. Eva Samková získala zlato ve snowboardcrossu. Martina Sáblíková přidala zlato a stříbro. Velmi se dařilo biatlonu. Ondřej Moravec získal stříbro a bronz, Gabriela Soukalová stříbro a Jaroslav Soukup bronz. Smíšená biatlonová štafeta ve složení Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková získali stříbrnou medaili.

ZOH 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu byly také úspěšné. Ester Ledecká se zapsala do historie, když získala dvě zlaté medaile, a to v lyžování a snowboardingu, tedy naprosto odlišných disciplínách. V biatlonu vybojoval Michal Krčmář stříbro a Veronika Vítková bronz. V rychlobruslení Martina Sáblíková přidala do své sbírky další stříbro a Karolína Erbanový získala bronz. Eva Samková přivezla bronz.

ZOH 2022 v čínském Pekingu začínají 4. února a končí 20. února. Česká olympijská výprava se bude skládat z rekordního počtu sportovců, kteří zabojují o další medaile do sbírky.

Zdroj: Olympics

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.